Q°\ orcf en 3iooP GRAANOPSLAG ZATERDAG 5 JANUARI 1957 Zitdagen- Boekhoud- bureau op de Gras- en Klaverzaden Gebrs De Jongh - Goes No. 2358 Frankering bij abonnement: Terneuzen /v 45e Jaai gwi< ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND We lazen dezer dagen een Kerst woord, dat ons niet direct los liet. Er stond: „In de Kerstnacht kan men leren dat .de enkeling belang rijker is dan het aantal". Een schone gedachte voorwaar; maar immers ook veel meer: de kern van de zaak. Want het ging in die Kerstnacht om dat ene Kind. de Zoon der Mensen. En het gaat uiteindelijk ook om U, of de ander, kortom om de naaste, om de enkeling. Wat het aantal misdoet aan de en keling, daarvan zijn de vluchtelingen die de laatste maanden van 1956 in ons midden kwamen een levend ge tuigenis. En het aantal, het is zo gemakkelijk dit aantal te laten overheersen. Doen we er niet zelve aan mee op onze ver gaderingen', schermen we niet met leden-aantallen Maken we ons geen zorgen dat de boerenstand in aantal minder belangrijk wordt als volks deel. Maar het is noodzakelijk zeker in deze tijd rond Kerstmis en Jaar- wende er een keer bij stil te staan dat dit menselijke maatstaven zijn, die gelukkig nog naar het geloof, hoe dan ook, van velen onzer, niet de laat ste maatstaf betekenen. Er zijn jaren die, wanneer ze niet door bijzondere persoonlijke gebeur tenissen getekend worden we den ken aan geboorte, huwelijk, sterven welhaast geruisloos voorbijgaan; die werkelijk, zoals het bekende vers zegt, als een schaduw heenvliegen. Doch er zijn andere die zich in het tijdsgebeuren naar de menselijke on derscheidingen daarbovenuit heffen en maar al te vaak is dat dan in min der gunstige zin. Het zijr. dan jaren van oorlog, van rampen, van koude of droogte, doch gelukkig ook nog van bevrijding. 1956 is wederom zo'n jaar geweest, dat zich op tweeërlei terrein boven de lijn van het geleidelijk verloop heeft afgetekend: in het politieke vlak en .in ïiet agrarische" vlak. Op het poli tieke vlak staan daar de merktekens Hongarije en Suezkanaal. De steeds op de achtergrond aanwezige bedrei ging van atoom- en waterstofbom verwerd zelfs tot een openlijke bedrei ging. Een ogenblik hield de gehele wereld de adem in. In het agrarische vlak speelden lage temperaturen en regenval, kort gezegd, kou en nat een zodanig on gunstige rol, dat het een boerenjaar HULST: Maandag 7 januari in „De Graapbeurs". OOSTBURG: Woensdag 9 januari in Café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 10 januari in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 10 janu ari in Café „De Eendracht". ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 10 januari in Hotel „Hof van Hol land". KORTGENE: Donderdag 10 januari in Hotel „De Korenbeurs". werd dat heugen zal. In sommige de len van andere provincies leidde het abnormale weer zelfs tot rampzalige omstandigheden voor de betrokken boeren. We hebben boeren gesproken uit Friesland, die ons 'vertelden, dat hun vee sinds half augustus op stal stond en dat ze alle gras met de hand hebben moeten maaien, omdat de toe stand van het land eenvoudig niet toestond dat men er met paarden en een maaimachine opkwam. Dit alles heeft er toe geleid dat het Landbouw schap ten bate van de getroffen col lega's een heffing van 0,50/ha ovèr alle bedrijven in Nederland zal om slaan. Ook in Zeeland beleefden we een ouderwets najaar. Er werden veel bie tenrooiers gekocht en zonder deze waren de bieten hier en daar niet op tijd uitgekomen. Maar evengoed wa ren ze door 't nat wekenlang niet bruikbaar. Op de vers verkavelde gronden had men tevoren in de oogst al haast ongekende moeilijkheden moeten overwinnen. Zo zagen we be gin september op Schouwen een een voudig 5-voets bindertje getrokken door twee trekkers gerst maaien. Zoals zo vaak betekende dit alles weer een samengaan van onvoldoen de, lage of matige opbrengsten met hoge kosten, welke laatste nog wer den geaccentueerd door een scherp optredende arbeidsschaarste: gevolg van het wegzuigen van arbeidskrach ten van het platteland door een wel varend bedrijfsleven elders. Men hoort wel stemmen, vooral van jongeren, opgaan die menen dat ons klimaat ten ongunste verandert. Wat juist geschied is, heugt het best. Dit klopt toch niet met wat De Bilt aan gegevens voor de radio op somde. En ook de ouderen onder ons, weten daar meestal van te getuigen. Zo vroor het o.v. op 7 nov. 1921 te De Bilt 14°. Men mag er dan ook niet op rekenen in november ongestraft risico te kunnen nemen. Op de gehele herfst, dus september, oktober en november, zijn per 25 jaar 75 herfst maanden. Van deze 75 waren er in de laatste 25 jaren 13 te koud of veel te koud. In de 3 daaraan voorafgaande 25-jarige perioden echter was dit cij fer resp. 23, 26 en 19. Er is dus geen sprake van dat we voor de herfst maanden, vergeleken bij vroeger, over de temperatuur te klagen zouden hebben. Ook voor andere seizoenen heeft De Bilt dergelijke tellingen ge daan, welke ook op de neerslag be trekking hadden en ook daaruit re sulteerde dat er geen redenen zijn te rug te verlangen naar de zomers, win ters of voorjaren van vroeger. Moge dit althans enige troost zijn. De koude was dit jaar evenmin af wezig