oor zit ter Zó doen ze liet in Engeland ZEELAND ZATERDAG 2 2 DECEMBER 19 5 6 785 I, Murre, Z. Poppe en M. Sanders dagen Goessestraatweg 4, Kapelle van de veerboten tot werkelijkheid zul len zijn geworden. Wanneer zo'n school zich in een an dere gemeente bevindt, dan is dat voor vele ouders een groot bezwaar. Zelfs kan dit van invloed zijn op de keuze van een verdere opleiding, omdat, wan neer men daaromtrent een keuze moet doen, men het eerst denkt aan de nader bij gelegen onderwijsinrichtingen. Inderdaad zijn de moeilijke verbindin gen ook wel eens struikelblok, maar veel minder groot dan het eerstgenoem de. Daarom is het zeer te hopen, dat tot de stichting van zo'n middelbare Land bouwschool in Zeeland spoedig wordt besloten. Veel boerenzoons, die zo'n schoolopleiding achter de rug zouden hebben, zouden veel beter toegerust zijn voor het probleem, waar ze voor gesteld zullen wordenzich op eigen benen een bestaan te verwerven, dan nu veelal het geval is. Er zou ook een sterkere drang ont staan om hogerop te komen en het aan tal leidinggevende figuren, dat van het platteland afkomstig is, zou stijgen. Het verschil tussen stad en platteland, dat nu in dit opzicht bestaat, zou verdwij nen, of althans minder scherp kunnen worden. En wie zal bestrijden, dat in dit verband de vóóropleiding een van de meest belangrijke fundamenten is? \Vy staan voor een periode van gro te werken: drie eilandenplan en delta plan staan voor onze deur. Deze wer ken, yiè wij van zeer nabij zullen kun nen gadeslaan, zullen in de structuur van het leven van zeer velen een diepe invloed gaan hebben. Deze plannen, die zowel de veiligheid van ons land op het oog hebben als de ontsluiting van Zeeland met zich mee brengen, bieden vele mogelijkheden, doch hebben ook hun schaduwzijden. Eén van de laatste is wel, dat de zware en grootindustrie van buiten Zeeland een nóg sterkere zuigkracht zullen gaan uitoefenen op de bevolking van ons Zeeuwse platteland. Wij kennen dit verschynsel nu al; wanneer het in de toekomst nog grotere afmetingen zal gaan aannemen, dan zou dat een verarming betekenen, die op geen en kele wyze vergoed zou kunnen worden. Als ergste schrikbeeld staat ons voor ogen de ontvolking van het platteland, hetgeen in waarheid het ontstaan van een grote cultuurwoestijn zou beteke nen. Bij een dergelijke ontvolking zou een van de eerste dingen, die afbrokke len, de gemeenschapsband zijn, die het dorpsleven min of meer bindt en waar van wij nu de verenigingen, groepen en fanfarekorpsen, om er maar enkele te noemen, als uitingen willen noemen. Dergelijke organisaties zijn immers van niet te onderschatten betekenis voor de dorpsgemeenschap. Vaak zyn het de mogelijkheden, waardoor de trots van het dorp tot uiting kan komen en die de dorpsgemeenschap ook onderhouden en vernieuwen. Daarom wil ik U dan, als voorzitter van de Landbouw Jongeren Gemeen schap, een organisatie, die een algemene vorm heeft, aanmoedigen om leden te winnen, onze gemeenschap uit te brei den en te verstevigen, om op die ma nier onze bijdrage te leveren om de plattelands-samenleving te binden en meer attractief te maken. Als landbouwjongeren hebben wjj hier een taak, die zeker niet gemakkelijk is, maar des te meer waardevol, en die, indien goed gericht, ons ook zeker veel voldoening zal schenken. Wij zijn er ons echter wel van bewust, dat in dit verband niets moet worden gedwongen, omdat op die manier ons streven eer der een negatieve dan een positieve invloed zou hebben. In het vaste vertrouwen, dat ik voor deze belangrijke zaak gehoor zal vin den, wil ik dit niet alleen onder de aandacht van de L. J. G.'ers, maar ook onder die van de ouders, burgerlijk be stuur en ouderen-organisaties brengen. Ieder zal er mee gebaat zyn, wanneer de ouderen de jeugd het nut van het verenigingsleven onder ogen weten te brengen en hun enthousiasme zullen weten te wekken. Wy willen in verband met deze taak binnen de