3-£et werk van cle in 1956 791 De leden van de Z. L. M. kunnen gedurende het gehele jaar in de „Korte Verslagen" van de ver gaderingen van het Dagelijks Bestuur lezen, wat door het Bestuur wordt behandeld. Bovendien worden de volledige Notulen van de vergaderingen van het Hoofdbestuur en van de Algemene Ver gaderingen in dit blad opgenomen. Op deze wijze kunnen zij ïedeleven met het bestuursorgaan van hun vereniging. In dit laatste nummer in 1956 van het Zeeuws Landbouwblad willen wij de leden nog eens een kort overzicht geven van eer groot aantal zaken, waarmede de Z. L. M. bemoeienis had, waarbij tevens gevoegd is een kort overzicht van de activiteit van de Afdeling Zeeland van de Bond van Plattelandsvrouwen en van de Landbouw Jongeren Gemeenschap, organisaties waarmede een nauwe band van prettige samenwerking bestaat. U zult in dit overzicht niets vinden over landbouwbe- leidszaken, omdat deze over het algemeen in tal van artikelen aan de crde worden gesteld. Ledental Dat de Zeeuwse Landbouw Maatschappij in het 113e jaar tfan haar bestaan nog niets aan kracht heeft ingeboet, wordt wel bewezen door de, vooral na de 2e wereldoorlog steeds voortgaande stijging van het ledental. Ondanks het feit, dat in 1956 enkele tientallen leden uit de voormalige rampgebieden naar elders vertrokken, is het totaal aantal leden in vergelij king met 1955 nog met 22 gestegen tot 6.241. Hier bij komt nog, dat het aantal bedankende leden per 1 januari 1957 beduidend geringer is dan andere jaren het geval is. De kleinste afdeling telt thans 18 leden, de grootste 215 leden. Bovenstaande cijfers illustreren duidelijk de activiteit van de afdelingsbesturen, die zeker hun pogingen tot opvoering van het ledental zullen voortzetten. Onderwas De Z. L. M. exploiteert thans een 8-tal land- bouwhuishoudscholen en 6 lagere Land- en Tuin bouwscholen. De volledige administratie van deze scholen, waaraan meer dan 100 leerkrachten zijn verbonden, vergt veel werk. Daarnaast worden grote sommen gelds, die van het Rijk terugko men, besteed aan de bouw en de noodzakelijke uit breidingen van deze scholen. Voor het olatteland is dit gedeelte van het Z. L. M.-werk van grote be tekenis. Cursusonderwijs a. Algemene Land- en Tuinbouwcursussen In het winterhalfjaar 1955/1956 werd 1 algemene landbouwcursus en 5 algemene tuinbouwcursussen gehouden, waaraan in totaal 104 leerlingen hebben deelgenomen. Voor het seizoen 1956/1957 zijn aanvragen inge diend voor 2 algemene landbouwcursussen en 5 algemene tuinbouwcursussen met naar schatting 90 leerlingen. b. Speciale land- en tuinbouwcursussen In september 1955 is de Coördinatie Commissie' Vakonderwijs, waarin ook de Z. L. M. is vertegen woordigd en het secretariaat waarneemt, na enige tijd van voorbereiding, met de organisatie van de land- en tuinbouwcursussen in speciale onderwer pen begonnen. Het doel van de Commissie is door samenwer king tussen de werkgevers- en werknemersorgani saties en de jongerenorganisaties, te komen tot meer en beter cursusonderwijs. Onder auspiciën van de Commissie kwamen in het seizoen 1955/1956 de volgende cursussen tot stand. Spuiten in de landbouw. Te Axel, Goes en Mid delburg werden cursussen spuiten in de landbouw gehouden, waaraan in totaal 63 leerlingen deel namen. Voorts kwamen cursussen tot sttand in motorenkennis, landbouwwerktuigen, groententeelt, praktijkgebruik van de trekker, tractorenkennis en plantenziekten, te Oudelande, Haamstede, Ou- werkerk, Nieuwerkerk, Zierikzee, St. Annaland, Kapelle, Domburg, Kortgene, Wilhelminadorp, St. Kruis en IJzendijke, met ruim 240 deelnemers. Voor het winterseizoen werden subsidie-aan vragen ingediend voor 28 cursussen in speciale onderwerpen, waaraan naar schatting ruim 450 personen zullen deelnemen. Ten opzichte van 1955/ 1956 is dus het onder de Coördinatie Commissie Vakonderwijs opgerichte aantal cursussen ver dubbeld. Tentoonstelling De tentoonstellingen der Z. L. M., die bij toer beurt door de verschillende Kringen worden ge organiseerd, mogen sedert 1945 alle succesvol wor den genoemd. De laatste tentoonstelling werd door de kring Walcheren te Domburg tot stand gebracht en werd in de dagbladpers met een provinciale agrarische jaarbeurs vergeleken. Het succes moge door enkele cijfers inzake het bezoek enz. nader worden geïllustreerd. Tijdens de 3 tentoonstellings- dagen