NOTULEN 770 ZEEUWS LANDBOUWBLAD van de Algemene Vergadering der Zeeuw se Landbouw Maatschappij, gehouden op maandag 17 december 1956 te 14 uur in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. OPENING. De Algemene Vergadering wordt geleid door de Vice-Voorzitter, de heer P. J. J. Dekker. De Vice-Voorzitter betreurt het te moeten mede delen, dat de Algemeen Voorzitter wegens ziekte niet in staat is de vergadering te leiden en spreekt de hoop uit, dat hij weer spoedig volledig hersteld mag zij». Op voorstel van de Voorzitter wordt onder ap plaus besloten de heer Geuze een telegram te zen den, waarin hem namens de vergadering van harte beterschap wordt toegewenst en dank gebracht voor al hetgeen hij in 1956 voor de Z. L. M. deed. Het verheugt spreker, dat de leden in zulk een groten getale ter vergadering zijn gekomen en heet allen hartelijk welkom. In het bijzonder begroet de Voorzitter de heren C. Philipse en Ir. G. P. N. Dikötter, leden van Ge deputeerde Staten van Zeeland. Het is een prettige ervaring steeds grote belangstelling van de zijde van het Provinciaal Bestuur te mogen ondervin den, aldus de Voorzitter, en het is te hopen, dat de goede samenwerking tussen Provinciaal Bestuur en Z. L. M.» bestendigd blijft. De Voorzitter richt vervolgens woorden van wel kom tot de burgemeester van Middelburg, de heer Mr. Dr. N. Bolkestein, en memoreert de goede ver standhouding tussen de gemeente en het bestuur der Z. L. M. De Voorzitter richt zich hierna tot de heer H. D. Louwes, Voorzitter van het Landbouwschap, die zijn medewerking zal verlenen aan het Forum op deze vergadering. Tot mevr. L. N. HuijsmanGriep, die voor de laatste maal in haar functie van Presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen, Afdeling Zeeland, de Algemene Vergadering der Z. L. M. bijwoont, zegt de Voorzitter, dat het tot grote verheugenis stemt, dat de Bond in een periode van bloei ver keert, die voor een belangrijk deel te danken is aan het streven en de werkzaamheid van de huidige presidente. Het verheugt spreker te kunnen mede delen, dat mevr. Huijsman bereid gevonden is in de toekomst een 14-daagse rubriek „Voor de Vrouw" in het Zeeuws Landbouwblad te verzorgen, waardoor er dus, zij het op ander gebied, een nauwe band zal blijven bestaan. De Voorzitter verwelkomt voorts nog de heer Drs. Th. J. Westerhout, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de heren Jhr. J. van Vreden- burch, D. W. Lindenbergh en Ir. J. D. Dorst, ere leden der Z. L. M., de heer Mr. E. Kuijlman, Secre taris van het K. N. L. C„ de heer Dr. Ir. C. W. C. van Beekom, Voorzitter van het College van Con sulenten. de heer Ir. J. A. Haenen, Rijkslandbouw- consulent voor Zeeuws-Vlaanderen, de heer H. Nienhuis, Directeur van het Bouwbureau voor de Landbouw, de heer J. Kakebeeke, Voorzitter van de Raad voor de Landbouwvoorlichting, de heer J. A. Stols, Voorzitter van de Kon. Vereniging „Het Ned. Trekpaard", de heer C. A. Kammeraad, Voor zitter van de Kamer van Koophandel, en de heer Van Beusekom, die het E. T. I. vertegenwoordigt. Met de wens, dat de vergadering aan de ver wachtingen van de leden en genodigden zal vol doen, verklaart de Voorzitter deze voor geopend. OPENINGSREDE. (Deze vindt U elders in dit blad.) Hij verzoekt de Secretaris deze rede van de heer Geuze voor te lezen. NOTULEN. De notulen van de Algemene Vergadering van 21 Juni 1956 worden ongewijzigd goedgekeurd en vast gesteld. MEDEDELINGEN. a. Rijksdienst voor Landbouwherstel. De Voorzitter deelt mede, dat de Rijksdienst voor Landbouwherstel officieel is opgeheven. De nog resterende werkzaamheden worden overgeheveld naar de Cultuurtechnische Dienst. Namens de ver gadering meent de Voorzitter woorden van dank te mogen spreken aan het adres van deze