DE BOERENJEUGD VERSLAG ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEE NSCHAP ZEELAND Jaarvergadering. ZATERDAG 17 NOVEMBER 1956 701 Redactie: A. C. Breure, C. J. van Damme, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Redactie-adres: Voor artikelen Groote' Markt 28, Goes. Voor verslagen Goessestraatweg 4, Kapelle van de vergadering der Provinciale Raad van de Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland gehouden op zaterdag 10 november 1956 in het „Schuttershof' te Middelburg. OiNZE Voorbij. Zo zyn we dus voorbij de 10e novem ber gekomen. Voor velen is het een datum geweest, waar ze met belang stelling, verwachting of spanning naar uitgezien hebben. Voor de mensen die nauwer by de organisatie betrokken waren, was het vooral de spanning, die opliep naarmate we die 10e dichter naderden. En nu is de dag voorby en kunnen wy onszelf gaan afvragen hoe het geweest is. Trots. Soms klinkt het woord „trots" onaan genaam, soms heeft het echter een ge rechtvaardigde klank. En wie zou niet begrepen hebben, dat we op die 10e november ons werkelijk trots voelden op de L. J. G.? En welke L. J. G.'er was zelf ook niet trots, toen htj die volle zaal zag, gevuld met een kleine vier honderd mensen? By zo'n getal mag er echt gesproken worden van een pro vinciale manifestatie. Op de 10e nov. heeft de L. J. G. aan Zeeland haar ge zicht laten zien; een gezicht dat allle «oms gehoorde sombere geluiden ten spijt jong, gezond en aantrekkelyk bleek te zyn. De L. J. G. heeft dit dus toch kunnen opbrengen; wy zyn wèl een gemeenschap die samen kan komen en die samen één kan wezen. Een be roep op de L. J. G. behoeft in het ge heel niet tevergeefs gedaan te worden. Daarom: een dankwoord aan allen die aanwezig waren; een zeer hartelijk dankwoord, omdat de aanwezigheid van U de meest waardevolle bydrage ge weest is van de gehele 10e november. Dankbaar. Onze dank richt zich natuurlyk als gastheren en gastvrouwen op de eerste plaats tot onze gasten. Velen van hen hebben een zeer druk bezet leven en een regelmatig volle agenda. Dat zij desondanks in ons midden heb ben willen zijn, en dat op een zaterdag middag, weten wij naar waarde te schatten. Wij denken aan de heer Commissaris der Koningin, die als hoogste burger lijke autoriteit in Zeeland zich voor onze jaarvergadering vrijmaakte en daarenboven in een gloedvolle rede een 2eer constructieve bijdrage tót deze dag leverde. Ook de wnd. burgemeester van Mid delburg en de algemeen voorzitter der 21 L. M. „bouwden mee aan de L. J. G.", als wy het zo mogen uitdrukken. Hen gedenkend willen wij ook de andere sprekers betrekken, wanneer wij hier ons dankwoord neerschrijven. Het programma. U kende het allen. Maar wat was ons L. J. G.-orkest uit Hoek prima en keu rig! De keuze van de nummers, de uit voering ervan, het zangtrio, de disci pline en de aankleding, of beter: het geheel; het was alle lof waardig en maakte een uitstekende indruk! De rede van de heer Van der Made, bleek een grote hap om te verteren. Deze spreker heeft ons in korte tyd zoveel verteld, dat wy met hem hebben De Voorzitter opent de vergadering te 10.15 uur met een hartelijk welkom aan alle aanwezigen, die met elkaar alle streken vertegenwoordigen, aan de ge delegeerde van de Z. L. M., aan de ad viseur van het hoofdbestuur en aan de secretaris-penningmeester, die voor de eerste maal een vergadering van de Prov. Raad meemaakt. De voorzitter stelt de voorlezing aan. de orde van de notulen van de verga dering van de Prov. Raad van 16 juni 1956, waarop de notulen door.de secre taris worden voorgelezen. Mej. T. Janse merkt op, dat de hoofd bestuursleden wel werden gekozen, maar dat er geen functies werden aan gewezen. Nadat de secretaris de be treffende passage uit de notulen nog maals heeft voorgelezen, blijkt het de vragenstelster duidelijk, dat de Provin ciale Raad het hoofdbestuur machtigde de functies in overleg te verdelen. Dit blykt zo geschied te zijn, dat de heer Nieuwenhuyze tot vice-voorzitter en de heer Verkruysse tot algemeen adjunct benoemd werd. Mej. Janse verklaard tevreden ge steld te zijn. De voorzitter licht toe, dat er wel een lid van de streek Tholen in de or ganisatie van de ploegwedstrijd betrok ken werd. Hy maakt ook bekend, dat mej. N. Scheele in de vacature in