IDe kosten bedragen 30,per ton graanop- s'ag (zonder bodem). De silo's zijn vervaardigd door een plaatselijke aannemer. 2 UIT DE INHOUD ZEEUWS LANDBOUWBLAD Silo's opgebouwd uit elementen van 61 cm hoogte, ten mn ander is duidelijk op de foto te zien. Verder ziet men de bakjeselevator. voor opslag voor langere tijd zal naar andere mid delen gezocht moeten worden. In vroeger jaren en ook thans nog wel wordt het gedorste graan los gestort op de graanzolder of in de piezel bewaard. Uiteraard was of is het produkt dan voldoende droog. Tijdens de bewaar periode werd of wordt het graan enige keren om geschept om bederf te voorkomen. Dit is een tijd rovende bezigheid, waarvoor op de meeste bedrij ven de tijd helaas ontbreekt. Bovendien is het be grip „droog graan" gemakkelijker gezegd dan gerealiseerd. Deze methode van bewaren is voor onze gemechaniseerde tijd „verleden tijd". Een geschikte ruimte is daarvoor noodzakelijk. Wil men gemaaidoret graan geheel of gedeelte lijk op eigen bedrijf bewaren, dan zal daarvoor de juiste opslagruimte ingericht moeten worden. Naast het di'ogen van te vochtig graan zal men zo mogelijk de toeschikking moeten hebben over een opslagruimte met enige beluchtingsmogelijkheid. „Weer een gebouw", hoor ik de praktische boer reeds zeggen. „Alweer een investering", zegt de econoom. Inderdaad, zondei één of andere inrich ting of investering zal het niet gaan. Naar onze mening behoeft echter de investering in vele ge vallen niet groot te zijn. Een goede opslagplaats- kan b.v. gemaakt wor den in een leegstaande paardestal, op een zolder of iets van dien aard. Op betrekkelijk eenvoudige wijze is het dikwijls mogelijk ventilatie met bui tenlucht aan te brengen. Uiteraard is het door mid del van dit artikel niet mogelijk hiervoor een alge meen advies te geven. Elk geval dient apart be keken te worden. „Hoe moet de indeling zijn", „op welke wijze kan het transport geregeld worden"? Vooral het laatste punt is van groot belang, geen gesleep met zakken enz. Opslag in kleine silo's. Is geen geschikte opslagruimte aanwezig en men wil toch graan drogen, resp. opslaan, dan kan men overgaan tot het bouwen van eenvoudige kleine silo's. Indien de silo's in een schuur, b.v. in de tas, of loods gebouwd kunnen worden, kan als mate riaal hout, board of aanverwant materiaal toege past worden. Worden zij echter in de buitenlucht geplaatst, dan zal de wand waterdicht en isolerend behoren te zijn. In dit geval is gewapend beton het Zorg en Hoop. Graanopslag op (le boerderij. Zitdagen Boekhoudbureau. Overzicht. Boerderij en Organisatie. Ontwikkeling op het Westduitse platteland IH. Algemene beschouwing over het werk van de aardapelzakkenrooiers. De Loonadministratie en de invoering van de Algemene Ouderdomsw et (A. O. W.). Onder de Tuinbouwlantaarn. Korte Wenken. Boerenjeugd. Marktberichten. Radio. Bram uit de Slikhoek. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 18 cent; minimum per advertentie 2,70. Incasso kosten 0,20. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Tel. K. 1100—2345. r aangewezen materiaal. De silo's dienen van boven waterdicht afgedekt te worden. Door Prof. Ir. J. J. I. Sprenger te Wageningen wordt de constructie van een eenvoudige betonnen silo, in een publicatie van het droogtechnisch labo ratorium uitvoerig beschreven. Dc kosten van een dergelijke silo wordt door genoemd laboratorium getaxeerd, naar gelang van de omvang, op 50,tot 70,per ton graanop- slag. Een eenvoudiger en goedkopere oplossing is mogelijk, wanneer men de silo in de schuur of een andere bergplaats kan onderbrengen. Zij kunnen dan van hout, metaalgaas of dergelijk materiaal geconstrueerd worden. Door een Zeeuwse firma zijn dit jaar een aantal houten silo's gebouwd. De constructie is als volgt: Er is een raamwerk van hout gemaakt. Dit raam werk is bespijkerd met „masonite" een zeer hard soort board. Op deze wijze ontstaat een element van 61 cm hoogte; de lengte is variabel te maken. Vier elementen vormen een gesloten vierkant. De totale hoogte van de silo wordt bepaald door de gewenste inhoud. De silo's van bedoelde firma hebben gemiddeld een inhoud van 50 ton. Het geheel wordt versterkt door een groot aantal ijze ren trekstangen. De hoeken zijn extra versterkt door het aanbrengen van een hoekijzer. Het geheel maakt een zeer solide indruk. Dit werk is dezelfde silo, doch van bovenaf gezien. Let op het netwerk van ijzeren stangen. (Foto's genomen op het bedrijf van de firma J. Risseeuw Co. te Groede.) Het vullen van deze 5 meter hoge