SATURNUS: URGENT 780 ZEEUWS LANDBOUWBLAD de heer A. Cappon, die als functionaris van de Z. L. M. tevens de administratie van de C. Z. A.V. verzorgde. Als leden kende de C. Z. A.V. naast ver enigingsleden ook z.g. losse leden, nl. uit die delen van Zeeland waar nog geen vereniging bestond. Van deze losse leden noemen we o.a. de heer P. J. J. Dekker, de huidige voorzitter van de C. Z. A.V. In het eerste jaar werd in totaal aan kunstmest bij de C. Z. A.V. besteld 2475 ton, waarvan 1755 ton op vertrouwensorders en 720 ton op niet-ver- trouwensorders-basis. De jonge vereniging had dus niet stil gezeten. De propaganda werd dan ook met alle middelen, waarover kon worden beschikt, ge voerd, zoals met circulaires, lezingen en artikelen in landbouwbladen. Karakterwijziging en beperking van het werkterrein In de eerste jaren was de C. Z. A.V. voornamelijk bestelvereniging voor de bij haar aangesloten leden. Niet alleen voor kunstmest, maar bijvoorbeeld ook voor kolen, benzine, veevoeders e.d. Ze had dus nog geen eigen opslagplaats. In 1931 werd echter op Schouwen-Duiveland het initiatief genomen om in samenwerking met het Centraal Bureau een veertiendaagse aanvoerdienst voor veevoeders in te stellen. Een opslagplaats werd ingericht, zodat de aflevering aan de leden in kleine hoeveelheden tegelijk kon plaats vinden. De C. Z. A.V. volgde dit voorbeeld spoedig na. De moei lijkheden waren groot, vooral omdat de niet-coöpe- ratieve handel door scherpe concurrentie deze nieuwe activiteit de nek trachtte om te draaien. Toch zette de C. Z. A.V. door en tenslotte werd, tezamen met het Centraal Bureau, in Wemeldinge een pakhuis gehuurd. Hiermede werd de eerste stap gezet op de nieuwe weg naar een geregeld bedrijf met opslagcapaciteit en voorraden, teneinde de leden meer service te kunnen bieden. Parallel met deze ontwikkeling liep de beperking van het werkterrein tot Zuid-Beveland. In de ove rige delen kwam de coöperatieve aankoop steeds meer op gang, zij het dat bijvoorbeeld op Walcheren reeds voor de oprichting van de C. Z. A.V. een cen traal werkende vereniging bestond. Spoedig volgden ook Schouwen-Duiveland en Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren, later nog gevolgd door Tholen, Sint-Philips- land, West Zeeuwsch-Vlaanderen en Noord-Beve land. Geleidelijk aan trok de C. Z. A.V. zich uit deze gebieden terug, omdat het doel, de bundeling van plaatselijke activiteit, was bereikt. Tenslotte concentreerden zij zich geheel op Zuid- Beveland en heden ten dage zijn alle plaatselijke dorpsverenigingen bij de C. Z. A.V. aangesloten. Intensivering In 1935 werd de huidige directeur, de heer B. W. Alink, tot zaakvoerder benoemd. In de periode die nu aanbrak werd de basis gelegd voor het huidige werk van de C. Z. A.V. Tot de belangrijkste op drachten van de nieuwe zaakvoerder behoorden vooral door persoonlijke contacten met de leden de zaken uit te breiden. De concurrentie brandde in al haar felheid los en soms leek het erop, dat de strijd tussen de coöperatie en de handel voor geheel Zeeland op Zuid-Beveland werd uitgevochten. Hier bij werd vaak gebruik gemaakt van afbraakprijzen om het opdringen van de coöperatie tot stand te brengen. Ondanks dat breidden de zaken zich uit en over het boekjaar 38/39 bedroeg de omzet on geveer 5700 ton. Hiermee