CENTRAAL BUREAU BEDRIJFSECONOMIE Tips van de Hoofdinseminaior originele voederbiet TELEFOON 111340 - POSTBUS 182, ROTTERDAM (XLIII) No. 3 MOND- EN KLAUWZEER Nieuw en beter I 22 ZEEUWS LANDBOUWBLAB 2aacetts c/z<?eg -é&rfeég&i,/ rS - De derde functie, van de grond is die van dra ger der extractieve stoffen (delfstoffen). Bij de mijnbouw zijn het de bodemschatten, welke aan de grond worden onttrokken. Ook hier is weer niet van een oneindige hoeveelheid sprake, maar is de voorraad beperkt. In bovenstaande wezen we op de onverslijt baarheid als speciale eigenschap van de grond. Alleen in het geval dat de grond tevens grondstof is, is niet van onverslijtbaarheid sprake. Dit be treft de technische slijtage. Aan economische slij tage is de grond echter wel onderworpen. Nemen we als voorbeeld een beetwortelsuiker fabriek. Deze wordt met het oog op de vervoers kosten der bieten (grondstof) gesticht in een ge bied dat voor de akkerbouw (bietenverbouw) zeer geschikt is, (bijv. West-Brabant, en niet op de Veluwe). Indien nu door een of andere oorzaak de ver bouw van suikerbieten in de omgeving van de fa briek niet meer mogelijk zou zijn, zou de waarde van de grond economisch slijten en in waarde dalen. Tot soortgelijke conclusies kan men ook komen als het verkeer wordt omgelegd. Men denke hier bijv. maar eens aan de waardedaling van de grond als vestigingsplaats van winkel of café in een dorp waar het verkeer omheen wordt gelegd. Ook voor de extractieve productie (mijnbouw) kan van economische slijtage sprake zijn. Stel voor dat door een enorme uitbreiding van atoomenergie Voor het studiejaar 1957 1958 kunnen in de maand januari wederom Rijksstudietoelagen wor den aangevraagd. Deze toelagen betreffen het Uitgebreid Lager en Middelbaar Nijverheidsonderwijs t.w. de Inas-opleiding 3-jarige vooropleiding voor lerares leraressenopleiding Alle inlichtingen kunnen U verstrekt worden door de directrices der Landbouwhuishoudscho- len te Zierikzee, Haamstede Tholen, Kortgene, Kruiningen, Terneuzen, Axel en Schoondijke, als mede op het Landbouwhuis - Grote Markt 28 - afd. Landbouwhuishoudonderwijs. De aanmeldingsformulieren dienen vóór 1 fe bruari te worden ingezonden. Van ieder kalf, wat van één der K. I. stieren wordt geboren, dient binnen 3 dagen een geboor teaangifte te worden ingestuurd van de inse- minator. Vooral van te vroeg geboren kalveren of van kalveren, welke misschien afwijkingen zouden hebben, of van kalveren, welke om één. of andere reden direct worden verkocht, dient dit ook te worden gedaan. Pas dan is een goede controle op de nakomelingschap van de stier mogelijk. Ook dit is tot voordeel van de veehou der. In de week van 30 december 19566 januari 1957 kwamen in de volgende gemeenten in het district ZeelandW. Noord-Brabant gevallen van mond- ert klauwzeer voor: Gemeenten nieuw gevallen nieuw Vogelwaarde 111 Provincie Zeeland 111 Steenbergen en Kruisland 111 Provincie Noord-Brabant 111 Afgeslacht werden: 54 runderen, 1 varken en 6 schapen. Het Districtshoofd van de VeeartseniJ- kundige Dienst, w.g. KERSTENS. De kosten van de grond Hoewel de grond tot de duurzame productie middelen behoort, willen wij om de verschillen met de andere duurzame productiemiddelen, hier aan afzonderlijk aandacht schenken. Functies van de grond in het productieproces De functies van de grond zijn: 1. standplaats of vestigingsplaats van de productie; 2. houder van vegetatieve bodemkrachten; 3. houder van extractieve stoffen. We noemen als eerste functie van de grond: het zijn van standplaats der productie. Iedere productie, van welke aard ook, is aan een bepaalde plaats gebonden. Grond dient als standplaats, als draagvlak, voor de landbouwonder neming, maar ook voor de Philipscomplexen en een televisietoren. T.a.v. deze functie van de grond in het productieproces, bestaat tussen deze drie zeer uiteenlopende gevallen geen principieel ver schil. Nu heeft de grond over het algemeen een zeer lange levensduur. Dit is een kenmerkend verschil met de overige duurzame productiemiddelen. Ge zien de beperkte levensduur van deze laatste, zitten hierin een beperkt aantal werkeenheden op gesloten. De grond bevat een „oneindig" aantal werk eenheden, slijt (in het algemeen en onder bepaalde voorwaarden) niet en voor afschrijving als bij de overige duurzame productiemiddelen, is dus geen reden. Op deze regel bestaan wel enkele uitzonderin gen. We denken hier bijv. aan veenderijen, steen bakkerijen e.d., waarbij de grond zelf grondstof is en dus in het product opgaat. Als tweede functie noemen we het zijn van drager der vegetatieve bodemkrachten. In deze functie verschaft de grond de cultuurgelegenheid voor de land- en tuinbouw in de ruimste zin. De grond bevat de voedingsstoffen voor de ge wassen en blijft bij goede verzorging intact. Bij roofbouw is dit niet het geval en hebben we met een uitzondering te doen. Vooral in onze technisch hoog ontwikkelde periode kan op allerlei wijze het productief ver mogen van de grond worden opgevoerd. We den ken hier aan bemesting, ontwatering, bevloeiing en diverse mechanische bewerkingen. (Advertentie.) I hooggehaltige groenkraag hoogste drogestofopbrengst hoge loofopbrengst praktisch schietervrij hét ras voor vroege zaai voor vredesdoeleinden, steenkool en olie veel min der zouden worden gevraagd, dan zou de waarde van de grond meer of minder sterk dalen. Ook voor de agrarische bedrijven kunnen wel gevallen van economische slijtage voorkomen. Bijv. grond die met zeer hoge kosten geschikt gemaakt is voor de bollencultuur, zal economisch sterk slijten als de vraag naar bloembollen ophoudt of sterk vermindert. Als we dus zeggen dat op de grond niet moet worden afgeschreven, hebben we het oog op de technische slijtage (uitzonderingen zie boven) en niet op de economische slijtage. Op nog één speciaal verschil tussen de grond en de overige duurzame productiemiddelen willen we in deze schets wijzen. Bij de overige duurzame produktiemiddelen hebben we gezien dat naar mate de techniek gro tere vorderingen maakt, de waarde der bestaande productiemiddelen sneller daalt. Bij de grond tref fen we dit verschijnsel niet aan, maar eer het om gekeerde. Dit behoeft geen verwondering te wekken. Im mers door techniekverbetering worden de pro ductiemiddelen (bijv. machines) beter en dalen de andere in waarde. Door techniekverbetering kan echter geen nieuwe grond aan de bestaande wor den toegevoegd, maar wel het productief vermogen van de bestaande (oude) grond worden verhoogd. B. MEIJERS, Dir. Boekhoudbureau Z.L.M. Sedert 1951 op de officiële proef velden in Nederland en ook op de buitenlandse proefvelden overtui gend superieur aan alle andere voederbietrassen. Nu kunt U door vroeg te zaaien recordopbrengsten verkrijgen zonder schadelijke schietervorming.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 10