de Commissie van Overleg werd benoemd. Hij vraagt de mening van de verga dering over de organisatie van een afgesproken onze leden zijn betoog in „De Boerenjeugd" opnieuw voor te zet ten. Op die wijze zullen zijn woorden werkelijk kunnen gaan functioneren. Ondertussen hebben de aandachtige toe hoorders toch al enig inzicht gekregen in de reusachtige sociaal-economische problemen waarmee men achter de schermen worstelt, en van de diepgaan de veranderingen die onze samenleving oproept en ondergaat in verleden, heden en toekomst. Wat hebben we kunnen genieten van het toneelspel van de Camere uit Hulst! Knap werk, dames en heren: U hebt ons laten zien waartoe amateurs in staat zijn! En U hebt ons ook gecon fronteerd met jeugdige mensen die op de drempel van de volwassenheid staan en die zich aan die drempel hard en ruw stoten. De dag komt. dat de jeugd zich in eens realiseert, dat de jongenskiel niet langer om de schouders past en dat het leven snel, hard en diep slaan kan. En die dag komt, zonder dat men dit ziet aankomen. Onze taak. Zo paste dit stuk dan ook zo vol komen in de L. J. G.-sfeer. Ons hoofd doel is immers ook het zoeken naar een verantwoord innemen van onze plaats in het leven en de samenleving. Een plaats, die wij als zelfstandige volwas senen waardig willen innemen en daar bij onze bydrage willen leveren tot de opbouw en instandhouding van een platteland, dat een volwaardig onver vangbaar deel is van ons Nederland! Dit moge dan ook de vrucht zijn van onze jaarvergadering. Die jaarverga dering is immers geen doel, maar mid del. Wij hebben de gemeenschapsband versterkt, wij hebben van het gebodene genoten, maar wij gaan verder. Onze kracht en onze kern liggen in onze afdelingen. Op de Provinciale Raad vielen my twee zaken het meest op, toen de streekvoorzitters hun verslag uitbrach ten: de noodzaak van ijverige, enthou siaste en onzelfzuchitge besturen en de behoefte aan de zelfwerkzaamheid var. de leden. Daèr ligt onze taak! soort sterrit, autocross, bloesemrit of hoe men dit ook noemen wil. Nadat de vice-voorzitter één en an der heeft toegelicht, meent de verga dering dat de betreffende rit zekér ge organiseerd zal kunnen worden. Hierna stelt hij de goedkeuring van de betreffende notulen aan de orde, die daarna worden vastgesteld. Als eerste in de rij van streekvoorzit- ters krijgt die van W. Z.-Vlaanderen het woord. Deze verhaalt hoe organi satie in direct streekverband niet ge makkelijk gaat. Aan de diverse activi teiten in de afdelingen wordt goed deelgenomen, zowel wat cursussen, sport, toneel en excursies betreft. Ploegwedstrijden daarentegen blijken een zwak punt te zijn. Over het alge meen meent te voorzitter, dat de toe komst een rooskleurig beeld vertoont. O. Z.-Vlaanderen is minder optimis tisch. Er blijkt een fatale leeftijdsgrens te bestaan, die maakt, dat leden veelal op 25-jarige leeftijd bedanken. Het programma van de scholen en de land- bouwpers laat naar zijn mening ten aanzien van de algemene vorming veel te wensen over. Walcheren was het afgelopen jaar door enkele jubilea gekenmerkt, terwijl toen ook de Z. L. M.-tentoonstelling in dat gebied gehouden werd. Deze zaken, alsmede verschillende wedstrijden brachten veel werk met zich, dat graag werd verzet. In het komend seizoen zal het discussiegroepwerk ook ter hand worden genomen met 3 groepen. Zuid-Beveland blijkt zowel slecht lo pende als bloeiende nieuwe afdelingen te kennen. De zelfwerkzaamheid zal volgens spreker in steeds sterker mate moeten worden gestimuleerd. Als ty pisch punt van winteractiviteit noemt spreker nog een drietal lezingen, die tot doel hebben de kennis van de eigen provincie te versterken. Noord-Beveland. Het ledental van de Z.P.M. blijkt in tegenstelling tot dat van de L. J. G. dalende te zyn. Er zal een volleybalclub worden gesticht, terwyl er verder een aantal verschil lende activiteiten wordt opgezet. Spreker betreurt, dat het orkestje de stryd om het bestaan niet blijkt te kun nen volhouden. Tholen. St. Philipsland blijkt als afde ling niet meer te bestaan. Het L. J. G.