dienst, welke in de afgelopen jaren zeer veel in het belang van agrarisch Zeeland heeft kunnen doen. Spreker verzoekt de heer Appelman deze dank aan de voor malige Directie te willen overbrengen. (Applaus.) b. Bemiddelend orgaan. De Voorzitter kan mededelen, dat voor de land bouw een bemiddelend orgaan is opgericht, dat nodig is om een maximale steun te kunnen ver lenen bij de bouw van eigen woningen e.d. op het platteland, e. Contributie fruitteelt. De contributie voor de fruittelers is in overleg roet de N. F. O. vastgesteld op 1,50 per ha. d. Erwtenuitvoer. De Voorzitter wijst er op, dat de uitvoer van erw ten belangrijk ten achter is in vergelijking met 1955. Niettemin heeft men de voorzichtige ver wachting, dat de oogst zijn weg wel zal vinden. e. Ledental. Inzake het ledental van de Z. L. M. kan de Voor- ritter mededelen, dat, ondanks het vertrek van enkele tientallen leden naar de N. O. P. en andere gebieden, het aantal leden in vergelijking met 1955 opnieuw met 22 is gestegen en thans 6241 bedraagt. Begroting en contributie 1957. De Voorzitter stelt hierna de begroting voor 1957 aan de orde, welke in grote trekken gelijk is aan die van 1956; ook de contributie is, met uitzonde ring van de fruitteelt, gelijk gebleven. Daar niemand het woord verlangt over de be groting en niemand verdere toelichting wenst, wordt de begroting en de contributieregeling 1957 ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. De contri butie voor 1957 wordt derhalve bepaald' op: 7,vaste contributie voor leden met grond in gebruik. 1,50 per ha grond in gebruik. 0,10 per ha grond in bezit. 10,vaste contributie voor leden zonder grond in gebruik of voor leden met grond in bezit. De Voorzitter dankt de vergadering voor deze beslissing en voor het hierdoor in het bestuur be toonde vertrouwen. RONDVRAAG. De heer Arendse (Gapinge) vraagt de aandacht voor het feit, dat in het vervolg de aanvragen voor bijzondere teeltvergunningen voor vroege aard appelen schijnen te zullen worden afgewezen. Spr. meent, dat dit voorkomen zou moeten worden, om dat er vooral op Walcheren voldoende afzetge bied is. De Voorzitter antwoordt hierop, dat inderdaad voorgesteld is om het areaal van 10.000 op 5.000 ha terug te brengen. Dit is, in verband met de in het betreffende gebied in Noord-Holland gerezen moei lijkheden, in de afdeling tuinbouw van het K. N. L. C. besproken. Daar de beslissing ten aanzien van dit punt evenwel nog moet worden genomen voor het Produktschap voor Groenten en Fruit, zullen de argumenten nog nader in studie worden ge nomen. De heer Van Nieuwenhuijzen (Krabbendijke) vraagt de aandacht voor de sociale lasten, welke op het boerenbedrijf rusten en de daarmede verband houdende administratieve rompslomp. Aan de hand van een aantal voorbeelden toont de heer Van Nieuwenhuijzen vele onbillijkheden aan en dringt met klem aan op pogingen verbetering in deze toestand te brengen. De Voorzitter zegt, dat deze materie dermate in gewikkeld is, dat hierop in het kader van deze ver gadering geen concreet antwoord is te geven. Een en ander zal echter nog door het forum nader on der de loupe worden genomen. De heer Klompe (St. Philipsland) kan zich met het voorstel van de Voorzitter om de Rijksdienst voor Landbouwherstel te danken voor het vele werk, in het belang van de landbouw verricht, vol komen verenigen. Niettemin acht spreker het van belang er bij de betrokken instanties op te wijzen, dat van volledig herstel van de zwaardere gronden nog geen sprake is. Een nieuwe gipstoewijzing zou dan ook dringend bepleit moeten worden. De Voorzitter antwoordt, dat dit punt ook ter sprake is geweest in het bestuur van de Z. L. M. en dat, in samenwerking met andere organisaties, de nodige stappen hiertoe zijn gedaan. De