BEDRIJFSECONOMIE. 706 (XLI) UIT DE INHOUD VERSCHIJNING LANDBOUW GIDS 1957 VERTRAAGD ZEEUWS LANDBOUWBLAD men deze weg is opgegaan, zijn er allerminst een voorbeeld van dat het daar zoveel beter is. Wie weet, vindt men daar ooit de „oplossing" in een Ontwikkeling juist andersom Wat wel te betreuren valt lijkt ons is, dat één van de leidende figuren van het L. E. I. zich geroepen voelt dergelijke gedachten te lanceren; gedachten die het gevaar inhouden dat ze het ver trouwen in het L. E. I. in boerenkringen bepaald niet versterken." In de eerste plaats moeten wij erkennen, dat wij het maandblad van de P.v.d.A. niet lezen en daar door het gehele artikel van de heer Ir. Dijkstra niet hebben gelezen. Dat maakt beoordeling van de in houd onmogelijk. Maar wij willen ons toch in de tweede plaats gaarne aansluiten bij de opmerking van de redacteur van „De Landbode" ten aanzien van de positie van de schrijver van het bewuste artikel. Deze heer Dijkstra bekleedt een hoge posi tie bij het economisch onderzoekingsinstituut van de georganiseerde boerenstand, het L. E. I. Een in stelling, die door omstandigheden half in handen is van het Rijk, waaraan zeker bepaalde voordelen verbonden zijn. Voor een goed functioneren van dit onderzoekingsinstituut, dat alleen te onderzoeken heeft en geen beleid mag voeren, is het een eerste vereiste, dat de boerenstand, die de gegevens voor de onderzoekingen moet verschaffen, vertrouwen in het L. E. I. stelt. Maar het L. E. I. is op zichzelve niets. Het vertrouwen moet geschonken worden aan de mensen, die er werken. En dan hoofdzake lijk aan de leiding van dit instituut. Wij kunnen deze leiding verzekeren, dat uitlatingen in het "open baar als van Ir. Dijkstra, het vertrouwen ernstig zullen verzwakken. De vrees van onze collega van „De Landbode" is zeer gegrond. En om alle mis verstand ineens te vermijden is dit geschokte ver trouwen er niet bij talloze boeren, omdat dit artikel in het maandblad van de P.v.d.A. heeft gestaan. Maar het is er omdat de heer Dijkstra met de in houd van dit artikel blijk heeft gegeven öf de gees telijke instelling van de Nederlandse boerenstand niet te kennen öf deze aan zijn laars te lappen. Waarbij nog komt, dat velen, die buiten de land- bouwproblemen staan, dit lezende, zullen menen, dat als een deskundige zoiets neerschrijft, het wel de beste oplossing zal zijn. Waarmede de zaak van de landbouw alweer een slechte dienst is bewezen. Wij willen hier nog iets aan toevoegen. Na de rede, die Ir. Emmens onlangs te Wageningen hield, hebben in verschillende landbouwbladen betogen gestaan, die de inhoud van zijn rede veroordeelden. Ook wij schreven in deze stijl. Verweten werd ons toen, o.a. door de redacteur van de Plattelands post, dat wij te emotioneel waren geweest en het betoog niet zakelijk hadden bestreden. Hier zit een grond van waarheid in, maar waar wij vooral tegen opkwamen was, dat zoals de redacteur van „De Landbode" het thans zo aardig uitdrukt, dergelijke theoretische „oplossingen" voor de landbouwvraag stukken, zich misschien wel lenen voor een acade mische discussie, maar niet voor redevoeringen in het openbaar en voor artikelen in bladen, die hun lezers vooral tellen onder niet-landbouwers. En zeker niet, wanneer zij gelanceerd worden door ge zaghebbende personen. Dit is hier met het artikel van Ir. Dijkstra ook weer het geval. Een woord van protest bij het Be stuur van het L. E. I. zal dan ook niet achterwege mogen blijven. S. Overzicht Zitdagen Boekhoudbureau. Bedrijfseconomie. (XLI) Zitdagen Z. V. V. Z. V. B. Adviesbureau voor oorlógs- en rampschade Landbouw- risico. Het Centraal Bureau in 1955/'56. Stichting „Hermien van der Heide-Studie- fonds." Welk krachtvoer zal ik kopen voor mijn koei en en ander rundvee? Uit de Kringen en Afdelingen Radio Allerhande Paardenfokdag te Zevenbergen. Paard- en paardensport. Het paard en het Landbouwschap. Let op de Uitbreidingsplannen. Landbouwhuishoudschool „Prinses Beatrix" te Kruiningen officieel geopend. Wandeling door de „Prinses Beatrixschool." De economische betekenis van de Nederlandse pluimveehouderij. Korte Wenken Onder de tuinbouwlantaarn De Boerenjeugd Marktberichten Bram uit de Slikhoek ADVERTENTIETARIEF: Per mm 18 cent; minimum per advertentie 2,70. Incasso kosten 0,20. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Redactie Secretariaat der Z. L. M. Tel. K. 1100-2345. We willen nu enkele opmerkingen maken naar aanleiding van en in aansluiting op hetgeen wij in de vorige schets behandelden t.a.v. de vlaspluk- machine. Eerst enkele praktische opmerkingen en daarna een meer theoretische beschouwing over het tijd stip der vervanging en de daarmee samenhangende vragen. De oude vlasplukmachine had geen vol doende capaciteit voor de vlasoogst van het gehele bedrijf. Hiermee kon maar 20 ha worden geplukt. Door de noodzakelijke reparatie van f 1000,zul len de kosten over de twee jaren, waarin de gere viseerde machine dienst zal kunnen doen, op f2400,— per jaar komen of op f120,— per ha. Gemakshalve nemen wij aan, dat de kosten voor de gehuurde machine, waarmee de overige 10 ha wordt geplukt en op f 120,— per ha komen. Bij aanschaffing van de nieuwe machine zul len de kosten maar f 100,per ha bedragen. Deze kostenbesparing is het eerste in het oog springende voordeel. Bovendien kan als voordeel worden ge noemd het feit, dat de capaciteit der nieuwe ma chine zo groot is, dat het bedrijf niet meer van de hulp van derden afhankelijk is, en geen machine behoeft te worden bijgehuurd. Indien echter de personeelsbezetting aan de krappe kant of zeer on voldoende is, bestaat de mogelijkheid dat huur aan beveling verdient en voordeliger is. Een volgend punt wat van veel betekenis moet worden geacht, is de kwaliteit van het geleverde werk. Als de machine behalve meer ook beter werk verricht, is dit uitermate belangrijk. Men denke maar eens aan de mogelijkheid dat het meerdere werk aan een verbeterde constructie te danken is. Op deze wijze voortgaande zouden nog wel meer dere punten te noemen zijn, maar we willen het hierbij laten. Nadrukkelijk wijzen wij erop, dat de in vorige schets verwerkte getallen volkomen wil lekeurig en niet aan de praktijk ontleend zijn Voor we nu van de duurzame produktiemidde- len afstappen, willen we aangaande het vraagstuk der vervanging van de machines een nog wat meer theoretische beschouwing geven. We doen dit aan de hand van een voorbeeld. Voorbeeld: De Coöperatieve Landbouwvereniging Zeeland heeft een machine voor het schonen van granen. Ze heeft deze twee jaar gebruikt en krijgt nu een aanbod deze machine om te ruilen voor een nieuwe van volkomen dezelfde capaciteit. De bestaande machine heeft gekost f 10.000, en de nieuwe kost dit ook. De levensduur wordt geschat op 5 jaar, terwijl de restwaarde na 5 jaar gesteld kan worden op f 1.000, De onderhoudskosten worden verondersteld re gelmatig te stijgen en worden in de achtereenvol gende gebruiksjaren geschat op resp. f 100,—, f 200,—,. f 300—, f 400.— en f 500,—. De produktiecapaciteit van de machine is in elk der gebruiksjaren volkomen gelijk en bedraagt 1000 ton per jaar. De kostprijs per ton, zonder de zuivere machinekosten bedraagt f 6, De nieuwe machine zal een ton graan kunnen schonen voor f 7,50, de zuivere machinekosten in begrepen. De oude machine kan worden ingeruild voor f 4000,Wordt de inruil 1 jaar uitgesteld, dan daalt de inruilwaarde tot f 2975,Bij 2 jaar uit stel wordt deze f 2000,en bij 3 jaar uitstel f 1000, De Coöperatieve vereniging wil nu weten op welk tijdstip aankoop der nieuwe machine het meeste voordeel