Wen ken jf JAAR® en rKARD£NSPORT. UITBREIDINGSPLANNEN KORT VERSLAG AFDELING BIGGEKERKE DER Z. L. M. Tips van de Hoofdinseminator Korte ZATERDAG 22 DECEMBER 1956 795 In ,,Ons Trekpaard" lazen we, dat ze het in Best best hebben gedaan. Op initiatief van de R. K. J. B. is daar n.l. een wedstrijd gehouden in het beoordelen van paarden. Ongetwijfeld een goed idee, dat ook in Zeeland navolging verdient. Er zijn in onze provincie verschillende bonden van paardenfokkers, alsmede verenigingen van landbouw-jongeren, zodat er orga nisatorisch geen enkel bezwaar i9. Ook voor het be stuur van de afdeling Zeeland van de Kon. Vereniging „Het Ned. Trekpaard" ligt hier een mooie taak om pogingen in deze richting te stimuleren. Mogelijk kan het ook als organisator van dergelijke wedstrijden op treden. Wie het uiteindelijk doet, komt er minder op aan, als het maar gebeurt. Iedereen, die enigszins in de paardenwereld thuis is, weet, dat er algemeen geklaagd wordt over gebrek aan belangstelling bij de jongeren, met betrekking tot de paardenfokkerij. De vraag mag gesteld worden, of de leidinggevende figuren in de paardenfokkerij hier aan niet enigszins debet zijn. Bij een rundveekeuring wordt veelal tekst en uitleg gegeven van het hoe en waarom. Bjj de paardenkeuringen kent men dit niet. Ongetwijfeld krijgt men dan te maken met het beken de gezegde: „Onbekend maakt onbemind". Wanneer men ook bij de paardenkeuringen meer be kendheid zou geven aan de motieven van de jury, wat betreft de plaatsing of het al of niet goedkeuren van een bepaald paard, zou dit ongetwijfeld de belangstel ling verhogen. Ook al of niet gerechtvaardigde teleur stellingen zouden hiermee zeker voor een groot deel worden opgevangen. In het bijzonder voor de jeugdige bezoekers en deelnemers aan keuringen is dit van groot belang. Nogmaals, het was best in Best. Laat dit een begin zijn van het betere. De landelijke ruiters in Walcheren zijn ook weer ac tief geweest. Door de leden van de Oranjezonruiters en van de vereniging Walcheren werd op 8 december een puzzlerit gereden, met als vertrekpunt Oranjezon. De rit bestond uit zes trajecten. Had men de eerste opdracht volbracht, dan kreeg men de gegevens voor de tweede, en zo vervolgens. Om de 7 minuten ver trok een tweetal van de 30 deelnemers, waarvan de laatsten om 5 uur binnenkwamen. De eerste prijs was voor de heren Rotte en Quist in 2 uur en 22 min., met 68 punten. Als tweede wisten zich te plaatsen mevr. O'Connolly en de heer Meijers met eveneens 68 punten in een tijd van 2 uur 52 min. Op de derde plaats kwamen de heren Coppoolse en Maljaars in 2 uur 24 min. met 64 punten en als vier de werden geklassifieeerd de heren Blok en Crucq in 2 uur en 31 min. met 59 punten. Het was een aantrekkelijke wedstrijd, zeer geslaagd, en deskundig uitgezet door mevr. Ballegoyen de Jong te Domburg. Door de landelijke rijvereniging Walcheren werd afscheid genomen van haar actieve voorzitter, de heer ir Sanders, wegens zijn vertrek naar Groningen. On getwijfeld verliest deze vereniging hiermee een be kwaam en niet minder enthousiast lid. Ook in de Ge westelijke Bond was de heer Sanders goed ingevoerd. Zijn vertrek betekent dan ook een verlies voor de lan delijke ruitersport in Zeeland. Graag wensen wij de heer Sanders en zijn gezin een goede toekomst in het Groningerland. ROSSINANT g psjijex:j|;_ A AG TE KEKKE Tot 19 december heeft ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage gelegen het bij raadsbe sluit vastgestelde uitbreidingsplan in hoofdzaak. Gedurende zes weken na deze datum kunnen be langhebbenden