Zeeuws Landbouwblad DE LOONADMINISTRATIE 793 rincf van cle <z&lcfemene 0uclerdomówet Zaterdag 5 januari 1957 ZATERDAG 22 DECEMBER 19 5 6 invullen van de aanvraagformulieren begonnen. Om echter alle leden per 1 januari gedekt te doen zijn, zal er nog veel werk verzet moeten worden. Stichting Z. V. V. Het voorlichtingswerk op het terrein van de kapitaal-, pensioen-, lijfrente-, studie- en uitzet- verzekering wordt onverminderd voortgezet. Op dit terrein wordt samengewerkt met de OLVEH van 1879. Dat de leden hiermede hun voordeel kunnen doen, blijkt telkens weer. STICHTING Z. V. B. Deze stichting is speciaal voor het geven van voorlichting ingesteld op het gebied van de brand verzekering. .n deze wc#dt samengewerkt met de O. B. W. M. te Middelbui'g. Vooral het verschil in premie met particuliere mijen brengt vele leden ertoe hun bedrijfsgebouwen en inventaris over te sluiten naar de O. B. W. M. te Middelburg. Verder kan nog vermeld worden, dat voor de aanleg van bliksembeveiligingsinstallaties belang stelling blijft bestaan. Op de aanlegkosten van deze installaties wordt door de O. B. W. M. een bijdrage verleend. Afdeling Tuinbouw Een punt, dat de aandacht vroeg was de con tractteelt voor de conserven-industrie. Verder is bijzondere aandacht geschonken aan verbetering van de landelijke samenwerking tussen K. N. L. C. en N. F. O. Het mag bekend worden ver ondersteld, dat de samenwerking tussen Z. L. M. en N. F. O.-Zeeland altijd goed is geweest. Overigens is de afzet van het fruit in 1956 goed verlopen, zodat geen bijzondere maatregelen nodig bleken. Wel is er vrij veel hagelschade opgetreden, waarvan het merendeel door verzekering gedekt bleek te zijn. DE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN GEDURENDE 1956 Eén gebeurtenis uit het jaar 1956 springt onmid dellijk naar voren, namelijk het 25-jarig Jubileum van de afdeling Zeeland. Op 30 juni 1931 werd te Goes de Bond van Platte landsvrouwen opgericht welke met name in de na oorlogse jaren zou uitgroeien tot een alom bekende organisatie op het Zeeuwse platteland. Ledental Met vreugde kunnen wij constateren dat het ledental dit jaar ook weer gestegen is, nl. tot 2151, d.i. een stijging van plm. 103 leden. Toch zullen nog vele leden moeten toetreden alvorens het ideaal van onze presidente: Mevrouw L. N. Huisman- Griep is bereikt, nl.: Iedere vrouw van een Z. L. M.'er lid van de Bond van Plattelands vrouwen Vergaderingen Het Provinciaal Bestuur kwam vijfmaal in ver gadering bijeen om de lopende zaken te bespreken; het Dagelijks Bestuur vergaderde vier maal. Op 7 maart werd de jaarlijkse Kaderdag voor Bestuursleden georganiseerd. Mejuffrouw J. Brink, de voormalige secretaresse van de Landelijke Bond, behandelde voor plm. 80 aanwezige Bestuursleden het onderwerp ,,De Vergadertechniek en het Ver enigingsleven". Vervolgens sprak zij over de Coöpe ratieve Diepvrieskluizen op het Platteland. Ten slotte werd een gedeelte van de film: „Het Voor beelddorp als Landbouwvoorlichtingsmiddel" ge draaid. Op 2 mei werd de Algemene Voorjaars vergadering gehouden te Kruiningen. De gewone Najaarsvergadering kwam te ver vallen, doordat op 10 oktober het 25-jarig bestaan van de afdeling Zeeland, in Goes feestelijk werd herdacht. ^Het is een indrukwekkende manifestatie geworden, waarbij een der grootste krachten in ons Bondsleven namelijk de zelfwerkzaamheid van alle leden overal tot uiting kwam. De revue „Zeg wist je dat" door Mevrouw Huysman-Griep geschreven werd door ruim 100 leden uit 20 afdelingen opgevoerd. !s Morgens werd het woord gevoerd door vele officieel ge nodigden. 