ALLERHANDE. RADIO NATTE PULP. 700 „ett AFDELING OOSTERLAND DER Z.L.M. AFDELING VEERE DER Z.L.M. C.B.-rassen zijn oogstzekere rassen Staring C.B. Wintertarwe ZATERDAG 2 4 NOVEMBER 1956 o ALGEMENE LEDENVERGADERING op donderdag- 29 november, des nam. te 7 uur in hotel/café Mol te Oosterland. Spreker op deze vergadering is de heer Mr. J. F. G. Schlingemann over het onderwerp: „Gaan we na&r een nieuw Landbouwbeleid?" HET BESTUUR. ALGEMENE LEDENVERGADERING op vrijdag- 30 november, des avonds te 7.30 uur, in het café van de heer P. Maljers te Veere. Spreker op deze vergadering is een vertegen woordiger van het Kalkbureau. HET BESTUUR. Thans worden weer duizenden kilogrammen pulp aan de veehouders geleverd. Op vele bedrijven kan men zich nauwelijks een rantsoen zonder natte pulp voorstellen. En terecht, het is een waardevol voe dermiddel voor het rundvee. Waardevol? Dat zou men niet zeggen wanneer men de geringe zorg op merkt die de boeren aan dat product schenken. Dat geldt des te sterker naarmate men de suiker fabrieken meer nadert. (Dat er goede uitzonderin gen zijn, geven wij onmiddellijk toe.) Bij de conser vering zijn verliezen onvermijdelijk, maar men dient toch wel oog te krijgen voor de grootte van de ver liezen. 4 Enige jaren geleden heeft het rijkslandbouw proefstation te Hoorn een en ander nagegaan. Bij een bewaring in een silo of een met overleg ge maakte grondkuil waarbij naderhand een goed gronddek is aangebracht, waren de verliezen aan organische stof (gelijk te stellen aan de voeder- waarde) 15 Een bewaring tussen strobalen zon der gronddek, maar wel aangetrapt, gaf de helft grotere verliezen: 22% wanneer de pulp „er gens" werd gestort zonder enige nazorg dan wa ren de verliezen 36 Wat betekent dat in geld? Gesteld dat men de pulp voor 16,per ton thuis heeft en dat men 50 ton gaat kuilen. Hiervoor moet men 800, neertellen. Bij een goede bewaring zijn de verliezen 120,bij een matige bewaring 180,en bij een slechte bewaring 288,—. Nu zijn de lonen wel hoog, maar voor 60,en voor 168,kan men toch nog wel het een en ander laten doen, ook wel tussen de melktijden. Kunnen de boeren, die werkelijk geen tijd (menen tei hebben voor dat werk niet eens overwegen of de droge pulp dan niet goedkoper is? C. V. V. In de radiorubriek van het Ministerie van Land bouw zal op maandag 26 november a.s. een repor tage worden gegeven onder de titel: „Goede melk vraagt een goede stal". Aan deze reportage zal o.m. worden medege werkt door ir. D. Rozeboom, Rijksauivelconsulent te Utrecht. Aan het einde van de uitzending volgt een korte reportage uit het Bedrijfslaboratorium voor Grond en Gewasonderzoek in Groningen, waar onlangs het miljoenste grondmonster werd onderzocht. (Advertentie) hoge opbrengst stevig stro resistent tegen ziekten oogstzeker Zoals men weet doen de Verenigde Staten van Amerika reeds enige jaren verwoede pogingen om de geweldige voorraden, van een aantal landbouw- produkten, die de regering heeft opgeslagen, aan de markt te brengen. Hierbij wordt getracht deze markt niet te bederven en aldus een crisis, zoals wij die in de dertiger jaren hebben meegemaakt, te voorkomen. Een van de moeilijkheden, waar mede de landen, die wel belangstelling tonen voor de aankoop van deze produkten, te kampen heb ben is het gebrek aan dollars. Zij moeten immers öf met goederen öf met geld bétalen., waarbij zij veelal niet voldoende door Amerika verlangde goe- bezitten. Om deze impasse te overwinnen is er in de Verenigde Staten in 1954 ingesteld de Agricul tural Trade Development and Assistance Act, waar in o.a. bepaald wordt, dat agrarische surplus voor raden tot een bepaald bedrag kunnen worden ge ëxporteerd tegen betaling in vreemde valuta. Die landen, die belangstelling tonen voor de produkten uit deze surplus-voorraden, kunnen dus tot een be paald bedrag in eigen geldsoort betalen. De Amerikaanse Minister van