oplevert. In dit geval gaat het niet over aanschaffing van een nieuwe verbeterde machine, maar om die van een geheel gelijke machine. Voor deze machine komen de kosten per ton in totaal op f 7,50. Daar nu bekend is dat de overige kosten f 6,per ton bedragen, stellen we vast dat de zuivere machinekosten voor deze nieuwe ma chine bedragen f 1,50 per ton en dus voor een jaar- produktie van 1000 ton f 1500, Deze kosten moeten nu vergeleken worden met die der oude machine. Door onvoorziene omstandigheden is het ver schijnen van de Landbouwgids 1957 met ongeveer een maand vertraagd. De gids zal nu omstreeks 15 decemJber a.s. gereed komen. Aangezien de belangstelling ook dit jaar weer buitengewoon groot is, zal de Staat uitgeverij alles in het werk stéllen de aflevering zo vlot mogelijk te doen geschieden, dat het mogelijk zal zijn alle bestellingen die vóór 1 december a.s. worden ge daan, nog vóór Kerstmis kunnen worden uitge voerd. We kunnen-deze laatste berekenen als volgt: a. Kosten der afschrijving. Aankoopprijs bedroeg 10.000,— Hiervan ontvangt de vereniging de restwaarde na 5 jaar terug. Deze be draagt f 1000,—, maar deze f 1000,— waarop vanaf de koopdatum der ma chine, 5 jaar moet worden gewacht, is op dit moment geen f 1000,— waard. De waarde, welke deze f 1000,op dit moment der aanschaffing heeft, noe men we de contante waarde. Als de gangbare rentevoet 4 is, is deze 821,93 Restant als kosten 9.178,07 b. Onderhoudskosten. Deze bedragen achtereenvolgens f 100,—, f200—, f300,—, f400,— en f 500,Als we veronderstellen dat deze bedragen steeds aan het einde van het jaar worden betaald, moet dus, te rekenen vanaf het moment der aanschaffing, worden voldaan f 100,na 1 jaar, f 200,na 2 jaar, f 300,— na 3 jaar, f 400,na 4 jaar en f 500,na 5 jaar. De contante waarde hiervan is 1.300,65 Totale kosten bedragen dus 10.478,72 Deze kosten moeten, gezien de volkomen gelijke produktie in de 5 gebruiksjaren, hierover gelijke lijk worden verdeeld. Rekening houdende dat de kosten dus na 1, 2, 3, 4 en 5 jaar moeten worden bex-ekend, komt dit op f 2353,83 per jaar Hieruit blijkt dus dat de oude machine veel duurder werkt. We willen in een slotartikeltje de rest van dit vraagstuk der Coöperatieve Vereniging behandelen. De betrekkelijk eenvoudige wiskundige be rekeningen, welke hier moeten worden gemaakt, nemen we in dit artikel niet op. B. MEIJERS, Dir. Boekhoudbureau Z. L. M. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT Or VERZEKERINGSGEBIED (Z..V.V.) MDIDELBURG: Donderdag 29 november a.s. van 1316 uur in „De Eendracht" (de heer Ce- vaal) GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. Laat uw polissen op het gebied van de kapitaal-, pensioen-, lijfrente-, studie- en uitzetverzekering controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING (Z.V.B.l ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 29 november a.s. van 10.3012.30 uur in „Hof van Hol land" (de heer Van Burg). OOSTBURG: Iedere woensdag op de beurs. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. Laat uw brandpolissen controleren en vraagt be- middeling bij het afsluiten van nieuwe posten. ADVIESBUREAU VOOR OORLOGS- EN RAMPSCHADE VAN HET LANDBOUWSCHAP ZIERIKZEE: Donderdag 29 november van 1113 uur in „Huis van Nassau". GOES: Dinsdag 4 december van 14—16.30 uur Grote Markt 28a. ZIERIKZEE: Donderdag 13 december van 11—13 uur in Café „Huis van Nassau". ZIERIKZEE: Donderdag 20 december ^an 1113 uur in Café Huis van Nassau" ZIERIKZEE: Donderdag 27 december van 1113 uur in Café „Huis van Nassau". LANDBOU W-RISICO GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis; Komt hier met Uw vragen aangaande de W. A. verzekering bedrijf, vrijwillige ongevallen- en ziek teverzekering.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 2