Van Boerderij en Organisatie 696 ■HM- KRING NOORD-BEVELAND DER ZL.M. AFDELING OOSTERLAND DER Z.L.M. DEMONSTRATIE MINISTERIE VAN LANDBOUW, VRAAGT OPGAVE BENODIGDE AARDOLIEPRODUCTEN IN LAND-, TUIN- EN BOSBOUW ZEEUWS LANDBOUWBLAD WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 9 november. Het gebrek aan personeel laat zich zeer duidelijk voelen tijdens de bieten campagne. Allerwege horen we de klacht, dat er steeds meer mensen uit de landbouw wegtrekken, welke plaat sen niet aangevuld kunnen worden door andere. De bietenrooimachines kunnen in een dergelijk nat jaar niet, of slechts met slechte resultaten wer ken, zodat ook voor een volgend jaar hierop niet te veel gespeculeerd mag worden. Reëel beschouwd, komt het hierop neer, dat de oppervlakte ar beidsintensieve gewassen, bij gebrek aan personeel, absoluut ingekrompen dient te worden. Een conclusie overi gens, welke niet nieuw is, maar welke voor vele bedrijven evenwel zeer ingrij pend is. Het is dan ook met gemengde gevoe lens, dat we de situatie schetsen, welke w\j in de dagbladen gezien hebben, van de te vestigen industriecentra in de provincie Zeeland na de uitvoering van het Deltaplan. Wanneer we zien welke zuigkracht de industrie nu reeds heeft op de ver der afgelegen gebieden, geeft het te denken, wat er gebeuren gaat, wanneer deze dichtbij gevestigd wordt. De wintertarwe staat mooi boven en met het koolzaad geeft dit weeral nieuw leven aan de polder met de beste verwachtingen voor een volgend oogst jaar. WALCHEREN. 10 november Er is in de 14 dagen, na het schrijven van het vorige overzicht in deze ru briek, enorm veel gebeurd in de wereld. Hongarije maakte zich vry van de onderdrukkers, maar het heeft zijn korte vrijheid duur betaald. De held haftige vrijheidsstrijd werd in bloed ge smoord volgens het aloude communis tische systeem. Zullen wij er wel ooit achter komen wat er precies is ge beurd? De vrije landen deden niets dan mede leven betonen en hulp bieden via het Rode Kruis, maar militair werd geen steun verleend. Het Westen van Euro pa voelde zich hiertoe niet bereid, maar of het alleen maar uitstel betekent, zal de tijd ons moeten leren. In het Midden-Oosten stonden ook grote belangen op het spel. Eindelijk werd aan Egypte een halt toegeroepen en Israël toonde zijn capaciteiten en beet van zich af. Gelukkig begint het er thans op te lijken, dat hier eenvreedzame oplos sing zal worden gevonden. Het valt slechts te hopen, dat de komende 14 dagen ons minder schokkend nieuws zal brengen. Bij deze grote gebeurtenissen vallen de kleine belangen als het ware geheel in het niet en is alles in dit grote ver band plotseling vrij onbelangrijk ge worden, als er maar vrede blijft. Voor de zaai van wintertarwe is het nu de minst gunstige tijd. Zaaien in de tweede helft van november stelt vaak teleur. Beter kan men dan nog maar wat wachten tot december, want deze laatgezaaide wintertarwe lukt als regel heel wat beter. Verder zijn er ook belangrijke ver schillen met betrekking tot de moge lijkheid van laat zaaien tussen de tal rijke tarwerassen onderling. Het melkvee is voor een groot ge deelte reeds opgestald. Het jongvee daarentegen blijft vaak langer buiten. Toch zal het voor het jongvee even na delig zijn om te lang buiten te blijven als zulks het geval is met de melk koeien. Alleen met dit verschil, dat het bij he^jongvee niet direct blijkt uit de lage mélkgift en de melker ook geen last heeft van het weer tijdens het mel ken. Stellig zal het lang buiten blijven gemakkelijk zijn door minder werk, maar het gaat ten koste van de groei. Bovendien is het stuktrappen van de zode zeer nadelig voor de opbrengst van het grasland in het volgende jaar. Daarom is tijdig opstallen altijd verant woord. THOLEN EN ST. PH1LIPSLAND. 