PEBOERENJEUGD economie. DE L.J.G. EN DE N. A. T. U. ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND 749 Redactie: A. C. Breure, C. J. van Damme, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Redactie-adres: Voor artikelen Groote Markt 28, Goes. Voor verslagen Goessestraatweg 4, Kapelle in. AANKONDIGINGEN Ten einde een doelmatige propaganda te verzekeren, vestigen wij er met na druk de aandacht op, dat kopy voor .De Boerenjeugd" steeds de maandag vóór de zaterdag waarop het betreffen de nummer verschijnt in Goes moet zijn. Wanneer de kopy later binnenkomt, dan is het te laat. KERSTCURSUS VOLKS HOGESCHOOL „OVERCINGE". Van 2731 december a.s. wordt op de Volkshogeschool „Overcinge" te Havelte de algemene kunstcursus ge houden. Deze zg. Kerstcursus heeft als centraal thema: „Zo laat U omringen door schone dingen". Aandacht zal worden gegeven aan de schoonheid van het ambachtelijke pro- dukt, maar ook over industriële vorm geving zal worden gesproken. Verder zal de moderne schilderkunst onderwerp, van gesprek zijn, terwijl ook over de dans wordt gediscussieerd. Een amateur-cabaret van het ministerie van Onderwijs zal verder medewerking ver lenen. WIJZIGINGEN IN DE DIENSTEN. Ook daar zou veel over te zeggen 2ijn en moet beperking betracht wor den. Over de groei van het onderwijs: waar dit voorheen vooral ten dienste stond van een kleine groep, die zich financiële lasten kon veroorloven, wordt het nu meer en meer zó, dat de kosten niet meer een doorslaggevend bezwaar zijn voor een verdere studie. En ook in dit verband staan \v *-Yiog aan het begin van een ontwikkeling. Verkeer en vervoer zijn sneller, fre quenter, betrouwbaarder en goedkoper geworden. Dit geldt voor land, water en lucht. Toepassing van kernenergie zal dit alles op nog ingrijpender wijze veranderen. De beschikbare vrije tijd neemt ook hand over hand toe. Denk maar aan de veertigurige werkweek, de vrije weekends, de vakantieregelingen, de oudedagsvoorzieningen. Ook voor de vulling van die toegenomen vrije tijd worden er steeds meer mogelijkheden gebóden. Hiermee hangt samen, dat de taak van de huisvrouw voortdurend wordt verlicht: wasmachines, keukenappara ten, confectie-industrie, breimachines, panklaar gemaakt voedsel, gemakkelijk te onderhouden huisraad. Maar ook kleuteronderwijs, jeugd werk en betere medische verzorging: alles draagt ertoe bij, dat de taak van de huisvrouw steeds lichter wordt. CONCLUSIE T.A.V. VAN DIE WIJZIGINGEN. Het is duidelijk, dat alle zaken, die in bovenstaande regels geschetst wor den (de lijst had veel langer gemaakt kunnen worden) van diepgaande in vloed waren, zijn en zullen zijn op de mensen door en voor wie deze wijzi gingen werden aangebracht. Men leeft geheel anders; niet gemakkelijker of moeilijker, maar anders dan het voor geslacht. Echter is het: „van waar?" gemakkelijker te beantwoorden dan het „waarheen?" Zowel de mens op zich zelf, als de verhouding tussen de men sen onderling ondergingen die wijzigin gen. Ook wij, in Zeeland, ondergaan die en ook wij hebben onze houding hierin te bepalen. Deze opgave wordt de L. J. G. voor gelegd. Het antwoord daarop zal door U, door ons, gegeven moeten worden. Hoe gecompliceerder de opgave, hoe moeilijker het antwoord. Hoe meer de mens werkelijk en volledig durft te leven, hoe meer hij de moed zal op brengen naar een antwoord te zoeken; hoe beter hij zijn verantwoordelijkheid zal durven aanvaarden, ongeacht de onrust, die hij daardoor in wezen in zichzelf teweeg zal brengen. SOCIAAL ECONOMISCHE POLITIEK. DOELSTELLING. De doelstelling van de sociaal-econo mische politiek, op nationaal niveau Dit opschrift had ook kunnen luiden: ,,De Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland in de Nederlandse Amateur Toneel Unie". In afwachting van een stencil, dat alle afdelingen zal worden gezonden, 2ijn we blij, dat we deze mededeling leeds kunnen doen. Uit onze aansluiting vloeien de vol gende voordelen voort: a. De afdelingen kunnen zich ver zekeren van de diensten van de advi seur voor het amateurtoneel voor Zee land: de heer J. Lemaire. Een aantal van ons kent de kwaliteiten van de heer Lemaire reeds. Hoewel de dienst, die hü ons kan verlenen, wel eens „on betaalbaar" genoemd is, moeten we toch met de financiën rekening houden. Dank zij onze aansluiting bij de N. A. T. U. behoeft er nu voor zijn werkzaam heden slechts betaald te worden: Algemene vormingscursus (vier avonden) ƒ40, Lezing ter inleiding van het scholingswerk of bezoek voor het geven van adviezen 10, Haamregie van vijf avonden 50, Bezoek aan amateurtoneel voorstelling met nabespre king na afloop „12,50 met nabespreking op een an dere dag 20,— met een schriftelijke beoor deling 17,50 b. Bibliotheek. De Nederlandse Bibliotheek voor het Amateurtoneel, gezamenlijk bezit van de N.A.T.U. en het .Werkverband voor Katholiek Amateurtoneel, geeft tegen een zeer geringe vergoeding het aantal toneelboekjes in bruikleen, dat voor de instudering van een stuk nodig is. Alle stukken in de bibliotheek worden gra tis ter inzage gezonden. In de biblio theek zijn behalve in druk verschenen werken, vele stukken, welke slechts in manuscript bestaan. Ook worden in samenwerking met uitgevers stukken uitgegeven. De aangesloten verenigingen genie ten bij aankoop van deze stukken aan zienlijke reductie. Een commissie van deskundigen selecteert de stukken, welke in de bibliotheek worden opge nomen. Een catalogus - wordt gratis verstrekt. Naast deze uitleenbibliotheek van toneelstukken bezit de Nederlandse Bibliotheek voor het Amateurtoneel ook een studiebibliotheek van werken over alle facetten van het toneel, welke eveneens ter beschikking zijn van de leden van de N.A.T.U. c. Wij ontvangen: „Het Amateur Toneel". Het officiële orgaan „Het Amateur Toneel", dat naast mededelingen over. de N.A.T.U. en nieuws van algemene aard tal van artikelen over het ama teurtoneel bevat, verschijnt maande lijks. d. Landdagen. De N.A.T.U. organiseert elk jaar een landdag voor de leden van de bij haar aangesloten verenigingen. Door het op treden van een centraal gezelschap on der de leiding van een beroepsregisseur en de behandeling van belangrijke on derwerken op het gebied van het ama teurtoneel door vooraanstaande deskun digen, zjjn deze landdagen uitgegroeid tot een jaarlijkse manifestatie van het georganiseerde amateurtoneel. Het houden van provinciale zomer- bijeenkomsten wordt eveneens aange moedigd. e. Toneelwedstrijden. Om het póil van het toneelspel en de keuze van de stukken te verbeteren, worden regelmatig wedstrijden gehou den in afdelingsverband, terwijl ook landelijk reeds enige malen 'een tour- nooi tot stand kwam. f. Toneelauteursrecht. De N.A.T.U. streeft naar een betere regeling van de inning der opvoerings rechten en het systeem van heffing naar het aantal plaatsen in de zaal. Voorts is zij een principieel tegenstand ster van de verplichting tot aankoop van boekjes. Getracht wordt in samen werking met alle betrokken partijen tot een oplossing op dit terrein te ge raken. Bij de uitgave van stukken worden onder auspiciën van de bibliotheek deze principès reeds in praktijk gebracht. Met een enkel auteursrechteribureau is op dit punt eveneens reeds overeen stemming bereikt. g. Muziekauteursrecht. Ten behoeve van de verenigingen die entre-acte muziek geven of „bal na", heeft de N.A.T.U. een