die zich imet bezwaren tot de ge meenteraad hebben gewend, bezwaren indienen bij Gedeputeerde Staten. YERSEKE Tot 17 december heeft ter gemeente-secretarie Voor een ieder ter inzage gelegen het bdj raadsbe sluit vastgestelde plan tot partiële herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen (herziening 1056 1 en 2). Gedurende zes weken na deze datum kunnen be langhebbenden die zich (met (bezwaren tot de ge- enteraad hebben gewend, bezwaren indienen bd erde Staten, In de schooltuin van de L. L. S. te Scherpenisse werd door de heer Van Heusden een klein verge lijkend proefje genomen met enige suikerbieten rassen. Grondsoort klei. De gevonden suikergehaltes waren van laag naar hoog: Klein wanzleben Zwaanesse III K. W. Polybeta Hilleshög Pol. Maribo N 14,95 15,3 16,1 16,6 17,0 De meeste tarra had Polybeta (26 de minste Hilleshög (19%). De hoogste kilograimopbrengst gaf Zwaanesse III, gevolgd resp. door K. W. E., Maribo N, Hilles hög Pol en K. W. Polybeta. De hoogste suikeropbrengst in kg/ha gaf even eens Zwaanesse III, gevolgd door Maribo N, K. W. E., Hilleshög Pol. en Polybeta. In de rubriek van het Ministerie van Landbouw, die op maandag 24 december 's middags van 12.33 12.48 uur wordt uitgezonden, zal een reportage worden gegeven over de verzorging van grasland in de winter. Aan deze uitzending zal o.m. worden medegewerkt door ir. H. Thomas, rijkslandbouw- consulent in Purmerend. Vervolgens zal ir. P. J. v. d. Bremer, rijkspluim- veeconsulent voor Noord-Brabant, spreken over de aankoop van kuikens. De uitzending zal worden besloten met de vierde van een serie causerieën door ir S. Iwema, rijks consulent voor de Veevoeding, over de veevoeder voorziening in de komende winter. In de AVRO-rubriek „Uit het Bedrijfsleven" zal op donderdag 3 januari 1957 over Hilversum I (402 m) spreken de heer ir. R. P. Dammers, des kundige bij de Peulvruchten Studie-Combinatie te Wageningen, over: „Peulvruchten dragen bij in onze welvaart". In de serie „Voor ons Platteland" zal op maandag 7 januari 1957 een causerie worden gehouden door de heer Ir. D. S. Tuyman te Den Haag over: ,,Als de stad de boer verdringt". De redactie is verheugd, dat nu „Toontreder" naar het hoge Noorden is vertrokken, „Rossinant" bereid is gevonden de rubriek „Paard en paardensport" te vervolgen. Wij danken „Toontreder" voor zijn vele pennevruchten en wij wensen „Rossinant" veel succes. (Red.) van de op 11 december 1956 gehouden vergadering van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van bet Landbouwschap Economisch onderzoek Schouwen en Duiveland. Middels daartoe door de Coördinatiecommissie Hulpverlening Landbouw beschikbaar gestelde gel den zal een onderzoek worden ingesteld naar de economische positie van de landbouwbedrijven op Schouwen en Duiveland, na de ramp van 1953. Aan dit onderzoek zal medewerking worden ver leend door het Landbouw Economisch Instituut en het Boekhoudbureau van de Z. L. M. Bouw van landarbeiderswoningen. Teneinde de bouw van landbouwarbeiderswonin- gen te kunnen bevorderen werd een commissie in gesteld. Deze commissie zal nagaan welke mogelijk heden hiervoor thans aanwezig zijn, mede in het kader van de nieuwe regeling ter subsidiëring van de bouwkosten. Commissie Waterbeheersing en Ontzilting. Als vertegenwoordigers van de Gewestelijke Raad in de Commissie Waterbeheersing en Ontzilting werden benoemd de heren A. M. Geluk te Noord- gouwe, C. de Putter te Axel en C. J. Vercauteren te Hulst. Grondgebruik. Op voorstel van de Commissie Grondgebruik zal aan de landbouworganisaties worden