gemeenschap, in bewustzijn van onze gemeenschappe lijke verantwoordeiykheid graag samen, werken op alle punten, die daartoe de mogeiykheid bieden. Als eerste vruchten daarvan verwach ten wij een goed wederzijds begrip en een uitstekende verstandhouding. Het verheugt ons buitengewoon, dat wy reeds mochten ondervinden hoe groot deze bereidheid tot samenwerking, met name ten aanzien van onze ouderen- organisaties in intern verband en ten aanzien van de andere jongeren-orga nisaties binnen het verband van de Pro vinciale Jeugdraad, hoe groot deze be reidheid in wezen reeds blijkt te zijn. De toekomst houdt vele beloften in. Om maar één voorbeeld te noemen, wij denken aan een vergadering, waarop waarlijk deskundigen zouden spreken over het deltaplan, de uitvoering en de toekomst daarvan, waarop voor alle aanwezigen de mogelijkheid openstaat om zich over dit voor ons allen zo be langrijke onderwerp op de hoogte te Sylvia Isles is een jong Engels meisje van 19 jaar oud. Ze woont in Pen- wortham, een voorstadje van Preston in Lancashire. Ze ging, toen ze klein was in Penwortham naar de Elemen tary School, de lagere school, en later drie jaar op Higher Grade School, dat is ongeveer hetzelfde als in Nederland de H. B. S. Daarna volgde ze een cur sus voor secretaresse, maar toen ze van school kwam, voelde ze er niet veel voor een kantoorbaan te zoeken. Nu helpt ze haar ouders op het bedryf, een gemengd bedrijf van ongeveer 50 acres (1 acre 4047 m2), 30 koeien en heel veel varkens. De zorg voor de varkens komt hoofdzakelijk op Sylvia neer. Behalve dit werk heeft ze ook een vooraanstaande positie in de Young Farmers Club, de Engelse L. J. G. Ze is secretaresse van de Hooi Y. F. C. en heeft haar afdeling verscheidene malen vertegenwoordigd op wedstryden en conferenties in en buiten Lancashire en stellen. En weer bijvoorbeeld er zou kunnen worden gehandeld over de gevolgen van een uitgevoerd deltaplan in verband met de vergroting van het zoetwaterreservoir, de verbetering van de verbindingen, de vestiging van de industrie. En dit alles in een zodanige vorm, dat de toppen van de industrie vallen in de daien van de landbouw, want het één kan noch bestaan noch gezond zijn zonder het ander Derge lijke directe voorlichting aan de men sen, die zo nauw bij de uitvoering van deze plannen betrokken zijn, is een uit stekend middel om die nationale en pro vinciale zaken tot in de huiskamers te brengen. Dames en heren, U weet allen, dat over dit onderwerp nog veel, nog zeer veel, te zeggen zou zyn. Er ligt hier nog een breed veld braak voor onze afdelin gen Wij wensen U. die ons de eer hebt aangedaan hier aanwezig te willen zün, U, die naar Middelburg bent gekomen om uw verbondenheid met onze ge meenschap te betuigen, een nuttige, ge zellige en leerzame middag. En moge onze gemeenschap bewijzen, dat zij moge zijn „een symbool van Zeelands toekomst," haar sterkte vindend in haar verbondenheid en in haar sterkte een schoon deel van ons Zeeuwse en Neder landse platteland. Ik dank U zelfs eenmaal haar afdeling vertegen woordigd op een conferentie in Londen, een landeiyke dus. Zij stuurde ons een verslag van de Royal Lancashire Show, een grote tentoonstelling op het gebied van landbouw en veeteelt, die dit jaar in Blackpool gehouden werd. Voor het derde achtereenvolgende jaar werd de Royal Lancashire Show gehouden in Blackpool, een grote bad plaats aan de Westkust van Lancashire aan de Ierse Zee. Het tentoonstellings terrein is een groot vliegveld, dat niet meer gebruikt wordt, en tijdens de ten toonstelling, die vier dagen duurt, wor den de oude vliegtuigloodsen gebruikt als stallen voor de paarden en enkele van de koeien. Het weer op de dagen voor de ten toonstelling begon was verschrikkelijk en verscheidene tenten werden omver geblazen door de sterke winden en de zware, langdurige regenval maakte het terrein erg vies en modderig. Ondanks dit alles ging de tentoonstelling