overeenkomst gesloten met het bureau voor Muziek- auteursrechten (B.U.M.A.), tengevolge waarvan bij de N.A.T.U. aangesloten verenigingen een korting genieten van 15 voor verschuldigde muziekopvoe- ringsrechten. De wijze waarop de L. J. G. bij de N.A.T.U. is aangesloten, brengt mee, dat het voor onze afdelingen noodzakelijk is, dat zij zich met het provinciaal secretariaat verstaan, wanneer zij van de voordelen van de N.A.lrtr. willen profiteren. Wilt U dus een tonelstuk gaan opvoe ren, waarschuw dan even liefst schriftelijk het secretariaat. U krijgt dan alle verdere gegevens. gezien, is kort te omschrijven als ge richt op^het behoud en de verhoging van de nationale welvaart. Er moet een actieve werkgelegen- heidspolitiek worden gevoerd, zodat ons produktie-apparaat zoveel mogelijk alle beschikbare arbeidskrachten kan op nemen en die krachten door hun ar beid zich een behoorlijk bestaan en toe komst kunnen vei'werven. LANDBOUW. Speciaal voor de agrarische sector is het handhaven van de werkgelegen heid een moeilijke zaak. Toenemende mechanisatie vereist minder arbeiders, die meer geschoold en gespecialiseerd zullen moeten zijn. Voortschrijdende beperking van het landbouwareaal (on danks landaanwinning schrijdt die be perking voort) vraagt uiteraard min der arbeidskrachten. Er zijn niet veel mogelijkheden meer voor uitbreiding van arbeidsintensief grondgebruik. An derzijds kampt men internationaal economisch gezien met landbouw overschotten. Economisch gezien, want feitelijk moet men van tekorten spre ken zolang er nog honger is op aarde. INDUSTRIE EN DIENSTEN. Men zal moeten trachten naar een uitbreiding van de opname-mogelijk heden van arbeidskrachten in de secto ren van industrie en diensten. Het blijft in dit verband voor ons land moeilijk, dat onze bodem weinig grond stoffen oplevert en dat wij vooral op arbeidsintensieve industrieën blijven aangewezen. De internationale handelspolitiek, alsmede de emigratiepolitiek zijn uiter aard in dit geheel van groot bejang. Dat deze beide vraagstukken vaak heel moeilijk en zeer ingewikkeld zijn, is ieder, die z'n krant leest, zonder meer duidelijk. FINANCIËN. Ook de financiële politiek is van zeer groot belang. Om alleen over de inves teringen te spreken; de besparingen, die er dus gemaakt moeten worden. Men heeft berekend, dat in de periode 19501970 voor de vervangingen 50 miljard gulden, en voor de uitbreidin gen nog eens eenzelfde bedrag nodig zal zijn. Dat komt dus op 5.000.000.000 gulden per jaar neer, gedurende de eerstvolgende twintig jaar. Waar het om zó grote bedragen, op zó lange termijn gaat, kunt U begrij pen, dat er in de beleidsvoering grote behoefte is aan zeer deskundigen, en dat die deskundigen een heel moeilijke taak hebben. WETENSCHAP. Het is ook te begrijpen, dat ons be trekkelijk klein land in de wetenschap een zo grote plaats inneemt. Waar tegenwoordig het gehele productiepro ces zó zeer op de wetenschap steunt, moet dit wel. Vandaar ook de groei van ons hoger onderwijs, vooral van de technische hogescholen. Mede dank zij de scholing, die onze beroepsbevolking van hoog tot laag genoten heeft, heeft het Nederlandse produkt in het buiten land een goede naam verworven en het behoudt die naam ook. (Slot volgt.) K. AFD. G ROEDE L. J. G.—Z. P. M. Heden, zaterdagavond UITVOERING in Hotel „De Drie Koningen" van de heer P. Beune te Groede. Nog één enkele opvoering van thet toneelstuk „Het meisje met het leeuwenjong". AFD. ZAAMSLAG L. J. GZ. P. M. ONTSPANNINGSAVOND op zaterdagavond 15 december 1956, in 't Verenigingsgebouw te Zaamslag. Aanvang 7.30 uur. MUZIEK ZANG TONEEL.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 13