12 november. Nu het landwerk, behoudens het rooien van de laatste bieten en het ploe gen van de akkers, naar het eind gaat lopen, en verder ook de avonden veel langer gaan worden, is de tijd aange broken om eens te denken over het werk dat men in de wintermaanden denkt uit te voeren. Een belangrijk onderdeel van dit genoemde werk is de verzorging van de veestapel. Teneinde de veehouderij op Tholen een flinke stoot in de goede richting te geven, is opgericht een .Commissie ter bevordering van een rationele veehou derij". De afdelingen Poortvliet en Scherpe- nisse van onze Maatschappij hebben hiertoe het lofwaardig initiatief geno men, en ze kregen daarbij steun van de landbouw- en veeteeltvoorlichtings diensten, de melkcontróleverenigingen, K. I.-vereniging e.a. Het voornaamste doel, dat deze com missie na gaat streven, is de voeding van het vee nader te bekijken. Hoewel dit een zeer belangrijk onderdeel van de veehouderij uitmaakt, mag naast een doelmatige en juiste voeding de selectie van het vee niet verwaarloosd worden. Doch men- moet nu eenmaal nimmer te veel hooi op zijn vork nemen, zodat een verbetering van voedermetho diek reeds een belangrijke stap in de goede richting is. Op het gebied van de veevoeding heerst er nog veel onwetendheid, veel sleur, veel vasthoudendheid aan het geen vroeger was. Het is nu wel zó, dat verschillende veevoeder-deskundi gen tabellen hebben opgesteld waaruit men kan zien wat een bepaald dier on der bepaalde omstandigheden nodig heeft aan verteerbaar ruw eiwit, zet- meelwaarde enz. Uit andere tabellen kan men dan weer zien, welke gehaltes diverse voedermiddelen aan v. r. e. en zetmeelwaarde bevatten en dan kan men een berekening maken van de be nodigde voeding van een bepaald dier. Uit deze berekening kan men dan tevens opmaken of dat bijvoedering van krachtvoer al of niet mogelijk is. ,Maar ja, dat is allemaal nu wel mooi", zo hoorden wij kortgeleden een boer zeggen, „maar een koe is nu een maal geen machine, en ik ben er heus niet van te overtuigen, dat je nu zo maar uit kunt rekenen, wat je er in moet stoppen om er het maximum uit te halen. Dat is theorie, meneer, en geen praktijk; ik heb al jaren koeien gemolken en vee gemest en 't is altijd nog zó geweest, dat de één meer melk gaf dan de ander, en dat de één beter groeide dan de andere en toch kregen ze alle hetzelfde voer. Hoe waren uw financiële uitkomsten vroegen wij toen, waarop hij antwoord de, dat hij daar nog nooit naar gere kend had. Hvj had er altUd nog uit kun nen eten en h\j hoopte dat dit in de toe komst zo zou blijven. Weet u ook wat u uw beesten voor rantsoenen geeft? Maar ook dat kon hij ons niet ver tellen. HU voerde maar op goed geluk, zoals velen helaas nog doen. Men hecht geen waarde aan de arbeid, die vele deskundigen hebben verricht en nog steeds verrichten, maar wie van de boeren, kan bewijzen dat deze tabellen geen waarde hebben? Laat men de moeite eens nemen eens één winter „theoretisch" te voeren, dan behoeft men een tweede winter niet meer te pleiten voor deze methode. Geef U direct op bij de Commissie. ZUID-BEVELAND. 13 november. De weersomstandigheden werken niet mee om tot vlug afdoen van de bieten- oogst te kunnen komen. Op veel bedrijven heeft het arbeids tekort zich dit jaar nog niet zó laten voelen als thans. Het zou niet te ver wonderen zU'n, wanneer dit een ver mindering van de oppervlakte bieten in 1957 tot gevolg zou hebben. Naast de bieten is er nog zoveel an der werk te doen. Het op wintervoor- ploegen moet voortgang vinden, koppen en blad moeten worden ingekuild, de aardappelen moeten zo langzamerhand onder winterdek worden gebracht, en ga zo maar verder. Wat de prijs van de aardappelen be treft is er geen reden tot klagen. In enkele weken is deze zodanig gestegen, dat de teelt hierdoor rendabel gewor den is. Wij verkeren daarbij in een gunstige positie ten opzichte van an dere gedeelten van ons land, wat be treft opbrengst en vooral ook wat de kwaliteit van het produkt betreft. Of de thans geldende prijs zich ook straks zal handhaven als er wat meer tUd vrij komt om af te leveren, is een vraag, die niet te beantwoorden is. Zij, die nog in het gelukkige bezit van uien zijn, kunnen thans voor dit produkt een beste prUs maken. De op brengst was goed en de kwaliteit valt boven verwachting niet tegen. Het ge vreesde koprot treedt in de meeste partijen in een niet ernstige mate op. Het drogen van dit produkt door mid del van „Prior" drogers