op de jaarlijkse hoogtijdagen van de Z. L. M., welke te Domburg werden gehouden en welke, ondanks dit euvel, maar begunstigd ten minste door droog weer, voortreffelijk slaag den. Deze dagen zijn van steeds stij gende allure, doch de tijd nadert dat b.v. de natuurlijke grenzen van wat geboden kan worden, bereikt zijn. Aan het eind van het jaar 1956 zijn er nog geen officiële uitspraken be kend, die de zorg op de schouders van de boerenstand wat zullen konnen ver lichten. De nationale zorg is van dien omvang geworden, dat de eerder be staande en gemelde van de landbouw er niet alleen door overschaduwd, maar bovendien door op de achter grond gedrongen dreigt te worden. Doch is de nationale zorg er één op een hoogtepunt, de onze is er één op een laagtepunt Oudjaar ligt, wanneer ge dit leest, achter U; Nieuwjaar 1957 is begon nen. Er wordt ogenschijnlijk meer moed voor het komende van ons ge vraagd dan anders. Internationaal en nationaal signaleerden we de drei gende gevaren. Maar wordt er meer moed van velen van ons gevraagd dan b.v. in een jaar als 1953? En wan neer de weelde aan ons voorbij lijkt te gaan, schreef niet reeds de Romein Juvenalis bijna 2000 jaar geleden: „De weelde, erger dan de oorlog, doet thans haar macht gevoelen". Hoe het ook zij, de weg ligt voor ons, niet achter ons en niet op zij. Zoals ook de Psalmdichter dat eens getuigde: Gij geeft, dat d' uitgang van den [morgen en van den avond juicht en dat men U voor al uw zorgen ootmoedig dank betuigt. G. De maaidorser komt steeds meer in gebruik De maaidorser heeft een gehele om mekeer teweeggebracht in de wijze van werken bij de graanoogst. Tenge volge hiervan komt o.a. het probleem van de tijdelijke of langere opslag van het gedorste produkt om de hoek kij ken. Dit spreekt* des te meer in een zo mer, zoals zo juist achter ons ligt. Van opslag in zakken, in een piezel of iets dergelijks was in de meeste gevallen geen sprake. Het graan moest zo spoe dig mogelijk worden afgevoerd, hetzij naar de handelaar of naar de coöpera tie. De boer ziet het produkt amper of het is al weer aan zijn oog onttrokken. Een bezwaar van een dergelijke gang van zaken kan verder zijn^ dat de markt op een bepaald ogenblik sterk overvoerd zal zijn, met als gevolg da lende prijzen. De opslagcapaciteit alsmede de droogcapaciteit zijn momenteel lang niet voldoende om het gemaaidorste graan op te slaan of zonodig te dro gen. Afgelopen zomer was het dan ook geen uitzondering grote stapels gedorste granen in zakken onder een dekzeil opgeslagen te zien. In verband met de steeds krapper wordende arbeidsmarkt zal men ge dwongen worden nog meer dan tot nu toe te maaidorsen. Dit alles zal tot ge volg hebben, dat meer graan gedroogd resp. opgeslagen zal moeten worden. Ongetwijfeld zal de handel zowel als de coöperatie bereid gevonden worden, de opslag-, resp. droogcapaci teit te vergroten. Een en ander vraagt uiteraard grote investeringen. Boven dien is moeilijk vast te stellen hoe groot de droogcapaciteit moet zijn. Wordt dit afgestemd op natte jaren, dan staan vele drogers stil in een dro ge zomer. OOK VOOR DE INDIVIDUELE BOER KAN HET GEWENST ZIJN OM ZIJN GRAAN TE KUNNEN BEWAREN. Voor zover de droogcapaciteit en op slagruimte te gering zijn, zal dus een oplossing gevonden dienen te worden. Het is ons bekend, dat een aantal landbouwers (grotere bedrijven) met het idee rondlopen de opslag en even tueel het drogen van hun gemaaidor ste granen zelf ter hand te nemen. Naar aanleiding hiervan lijkt het ons gewenst hieraan een algemene be schouwing te wijden. Zij die over een aardappelbewaar plaats met buitenlucht beschikken kunnen deze zeer goed gebruiken voor het drogen, resp. tijdelijk opslaan van granen. In de' achter ons liggende jaren is gebleken, dat het graan door middel van geforceerde ventilatie met buiten lucht zowel losgestort als opgezakt goed houdbaar is. Er treedt geen bederf op en zodoende kan de belas- tingspiek van dc aanwezige graandro- gers afgevlakt worden. Wil men ech ter in een dergelijke bewaarplaats te vochtig graan drogen, dan moet men nauwgezet de temperatuur en de voch tigheid van het produkt en de buiten lucht opnemen. Ventileren met lucht van hoge relatieve vochtigheid heeft geen drogend effect, integendeel zal het graan natter worden. Het is dus zaak over de nodige appa ratuur te beschikken, zoals een goede thermometer en hygrometer (lucht- vochtigheidsmeter) Door buitenlucht met hoge relatie ve vochtigheid min of meer op te war men verlagen we de relatieve voch tigheid hiervan en is de doorgevoerde lucht in staat vocht uit het graan op te nemen. In de laatste jaren zijn op deze wijze zeer gunstige resultaten bereikt. Niet alle graanverbouwers beschik ken echter over een aardappelbewaar plaats; bovendien kan hier slechts van zeer tijdelijke opslag sprake zijn. Direct na de graanoogst zijn de aard appelen aan bod en moet de bewaar plaats ter beschikking staan. Kan die dus dienstig gemaakt wor den voor het drogen, resp. buiten be derf houden van te vochtig graan, (Advertentie). Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Import - Export POSTBUS 35 „Zaait „VICTORIA" zaden*1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 1