Landbouw, zo le zen wij in „Landbouw Wereldnieuws", deelde eind oktober j.l. mede, dat het totale bedrag, waarvoor de Verenigde Staten met andere landen overeen komsten hadden afgesloten voor de levering van agrarische surplusprodukten ingevolge deze wet de twee miljard dollar had overschreden. De regeling voor de afzet van surplusprodukten tegen betaling in vreemde valuta werd op 30 juni 1954 ingesteld voor een periode van drie jaar; dus tot 30 juni 1957. In juli werd het hiervoor be schikbaar gestelde bedrag verhoogd van 1,5 tot 3 mrd. De Minister verklaarde: „Dank zij deze wet kan de Amerikaanse agrari sche export zich niet alleen handhaven in het aan gezicht van een toenemende wereldconcurrentie, doch naar de omvang gerekend is zij in de afgelopen twee jaar zelfs met 30 gestegen. En deze stijging schijnt zich te blijven voortzetten". In totaal werden 69 overeenkomsten afgesloten en wel met 30 landen, waaronder ook Nederland. Navolgende tabel geeft een overzicht van de hoe veelheden en waarde der produkten waarvoor tot 22 oktober j.l. overeenkomsten waren afgesloten. Produkt Hoeveelheden x 1000 ton Exportwaarde min. f min. Tarwe en -meel 8.200 491,9 1.869 Katoen 2.278 1 343,2 1.304 Vetten en oliën 528 179,4 682 Rijst 812 113,1 430 Tabak 61 92,6 352 Voedergraan 1.480 73,4 279 Zuivelprodukten 56 28,7 109 Vlees '-) 40 25,9 98 Groenten en fruit 37 3,1 12 Graszaden 2,5 2,5 10 Katoenlinters 15,4 1 0,3 1 Consumptiebonc i 1,7 0,3 1 Totaal 1.354,4 5.147 Transportkosten 159,4 606 Totaal-generaal 1.513,8 5.753 i) x 1.000 balen. 2) Inclusief pluimveevlees. Inmiddels lezen wij in liet Pers Overzicht van het Hoofd Produktschap voor Akkerbouwprodukten met enig r^ht van een dergelijke mogelijkheid worden gesproken. Hiermede is echter in het ge heel niet gezegd, dat met een vermindering van de voorraden een zekere schaarste op de wereldmarkt gepaard zou gaan. Zelfs de vrij aanzienlijke ach teruitgang in de komende Australische oogst, waar door waarschijnlijk verschillende landen van Zuid- Oost-Azië zich elders zullen moeten dekken, be hoeft hieraan niets te veranderen. Achteraf bezien schijnt India reeds vanaf het begin van de Suez-crisis hiermede rekening te heb ben gehouden, want het heeft niet alleen belang rijke dekkingsaankopen in de Verenigde Staten ge daan, maar ook in Australië, welke vanaf nu tot ongeveer half december verscheept zullen worden. Om deze reden is op het ogenblik de voor Austra lische havens ter beschikking staande vrachtruimte schaars. Hierbij komen nog de moeilijkheden, die door de blokkering van het Suezkanaal zijn ont staan, waardoor de vrachtprijzen voor de West- europese havens hoger moeten worden. Onder de gegeven omstandigheden moet worden aangenomen, dat de nieuwe Australische tarwe oogst, die ca. 1,9 miljoen ton lager zal zijn dan het vorige jaar, spoedig zal zijn afgezet. Er moet t.o.v. de internationale positie evenwel op worden gewe zen, dat bij een wereldtarweoogst van ruim 200 miljoen ton in het lopende kalenderjaar het resul taat van het vorige jaar wederom met ca. 3,5 mil joen ton is overtroffen. Hier staat een exportbe hoefte van naar raming 27 miljoen ton tegenover, hetgeen misschien bij een buitengewone toeneming van de vraag zou kunnen stijgen tot 30 miljoen ton, het recordcijfer, dat in het Korea-jaar 1951/'52 werd bereikt. In Noord-Amerika alleen belopen de voorraden uit de oude en de nieuwe oogsten bijna 80 miljoen ton, waarvan voor de binnenlandse be hoefte in totaal rond 27 miljoen ton in mindering moet worden gebracht. Wij moeten ons aldus de correspondent van „Ernahrungdienst" ertoe beperken dit cijfermateriaal weer te geven, zonder tot een definitieve conclusie te kunnen komen. In „Landbouw Wereldnieuws" van 17 november troffen wij onderstaand overzicht aan van produk- tie en prijs der suikerbieten in Engeland en Frank rijk. De Britse suikeibietenproduktie zal