Welk KRACHTVOER zal ik kopen (M i IN KO voor mijn koeien en ander rundvee m Veelheid van aanbiedingen maakt keuze moeilijk. $h£ek mat de s£euA. st/vooi p V s- f qeeH^estcu/ (peen yeteu/i/ ZEEUWS LANDBOUWBLAD Elke rundveehouder staat nu weer voor de vraag: „Welk krachtvoer zal ik kopen Er is een enorme keuze. U kunt nemen enkelvoudige voe ders, zoals granen, peulvruchten, koek-, schilfers- en schrootsoorten. Daarnaast zijn er de meng voeders aangeboden in de vorm van koekjes, brok jes of biks, meel en soms korrels. Al deze vormen zijn verkrijgbaar in eiwitgehalten, uiteenlopende van ca. 1535 °/o. Daarnaast zijn er nog speciale mengsels, zoals produktiekoek, weidekoek, anti- kopziektekoek, koperkoek, mestkoek, kalverbrok- jes en -meel, stierenmeel, enz. Is deze veelheid nodig Het is toe te juichen, dat de handel in vee voeder zich beijvert een goed produkt tegen een concurrerende prijs aan te bieden. De verschei denheid is groot, omdat de behoefte bestaat aan verschillende voeders. Anderzijds houdt dit het gevaar in, dat op zichzelf goede mengvoeders niet doelmatig worden aangewend. Laten we de verschillende mogelijkheden die u ten dienste staan eens nader bekijken. Enkelvoudig- of mengvoer Hierop is het antwoord kort: mengvoer ver dient de voorkeur. Wel kunnen zelf gewonnen granen, soms ook paardebonen en piksel van peul vruchten een waardevolle en goedkope aanvulling geven. Goed mengvoeder is in het algemeen beter, want: het is deskundig samengesteld; het zal geen onaangename eigenschappen ver tonen voor wat betreft de smaak, de smaak van de melk, vastheid van de mest, e.d.; er komt een verscheidenheid van grondstoffen in voor, waardoor het beter wordt t.a.v. het eiwit, mineralen en sporenelementen; er wordt een aanvullend mineralenmengsel aan toegevoegd; veelal bevat het extra vitamines; het is goedkoop, omdat van grondstoffen die laag in prijs zijn dikwijls een passend gebruik wordt gemaakt, zonder dat de eigenschappen van het mengsel ongunstig worden beïnvloed. Deze lof geldt alleen voor goed mengvoeder. Goede mengvoeders worden geleverd door coöpe raties jen handelaren, die aan de samenstelling grote zorg en onderzoek wijden en controle toe passen. Meel, brokjes of koek Daar veevoeder uiteraard slechts in gemalen toestand kan worden gemengd, is meel het goed koopst. Brokjes, biks of korrels zijn slechts weinig of niet duurder. Koek daarentegen eist extra be werking en een duurdere verpakking. De koek is gemakkelijk aan te wenden; dit gemak kost 1,5 a 2 ct. per kg krachtvoer. U moet zelf uit maken of de extra uitgave voor koekjes in uw geval verantwoord is. Welk eiwitgehalte moet het voeder bezitten Dit hangt er van af. Alleen het opstellen van een voederplan kan hierop een antwoord geven. Helaas wordt dit nog te weinig gedaan. Soms wordt ook te veel op de prijs van het krachtvoer gelet. De eerste eis aan krachtvoeder te stellen is, dat het als aanvulling past; in de tweede plaats komt dan de prijs. Bovendien, prijsvergelijking is moeilijk. Hierbij speelt niet alleen het eiwitge halte een rol De veevoeders die meedoen aan de kernen voor intensieve veevoedings voorlichting, krijgen in dezen allen advies. Veelal blijkt dat er behoefte is aan aanvullend krachtvoer met een hoog eiwit gehalte. Ter bepaling van de gedachte wordt dan wel genoemd 34 verteerbaar ruw eiwit, omdat zodanige mengsels wel geleverd worden. Dit houdt natuurlijk niet in dat het precies 34% moet zijn; bedoeld wordt eiwitrijk mengvoeder met beslist meer dan 30 vre. Hoewel wat hoger in prijs per 100 kg, zal dit eiwitrijke mengvoeder door gaans het goedkoopst komen, omdat er betrekke lijk weinig van nodig is. Dit geldt niet voor elk bedrijf. Er zijn ook gevallen waar krachtvoer met 20 a 25 vre beter op zijn plaats is. Uit een oog punt van praktische voeding is het beter zich, indien enigszins mogelijk, te beperken tot één soort