- orkestje blijkt te bloeien en nu 13 leden te tellen. In de komende winter hoopt men een kadercursus te organiseren, terwyl er verder studiemiddagen en -avonden op het programma staan, als mede sociëteitsavonden. Met betrek king tot de toekomst blijkt spreker zich slechts een somber beeld te kunnen vormen, daar stilstand immers achter uitgang betekent. Er is dringend be hoefte aan een jonge en vaste kern. Schouwen en Duiveland sluit de ver slagen der streekvoorzitters. Het dls- cussiewerk blykt er maar moeilijk op gang te kunnen komen. Het toneel, en muziekconcours zal op 23 februari te Goes worden gehouden. Bij de rondvraag wordt beslist, dat de streek Tholen een aanvrage tot sub sidieverlening van de kadercursus, ge steund door een begroting, zal kunnen indienen by het hoofdbestuur. Het hpofdbestuur neemt met instem ming kennis van een voorstel van mej. Janse (Zuid-Beveland) om naast de prov. bak- en bloemschikwedstrijd ook een ander soort wedstrijden voor meisjes te organiseren. De voorzitter nodigt de dames uit om plannen hieromtrent voor te leggen. De heer Verkruysse zou aan het to neel- en muziekconcours graag ook voor de L. J. G.-koren een provinciale wedstrijd georganiseerd willen zien. De vraag rijst echter of er hiervoor voldoende koren bestaan. De heer Cevaal vertelt, hoe er ten aanzien van het werk van de L. J. G. wel degelijk aanleiding is tot optimisme. Hij spoort aan tot zelfwerkzaamheid en versterking van het kader en schetst de mogelijkheden, die door de aanstel ling van een vormingsleider geschapen zyn. Hij besluit met een woord van eer bied en solidariteit ten aanzien van de jeugd van Hongarije. De secretaris, die eerder een kort overzicht van zyn werk gaf, geeft uit drukking aan zijn verlangen om met betrekking tot zijn financiële verant woordelijkheid deze met anderen te mogen delen. Hy stelt voor dit te doen door het uitbrengen van een maande lijks overzicht van ui'gaven en inkom sten. Op voorstel van de heer Cevaal zal deze zaak in het hoofdbestuur nader worden bezien. Daar de tijd reeds ver gevorderd is, sluit de voorzitter te 12.35 uur de ver gadering, de aanwezigen dank brengend voor de geleverde bydrage. HET ROCK AND ROLL BETOOG ONTLEED. In aansluiting van de beide in vorige nummers geplaatste artikelen over „Rock and Roll" vindt U hieronder de hoofdpunten van mijn betoog in de vorm van discussie-materiaal weerge geven. Ie. Een deel van de hedendaagse jeugd ziet een bepaald soort mu ziek: „Rock and Roll", als bijzon der aantrekkelyk en getuigt daar van, door zich door die muziek Le laten meeslepen. 2e. Het komt vrij vaak voor, dat de machthebbende ouderen tegen dit zich-laten-meeslepen met gebruik van geweld of dwangmaatregelen ingaan. 3e. De betreffende jeugd wordt daar door geprikkeld en pleegt verzet om het verzet. 4e. De publiciteit, di%-^an dit alles wordt gegeven, werkt dit verzet nog in de hand. 5e. Daar elke tyd een eigen soort cul tuur kent en voortbrengt, zal ook de muziek uit een bepaalde tijd een eigen karakter hebben. 6e. De rock and roll-muziek spreekt de jeugd aan, vooral ook door de onder le tot 4e genoemde punten. 7e. Het is voor verschillende genera ties alleen mogelijk elkaar te be grijpen, wanneer zij zoveel moge lijk zich in de gesteldheid van de andere generatie proberen in te leven. 8e. Er is een meer dan normaal ver schil tussen de mensen, die na 1918, en die, welke na 1930 geboren zijn. Economische crisis en tweede wereldoorlog hebben eerstgenoemde generatie sterk be- invloed. 9e. Tyd van nood en strijd doet de mens eerder naar vereniging ver langen, dan een tijd van welstand en voorspoed. 10e. Om als verantwoord mens te leven, is het o.a. nodig zich een mening te vormen over bepaalde zaken, die mede bepalend zijn voor het beeld van onze tijd. lie. In het algemeen gesproken, kan men zeggen, dat elk tijdperk een eigen ritme heeft, dat in de kunst vooral tot uiting komt. Het is niet noodzakelijk, dat de mens zich van dit ritme bewust is, ter wijl het onomogelijk is om dat ritme scherp en zuiver te om schrijven. 12e. De jeugd van nu kent in het algemeen gesproken minder enthousiasme en idealisme, dan sommige vroegere generaties. Hoogconjunctuur en een betrek kelijk rustige tijd werken dit ge brek in de hand. Genezing ervan heeft de jeugd gedeeltelijk zelf in de hand; bewustwording van de verantwoordelijkheid, die de jeugd onvervreemdbaar zelf draagt, be hoort tot de beste geneesmiddelen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 9