in 1956 ruim 5 min. ton bedragen, zodat hiermede voor de derde maal de 5 min. ton zal worden overschreden. Dit feit had zich reeds eerder voorgedaan in de sei zoenen 1950/'51 en 1953/'54. Van de totale suikerbietenoogst van dit jaar was begin november j.l. ruim een vierde deel verwerkt. De dagelijkse aanvoer bedraagt 47.800 ton tegen 46.300 ton in diezelfde periode van het vorige sei zoen. Het suikergehalte van de bieten, dat aanvan kelijk 15,5 bedroeg, is inmiddels toegenomen. De Franse suikerbietenoogst zal volgens een voorlopige raming dit jaar kleiner zijn dan in vo rige jaren, terwijl ook een lager gemiddeld suiker gehalte wordt verwacht. In navolgende tabel wor den enige gegevens over c.e recente oogst vermeld, waarbij ter vergelijking de cijfers over 1955 en 1954 zijn opgenomen. 1954 1955 1956 Produktie (min. ton) 11,6 11,1 10,7 Suikergehalte 17 17 16 Areaal (x 1.000 ha) 399 378 382 Opbrengst per ha (tonnen) 30,7 28,9 28,0 Verkrijgbaar bij de plaatselijke landbouwverenigingen. van 16 november, dat er betere vooruitzichten schij nen te komen voor de afzet van de C. C. C.-voor- raden. Ter verduidelijking diene, dat de C. C. C. in de Verenigde Staten het Overheidslichaam is, dat de produkten volgens de garantieregeling bij de boe ren opkoopt en er verder de administratie over voert. Dus zoiets als ons A. V. A. Bij de snelle ontwikkeling van de gebeurtenis sen op het terrein van de internationale politiek, blijft de situatie op de Amerikaanse graanmarkten nog onduidelijk, zo schrijft de New Yorkse cor respondent van „Ernahrungsdienst". Het is ech ter niet meer aan twijfel onderhevig, dat onder de indruk van deze gebeurtenissen de vraag op de markten levendiger is geworden. De meningen zijn verdeeld, of het hier om een langdurig conflict gaat, dat belangrijke voorraadaankopen zal nodig maken, of dat er in de voorzieningspositie van Ü3 importlanden geen complicaties zullen ontstaan. Maar in één opzicht schijnen zowel de boeren als de commissiehuiaen in Chicago tot klaarheid te zijn gekomen: Er bestaan voor de C. C. C. vooruitzich ten in de komende maanden belangrijke hoeveel heden van haar voorraden uit de oude oogsten te kunnen afzetten. Het is misschien voorbarig om naar aanleiding hiervan van een volledige wijziging van de inter- natonale statistische positie te spreken, maar voor het eerst sinds het 'begin van de crisis van over- produktie en van overvolle opslagplaatsen kan er Verwacht wordt dat de producentenprijs voor suikerbieten van oogst 1956 binnenkort zal wor den vastgesteld. Deze prijs bedroeg vorig jaar frs. 4700 per 100 kg (suikergehalte 17 Hierop werd een bedrag van frs. 300 aan „taxe de résorp- tion" ingehouden, zodat de boer dus netto frs. 4400 ontving. Volgens berekening van de producentenorgani satie, de „Confédération des Planteurs de Bette* raves" zou het gerechtvaardigd zijn dit jaar de prijs met 2,3 te verhogen, aangezien de produk- tiekosten voornamelijk aibeidslonen zijn ge stegen. Daar ook de prijzen van andere landbouw- produkten ongeveer op het oude niveau worden gehandhaafd, stelt deze organisatie thans voor om de suikerbietenprijs weer op frs. 4700 vast te steE len, doch de heffing („taxe de résorption"), welke van de producenten wordt ingehouden ter finan ciering van de export, te verlagen. Het „Comité des Prix", dat op 27 oktober j.l. een bijeenkomst hield, was daarentegen van oordeel dat de prijzen voor siuiker en suikerbieten geen wij ziging moeten ondergaan. Het wachten is thans op een beslissing van de regering. Zoals men ziet, valt deze Franse suikerbieten- prijs lang niet mee. Bovendien is er geen overeen stemming tussen wat wij bij ons zouden noemen de landbouw-organisatie en de Prijsbeheersings- commissie, ingesteld door de regering. Wat dat be treft, is er ook in Fmnkrijk niets nieuws onder de zon. s

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 5