(^entraal '^Bureau in 1955-56 STICHTING ermien van der elteide~<Studieiondó. ZATERDAG 24 NOVEMBER 1956 707 Dl Nationale Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging voor de Landbouw „Centraal Bureau" G. A. te Rotterdam gaat op 20 december aanstaande te Amsterdam weer haar jaarvergade ring houden. Daar komen, zoals ieder jaar, de afgevaardigden van een 400-tal plaatselijke coöpe raties bijeen en zal een stampvolle grote zaal van Krasnapolsky aandachtig luisteren naar de altijd belangwekkende woorden, die de Voorzitter, de heer H. D. Louwes, over de hoofden van de aanwezigen richt tot de Nederlandse boerenstand. Het Centraal Bureau, dat in 1899 door enkele landbouw-voormannen werd opgericht en dat als oorspronkelijke taak de kunstmestvoorziening en later de veevoederimport had, is uitgegroeid tot een van de belangrijkste commerciële onder nemingen in ons land. Naast het zakelijke werk, werd en wordt veel aandacht geschonken aan de algemene landbouwbelangen. Wij herinneren in dit verband aan het Instituut voor moderne vee voeding „De Schothorst" en het veredelingsbedrijf van landbouwgewassen in de Haarlemmer meer. Door de samenwerking van tienduizenden boeren en tuinders wordt een grote invloed op al de betreffende markten uitgeoefend. Het is verheugend, dat de band tussen Centraal Bureau en standsorganisatie nauw is en de verhoudingen uitstekend. De boerenstand kan er slechts wèl bij varen en daar gaat het ons allen om. Het jaarverslag over tiet boekjaar 1955/56 'ver toont opnieuw gunstige cijfers. De omzet in geld kon in vergelijking tot het vo rig boekjaar toenemen tot 355 miljoen gulden, ter wijl de omzet in tonnage op ongeveer gelijke hoog te bleef n.l. 1.700.000 ton. De financiële resultaten, die werden behaald, vertoonden eveneens een zeer bevredigend beeld. Op de huishoudelijke dienst werd een overschot gekweekt, dat voldoende ruim te laat voor een uitkering naar rato van de omzet aan de aangesloten aankoopcoöperaties. De reser vefondsen konden na aftrek van de belastingen met een bedrag van bijna 2% miljoen gulden toe nemen. De investeringen, die in het afgelopen boekjaar werden gedaan betroffen hoofdzakelijk uitbreiding van de technische outillage van de vee voederfabrieken en nieuwe vestigingen van de afdelingen aardolieproducten en landbouwwerk tuigen. De deelnemingen namen toe, doordat be lang werd genomen bij een drietal nieuwe coöpera tieve ondernemingen, welke tezamen met de aange sloten leden worden geëxploiteerd. De debiteuren positie geeft geen reden tot bijzondere opmerkin gen; zij was zelfs lager dan in de laatste jaren het geval was. De plannen tot de bouw van een nieuw kantoor, dat zal worden gevestigd in het hart van Rotter dam, t.w. aan het Hofplein, vond enige vertraging. In verband met de nieuwe spoorwegplannen bleek het noodzakelijk een ander terrein aan te wij zen. Aan de oorspronkelijke bedoeling om in de loop van 1956 nog met de bouw een aanvang te kunnen maken, kon dus geen gevolg worden ge geven. In grondstoffen voor de veehouderij t.w. import- graan, veekoeken en voorts binnenlandse granen werd een zeer hoge omzet behaald. Aan de aan gesloten verenigingen, de verwerkende industrieën en ook voor exportdoeleinden vooral brouwgerst werd door de betrokken afdeling in totaal ca 780.000 ton product, voor een waarde van 212 mil joen gulden afgezet. Doordat de veestapel in ons land zich op hetzelfde hoge niveau van de laatste jaren handhaafde en de veehouderij wederom zeer intensief werd bedreven, steeg de behoefte aan' voedermiddelen. Op dit terrein werd een grote activiteit ontwikkeld. De veevoederfabriek aan de Rijnhaven heeft gedurende de seizoenmaan den op volle capaciteit gewerkt en bereikte weder om een hogere productie. Het bleef bijzonder moeilijk om voldoende arbeidskrachten aan te trek ken. De verhoogde omzet in voedermiddelen en in binnenlandse granen was vooral ook te danken aan de uitbreiding van de silo- en bewerkingsinstal laties bij verschillende aangesloten coöperaties. De kunstmeststoffen gaven een teruggang in kwantitatieve omzet te zien. De oorzaak hiervan lag deels in het feit, dat boer en tuinder steeds meer overgaan van het gebruik van enkelvoudige meststoffen op dat van mengmeststoffen het geen een