's Middags volgde de opvoering van de meer genoemde revue. Overige activiteiten Met het oog op de Woningtentoonstellingen, welke in juni in Zeeland zouden worden gehouden volgden namens onze Bond enkele voorlichtsters de Kadercursussen, welke daartoe van 12 t.m. 16 maart in Overschie werden gehouden. Tezamen met andere Plattelandsvrouwen-orga nisaties was de afdeling Zeeland behulpzaam bij het organiseren van de Woningtentoonstellingen in Middelburg (van 4 t.m. 14 juni) en in Oostburg (van 20 t.m. 27 juni). De afdeling Westkapelle maakte zich verdien stelijk door de verzorging van een stand op de ten toonstelling der Z. L. M., welke op 21, 22 en 23 juni te Domburg werd gehouden. De leden van onze Bond, keurig in haar Walcherse dracht, die er een demonstratie in het kantklossen gaven, hadden over belangstelling niet te klagen. Door de afdeling Tholen werden enkele voorwer pen ingezonden voor de tentoonstelling: „De Vrouwenhand en het Platteland", welke in de zomermaanden in Wageningen werd gehouden. Op 25 juni werd door het Rode Kruis voor chro nische patiënten een boottocht georganiseerd over de Zeeuwse wateren. Bij de aanlegplaatsen: St. Philipsland, Schore en Terneuzen stonden onze Plattelandsvrouwen klaar om de zieken met fruit en versnaperingen te verwennen. Eind juni kon tot onze vreugde een nieuwe afde ling worden begroet. De afdeling „Noordwelle" werd opgericht met 31 leden en groeide reeds uit tot een afdeling met 44 leden. Omdat in verschillende afdelingen belangstelling bleek te bestaan voor de oprichting van Coöpera tieve Diepvriesinrichtingen, volgde Mejuffrouw v. d. Leeden van 2 t.m. 6 juli de Kadercursus inzake Diepvriezen te Wageningen. In oktober werden in Zeeland enkele opnamen gemaakt voor de film, welke momenteel voor de Landelijke Bond wordt vervaardigd. Zo werd een afdelingsvergadering in West kapelle gefilmd; verder werden opnamen gemaakt van ploegende paarden in de Wilhelminapolder en van het herstel en de wederopbouw van Schouwen. Commissies e.d. Enkele leden van de Woningcommissie gaven haar medewerking bij het organiseren van de bovengenoemde tentoonstellingen. „De Woningkof fer", zal worden herzien en waar nodig worden aangevuld. Ingesteld werd een Provinciale kledingcommis- sie, welke echter nog haar instructies van de Lande lijke kledingcommissie afwacht, waarna zij haar activiteiten op dit gebied in onze provincie zal gaan ontplooien. Namens onze Bond hebben een viertal leden zitting in de Herverkavelings-Commissies in de vier herverkavelingsgebieden. nl. de Zak van Zuid- Beveland, Waarde, Tholen en Schouwen-Duiveland. Mejuffrouw D. Mol uit Oudelande nam boven dien zitting in de Streekverbeteringscommissie voor de Zak van Zuid-Beveland. Met dit beknopte overzicht is een beeld ge geven van het veelzijdig werk, zoals dit door de Bond gedurende het jaar 1956 werd verricht. Wat zal 1957 ons brengen Wij behoeven slechts het woord agrarisch-sociale-voorlichting te noemen om aan te tonen, dat weer een nieuwe taak ons wacht. Het Provinciaal Bestuur ziet echter met vertrouwen het nieuwe jaar tegemoet, wetend dat het zal kunnen rekenen op de onmisbare steun van de leden. en de l (A.O.W.) Zoals bekend wordt met ingang van 1 januari 1957 de A. O. W. ingevoerd. In verband hiermede heeft het College van. Rijksbemiddelaars een ver plichte algemene loonronde afgekondigd. Het Col lege heeft n.l. met goedvinden van de Regering, en de Stichting van den Arbeid gehoord, bepaald, dat aan alle werknemers van 15 jaar en ouder doch niet ouder dan 65 jaar, boven de rechtensgeldende lonen een Lijslag moet worden uitgekeerd. Deze bijslag bedraagt 5,6% en moet op 5 januari 1957 voor de eerste maal in de loonüereking worden opgenomen. Onder rechtensgeldende lonen moet worden ver staan tijdlonen, tariefionen, toeslagen en voorzover het losse arbeiders betreft de halve waarde van de vakantiebon en bovendien de in geld gewaardeerde