door. Terwijl de boeren lopen te praten en rond te kijken in de vele stands, die de laatste tractoren en machines voor het boerenbedrijf tentoonstellen, kijken hun vrouwen naar de demonstraties van koken en bespreken de nieuwste electrische uitrustingen voor de ideale keuken. Ook worden er de beste dieren van het Noorden van Engeland tentoonge steld, en dit jaar bereikten de inschrij vingen van alle soorten vee, als Ayr shire, Friese, Sorhorn, Aberdeen, Angus en Hereford koeien een recordhoogte. Varkens en schapen zyn evengoed vertegenwoordigd als paarden en hon den. Ofschoon de Shire-paarden niet meer gebruikt worden op de meeste boerderijen in Lancashire, worden er toch nog genoeg rasdieren gefokt, en ondanks het feit, dat hun aantal ver mindert. zijn z5j nog steeds van de beste kwaliteit. Twee dingen, u.e an,jd heel populair zijn bij de gewone mensen, die de show bezoeken zün het paardenspringen en de proeven met herdershonden. Hier kampen enkele van de grootste ruiters en amazones van Engeland om.het na tionale kampioenschap en dat van Noord-Engeland. Onder de beroemde amazones was dit jaar ook miss Pat Smythe, die Engeland reeds heeft ver tegenwoordigd op ve'e internationale paardenrennen. In de tent voor Ooft- 'ioinbouw leveren de bloemen en het fruit een prachtige aanblik. De bloemen variëren van de langstelige gladiolen tot de kleine cactussen. Het is prachtig, deze massa's bloemen yan alle grootten en kleuren te zien en te ruiken. Een ander kleurig schouwspel wordt geboden door de Dagenham Girlpipers (een dames doedelzakband) in hun wuivende Schotse rokken en zwart flu welen jasjes. Zij geven een Schotse noot aan deze show met hun dansen en doedelzakmuziek uit de Hooglanden. Voor de Young Farmers van Lan cashire is deze tentoonstelling van het grootste belang, want hier wordt tegen elkaar gekampt voor zilveren wissel bekers en zilveren schilden. De Young Farmers heben hun eigen tent op het tentoonstellingsterrein, en daar worden de wedstryden gehouden. Dit jaar was er een tentoonstelling van bakken en koken door een afdeling georganiseerd. Eerder in dit jaar wonnen zij het „Schild voor Efficiency" van Engeland, dus maakten zij de tentoonstelling om de andere afdelingen te tonen wat zij deden en hoe z'.j aJon tezamen werk ten om hun a.c. \ir.g tot de beste van Engeland- te maken. Ook de demonstraties met de tracto ren zyn een grote attractie en er is altijd een spannende wedstrijd, wie het beste met een tractor met wagen kan rijden. Daartoe wordt een lege melk bus op de wagen gezet, en deze moet zonder omvallen naar de finish worden gebracht. Eveneens voor de jongens is de com petitie in het beoordelen van machines. Deze competitie werd dit jaar gewon nen door een jongen van 16 jaar, die een eg en een wiedmachine ontwierp en in de praktyk beproefde. Voor de meisjes van de Young Far mers zijn er de wedstrijden in bakken, naaldwerken en het panklaar maken van kippen. Voor jongens en meisjes samen de wedstryden in het beoordelen van vee en pluimvee. Een zeer populaire weds try d is die in het opfokken van kalveren, waarby ieder lid een kalf kan opfokken tot een leeftijd van 6 tot 8 maanden. Als het kalf oud genoeg is, wordt het tentoon gesteld door dat lid en er worden zowel prijzen als een zilveren beker beschik baar gesteld voor het beste kalf in iedere klasse en voor de keurigste ten toonstellen De meeste boeren kijken uit naar de tentoonstelling, en het is jammer dat die dit jaar werd bedorven door het slechte weer, maar iedereen hoopt, dat we volgend jaar mooi weer en een goede tentoonstelling zullen hebben. Graag maken we nog gebruik van deze gelegenheid om de Young Farmer Clubs in Nederland het allerbeste toe te wensen en we hopen dat enkele leden in staat zullen zijn, volgend jaar Lancashire te bezoeken in het kader van de uitwisseling van Plattelands jongeren. Good luck

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 17