silo's ge schiedt door middel van een bakjes-elevator; het ledigen door een aantal schuiven in de wand. Daar de bodem vlak is, moet het laatste deel met de schop naar de openingen worden gebracht. Naast dit vierkante type wordt een ronde silo in de handel gebracht. De inhoud daarvan is variabel. De kosten variëren, naar gelang van inhoud, van 33,tot 37,50 per ton graanopslag. Bij de voor gestelde silo wordt dit 34,per ton (met bodem). Daar het gewenst zal zijn het inbrengen te mecha niseren zal een transportinrichting aangeschaft moeten worden. Een jacobsladder is daarvoor zeer geschikt. Het graan wordt in een bak of put ge stort en de elevator, met de nodige valpijpen of bandjes, zorgt ervoor, dat het op de bestemde plaats komt. (Tekeningen beschikbaar gesteld door de firma Huiberts te Breezand H.-H.) HOE GROOT ZAL DE INVESTERING ZIJN EN WAT ZIJN DE EXPLOITATIEKOSTEN? Een en ander kan wellicht het eenvoudigst aan de hand van een voorbeeld toegelicht worden. Nemen we aan, dat een bepaald bedrijf 100 ton graan voor langere tijd wil opslaan, resp. drogen. Nemen we verder aan, dat er drie silo's worden ge bouwd, bv. 2 van 40 ton en 1 van 20 ton. Daarnaast een eenvoudige droger. Hierbij gaan we er dus van uit, dat het produkt voldoende droog is, 1516 vocht bevattend. Moe ten deze silo's geventileerd kunnen worden? De Kreijger te Wageningen, hoofd van het eerder ge noemde droogtechnisch laboratarium, is van me ning, dat bij aanwezigheid van een droger, slechts 20 van de siloruimte ventilatie-mogelijkheid be hoeft te hebben. Men mag er nl. niet op specule ren, dat de gehele oogst met ventileren goed te krij gen is. De silo van 20 ton kan eventueel gebruikt worden om het natte produkt wat voor te drogen, bv. in een periode waarin de droger het niet aan kan. Men kan ook een speciaal daarvoor gemaakte voordroger aanschaffen (zie tek.) kosten 2650, (Deze voordroger zullen wij buiten de exploitatie rekening houden.) Wil men alle drie de silo's ventileren en bv. maar één ventilator aanschaffen dan is dit heel goed mogelijk door het aanbrengen van een daartoe aan gepast kanalensysteem of door een verplaatsbare ventilator. Te investeren bedrag: 100 ton silo-ruimte (ƒ32,— tot ƒ34,— per ton) 3300,— ventilator (incl. aanleg etc.) 1200, kanalen, roosters enz. 1000, Vz elevator met buizen.en stortbak 800, onvoorzien 700, Exploitatiekosten. Totaal: 7000,— afschrijving in 15 jaar (met een restwaarde van ƒ1500,366,66 rente 170,— stroom 25 weken bewaren 125, arbeidskosten 200, onderhoud 200, Totaal: 1061,66 Kosten per ton bij 25 weken bewaren 10,62. Kosten per week 0,425/ton of 4,3 cent per 100 kg. HET DROGEN VAN GRAAN IN EEN- SPECIAAL DAARVOOR GESCHIKTE KLEINE DROGER. Door het Instituut voor Bewaring en Verwerking van Landbouwprodukten (I.B.V.L.), afdeling Droog technisch Laboratorium is in samenwerking met de firma A. Huiberts te Breezand een dergelijke een voudige graandroger ontwikkeld. Door genoemd la boratorium zijn op het gebied van drogen van graan tal van proeven genomen. Hierbij is komen vast te staan dat in principe de hoogste capaciteit wordt bereikt bij drogen en ventileren van niet te dikke lagen met een behoorlijke hoeveelheid lucht met een matige temperatuurverhoging. Dit vraagt een groot vloeroppervlak en door de geringe laag- dikte veelvuldig leeghalen en vullen. Door nu deze lagen verticaal te plaatsen, bereikt men dat het leeghalen door het benutten van de zwaartekracht zeer eenvoudig wordt. Voor het vullen kan de eer der genoemde jacobsladder worden gebruikt. De inhoud van deze droger is 8 ton. Deze hoe veelheid graan kan in circa 2426 uur van 22 tot 15 k 16 ingedroogd worden. Wil men gemaaidorst graan op eigen bedrijf voor langere tijd opslaan, dan zal men naast al of niet geventileerde silo's over een dergelijke droger moe ten beschikken. Het drogen kan, zoals hiervoor reeds genoemd, ook in een eventueel aanwezige bewaarplaats ge schieden. Alleen het transport van het gedroogde De droogsilo van buitenaf gezien. Daarnaast de doorsnede. Betekenis van de letters: D totale diameter; d diameter binnenkokerL laagdikte van het graan; V ventilator; Z afzakken; A afvoer naar put en 5 schuif. De derde tekening geeft een zgn. voordroger weer, laagdikte graan 2~X.de hoeveelheid van de hiervoor genoemde droger. De betekenis van de letters blijft gelijk, alleen komt hierbij de letter P piston of zuiger en Li liertje voor P en K katrol. De meest rechtse tekeninq geeft een opslagsilo weer.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 2