heer Koole (St. Laurens) wijst op de grote behoefte aan elektriciteit, welke er in vele gebie den van Walcheren bestaat. Daar men in andere delen van Zeeland goede voortgang hiermede schijnt te maken, vraagt spr. hoe deze kwestie voor Wal cheren er voor staat. De Voorzitter zegt, dat wellicht de heer Philipse hier nader op zal willen ingaan. De heer Mesu (Gapinge) brengt dè moeilijkheden naar voren, waarmede hij, in verband met toewij zing van gronden door de herverkaveling, heeft te kampen. Spr. is van mening, dat in zijn geval fou ten zijn gemaakt, welke tot onbillijkheden aanlei ding hebben gegeven. De Voorzitter zegt overtuigd te zijn van de moei lijkheden, waarmede de heer Mesu wordt gecon fronteerd. Anderzijds vraagt spr. begrip van de heer Mesu voor de ingewikkeldheid van deze ma terie, waarvoor niet direct een oplossing is te vin den. De Voorzitter zegt, dat de heer Mesu nader contact met het Secretariaat kan opnemen. De heer Koole (St. Laurens) deelt mede, dat in Walcheren nog steeds wordt gewacht op de z.g. 2e schatting. Vele percelen wachten nog op verbete ring, doch in veel andere gevallen wordt dit door de boeren zelf gedaan en gefinancierd. Wanneer het nog lang duurt, alvorens deze 2e schatting plaats vindt, zal dit voor velen grote financiële consequenties hebben. De Voorzitter kan hierop antwoorden, dat deze kwestie de volle aandacht van het bestuur heeft, die ter zake diligent blijft. De heer v. d. Zande (Nieuwerkerk) vraagt de aandacht voor de zeer moeilijke toestand in de sa- neringsgebieden op Schouwen-Duiveland met be trekking tot de waterleiding. Spr. vraagt steun, zo mogelijk door de Dienst van Sociale Zorg. De heer Appelman zegt op verzoek van de Voor zitter, dat aan de drinkwatermaatschappijen in de herverkavelingsgebieden een begroting is opge vraagd. Zodra deze is ontvangen, zal een nadere bespreking volgen. De heer Zeijler (Oosterland) vraagt welke de ge volgen zullen zijn, nu de Rijksdienst voor Land bouwherstel is opgeheven. De Voorzitter verwijst naar zijn mededeling in de aanvang der vergadering, waarbij hij erop gewezen heeft, dat de resterende werkzaamheden zullen worden overgenomen door de Cultuurtechnische Dienst. Hierna spreekt de heer C. Philipse woorden van dank voor de uitnodiging welke het Prov. Bestuur heeft ontvangen en voor de vriendelijke welkomst woorden van de Voorzitter. Het spijt de heer Philipse te moeten mededelen, dat de Commissaris der Koningin geen tijd meer zal kunnen vinden de vergadering te bezoeken. Spr. gaat vervolgens in op de prettige en vrucht bare samenwerking, die er steeds tussen Z. L. M. en Provinciaal Bestuur heeft bestaan en gewaagt met waardering van de belangrijke adviezen, welke het bestuur steeds van de zijde der Z. L. M. mag ontvangen. Het is voor het Provinciaal Bestuur in deze ingewikkelde maatschappij niet altijd even ge makkelijk het ieder naar de zin te maken, aldus de heer Philipse, doch de landbouw kan in het al gemeen overtuigd zijn van grote aandacht en be langstelling bij de leden van het bestuur, dat niets zal nalaten wat het welzijn ten plattelande kan be vorderen. Wat de elektrificatie betreft kan de heer Philipse mededelen, dat in de Staten een voorstel tot steun aan de onrendabele gebieden in de Herverkavelings gebieden is aanvaard. In de kosten zal het Rijk voor 42 bijdragen, de gemeenten 20 de pro vincie 10 de P. Z. E. M. 10 en de betrokkenen zelf 18 Dit alles evenwel vraagt miljoenen en men moet hiervoor voldoende begrip tonen. In Schouwen-Duiveland is inmiddels een begin ge maakt, doch de werkzaamheden zullen met kracht worden voortgezet. De heer Philipse zegt met betrekking tot de al gemene toestand in de landbouw, de zorg te delen, welke in de openingsrede van de Voorzitter tot uiting is