passeerden niet minder dan 24.000 bezoekers de loketten van het 10 ha groot zijnde terrein. Ver over de 100 diensten, instellingen en zaken waren met een standruimte van 7000 vierkante meter in 72 tenten vertegenwoordigd. Rijtoer De rijtoeren, welke door de Z. L .M. ter gelegen heid van deze z.g. landbouwdagen telkenjare door het werkgebied van de organiserende kring worden gemaakt, kenmerken zich steeds door een overwel digende deelname. De rijtoer van 1956 maakte met 140 personen auto's en 30 bussen en in totaal ruim 1.700 leden en hun echtgenoten, hierop geen uitzondering. Werkgeverszaken De moeilijkheden in de arbeidsvoorziening namen in de loop van het jaar nog toe. Door de invoering van de loondifferentiatie bleven de beloningen in de landbouw achter bij die in vele andere bedrijfs takken. Momenteel zijn onderzoekingen aan de gang, om na te gaan wat de toepassing van werkclassificatie in de landbouw voor mogelijkheden schept om de beloning meer af te stemmen op die in de overige bedrijfstakken. Door wijzigingen in de berekening van de sociale verzekeringspremies en loonsverhogingen, zijn de loonberekeningen in de loop van 1956 enkele keren gewijzigd. Op dit gebied werden vele individuele adviezen gegeven. Uit de in 1956 opgetreden arbeidsgeschillen is ons gebleken dat het vroegtijdig advies inwinnen bij dergeijke geschillen van zeer groot belang is. De werkgevers dienen er in het algemeen op toe te zien, dat de plaatselijke gebruiken in verband met de arbeidsverhoudingen, welke niet in overeen stemming zijn met de Collectieve Arbeids Over eenkomst, zoveel mogelijk vermeden worden. Bij verschillende arbeidsgeschillen, waarin onze bemiddeling werd ingeroepen, konden gunstige resultaten worden bereikt. De betere scholing van de werknemer heeft ook de volle aandacht. In Noord-Beveland werd een begin gemaakt met het organiseren van cursussen, waaraan speciaal de werknemers kunnen deelnemen. Bij het tot stand brengen van deze cursussen wordt zowel door de werkgevers- als door de werknemersorganisaties actief gewerkt. Veehouclerijcommissie In verband met het feit, dat, hoewel Zeeland bekend staat als een akkerbouwgebied, toch ook de veehouderij van groot belang is, werd in de zomer van 1956 de Veehoudercommissie van de Z. L. M. in het leven geroepen. De bemoeiingen van deze commissie strekken zich uit tot het hele terrein van de veehouderij. Dus alle problemen betreffende: fokkerij, voeding, ziektebestrijding, prijzen van dierlijke produkten enz kunnen aan de orde gesteld worden. De Voorzitter van de commissie is intussen be noemd als lid van de Veehouderijcommissie van het K. N. L. C., zodat ook landelijk de nodige contacten kunnen worden gelegd. Het zal van belang zijn dat, waar er behoefte aan bestaat, de problemen op dit gebied ook in de Afdelingen en Kringen van onze maatschappij aan de orde gesteld worden. Hierdoor zal het mogelijk zijn-het werk van de Veehouderijcommissie te sti muleren, waardoor vruchtbaar werk tot stand ge bracht kan worden. Militaire dienstplicht In een aantal gevallen, waarbij het in dienst roepen van een dienstplichtige tot onoverkomelijke moeilijkheden voor het bedrijf zouden hebben ge leid, kon door onze bemiddeling bereikt worden dat tijdelijke vrijstelling werd verleend. In enkele gevallen was een algehele vrijstelling van de ont plooide activiteit het gevolg. Onteigeningen Het aantal gevallen waarin landbouwgronden worden onteigend, met als doel deze gronden een niet-agrarische bestemming te geven, neemt ook in onze provincie steeds toe. De behoefte aan gronden voor nieuwbouw van woningen, aanleg van wegen en sportvelden enz. wordt steeds groter. Uit de adviezen die hieromtrent bij ons worden ingewonnen is ons gebleken, dat de landbouwer in het algemeen niet op de hoogte is met de gevolgde procedure bij deze onteigeningen. Dit is ook wel verklaarbaar, daar een landbouwer hiermede (ge lukkig) slechts sporadisch te maken heeft. Niettemin is het toch wel noodzakelijk dat de betreffende boeren, waar het hier om de verklei- ning van hun bedrijf gaat en compensatie door het beschikbaar stellen van andere grond in het algemeen niet mogelijk is, zich voldoende laten voorlichten over de schadeloosstelling waarop zij recht kunnen doen gelden. Herverkaveling Zoals begrijpelijk komen er in onze provincie vele