aangekocht krachtvoer. Dat sluit vergissingen bij de voeding uit. Voedertechnisch is dat echter niet altijd juist. Zo zal een beperkte hoeveelheid eiwit rijk mengvoeder voor oudmelkse koeien, pinken en kalfvaarzen meestal zeer doelmatig zijn, doch voor de nieuwmelkse koeien, die meer krachtvoer behoeven, niet. In die gevallen kunt u toch het eiwitrijke voeder gebruiken tot ongeveer de helft i twee-derde vna de krachtvoer-behoefte en de rest aanvullen met graanmeel (haver, gerst of maïs). Bij de aankoop van krachtvoer dient u er op te letten hoe het eiwitgehalte wordt opgegeven. Wordt dit als re (dat is ruw eiwit) opgegeven, dan is het vre-gehalte 35 eenheden lager Soms wordt opgegeven berekend vre-gehalte; dit ge halte kan in werkelijkheid wat mee- of ook wel tegenvallen In weer andere gevallen geeft de leverancier een gegarandeerd gehalte op. Aan dat getal moet het voeder dus voldoen en zal in de praktijk betekenen dat het werkelijke gehalte er doorgaans iets boven ligt Welke waarde heeft het vetgehalte van het voeder Krachtvoer bestaat ten dele uit produkten van de olieslagerijen. Vetonttrekking aan de olie houdende zaden vindt op drie verschillende ma nieren plaats, nl. door persen, wringen en het zgn. extraheren, dat is door middel van oplossen van het vet. Bij persen en wringen blijft in de over blijvende koek of schilfer 612 vet achter. Bij extraheren daarentegen blijft slechts 13 vet achter in het zgn. schroot. Dank zij het hogere vetgehalte, is het koek- of schilfer-produkt door gaans smakelijkei*. Het schroot is minder smake lijk, schraal, maar rijker aan eiwit. Wil de meng- voederbereider een eiwitrijk mengmeel samen stellen, dan kan hij dat tegen concurrerende prijs doen door meer schrootsoorten op te nemen, want schroot is steeds belangrijk goedkoper dan koek of schilfers. Voorts spelen de verschillende grond stoffen een rol. Niet alle bij produkten hebben dezelfde waarde. Hoog aan te slaan zijn bijv. lijnkoek en -schilfers, zonnebloemnittenkoek van ontdopt zaad, soyakoek, andere zoals koolzaadpro- dukten, katoenzaadmeel e.d., hebben op grond van hun smaak en/of andere eigenschappen een ge ringere waarde. Produkten als grondnoten, sesam e.d., staan hier tussen in. Een duur, betrekkelijk laag in eiwit, maar bijzonder smakelijk produkt met een gunstig vetgehalte, is bijv. de cocoskoek. Gewenst is dat het mengmeel zeker ca. 4 vet bevat. Is dit gehalte lager, dan zal doorgaans een minder smakelijk voeder verkregen worden. Wanneer de samenstelling op de label vermeld is, kan worden gecontroleerd uit welke grondstoffen het meel of koekje bestaat. Soms wordt men daar niet veel wijzer van. Staat bijv. vermeld 20 grondnoten s., dan kan dit betekenen grondnoten- schilfers, maar ook grondnotenschroot. Bovendien is de kwaliteit van de verschillende grondstoffen, die uit alle oorden ter wereld komen, lang niet gelijk. Sommige mengvoederbereiders vermelden daarom de samenstelling liever niet, doch staan op het standpunt, dat de kwaliteit van hun pro dukt in de praktijk moet blijken. Voor dit stand punt is wat te zeggen, maar waarom zouden zij de samenstelling van een werkelijk goed produkt niet bekend maken Daarmede kan men alleen een gezonde toestand bevorderen. De Zetmeelwaarde (ZW) van het mengvoer Afhankelijk van de grondstoffen en het vet gehalte en de kwaliteit daarvan, zal de zetmeel waarde. van het mengvoeder uiteenlopen. In de praktijk komt dit neer op ca. 62,68.