enken Korte ZATERDAG 2 4 NOVEMBER 1956 715 Jubileum van Veiling Kapelle „Juist veertig jaar, nadat werd besloten de vei ling in Kapelle op te richten, werd dus die record omzet van 7 miljoen gulden bereikt. Een pracht gebeuren inderdaad. Een grootse bekroning op het werk van vele veilingpioniers. Bij dit alles echter blijft het bestuur boven alles zakelijk. Zij verliest zich niet in een groots feest- vertoonter gelegenheid van deze feiten. Zij laat dit onopgemerkt voorbijgaan, daarbij vooropstellend, dat het er om gaat, de veiling zo sterk mogelijk te maken, zowel wat betreft de outillage als de finan ciële zijde. De veiling wordt in Kapelle graag de levensader der gemeente genoemd. Op het ogen blik is deze ader krachtiger dan ooit en daarover mogen de fruitkwekers in Kapelle-Biezelinge en Omgeving verheugd zijn." Aldus besloot een artikel, dat vorige week in het Zeeuwsch Dagblad stond en dat een uitstekend overzicht gaf van de betekenis en het verleden van de veiling in Kapelle-Biezelinge, welke op 16 okto ber j.l. veertig jaar bestond. Vanzelfsprekend had dit artikel de volle be langstelling van uw lantaarnman. We hebben de laatste weken reeds meerdere malen gesproken over het jubileum van een veiling. In Middelburg was het vijftig jaar geleden dat de veiling werd opgericht. In Krabbendijke herdacht men enige weken geleden het veertig jarig bestaan en nu is het dan Kapelle welke als jongste van de grote Zeeuwse fruitveilingen ook veertig jaren bestond. Dit jubileum is in alle stilte voorbijgegaan. Ka pelle oordeelde het niet nodig om de trom te roeren. Toch meenden wij onder onze tuinbouwlantaarn niet aan dit feit voorbij te mogen gaan. We gaan geen overzicht geven van de geschiedenis van deze veiling. Daarover was in de Zeeuwse dagbladen genoeg te lezen. We willen enkel onze hartelijke gelukwensen uitspreken aan het adres van de vei ling in Kapelle-Biezelinge bij dit lustrum. De vei ling Kapelle is een" begrip in heel Zeeland en zelfs daarbuiten, zo schreef de provinciale pers. Het ligt niet aan ons om te beoordelen of dat juist is, maar zeker is, dat de veiling K. B. en O. een zeer voor name en belangrijke plaats inneemt in de Zeeuwse tuinbouw. Wij hopen later nog wel eens gelegenheid te heb ben om een lantaarntje te ontsteken over de eco nomische betekenis van de veiling. Deze week wil len wij vaststellen, dat Kapelle toch wel heel veel heeft te danken aan de veiling welke daar staat. Kapelle en omgeving is een zeer belangrijk fruit- centrum en speciaal het kleinfruit wil hier best. Daar heeft men in Kapelle en Omgeving de ge- eigende bedrijfsvorm voor. We kunnen echter rus tig vaststellen dat Kapelle en omgeving zich nooit als een fruitcentrum zou hebben ontwikkeld zoals het nu is, als toen, in 1916, die Biezelingse heren niet hadden doorgezet en een veiling hadden opge richt. Juist voor produkten als aardbeien, bessen, frambozen enz. is het van zo groot belang, dat men dicht bij de veiling zit en dan bij een veiling die een aanbod van betekenis heeft. Dat de veiling in Kapelle gegroeid is in de loop van de jaren, bleek wel uit het omzetcijfer, dat juist op die veertigste verjaardag werd behaald. Toen maakte men namelijk de 7 miljoen gulden vol in het boekjaar, dat loopt vanaf 1 april. Een pracht bedrag, dat er van getuigt, dat het heus wel goed zit met die fruitteelt in Kapelle en omgeving. We willen gaarne de hoop uitspreken, dat de veiling Kapelle-Biezelinge en Omgeving zich in d$ toekomst even voorspoedig zal blijven ontwikkelen als zij dat in het verleden heeft gedaan. De Kapelse veiling is altijd rustig maar zeker haar weg gegaan in de Zeeuwse tuinbouw. Niettemin vervult ze een zeer belangrijke functie en het is een trots bezit van de 12Ö0 leden, die samen deze veiling mogen zien als een stuk van hun bedrijf. Nevclspuiten-karavaan trok door Zeeland Vorige week trok door Zeeland de nevelspuiten- karavaan van de bekende K. W. H. -fabrieken. Op vele plaatsen is deze rijdende demonstratie met nevelspuiten geweest en vele fruittelers hebben van nabij kennis kunnen maken met de nieuwste machines op dit gebied. Deze karavaan bestond uit 2 tractoren met vier grote luchtbandenwagens, waarop de gehele serie K. W. H.