gekomen. Ook als Voorzitter van de Be lastingcommissie der Z. L. M. kan spr. getuigen van de moeilijkheden, waarin de landbouw dreigt te geraken. De heer Philipse wijst vervolgens nog op de gro te veranderingen, waarvoor Zeeland zich, o.a. door het Drie-Eilandenplan en het Deltaplan, ziet ge plaatst. Ook de aanvallen op de cultuurgrond door stadsuitbreidingen e.d. hebben de voortdurende aan dacht van het Bestuur. De heer Philipse spreekt tenslotte de wens uit. dat de heer Geuze weer spoedig geheel hersteld mag zijn en dat de Z. L. M. onder leiding van zijn deskundige en steeds voor de belangen van de landbouw in touw zijnde voorzitter in de toekomst veel mag bijdragen tot het welzijn van het gehele platteland. De Voorzitter dankt de heer Philipse hartelijk voor diens woorden. Spr. zegt volkomen begrip te hebben voor de afwezigheid van de Commissaris, die vandaag zijn 50e verjaardag mag vieren. Namens de vergadering verzoekt de Voorzitter de heer Philipse de hartelijke gelukwensen aan de Commissaris over te brengen en hem tevens na mens het Bestuur een boekwerk aan te bieden waarin «door de Algemeen Voorzitter een opdracht is geschreven, waarbij de waardering tot uiting wordt gebracht, die de Z. L. M. voor het werk van de Commissaris heeft. De burgemeester van Middelburg, de heer Bolke stein, wijst erop, dat de voorzitter terecht gewezen heeft op de banden, die er tussen de Z. L. M. en het gemeentebestuur van Middelburg bestaan. Toch moet men Middelburg niet hoofdzakelijk be schouwen als agrarisch middelpunt, omdat deze gemeente ook als industrie-, handels- en administra- tiefcentrum belangrijk is. Het is dan ook vaak niet gemakkelijk voor het bestuur de juiste weg te kiezen om aan de wensen van alle belangengroe pen tegemoet te komen. Niettemin kan de land bouw ervan verzekerd zijn, dat met zijn wensen, zoveel als dit maar enigszins mogelijk is, terdege rekening wordt gehouden. Door een juiste samen werking is een compromis meestal langs goede organisatorische weg te vinden en het verheugt spreker dan ook, dat een krachtige organisatie •als de Z. L. M. de juiste wegen weet te bewandelen. De Voorzitter dankt de burgemeester voor diens woorden en spreekt de hoop uit, dat de goede ver standhouding mag blijven voortduren. Hierna verleent de Voorzitter het woord aan mevr. HuijsmanGriep, presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen, die in korte trekken de doelstellingen van deze Bond naar voren brengt, erop wijzende, dat het de Bond niet is te doen om de plattelandsvrouwen alleen wat gezelligheid te brengen, doch veeleer de belangen van het gehele platteland in de ruimste zin van het woord te be hartigen. In dit verband haalt mevr. Huijsman de woorden van de heer Geuze aan, die deze heeft gesproken op het 25-jarig bestaan van de bond en waarin de man het hoofd van het bedrijf wordt genoemd en de vrouw de ziel van het gezin. Mevr. Huijsman besluit met de wens uit te spre ken, dat de Z. L. M. onder leiding van de heer Geuze op dezelfde vertrouwde wijze als voorheen werkzaam mag blijven tot heil van het ganse plat teland. De Voorzitter dankt mevr. Huijsman en hoopt, dat zij, al is dit dan op een andere plaats en in een andere hoedanigheid, nog veel voor het Zeeuwse platteland zal kunnen blijven doen. DISCUSSIE FORUM. (Hiervan vindt U een verslag elders in dit blad.) SLUITING. De Voorzitter brengt dank aan al diegenen, die hebben meegewerkt aan het welslagen van deze al gemene vergadering. Dit jaar hebben wij onze werkzaamheden onder zeer moeilijke omstandig heden moeten uitvoeren. Spreker hoopt echter, dat de weersomstandigheden in 1957 gunstiger zullen zijn en dat de werkzaamheden vooral in vrede zullen mogen geschieden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 2