problemen, verband houdende met de herver kaveling, voor. In een aantal gevallen werden door onze bemiddeling de moeilijkheden vóór het tot standkomen van t' definitieve plan opgelost, terwijl daarnaast voor enkele geschillen betreffende de toe deling in beroepszaken gunstige resultaten konden worden bereikt. Agrarisch Sociale Voorlichting Door de herverkaveling worden zoals bekend is, niet alleen de technische aspecten van het bedrijf, maar ook de omstandigheden waaronder de platte landssamenleving leeft, ingrijpend gewijzigd. Naast deze problemen, die specifiek thuishoren in het herverkavelingsgebied, vragen ook de alge mene problemen, zoals vererving, bedrijfssplitsing, beroepskeuze, huisvesting landarbeiders enz. de volle aandacht. Al deze problemen kunnen we samenvatten onder de naam agrarisch sociale problemen. Bij de voorlichting die de Z. L. M. ook op dit gebied wil geven is de grootste moeilijkheid het feit, dat deze zaken zo weinig onder de mensen leven. De bedoeling van deze voorlichting is dan ook de be trokkenen tot nadenken te brengen over de even tueel bij hen voorkomende moeilijkheden op dit gebied. Zowel op Schouwen en Duiveland als op Tholen worden bijeenkomsten met saneringsboeren en hun vrouwen belegd om over deze onderwerpen te spreken. Tevens werden in de afgelopen winter op Schouwen en Duiveland een aantal praatavonden georganiseerd betreffende de veranderingen op het bedrijf, tengevolge van de herverkaveling. Hoewel het technische aspect hierbij niet geheel buiten gesloten kon worden, werd hierbij ook spe ciale aandacht besteed aan de moeilijkheden in het kader van het bovenstaande. Deze winter zullen in hetzelfde gebied een aan tal praatavonden betreffende de veranderingen in de plattelandssamenleving, tengevolge van de her verkaveling worden georganiseerd. Verzekering Motorvoertuigen De belangstelling voor de Onderlinge Verzeke ringsmaatschappij voor motorvoertuigen der Z. L. M. blijft groot. Reeds zijn ruim 3300 auto'j, tractoren, motorrij wielen en bromfietsen in deze eigen onderlinge op genomen, hetgeen wil zeggen, dat er dit jaar weer ruim 700 nieuwe inschrijvingen tot stand kwamen. De premietarieven liggen op een zeer voordelig niveau, ondanks het feit, dat het schadeverloop de laatste jaren stijgende is. Wat de bromfietsen betreft, valt op te merken, dat nog zeer vele leden hiermede onverzekerd rondrijden. Zij zouden er goed aan doen hun brom fiets in ieder geval tegen W.A.-risico te verzekeren. Landbouw Risico De opheffing van de afdelingen van de Bedrijfs vereniging voor het Agrarisch Bedrijf (B. V. A. B.), t.w. de Centrale Land- en Tuinbouw Onderlinge (C. L. T. O.), het Platteland en Boeren- en Tuinders Onderlinge (B. T. O.) zal in januari 1957 een feit worden. De werkgevers zullen dan voor vvat hun perso neel betreft aangesloten moeten zijn bij de B. V. A. B. De B. V. A. B. zal zich dan niet meer bezig hou den met de vrijwillige verzekeringen van de werk gevers of zelfstandige ondernemers, zoals de W.A.- dekking bedrijf, vrijwillige ongevallen- en ziekte verzekering. In verband hiermede is in samenwerking tussen de landbouwmijen (w.o. de Z. L. M.), aangesloten bij het K. N. L. C., en C. L. T. O. een onderlinge waarborgmaatschappij Landbouw-Risico opgericht. Landelijk is reeds een voorlopig bestuur van Landbouw-Risico gevormd, waarin o.m. namens de algemene landbouworganisaties zitting heeft Mr J. F. G. Schlingemann. De centrale administratie van Landbouw-Risico is opgedragen aan Centraal Beheer te Amsterdam. Verder ligt het in de bedoeling per provincie afdelingen op te richten, waarvan de helft der be stuursleden aangewezen zullen worden door het Z. L. M.-bestuur en de andere helft door de verze kerden, althans wat Zeeland betreft. De provinciale administratie zal door de afdeling verzekering van de Z. L. M. worden uitgevoerd. Inmiddels zijn alle leden reeds via circulaires en publikaties in het Zeeuws Landbouwblad op de hoogte gesteld van de a.s. wijzigingen per 1 januari 1957. Landbouw-Risico zal zich uitsluitend bezig gaan houden met het verzekeren van het W.A.-risico bedrijf en de vrijwillige ongevallen- en ziektever zekering. Wat dus door de bedrijfsvereniging wordt afge stoten, zal Landbouw-Risico opvangen. Vertegenwoordigers in de districten zijn met*het

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 23