-machines van groot tot klein werd meege voerd. De totale oppervlakte van deze show was ruim 60 m2. Voorwaar een prachtige vorm van reclame om op deze manier de machines aan de belangstellende teler te tonen. Uw lantaarnman heeft niet alleen deze prach tige machines bezichtigd toen ze op de wagens ten toongesteld stonden, maar hij heeft ze vorige week zaterdag ook bezig gezien toen er grote demonstra ties werden gegeven 'in de boomgaarden van de C.V. Bruelis te Kapelle. De fa. Groenleer in Kapelle was de organisator van deze demonstraties, die een bijzonder groot aan tal belangstellenden trok uit alle delen van Zee land en zelfs ver daarbuiten. Op deze demonstratiemiddag zagen we de K. W. H.-nevelmachines in bedrijf en daarbij zijn we toch wel diep onder de indruk gekomen van de manier waarop heden ten dage de ziektebestrijding in de boomgaarden wordt uitgevoerd. Uw lantaarn man heeft ook dikwijls gespoten. Hij heeft ge zwoegd met de slangen door de boomgaarden en daarbij ook wel eens die gehate slangen verwenst, als ze herhaaldelijk bleven hangen achter bessen- struiken en andere oneffenheden. Uw lantaarnman is ook dikwijls doodmoe geweest als hij de gehele dag met de motorspuit was weggeweest. Die tijd is nu voorbij. Geen gesleep met slangen meer. Eén man op de trekker en hij zorgt er voor, dat de achter de trekker hangende nevelspuit of snelspuit alles bedekt met de beschermende bestrijdingsmid delen. Niet meer minstens drie man per machine, zoals vroeger, maar slechts één en dan nog veel vlugger klaar. Dat is de ziektebestrijdingsmethode van 1956. We zijn vorige week zaterdag diep onder de in druk gekomen van alles wat ons werd getoond op deze demonstratie. We hebben ook de grootste bewondering voor de uitstekende organisatie, waardoor iedereen alles volop kon bekijken en ook alles kon horen,, wat hij wou weten. Alle nevelmachines werden namelijk voorge reden en via een luidspreker werd commentaar gegeven op de machines. Via deze luidspreker kon den de bezoekers horen hoe groot de capaciteit was van de betreffende machine en ook wat zulk een machine dan wel kostte. De gehele K. W. H.-serie werd voorgereden. Het begon met de rugnevelspuit. Dat zeer handige appa raat voor de bedrijven die kleine bomen of strui ken hebben. Groot was de waardering welke wij een machine, die men op het klein bedrijf niet kan een machine die men op het klein bedrijf niet kan uit de mond van vele gebruikers hoorden. Het is missen. Vervolgens kwam de lillyput nevelspuit op fietswielen. Het zag er mooi uit, maar eerlijk gezegd, leek het ons toch niet aanlokkelijk om met dit nevelspuitje op fietswielen door de boomgaar den te rijden, zeker niet als het nat is of erg on effen. We zagen de reeds bekende automaat en super-automaat. Ook waren er de twee bekende vol-automatische nevelspuiten en verder waren er ook twee nieuwe kleinere machines, de B 303 en B 508. Dit zijn twee lage gestroomlijnde machines met een grote capaciteit. Ze kunnen reeds door een tweewielige trekker worden getrokken en zijn zeer geschikt voor dichte beplantingen. Deze machines zijn voorzien van 8 spuitmonden, waardoor deze nevelspuit tevens gebruikt kan worden als snel- spuiter. Door een goede verdeling van de spuit- nevel door de automatische nevelkop, behoeft de bestuurder praktisch geen aandacht te besteden aan de bespuiting. Dat is dus weer al een groot verschil met de vroegere nevelspuiten met hand bediening. Verder zagen we ook de snelspuit, welke achter op een bestaande motorspuit gebouwd kan worden en automatisch werkt. Samengevat kun nen we zeggen, dat het zeer leerzaam was om deze demonstratiemiddag bij te wonen. We kregen een zeer goed beeld van de huidige stand van zaken op nevelgebied. Teneinde een snelle afvoer van het