aa n ns; "9 ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND NOTULEN ZATERDAG 5 JANUARI 1957 Redactie: A. C. Breure, C. J. van Damme, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Redactie-adres: Voor artikelen Groote Markt 28, Goes. Voor verslagen Goessestraatweg 4, Kapelle G Een gezegend en gelukkig 1957 wordt alle leden toegewenst door Hoofdbestuur en Redactieraad 0 van «Ie gecombineerde vergadering van 16 november 1956 der Z. P. M. en L. J. G. te Zaamslag. De voorzitter opende de vergadering met enige toepasselijke woorden, in het bijzonder tot de heer J. J. de Regt Dekker, het bestuur van de Bond van Plattelandsvrouwen en het bestuur van de Z. P. M. en L. J. G. afdeling Hoek en de heer But. De notulen werden zowel *van de Z. P. M. als van de L. J. G. goedgekeurd en vastgesteld. De voorzitter gaf hierna het woord aan de heer De Regt -Dekker voor een uiteenzetting van de bietenkweekwed- strijd. Hij merkte op, dat het niet vol gens de eisen was gegaan, daar som mige bieten gewoon uit het land ge nomen waren en dus niet door de deel nemer zelf gekweekt waren. Hierna ging hij over tot de uitreiking der prijzen. 1. Andr. Dekker, 3010 gr. vergulde medaille geschonken door Gulf. 2. G. Dees, 2750 gr. bronzen medaille geschonken door L. J. G. 3. H. J. Dieleman, 2700 gr. doos si garetten. 4. Jo. Haak, 2690 gr. pakje sigaret ten. 5. Abr. Haak, 2650 gr. pakje siga retten. 6. J. Dees, 2620 gr. 7. H. de Regt, 2620 gr. 8. D. Haak, 2530 gr. 9. Am. Dieleman, 1650 gr. Na de prijsuitreiking dankte de voor zitter dp heer De Regt, en bood hem een doos sigaren aan. De presidente vroeg of er bij de Z. P. M. belangstelling was voor een hand- werkclubje onder leiding van een lerares. Voor discussiegroepen zei de heer Haak, dat er in Terneuzen een cursus „Spreken en discussiëren" wordt gehou den waar iedere belangstellende heen kan. Hierna speelde Krijn Dekker enige vlotte nummers op zijn accordeon. Na de pauze gaf de heer But enige wenken en verbeteringen voor mooiere foto's te maken en toonde enige voor beelden. Daarna volgde prijsuitreiking. 1. G. Dees, als prijs een waardebon van 5, 2. S. v. Driel, fotoplakboek. 3. L, Dieleman, foto-album. 4. G. Dees, waardebon voor 3 rol- films. 5. C. Dees, idem. 6. Cath. Dees, idem. 7. M. Dees, waardebon van 2,50. Mej. S. van Driel dankte spreker voor de aanwijzingen, waarna de heer But nog enige fraaie kleurenopnamen liet zien van Oostenrijk. In de rondvraag vroeg de presidente of er animo was voor een fotocursus. Hierna dankte de presidente de leden en allen die meegewerkt hadden de avond te doen slagen. De wnd. Secretaresse, BR IN A NLJSSEN. Ja, bij de jaarwisseling gaan onze ge dachten onwillekeurig terug naar het jaar dat voorbij is, dat achter ons ligt. En als men dan zo de belangrijkste din gen de revue eens laat passeren, kan men zich afvragen of het goed of slecht is geweest en of het goede ook nog voor verbetering in aanmerking komt. Een terugblik in 1956 op het werk der L. J. G. is wellicht nog eens opfris send en we zien dan als eerste punt het muziek- en toneelconcours, dat ondanks de in die tijd wel zeer belemmerende vervoersomstandigheden, als een zeer geslaagd hoogtepunt genoemd mag wor den en de uitslag was voor velen wel verrassend. Als tweede punt op het gebied van provinciaal niveau mag worden ge noemd de ieder jaar terugkerende en in omvang toenemende prov. ploegwed- strijd die ook in de samenwerking van vele verenigingen doet groeien. Dit is wel een van de belangrijkste punten die de jongerenverenigingen in agrarisch Zeeland, met elkaar samen kunnen doen, waardoor wederzijds begrip en waardering kan groeien. Dat we op deze ingeslagen weg voort mogen gaan is zeker een punt dat we in het nieuwe jaar voor ogen moeten houden, en dat dit tevens niet alleen op provinciaal niveau, maar ook in de afdelingen en streken mag groeien en bloeien. Een ander punt dat ook jaarlijks terugkeert en ook groeit is wel de mede werking die de L. J. G. en Z. P. M. mag verlenen om de grootste Z. L. M.