verzocht een aantal deskundigen te willen aanwijzen, die kun nen worden ingeschakeld bij de taxaties van gron den welke aan de landbouw worden onttrokken. Veearbitrage. Besloten werd over te gaan tot instelling van drie adviescommissies en een arbitragecommissie, zulks ter behandeling van geschillen op het terrein van de aan- en verkoop van vee. Suikerbietenprijs. De Raad was van mening, dat, wil de Overheid een drastische inkrimping van het suikerbietenareaal voorkomen, een hogere bietenprijs in het vooruit zicht zal moeten worden gesteld. Op 13 dec. 1956 kwam onze afdeling onder lei ding van voorzitter P. Lampert Pzn. bijeen. De voor zitter opende de vergadering waarna de notulen werden gelezen. Het aftredend bestuurslid A. Wijkhuijs werd her kozen. De contributie voor 1957 werd vastgesteld. Tot leden van de rekeningcommissie werden benoemd de heren L. Krijger Lzn. en C. Sturm. Door het ont- slagnemen van de Secr. Penningm. werd in deze vacature benoemd de heer J. Harpe. Als kringafgevaardigden werden de heren E. de Korte en J. Harpe benoemd. Hierna vertoonde de heer W. C. Sinke uit Goes de film „Het leven van een jonge boer." Dit was een prachtige film. Nla deze film volgde de rondvraag; daarna sluiting. A. DE WITTE Wzn, Secretaris. No. 2 In het afgelopen jaar werden in onze provincie 10851 dieren kunstmatig geinsemineerd. Dit is ruim 1200 meer dan in het vorig jaar. Steeds meer veehouders maken gebruik van de K. I. Zij zien in, dat voor weinig geld gebruik kan worden gemaakt van goede stieren. Heeft U het bouwplan voor 't volgend jaar al gereed gemaakt in overeenstemming met de keuze en hoeveelheid voedergewassen voor het volgende stalseizoen? Daarna bekijkt U toch het bemestings plan? Na de verkaveling of door bemonstering op eigen verzoek kreeg U of krijgt U binnenkort het analyse-rapport van^'t grondonderzoek. Vooral na de verkaveling zal de monstername niet altijd klop pen met de nieuwe indeling van het bedrijf. Ga dus goed na wat en waar U de geadviseerde hoe veelheden moet zaaien. Dit kan per perceel zeer uiteenlopen. Vraag anders even de rayonassistent in Uw gebied. In de loop van de jaren is gebleken, dat de de cembermaand toeter geschikt is voor uitzaai van wintergewassen dan november. De uitstoeling is in december minder dan in de oktobermaand. De kans op vogelschade en kiemschimmels is daaren tegen groter. Deze bezwaren zij/n grotendeels op te vangen door 15 meer zaaizaad te gebrui ken en het zaad te ontsmetten met een kwikhou dend en vogelafwerend middel. Vooruit zien is regeren. Bij blauwaanzaad wordt de marktprijs in belangrijke mate bepaald door de kwaliteit. Geef de voorkeur aan rassen, die naast een goede opbrengst ook een prima zaadkwaliteit leveren. Goed opbrengende rassen zijn: Emma- bloem en Nobel. Vooral het laatste ras heeft een prima zaadkwaliteit. Wanneer U bij het wegvervoer nog niit een lekke band had, bent U een geluksvogel. Wee echter, als dit vandaag of morgen wel gebeurt. De bouten van de wielen kunnen dermate vastgeroest zijn, dat losdraaien onmogelijk is. Neem elke winter de banden van de wagens, draai de moeren los en dompel ze even in olie. Ook de lagers reinigen en deze voorzien van kogellagervet is geen overbodi ge luxe. Er zijn magere en er zijn vette jaren. Maak de magere jaren vetteren de vette jaren nog vetter met grondonderzoek. Een goede oogst is niet alleen afhankelijk van het weer. Een juiste bemesting is zeer zeker een belangrijke zaak. Haal uit de grond, wat er in zit, door grondonderzoek.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 27