overtollige water te bevorderen, is controle op de drainage ge wenst. Door middel van de plastic drainreiniger worden de drains schoongemaakt en kunnen even tuele verzakkingen worden opgespoord. Het is ge wenst dit werk te doen als de buizen lopen. Bij de uitmondingen dient de bodem van de sloot te wor den opgeschoond. Door middel van een greppelploeg kunnen de greppels in het grasland weer op diepte gebracht worden. Vele greppels zijn, vooral in deze natte zomer, dichtgetrapt. Het grasland dient vooral in de winter goed ontwaterd e zijn. Een goede ont watering gedurende de winter geeft dieper bewor- teling en betere resistentie tegen droogte in de zomer. Landbouwbedrijven zijn uitermate kwetsbaar voor brand. Verschillende boerderijbranden ont staan als gevolg van kortsluiting in de elektrische leidingen. Vooral staldampen kunnen de leidingen aantasten. Laat het lichtnet en een eventuele krachtinstallatie door een deskundig vakman na zien. Ook hier geldt dat voorkomen beter is dan ge nezen. Een weegapparaat is in onze samenleving een zeer belangrijk ding. Zij bepaalt immers de hoe veelheid bij verschillende handelingen, zoals inkoop en verkoop. Op de boerderij bestaat dit apparaat meestal uit een bascule. Laten we deze bascule -dit stalseizoen nu ook eens op geregelde tijden ge bruiken ter bepaling van de hoeveelheid voer welke we aan ons vee verstrekken. Het schoonhouden van het vee op de stal is ge wenst. Vooral bij melkvee in verband met het win nen van zuivere melk. Scheren van het vee ver gemakkelijkt het borstelen. Mest, stro en stofdeel tjes zijn bij geschoren dieren veel beter en vlugger te verwijderen dan bij dieren met lange haren en een dik kamkleed. De tijd voor het bestrijden van de bruine rat is weer aangebroken. De landelijke actie zal wel dra beginnen. Vooral op boerderijen verschaffen deze ongenode gasten zich onderdak. Helpt ze be strijden In de eerste plaats door er voor te zorgen, dat de ratten zo weinig mogelijk voedsel kunnen bemachtigen. Levensmiddelen, veevoer en afval bewaren op een voor deze dieren onbereikbare plaats. In de tweede plaats medewerking te ver lenen bij het uitleggen van beschikbaar gestelde bestrijdingsmiddelen. De zaaizaadvoorziening van klaverzaden schijnt niet erg rooskleurig te zijn. Door de slechte weers omstandigheden is veel klaverzaad mislukt. Tijdige bestelling is noodzakelijk. Vele boerderijen, vooral in een voormalig inun- datiegebied, missen nog een passende erfbeplan- ting. Een doelmatige beplanting is in verschillende opzichten nuttig, o.a. voor beschutting. Bovendien wordt het aanzien van een boerderij er door ver hoogd. Het Staatsbosbeheer wil U gaarne behulp- z .am zijn ter verwezenlijking van Uw plannen. De vastheid van de mest bij het rundvee is een waardemeter voor de juistheid van het verstrekte voederrantsoen. Is de mest te slap, dan is hiervan de oorzaak te veel aanklevende grond, te weinig droge stof, of teveel eiwit in het rantsoen. Het eerste is een gevaar voor de gezondheid, het tweede geeft een te snelle stofwisseling, dus onvoldoende vertering van het voedsel, het derde maakt het rantsoen onnodig duur. Diep ploegen op lichte zavel of zandgronden heeft geen zin. Beter is het om een eventuele ploegzool of storende laag te breken met een onder grondse woeler. Dit werk moet wel voor de winter gebeuren, zodat de bouwvoor voldoende tijd heeft om te be- zakken. Bij aankoop van krachtvoer dient men te over wegen in welke vorm men dit voer wil toedienen. We kunnen kiezen tussen meel, korrels of koekjes. De prijs speelt een rol, doch er zijn ook nog andere overwegingen. Koekjes en korrels geven minder verlies. De afpassing van de hoeveelheid is nauw keuriger bij koekjes. Het wegkapen komt bij koek jes veel minder voor dan bij meel. Het bewaren van een voorraad is vaak gemakkelijker in de vorm van koekjes dan meel. t/66L V06R, WEINIG M€LK K0$T8AR€ GROND, SL£CHT£ BOOM -, TNJUT2 OM AAN T€ UOUVEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 11