vermindering van de tonnage-omzet ten gevolge heeft als wel in het grotendeels wegval len van de omzet in landbouwgips. Nu de structuur van de door de stormramp getroffen gronden in hèt zuidwesten des lands vrijwel is hersteld, is er thans aan dit grondverbeteringsmiddel weinig behoefte meer. De werkzaamheden op het gebied van de bin nenlandse voorziening met zaaizaad en pootgoed namen in omvang toe en de export in dezfc produc ten wordt v.oor het Centraal Bureau van steeds gro ter betekenis. Vooral in dit boekjaar vond veel export van zaaigranen plaats naar die Westeuro- pese landen, waar de strenge vorst in februari grote schade aan gewassen had veroorzaakt. Het moet overigens worden betreurd, dat de landbouw coöperatie op dit gebied nog weinig eenheid te zien geeft, hetgeen de afzetmogelijkheden voor ons land niet ten goede komt. De import en groothandel in kolen heeft een uitermate moeilijk jaar achter de rug. Van de binnenlandse mijnindustrie konden onvoldoende hoeveelheden huisbrand- en industriekolen worden betrokken, zodat in grote mate duurdere en dik wijls kolen van mindere soort uit het buitenland moesten worden geïmporteerd. Aan de vraag van de coöperaties kon door de steeds toenemende schaarste aan goede soorten op de Europese markt, slechts ten dele worden voldaan. Niettemin ver toonde de omzet van de import- en kolengroor- handel in totaal 117.000 ton een stijging. Ook de geldomzet van de afdeling bestrijdings middelen gaf een vooruitgang te zien. Dit moet echter grotendeels worden verklaard uit hogere producentenprijzen en voor een deel uit een verde re stijging van de positie van het Centraal Bureau op deze markt. In landbouwwerktuigen werd in het afgelopen jaar eveneens een aanzienlijk accres geboekt. De geldelijke meeromzet bedroeg hier zelfs 20 Het assortiment kon met enkele veelbelovende werk tuigen worden verrijkt. In samenwerking met de aangesloten leden kwamen op verschillende plaat sen in het land nieuwe bedrijfsgebouwen tot stand. Het is verheugend, dat in de houding van de sme den ten opzichte van de aankoopcoöperatie een toe nemende verbetering viel te constateren, waardoor op vele plaatsen een vruchtbare samenwerking kon ontstaan. Er viel ook in het algemeen een toene- Velen van U zullen bij het lezen van de naam Hermien van der Heide weer terug denken aan haar, die zoveel voor de ontwikkeling van jonge vrouwen en meisjes deed. Zij zullen zeker goede herinneringen hebben en in stilte nog dankbaar zijn voor hetgeen deze geboren leidster haar mee gaf. Voor degenen, die haar niet kenden of niet van haar hoorden, een korte toelichting. Hermien van der Heide, geboren in Friesland als dochter van een predikant, ging na haar volbrach te studie (school voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam) naar Denemarken, waar zij geduren de een jaar van Volkshogeschool naar Volkshoge school trok om dit werk grondig te leren kennen. Teruggekeerd in ons land hield zij lezingen over het volkshogeschoolwerk en enige tijd later organi seerde zij volkshogeschoolcursussen voor meisjes van het platteland. Zij kende niet alleen de levensproblemen van het plattelandsmeisje, maar bestudeerde ook die van het fabrieksmeisje. Op bewonderenswaardige wijze wist deze vrouw de meisjes op te vangen, te leiden en iets mee te geven. In 1944 is Hermien van der Heide onder tragi sche omstandigheden gestorven. Enige jaren later stelden enige vriendinnen van haar nagelaten ge schriften een boek samen, hetwelk de sprekende naam van „Een blij geluid" kreeg. Om het werk van deze krachtige figuur levend te houden, werd er een stichting in het leven ge roepen en de opbrengst van het boek belegd. De bedoeling was en is van de rente van. deze beleg ging ieder jaar een paar meisjes van het platte land of uit fabriekscentra een 4- of 6-weekse cur sus te laten volgen op een Volkshogeschool of ge lijksoortige instelling. Voor uitzending komen al leen die meisjes in aanmerking, die zelf de cursus niet kunnen bekostigen. De meisjes, zoals bedoeld, worden gekozen met behulp van de Provinciale Besturen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Te begrijpen valt, dat de voorbereidingen van het hier voorgenoemde streven enige tijd in beslag na men. In 1951 kon het eerste