-. Het is ook mogelijk voer met een hogere ZW samen te stellen en dit wordt door een enkele fabriek ook aangeboden. Jammer genoeg wordt dat, vermoe delijk uit overwegingen van concurrentie in prijs, meestal nagelaten. Hoe hoger de ZW wordt gega randeerd, hoe beter in het algemeen het voeder zal zijn. Dat zodanig voeder dan gewoonlijk iets meer kost, is niet doorslaggevend. Moet de samenstelling op de label vermeld worden Uit het voorgaande blijkt reeds, dat de ge gevens op de labels aandachtige bestudering be hoeven. Ons advies is: bekijk de labels goed en vraag de leverancier zonodig opheldering. Op goede, volledige en eerlijke voorlichting op de label heeft de afnemer recht. Gebruik dit recht dan ook door er aandacht aan te schenken. Ter bestrijding van minder goede praktijken heeft elke veehouder steeds het recht van een aan te kopen partij voeder in het bijzijn van de leverancier een monster te doen trekken voor onderzoek aan het Rijkslandbouwproefsta tion te Maastricht. De bonafide handel zal zodanig onderzoek slechts toejuichen. Gewone of Zeeuwse mineralenmengsel in het mengvoeder Bij ons in Zeeland bevat het basisrantsoen van het vee vaak een overmaat aan kalk tegenover fosfor. Dit kan worden gecorrigeerd door het bij - voederen van de zgn. Zeeuwse mineralen, die bij zonder fosforrijk zijn. Verschillende mengvoeder bereiders, zowel coöperatieve verenigingen als par ticuliere fabrieken en molenaars, zien de waarde hiervan in en bieden mengvoeders aan waarin in de plaats van de gewone mineralen de Zeeuwse mineralen zijn opgenomen. Deze voeders worden afzonderlijk gemaakt om uw belang te dienen, maar omdat deze mineralen duurder zijn, kost dit meel ca. f 0,80 per 100 kg meer dan het overeen komstige mengsel met de gewone mineralen. Maak gebruik van deze gelegenheid. De leverancier die u op deze wijze terwille is, is uw vertrouwen waardig Het gebruik van dit mengvoer is vooral dan wenselijk, wanneer in de rantsoenen van uw vee klaver- of lucernehooi en peulvruchtenstro is op genomen. In de gevallen dat ruim weidehooi be schikbaar is, zijn de Zeeuwse mineralen niet nodig en is dit duurdere krachtvoer dus overbodig. Mengvoedercontrole Vele mengvoeders worden verkocht onder een controlemerk, afkomstig van een mengvoeder- controlevereniging, ingesteld door de afnemers. Voor de mengvoeders van coöperaties is dit het C.L.O.-controlemerk. Van een aantal, overwegend kleinere particuliere bedrijven, is dit het A.C.V.- controlemerk. Deze merken betekenen dat de samenstelling deugdelijk is en geen minderwaardige grondstof fen worden gebruikt, bovendien dat de mengvoe ders deskundig zijn samengesteld, omdat genoem de controle-verenigingen voorlichting en voor schriften geven. Het gebruik van al deze voeders kan zonder meer worden aanbevolen. De mengvoeders, geleverd door de grote vee voederfabrieken, vallen niet onder deze controle. Deze bedrijven beschikken zelf over laboratoria, onderzoekings-instituten en deskundig personeel. Wanneer zij hun voeders onder garantie aanbieden, zijn ook deze voeders zonder meer betrouwbaar. Verschillende leden-molenaars, aangesloten bij de vereniging „St. Victor", zijn aangesloten bij de K.C.M. (Kwaliteits-controle op Mengvoeders), die werkt volgens zgn. raamvoorschriften. De samen stelling der voeders wordt op de labels vermeld. De prijs van het krachtvoer Uit het voorgaande is gebleken, dat al naar de samenstelling, de gebruikte grondstoffen als koe ken of schilfers t.o. schroot, door het gebruik van gewone of Zeeuwse mineralen en door het gebruik van een hoger percentage grondstoffen die laag in de markt liggen, invloed wordt uitgeoefend op de prijs van het mengvoeder. De kwaliteit van het geleverde voeder en de concurrentie zijn oor zaak, dat in wezen de prijzen weinig uiteenlopen. Vergelijking van prijzen is niet eenvoudig. Extra duur voer met hoog vetgehalte is doorgaans niet nodig. Met bijzonder goedkoop voeder, vooral wan neer dit voeder niet onder een controlemerk ver kocht wordt, dient U voorzichtig te zijn. Onze conclusie is: de bonafide veevoederhandel beijvert zich een goed produkt tegen redelijke prijs op uw bedrijf te brengen, maar u dient terdege na te gaan wat u nodig hebt Veevoederbureau voor Zeeland, C. DEN ENGELSEN. i is (Advertentie.).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 4