-ten- toonstelling te verfraaien. Hier komt tot uiting wat handenarbeid vermag. Evenals de vlaggenparade die weer eens laat zien wat men samen kan bereiken. Het was wel de moeite waard om dit alles te aanschouwen, een woord van waardering voor de jongeren uit Wal cheren is zeker hier op zijn plaats. Een droeve toon en een blijde .noot vielen bijna samen in de L. J. G. en hier wordt dan bedoeld eerst het ver trek van onze geachte secretaris Ir. J. Bos, die zes jaar lang veel stuwende arbeid heeft verricht en ons ging ver laten door verandering van zijn werk kring. Hier mag ook nog wel bij ver meld worden, dat de Z. P. M. een verlies heeft geleden dat nog niet geheel is op geheven in het vertrek uit onze gelede ren van mej. S. Kleinepier, die door haar taaie volharding, juist inzicht en stuwende kracht veel heeft toegedra gen voor onze damesafdeling. Beide persqnen hulde voor hun vele werk onze organisatie bewezen. Een blijde noot is wel het op toneel verschijnen van onze nieuwe secr.-penningmeester belast met het vormingswerk, de heer A. J. Klaassen. Deze persoon die nog maar kort in onze organisatie vertoeft, heeft reeds bewezen dat het vele werk dat hem wacht, hem niet te veel is, en hoewel allen hem nog niet persoonlijk kennen, zal toch wel reeds tot iedere afdeling zijn doorgedrongen, dat hij DE L. J. G. AFD. GROEDE is bereid om het toneelstuk: „Het meisje met het Leeuwenjong", dat zo'n succes is gebleken, ook op andere plaat sen te spelen. Dit tegen vergoeding van te maken onkosten. Men moet zich echter zo spoedig mo gelijk in verbinding stellen met de Secretaris der L. J. G. afdeling Groede, die nog verdere inlichtingen kan geven. De duur van het stuk is ruim 21uur. Ook kan men het opvoeren van het toneelstuk laten combineren met het optreden van het L. J. G.-orkest uit Groede. Voor verdere inlichtingen: A. J. LUTEIJN, Rijksweg O 183, Groede, Tel. 524, Breskens. niet zit te dromen en actief aan zijn werk is. Een beroep dat door hem op u wordt gedaan, mag ik aannemen dat ze zo spoedig mogelijk wordt uitgevoerd en niet terzijde wordt gelegd, afgespro ken? Een ander hoogtepunt dat nog vers in het geheugen is, is wel de alg. ver gadering die door velen is bezocht en als groot succes beschouwd mag worden. Zeer vererend voor onze organisatie was wel het bezoek hierbij van vele vooraanstaande personen, waaronder ook de Commissaris der Koningin Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, blijk gaven van hun belangstelling. Voor de goede en prettige samenwerking die we moch ten ondervinden van onze ouderenor- ganisatie de Z. L. M., is ook een woord van grote waardering op zijn plaats en we spreken de hoop uit dat dit in het nieuwe jaar wederom zal plaats vinden. Hopende dat het jaar 1957 een jaar mag zijn, dat nog meer hoogtepunten heeft dan 1956 en dat de wereldvrede, die nu helaas zover verwijderd is, dich terbij komt en dat het grote leed dat geleden wordt mag worden verzacht en dat de vrede werkelijkheid mag worden. De Voorzitter, L. I. VAN DE LINDE. UITVOERING DER Z. I». M. EN L.J.G. AFD. GROEDE. De Z. P. M. en L. J. G. Afd. Groede gaven op 7 en 8 december j.l. hun jaar lijkse uitvoering in hotel „De Drie Ko ningen" te Groede. Beide avonden wa ren druk bezocht. De voorzitter, de heer P. Cijsouw, opende deze avonden en heette allen een hartelijk welkom. In het bijzonder de besturen van de Z. L. M., Platte landsvrouwen en „Ceres", verder nog de heer De Boer v/h C. A. V., de heer J. Becu, de heer Malcorps v. d. R. L. V. D. en de beide wethouders van Groede. Hij vroeg de ouders om mede te wer ken de Z. P. M. en L. J. G. tot groei en bloei te brengen. Hun dochters en zoons op te wekken steeds de vergade ringen e.d. geregeld te bezoeken. Het orkest van de afdeling opende met enkele leuke nummertjes, w.o. nog een nummertje was van een jeugdige componist die in de zaal aanwezig was. De heer C. Salomé speelde hierna op z'n accordeon Patrick van R. Danneels. Het schetsje „De Bromfiets" ver wekte grote hilariteit bij de aanwezigen. Hierna volgde het zangkoortje dat enkele liedjes goed naar voren bracht. Vervolgens traden op de heer C. Sa lomé en de heer P. Leenhouts, die samen op de accordeon Bourrasque van Péqurin speelden. Het schetsje „De papieren Maniak", werd op een leuke