Tiu inbo uwla ntaarn UIT EEN crehetm S lfj^B£KBO£K VAM BXAM-wr DESL/KHOEK, VE6L ótPOA/PSLECUTC STQAALKO$T8AK€ GVOND, SLECHTS 800M re "DUUR OM AAM T€ HOUVEN ZATERDAG 2 2 DECEMBER 1956 ONDER de Wat gaat het leven toch snel. De dagen vlieden als een schaduw voorbij. Deze klacht hoort men telkens door velen verzuchten. Vooral aan het einde van het jaar worden wij dit dikwijls gewaar hoe snel een jaar in ons mensen-leven verloopt. Ook nu staan waj weer aan het einde van een druk en bewogen jaar. Nog enkele dagen en dan zullen overal de klokken weer luiden. Zij zullen ons oproepen ter bezinning op ons werk in het af gelopen jaar. Zij zullen ons ook herinneren aan de geboorte van de Christus, die in deze woelige, ja gende wereld als de vredevorst werd geboren. Bij het ontsteken van de laatste tuinbouiwlan- taarn in 1956 werd ook uw lantaarnman tot naden ken gesteld. Wat heeft het bijna afgeleefde jaar ons gebracht? Was het ellende of zegen? Hebiben wij redenen om dankbaar te zijn in ons eigen gezin, in ons geliefd bedrijf? Een ieder zal in die laatste dagen van het jaar deze vragen beleven in zijn eigen hart. Wanneer wij het licht van onze tuinbouwlantaarn nog even laten schijnen over het afgelopen jaar in onze tuinbouwbedrijven dan kunnen wij onomsto telijk vaststellen dat wij over het algemeen wel zéér tevreden en dankbaar kunnen zijn over de be haalde resultaten. Deze dank in ons hart wordt nog rijker en voller als wij rondom ons blikken in de wereld. Wij mogen nog in volle vrijheid leven en ons werk verrichten. Hoevelen kunnen en mogen dit niet in deze rumoerige wereld. Zijn wij voor al die zegeningen oprecht dankbaar? Wanneer wij nog eens rustig het afgelopen jaar de revue laten passeren en beginnen met de zachte- fruitoogst zal een ieder direct met mij beamen dat deze ongekend goed was. De teelt van het klein- fruit komt de laatste jaren wel steeds meer in de belangstelling in ons gewest. Het begon al met de aardbeienoogst. De verwachtingen werden verre overtroffen. De vroege rassen deden het ook dit jaar weer uitstekend. De kg-opbrengst bleef wel beneden die men er van had verwacht maar de prijs maakte deze teelt rijk beloond. Ook de indus trie-aardbeien deden het goed. Vooral de Jucunda kwam dit jaar bijzonder goed tot zijn recht. De kwaliteit van dit ras was prima en werd dan ook voor het grootste deel verladen voor export naar West-Duitsland, De kersenoogst mislukte dit jaar weer voor de zoveelste maal. Regen en wind (net voor de pluk van de Markiezen) zette weer radicaal een streep door de rekening. De prijzen waren begrijpelijk door de zéér slechte kwaliteit die men kon aanbie den, steeds laag en onrendabel. Ook de frambozen hadden van het slechte weer te lijden. Het was vooral de wind die de kwaliteit naar beneden trok. In tegenstelling met vorig jaar werd nu van de frambozenoogst bijna niets in doos jes geleverd. De kwaliteit was hiervoor te zwak. Dit mocht echter niet hinderen, want de industrie was voor dit edele produkt in het vat zo geïnteres seerd, dat de prijsnotering tot zéér hoog op liep. Ook de rode en zwarte bessen werden door de verwerkende industrie weer evenals vorig jaar te gen abnormaal hoge prijzen gekocht. De kwaliteit was niet best door de vele regen, maar ook hier speelde deze geen rol bij de afzet. Door deze zeer gunstig te noemen resultaten die behaald zijn bij de teelt van klein-fruit kunnen wij wel verwachten dat dit areaal in de eerstvolgende jaren nog belangstelling genoeg zal hebben bij de telers en zeer zeker uitgebreid zal worden. Een waarschüwing voor te grote uitbreiding Is echter een ieder geboden. Neem bij de teelt van klein-fruit zeker niet te veel hooi op uw vork. Reken vooral met de arbeidskrachten die hier altijd de grootste parten spelen. De brament.elers brachten het er dit seizoen min der goed af. Enkele uitzonderingen waren er wel, maar het overgrote deel was door de vorst volko men onrendabel. De vooruitzichten voor dit pro dukt zijn ook voor de toekomst erg onzeker. De be langstelling van de industrie is niet meer zo opval lend als enkele jaren geleden. Pruimen. Deze teelt werd door het ongunstige weer (weinig zon en veel regen) ook belangrijk be- invloed, maar was desondanks toch niet