was het pleit ten gunste van de C. Z. A.V. beslist en verwierf ze zich een vaste positie. Direct voor de oorlog voorzag de C. Z. A.V. voor V:i in de totale behoefte aan kunstmest op Zuid-Beveland. Vanzelfsprekend wer den de opslagcapaciteit en de administratie aan de omzettoename aangepast. Het intensieve contact met de leden maakte dit nu eenmaal noodzakelijk. De C. Z. A.V. thans Uiteraard werden de werkzaamheden van de C. Z. A.V. in de bezettingsjaren sterk geremd. De grote schaarste enerzijds en de daarmede gepaard gaande distributie anderzijds drukten de omzetten aanzienlijk. In het boekjaar 43/44 bijvoorbeeld be droeg deze nog slechts 3700 ton. Toch boekte de C. Z. A.V. één groot winstpunt. Het vertrouwen in de vereniging groeide in die jaren sterk, omdat de verdeling van de vaak geringe hoeveelheden mest stoffen zo rechtvaardig mogelijk geschiedde. De na-oorlogse periode was er één van grote uit bouw. De omzetten stegen sterk, vooral door het aantrekken van nieuwe activiteiten. Denken we slechts aan de coöperatieve afzet van door de leden geteelde produkten, de bemoeiingen met de zaai zaden en bestrijdingsmiddelen, de vloeibare en vaste brandstoffen, smeermiddelen e.d. De vereniging is uitgegroeid tot een zeer veelzijdig bedrijf, welke over een staf van personeel beschikt, een modern ingericht kantoor en een uitgebreid opslag- en ver werkingsapparaat. Het contact met de leden wordt zo intensief mogelijk gemaakt, zodat het nu meer gaat om de diepte dan om de breedte. Organisatorisch is de C. Z. A.V. geheel gebouwd op de dorpsverenigingen, zodat ook op deze wijze de vereniging een vaste basis heeft. Vermelden we tenslotte nog, dat de C. Z. A.V. in 1954/1955 een omzet behaalde van ruim 19.000 ton en 4,8 miljoen, terwijl het afgelopen boekjaar de 5 miljoen met ruim ƒ300.000,werd overschreden. Van die 19.000 ton kwam alleen al 7.000 ton voor rekening van de meststoffen en onge veer 9.000 ton voor granen, zaden en peulvruchten. Vooral dit laatste cijfer laat zien, dat de C. Z. A.V. al belangrijke vorderingen gemaakt heeft als afzet- vereniging. De bescheiden vereniging van weleer is uitgegroeid tot een instrument dat van groot nut is voor land- en tuinbouw op Zuid-Beveland. J. Dij. 'n heldere naam in nevelzaken Bedenk eerst dat in het afgelopen seizoen de URGENT sproei/vernevelmachines duizenden en duizenden guldens verdiend hebben door het bestrijden of voorkomen van ziekten en plagen in onze landbouwgewassen lieuu,T Bedenk dan dat U reeds vanaf f 2245.- •igenaar van een URGENT kan zijn Ea neem daarna contact op met SATURNüSi T de bouwers van de URGENT, mensen dus, die er alles van weten 1 Alle URGENTS zijn uitgerust met koperen leidingen originele Luynet nozzles vol-oliebadpompen met porceleinen cylinder-voeringen. Met élke URGENT^kunt U zowel sproeien als vernevelen. Een passende URGENT voor elk bedrijf voor elk merk tractor voor elk type tractor. n». WondefmlJ. SATURNUS JrpnivaaJiifot 9 daturnus Haarlem leleloon K_25QÖi. J 521M2 lijnen! URGENT-dealers voor Zeeland: fa. P. M. Leenhouts te Oostburg voor West Zeeuws-Vlaanderen fa. M. J. Verlinde te Zaamslag voor Oost Zeeuws-Vlaanderen fa. W. Schipper Zn. te Goes voor Noord-Beveland, Zuid-Bevend, Walcheren, Schouwen en Dulveland

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 12