manier voor het voetlicht gebracht en daarna bespeelde de heer Leenhouts met vaardigheid de piano. Na de pauze met verloting, waarbij vele prijzen waren, voerde de afd. het toneelstuk: „Het meisje met het Leeu wenjong" van Hans Nesna op. Het stuk verhaalt over een jong meisje, Tietské, die pas afgestudeerd uit de stad terug keert. Haar vader heeft door' „land- honger" geld nodig en leent dit van Arend Landman, deze hoopt hierdoor Tietske in zijn macht te krijgen. Als hij haar ten huwelijk vraagt, wijst ze hem echter af, ondanks haar grote liefde voor hem. Alles of niets, Tietske wil geen slappeling. En als Arend de dommigheid begaat om de schuld van haar vader tegen haar uit te spelen, dan ontbrandt de strijd pas goed. Arend heeft zich wel heel erg ver gist, als hij denkt een meisje als Tietske te kunnen kopen. Rondom deze botsing zijn vele andere conflicten geweven. ONTSPANNINGSAVOND DEK L J. G. EN Z. P. M. AFD. ZAAMSLAG. De L. J. G. en Z. P. M. van Afd. Zaam slag hebben op zaterdag 15 dec. in het Verenigingsgebouw te Zaamslag hun ontspanningsavond gehouden. Het gebouw was geheel bezet toen de voorzitter, de heer G. Dees, de aan wezigen hartelijk welkom heette, in het bijzonder de heren A. Haak, voorzitter der Z. L. M. kring Axel, P. de Leeuw, als regieleider en M. Murre, streek- voorzitter der L. J. G. Oost Zeeuws- Vlaanderen. Hij sprak zijn voldoening uit over de grote opkomst, wat voor de vereniging een stimulans betekende om op de in geslagen weg voort te gaan en hoopte dat deze avond aller waardering zou mogen wegdragen. Het Z. P. M.-koortje bracht onder lei ding van mevr. DekkerVarel het „Kwezelken", „Drie schuintamboers", en „De Slee" ten gehore, waarbij zij de liedjes uitbeelden, wat zeer bij de aan wezigen in de smaak viel. Na elk num mer volgde dan ook een waarderend applaus, waarna door de presidente mej. S. v. Driel, aan mevr. Dekker Varel een bouquet bloemen werd aan geboden. Hierna declameerde de heer J. Haak het gedicht: „De Ballade van de Boer" door J. W. F. Werumeus-Buning. Vervolgens bracht het L. J. G.-orkest uit Hoek onder leiding van Tonny van Dixhoorn haar afwisselend programma van muziek, zang, jodel en humor, het laatste door de bandleider zelf, waar lachsalvo's het resultaat van waren. De potpourri werd door alle aanwezi gen uit volle borst medegezongen, zo dat het L. J. G.-orkest weer ten volle is geslaagd er de stemming in te brengen. In de pauze werd een goed geslaagde verloting gehouden. Alvorens het toneelspel„Pension perikelen", voor het voetlicht zou wor den gebracht, werd door de heer P. de Leeuw, onder wiens leiding de rollen waren ingestudeerd, een korte toelich ting van de klucht gegeven, waarbij om beurten de medewerkende Z. P. M. en L. J. G.-ers aan de bezoekers werden voorgesteld. Daarna ging het doek open en weldra volgden de bezoekers niet volle aan dacht de vrolijke verwikkelingen van deze op uitstekende wijze voor het voet licht gebrachte klucht, zodat herhaal delijk een hartelijk gelach uit de zaal opklonk. Geen wonder dan ook. dat na afloop het applaus zó lang aanhield, dat de in de klucht opgetreden dames en heren nogmaals op het toneel moes ten verschijnen om de dank der bezoe kers in ontvangst te nemen. De heer G. Dees was zeker aller tolk, toen hij allen, die tot het welslagen van deze ontspanningsavond hadden medegewerkt, dank bracht en speciaal aan de heer De Leeuw, die hiervoor een geschenk werd aangeboden. De dames en heren in de zaal werden dank gebracht voor hun aanwezigheid en keerden nadat de avond gesloten was, hoogst voldaan huiswaarts. De L. J. G. en Z. P. M. van Afd. Zaam slag kunnen met voldoening op hun ontspanningsavond terugzien ONTSPANNINGSAVOND. Zoals gewoonte getrouw geeft de Afd. IJzendijke der L. J. G. en Z. P. M. haar jaarlijkse ontspanningsavond, en wel op 10 jan. in ..Oude Raedhuis" te Biervliet, aanvang 6.30 uur; en in Schoondijke in hotel „De Zwaan" op 12 jan. a.s. Aan vang 6 uur. Het programma bestaat uit: Muziek. Declamatie. Klucht: „De Jas". Klaver Vier. Pauze. Volksdans. Toneelstuk in 3 bedrijven: „Storm over de Polder."

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 9