slecht te noemen. De prijzen waren, vooral.voor de vroege, rassen vrij hoog. Bij het ras Victoria was hel de industrie weer die goede belangstelling toonde. De kleinste sorteringen brachten hierdoor zéér hoge prijzen op. Wat valt het toch dikwijls moeilijk om voorspel lingen te doen aan het begin van een seizoen. Dit is ook dit jaar weer zo duidelijk gebleken. Ten eer ste al bij het zachte fruit. De afzet verliep ondanks slechte weersomstandigheden tot aller tevreden heid. Bij het harde fruit verliep de afzet echter nog opvallender, buiten ieders verwachting, in de goede richting. De verwachtingen waren immers niet hoog gespannen bij de afzet van onze appels en peren. Vooral de vooruitzichten voor de appels was allerminst rooskleurig. Grote kolommen werden hierover geschreven in de bladen. Men verwachtte een overvloedige oogst van appels in binnen- en buitenland. De concurrentie op de buitenlandse markten zou hierdoor de prijzen wel belangrijk drukken. Het waren gelukkig maar voorspellingen en verwachtingen. Tot hiertoe is het wel wat an ders verlopen. De kg-opbrengst is door het ongun stige zomerweer sterk gedrukt geworden. De vruchten bleven klein van stuk. Een belangrijk per centage haalde de maat niet die men er voor had gesteld en kwam daardoor niet voor export in aan merking. Ook in de omliggende buurlanden viel de oogst van appels en peren tegen. Het zomer fruit werd voor export tegen goede prijzen in grote kwantums verladen. Vocral België is voor onze provincie een zeer geliefde klank geweest. Dage lijks trokken de volgeladen auto's de grens over. Ook nu nog worden iedere dag opnieuw de auto's geladen met exportfruit naar dit afzetgebied. De exportheffingen speelden dit seizoen geen parten bij de uitvoer. Voor de Goudreinetten werd wel een heffing opgelegd maar dit viel bij de prijsnoterin gen niet op. Het ras 'Goudreinette was dit seizoen bijzonder goed van kwaliteit. Door de storm in het laatst van juli is de kwantiteit van hiet harde fruit wel enigszins gedrukt. Op enkele plaatsen was ook nog -belangrijk scha de door de hagelbuien, die zich boven die bedrijven ontlasten. Al bij al is de geschatte oogst wel tegengeval len en zal dan ook bij vele rassen onder de raming blijven. De prijzen die ec' ter tot heden besteed wer den voor de appels en peren lagen steqds goed en boven de verwachtingen. Menige fruitteler wil dan ook wel tekenen (gezien de opbrengsten die hij heeft gemaakt) voor de toekomstige jaren, met een evenredig resultaat. De kwaliteit van het harde fruit viel over het algemeen niet tegen. De kleur was ondanks de weinige zonnestralen toch nog niet slecht. Het was, echter wel een zéér laat jaar. De pluk was bij alle rassen ongekend laat. Dit heeft in vele bedrijven wel enige moeilijkheden met zich mee gebracht. Op het einde van het seizoen kwaimi alles immers gelijk. Men had arbeidskrachten te kort om de vruchten te plukken. Ook de onverwachte vroege nachtvorst was nog een spelbreker bij de pluk. De schade aan de vruchten die nog aan de bomen hin gen bij die lage temperaturen viel echter wel mee en was niet noemenswaardig. Ook de ziektebestrijdingen hebben dit jaar geen hoofdbrekens gekost. Schurft was er over het alge meen weinig. Ook spint en bloedluis was er weinig in tegenstelling met 1955. De bladluizen dreigden nog wel even lastig te worden, maar konden toch nog, dank zij de nieuwe middelen, voldoende bestreden worden. Wel ver oorzaakte de bladroller nog op vele bedrijven tame lijke schade. 1956 was echter voor de ziektebestrijding in de fruitteelt gieen probleem. Ook een tekort aan fust was er dit seizoen bijna niet. De meeste telers hebben de laatste jaren eigen kisten aangebracht wat een wijze daad is geweest. Men voorkomt hierdoor veel moeilijkheden. ï.c denk ook nog even terug aan de nuttige voorlich tingen die menige teler genoot op bijeenkomsten zoals de vanouds bekende fruitteeltdagen in Goes en de werktuigendemonstratie in Kapelle. Een 40- tal Zeeuwse fruittelers maakte een excursiereis naar Italië. Ook zij verrijkten hun kennis op fruit teelt gebied door eens bij een concurrent te gaan kijken. Alom ziet men in de verouderde boomgaarden niet meer produktieve bomen rooien. Een gelukkig teken. Het wijst er