meisje worden uitge zonden, hetwelk werd gekozen uit Scherpenzeel (Fr.), de plaats waar Hermien van der Heide werd geboren. Momenteel komt het fonds tot uitzending mende activiteit van de aankoopcoöperaties op dit terrein te constateren. De opbouw van het distributie-apparaat voor de voorziening van aardolieproducten schreed verder voort. Een viertal centrale depóts werden in ge bruik genomen, terwijl de plannen voor nog een drietal van deze opslagplaatsen op gunstig gelegen punten werden ontworpen. Het tankwagenpark werd verder uitgebreid. Het ziet er naar uit, dat deze afdeling, gezien ook de steeds verder voort schrijdende mechanisering van de landbouw, nog een aanzienlijke omzetstijging ten plattelande kan verwachten. Op dit terrein wordt zowel met de coöperatieve zuivelindustrie alsook met de ver bruikscoöperaties nauw samengewerkt. Hoewel de afgekondigde bouwstop de totstand koming van vele noodzakelijke vestigingen verhin derde, heeft haar technische, respectievelijk bouw kundige, dienst nog vele projecten, zowel voor de coöperaties als voor de centrale organisatie zelf, tot uitvoering kunnen brengen. Te constateren was, dat de aankoopcoöperatie allerwege werkt aan de vernieuwing en modernisering van haar bedrijfsapparatuur. Nieuwe maatregelen op be drijfseconomisch gebied werden voor de gehele organisatie als zodanig genomen, tengevolge waar van op verdere bevordering van efficiëncy wordt gehoopt. Het veredelingsbedrijf voor landbouwgewassen te Hoofddorp kan tezamen met de vermeerderings- bedrijven op een succesvol jaar terugzien. Verschil lende nieuwe rassen werden beproefd, terwijl enke le nieuwe rassen officieel werden erkend. De uit breiding van de werkzaamheden maakte het nood zakelijk, om over meer cultuurgrond te beschikken. Daarom werd overgegaan tot aankoop van een be drijf in de Haarlemmermeer, gelegen in de buurt van het bestaande, waar men zich vooral toelegt op de veredeling van suikerbietenzaad. Tenslotte kan nog vermeld worden, dat in zuid west Nederland een peulvruchtencentrum tot stand kwam met als standplaats Middelburg. Goede resul taten werden hiermede reeds geboekt. In Amster dam is de afzet van consumptie-aardappelen ter hand genomen. Vele plaatselijke en regionale coöperaties gingen over tot vernieuwing en moder nisering van haar bedrijfsapparatuur. van 2 a 3 meisjes per jaar. De korte ervaring zegt het bestuur van het Herm. v. d. Heide-Studiefonds al, dat hiermede zeer nuttig werk wordt gedaan en het ls daarom dat het streeft naar uitzending van een groter aantal meisjes. Hiervoor is echter uitbrei ding van de bestaande middelen nodig. De Stich ting „Hermien van der Heide-Studiefonds" vraagt- daarom de lezeressen (en lezers) van dit artikeltje om de helpende hand. Degenen, die ons fonds financieel willen steunen, kunnen gebruik maken van gironummer 4349 van Kingsma's Bank te Leeuwarden. Graag met ver melding „Ten behoeve van rekeningnummer 2217 Herm. v. d. Heide-Studiefonds". Wij vragen natuurlijk ook uw aandacht voor het reeds eerder genoemde fooek „Een blij geluid". De korte verhalen hebben waarde zowel voor ouderen als voor jongeren en zijn zeer geschikt om voor te lezen op afdelingsbijeenkomsten. Het boek kost 5,en is te bestellen bij ons secretariaat: Pau wenlaan 79, Den Haag. Dit jaar kwamen er wijzigingen in het bestuur en de Commissie van Toezicht. Het bestuur wordt nu gevormd door: Merv. H. J. MansholtPostel, Wassenaar, voor zitster; mevr. W. v. d. Hoekv. Straalen, Den Haag, secretaresse; mevr. A. C. WiersrqaRisse- lada, Leeuwarden, penningmeesteresse; mev. T. Ellerbroekde Vries, Amsterdam, 2e penningmees teresse; mevr. G. BurumaKalsbeek, Blaricum. In de Commissie van Toezicht hebben zitting: Mejuffr. A. Bos, Aerdenhout; mevr. A. Hoog stratenSchermerhorn, Wassenaar en mevr. I. Lastter Haar, Amsterdam. W. v. d. H.—v. S. Loopt U met plannen rond om de bedrijfsgebou wen te vernieuwen of te veranderen? Het is mo gelijk, dat U denkt aan een koelhuis, een werktui- genloods, een doelmatige stal voor rundvee of var kens, of automatische drinkwatervoorziening. Ga dan eerst praten met mensen, die deze veranderin gen reeds hebben aangebracht, voor U een defini tief besluit neemt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 3