heeft een regel, matige afzet tot nu toe mogelUk ge maakt. Veel handelaren zijn er toe overgegaan hun bedryfsgebouwen zo danig in te richten, dat zü in staat zyn een onvoldoende droog produkt in kor te tyd zó klaar te maken, dat het aan de strenge exporteisen voldoet. Hier mede is een bUdrage geleverd om dit in ons gebied nog altijd belangrUke ge was tot de winstgevende te laten be horen. Overigens liggen er ook voor het dro gen van andere gewassen als stam- bonen en ook erwten nog perspectieven, die nog niet te overzien zUn. Het aantal bedreven met bewaar plaatsen voor aardappelen is in de laatste jaren sterk toegenomen, terwUl het zich ook voor de toekomst laat aan zien, dat dit nog een uitbreiding zal ondergaan. De resultaten van het dro gen van produkten met warme lucht doen veronderstellen dat de evolutie van het bewaren van de oogst nog niet ten einde is. We spreken de hoop uit, dat het ons gegeven moge zUn om als vrye mensen met de snel voortgaande ontwikkeling in de landbouw verder te gaan en dat we gespaard mogen blijven voor een derde wereldoorlog, die zo ontzaglijk veel leed en moeilijkheden met zich mee zou brengen. Het is te hopen, dat zU, die de vrUheid moeten missen en die zo graag zouden willen bezitten, deze weer spoedig terug mogen krUgen. Ons medeleven gaat uit naar hen, die in de laatste weken voor die vryheid hun leven en goed hebben feil gehad. ALGEMENE LEDENVERGADERING op vrijdag 23 november 1956, des n.m. te twee uur in hotel „De Stadswijnkelder" te Kortgene. AGENDA 1. Opening en Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Benoeming Hoofdbestuurslid, wegens perio dieke aftreding (einde zittingsperiode 31 dee. 1956) van de heer G. M. F. Bom. (Herkies baar) 4. Benoeming lid Financiële Commissie. 5. Mr J. F. G. Schlingemann over „Actuele landbouw problemen". 6. Gedachtenwisseling over vorenstaande. 7. De heer J. Eversdijk over „Vakopleiding Landarbeiders". 8. Gedachtenwisseling over vorenstaande. 8. Rondvraag en Sluiting. Namens het Bestuur, G. M. F. BOM, Voorzitter. M. DE REGT, Secretaris. O ALGEMENE LEDENVERGADERING op donderdag 29 november, des nam. te 7 uur in hotel/café Mol te Oosterland. Spreker op deze vergadering is de heer Mr. J. F. G. Schlingemann over het onderwerp: „Gaan we naar een nieuw Landbouwbeleid?" HET BESTUUR. Door de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst wordt, in samenwerking met de Bedrijfsstudiegroep op Schouwen Duiveland, een gehouden in het controleren en reinigen van de drainage met behulp van plastic op: Dinsdag 19 november, 's morgens 9.30 uui^op een perceel van de heer D. v. d. Wekken op de hoek Brede Weg-Lagezoom te Haamstede. Dinsdag 19 november, 's morgens 11.00 uur op de Friesland-hoeve" bij de heer M. Boot te Elle- meet. Dinsdag 19 november, 's middags 2 uur op het be drijf van de heer M. van Klinken, Loensweg- je te Nieuwerkerk. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening deelt in aansluiting aan de mede deling van het Ministerie van Economische Zaken omtrent de voorbereidingen welke zijn getroffen voor een eventuele rantsoenering van aardoliepro- dukten mede, dat ondernemers in de land-, tuin en bosbouw in de loop van deze en volgende week bij de plaatselijke bureauhouder van de Provinciale Voedselcommissaris, in wiens rayon zij hun bedrijf uitoefenen, formulieren kunnen afhalen voor het verstrekken van gegevens over de op hun bedrij ven aanwezige bedrijfsmotoren, verwarmingsin stallaties, enz. Deze gegevens zijn nodig om het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening inzicht te geven in de behoefte aan aard- olieprodukten (benzine, petroleum, gas/dieselolie, lichte en zware stookolie) per bedrijf, op welke ge gevens een eventuele rantsoenering van deze pro dukten zal kunnen worden gebaseerd. Vallende bieten van wagens tijdens het vervoer naar de fabriek zijn een gevaar voor het argeloze schoolgaande kind. Menige kleine werd bij het op rapen van bieten, door achterop komende auto's gegrepen. Laad niet meer bieten op de wagen dan er goedschiks op kunnen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 4