op, da - men als goede fruittelers hiermede terdege rekening dient te houden, on danks dat soms toch nog wel goede prijzen worden betaald voor verouderde rassen. Wij hebben u dit jaar in onze rubriek hierop al verscheidene malen gewezen. Ook aan de sorteringen is het afgelopen jaar veel getornd in den lande. De Zeeuwen waren echter de goede mening toegedaan dat maatverlagingen (met uitzondering van enkele rassen) absoluut overbodig waren. De koelhuizen werden tegen de verwachtingen in vol gezet met de bewaarrassen. Het laat zich tot heden wel aanzien dat de bewaarbaarheid niet te* gen zal vallen. Wij waren onvolledig met dit kort overzicht. Ik weet dit, doch het zou te lang worden om alles te noemen en de hoofdzaak is weergegeven. Voor velen was het afgelopen jaar een gezegend jaar. De fruitcultuur is zeer -wisselvallig. Wanneer men in de tuinbouw zijn boterham ver dient, dan is steeds gebleken, dat men dan een be roep heeft dat rijk is aan verrassingen. Zo zullen wij straks ook weer staan bij het weg stervende jaar en onze gedachten bepalen bij alles wat 1956 ons heeft gebracht. Wij zullen onze blik ken ook weer vooruit werpen op dat wat komen gaat in het nieuwe jaar. Zal het ons zegen bren gen? Wij weten het met. De Almachtige Schepper van hemel en aarde zal het ons echter op Zijn tijd en Zijn wijze doen ervaren. Vol vertrouwen mogen wij verder gaan in dit leven en aan ons bedrijf de nodige en juiste verzor ging geven. Uw lantaarnman wil u ook hierbij steeds terzijde staan in zijn wekelijks "aatje en wenst u allen een gezegend Kerstfeest en een voorspoedig 1957. 18 december. Gisteren waren we op de familiereünie der Z. L. M. in Middelburg. Het was gezellig vol in de Concert- en Gehoorzaal, een tiende deel van ons ledental (reeds ver boven de 6000 leden) was pre sent. Dit is niet zo heel veel, maar er is nog op vele boerderijen werk aan de winkel en daarom viel het ons mee. Het was zeer jammer, dat onze Voorzitter, door ziekte afwezig was en we wensen hem een spoedig herstel toe. De leiding was bij de Vice-Voorzitter in goede handen en de vergadering verliep vlot. De rede van onze Voorzitter, als altijd belangwekkend, deed ons vele fasen van de grote landbouwproble men belichten en gaf ons weer moed om verder te gaan. De eisen, die de' georganiseerde landbouw heeft gesteld aan de Regering, zullen volgens hem en ook volgens de heer Louwes, wel in ernstige overweging genomen worden maar waarschijnlijk niet voor 100 direct ingewilligd worden. Hei zii ae Regering op 't ogenblik niet mee, om ook met het Deltaplan in uitzicht, allen het ge vraagde direct te geven. Het zit er niet best aan. zegt onze minister van Financiën en de belastingten moeten opgevoerd worden en dan die grote vraag van de landbouw zo ineens, nee, dat alles ligt zwaar op de maag der Regering. We zullen moeten af wachten wat er van kamt. De huishoudelijke zaken gingen er door als ge sneden koek en hoe groot het vertrouwen der ver gadering was in het bestuur, bleek toen de begro ting zonder één vraag werd goedgekeurd. De rondvraag bracht nog enige vragen over de herverkaveling te berde, toen wg.s het de beurt van het Forum. Deze eerste proef is zeer zeker in de smaak gevallen, er werden vragen door ver schillende sprekers beantwoord en ieder gaf daar op zijn eigen zienswijze. Het verdient zeker navol ging, alles met al een mooie vergadering en hij, die afwezig was, heeft veel gemist. Het is stil op onze boerderijen geworden, de kraaien en mussen vliegen nog wat rond en geven nog wat leven op de bedrijven te zien. Het land ligt te rusten tot de voorjaarszon het weer tot leven roept. Het is volgende week Kerstmis 1956. Het Vrede op Aarde is nog niet overal op de wereld te horen het wordt op sommige plaatsen nog overstemd door gekletter van wapens en het schieten van machinegeweren. Op sommige plaatsen worden de rechten der mensen met harde laarzen vertreden, en het, ben ik mijn broeders hoeder, geantwoord op de vraag wie hunne naaste is. Zolang het brute geweld het nog wint van die Liefde zal er nooit Vrede op Aarde komen en toch is het Kerstfeest, het komen van het Kindeke, het grootste liefdebewijs aan ons mensengesl&cht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 15