emolumenten. Onder de toeslagen vallen ondermeer die van eerste knechts en voorlieden alsmede die voor diploma's of bijzondere deskundigheid en waardermgstoeslagen. De verwerking van de bijslag in de C. A. O.'s en loonregelingen dient volgens ae beschikking van het College te worden-aangehouden, totdat deze om andere redenen aan de orde komt. Zoals bekend, is dit voor de tuinbouw met uitzondering van en kele gebieden per 1 februari het geval en voor de akkerbouw en veehouderij per 1 mei. Er is ech ter een voorbehoud gemaakt en wel door de bepa ling, dat, indien bijzondere redenen aanwezig zijn de verwerking van de bijslag in de lonen op een eerder tijdstip kan plaatsvinden. Voor de landbouw geldt o.i. een dergelijke bij zondere reden. Immers de loonberekening moet wekelijks door duizenden werkgevers worden uit gevoerd. Deze mogen redelijkerwijs verlangen, dat de berekening zo eenvoudig als maar enigszins mogelijk is. Nu de vorm van een bijslag is geKozen, moet helaas worden vastgesteld, dat de loonbere kening met een vermenigvuldiging en een optelling wordt uitgebreid, hetgeen hieronder nog nader zal worden aangetoond. Het ligt o.i. op de weg van het Landbouwschap hierin verandering te brengen door op korte termijn te bevorderen, dat de bijslag in de lonen wordt verwerkt. Het ziet er evenwel niet naar uit, dat dit nog vóór 1 januari 1957 kan worden bereikt. Zoals werd opgemerkt, bedraagt de bijslag 5,6 van de hierboven bedoelde rechtensgeldende lonen. Bij de berekening moetan bedragen van minder dan een cent naar beneden en van een Yz cent of meer, op een hele cent naar boven worden afge rond. Ter voorkoming van misverstand zij erop gewe zen, dat de loonsverhoging dient ter gedeeltelijke compensatie voor de door de werknemers verschul digde premie voor de A. O. W. Zij moet dus niet worden uitbetaald, doch op het loon worden inge houden. De in te houden premie valt af te lezen van de nieuwe coördinatietabellen voor de loon-4 belasting, waarvan iedere werkgever een exem plaar krijgt toegezonden van de belastingdienst. Een andere wijziging in de loonadministratie volgt uit het feit, dat per 1 janauri 1957 de premie voor de Werkloosheidswet wordt verlaagd, hetgeen tot gevolg heeft, dat ook de inhouding van het werknemersaandeel in de premies sociale verzeke ringen wijzigt. Bedraagt dit tot en met 31 d.eeember 1956 voor de vaste 4,2% en de losvaste en losse arbeiders 7,5 per 1 januari 1957 wordt dit resp. 4 e>n 7,3 Ten slotte zij nog opgemerkt, dat ter compen satie van de in te voeren loonsverhoging per 1 januari 1957 de vereveningsheffing ad 4 komt te vervallen. In aansluiting op het bovenstaande geven we hieronder twee voorbeelden hoe de loonberekening vanaf 1 januari 1957 er uit zal zien. a. Vaste paardenknecht, lc knecht op een bedrijf groter dan 40 ha, ouder dan 23 jaar, gehuwd, kin deraftrek voor twee kinderen Bruto weekloon (volgens CAO) ƒ62,13 tot en met 28 februari 1957 Toeslag le knecht bedrijf groter dan 40 ha 1,75 Bij: Compensatie A.O.W. 5,6 Af: Pensioenbijdrage Bruto loon voor sociale verzekeringen Af: Premie A.O.W. (zie tabel) 4,23 Loonbelasting 0,70 Arbeidersaandeel sociale verzekeringspremie 4 2,64 Netto loon 63,88 3,58 67,46 L50 65,96 7,57 58,39 b. Losse arbeider, ouder dan 23 jaar, gehuwd, geen kinderen Bruto loon (zie CAO) 44 uur x 1,14% 50,38 Bij: %waarde vakantiebon 2,25 Bij: Compensatie A.O.W. 5,6% Af Pensioenbijdrage 52,63 2,95 55,58 1,50 Bruto loon voor sociale verzekeringen 54,08 Af: Premie A.O.W. (zie tabel) ƒ3,43 Loonbelasting 1,34 Arbeidersaandeel sociale verzekeringspremie 7.3 3,95 Vz waarde vakantiebon 2,25 Netto loon ƒ10,97 ƒ43,11 1 Het eerstvolgend nummer van het 1 zal verschijnen op

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 25