verzicfit Zitdagen- Boekhoud- bureau Gras- en Klaverzaden Gebrs De Jongh - Goes No. 2362 FrankerLng bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 17 NOVEMBER 1956 44e Jtuirgain ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND De dagen zijn alweer behoorlijk kort en daarmede raakt het meeste werk op de akkerbouwbedrijven aan de kant. Er komt nu volop tijd voor de wintervergaderingen van alle mogelijke verenigingen. In vele dorpen van ons Zeeuwse platte land wordt van deze mogelijkheid een druk gebruik gemaakt. Tal van ver enigingen op sociaal-, economisch-, technisch-, cultureel- en gezelligheids terrein houden één of meer avonden, waardoor het programma soms zelfs te druk bezet is. Deze overdaad schaadt natuurlijk en de gevolgen van overdaad blijven ook hier niet uit. Zij zijn een onbevredigend bezoek en een zich suf denkend bestuur, wat hier tegen te doen is. Ook de Z. L. M.-kringen en -afdelin gen gaan hun jaarvergaderingen weer houden. Op gevaar af te worden ver dacht voor eigen parochie te preken, willen wij toch met de grootste na druk onze leden erop wijzen, dat het voor hen belangrijk is in ieder geval deze winter deze bijeenkomsten bij te wonen. Immers de Z. L. M. is de standsorganisatie van de Zeeuwse boeren en wie dus de belangen van de boerenstand ter harte gaan, moet zorgen op de vergaderingen van Kringen en Afdelingen aanwezig ve zijn, omdat deze belangen daar be sproken worden en ter sprake kun nen worden gebracht. Als boer moet men toch grote interesse hebben voor het wel en wee van de eigen stand. Men moet toch willen weten waarom bijvoorbeeld het prijsbeleid niet an ders is, waarom er verkaveld wordt of gesaneerd, waarom het arbeiders tekort zo groot is en de druk op de lonen zo sterk. Men moet toch ook willen weten, wat daar door de landbouworganisa tie aan gedaan wordt. Als men ten minste over al deze zaken wil oor delen. Te vaak horen wij, en onze collega's in andere provincies, nog, dat aan al de hierboven genoemde zaken toch niets valt te veranderen, dat de invloed van de boeren zo ge ring is en dat het voorts als enkeling er niet opaan komt op vergaderingen te komen. In de eerste plaats is dit onjuist. Want de georganiseerde landbouw heeft wél een zekere mate van in vloed. Men diene echter steeds te be- TERNEUZEN: Woensdag 21 novem ber in Hotel „Des Pays-Bas". OOSTBURG: Woensdag 21 november in Café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 22 novem ber in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 22 no vember in Café „De Eendracht". KORTGENE: Donderdag 22 novem ber in Hotel „De Korenbeurs". IJZÈNDIJKE: Zaterdag 24 november in Hotel „Lievense". denken, dat er andere groepen in ons volk zijn, die eveneens recht hebben gehoord te worden en die zich door hun georganiseerd-zijn ook laten horen. Door te zorgen, dat men een goed uitgerust apparaat heeft, kan men echter veel meer bereiken dan men zo denkt. Men kan de boeren- stem laten horen op dié plaatsen, waar dat nodig is, en men kan de nodige studie laten verrichten- van al die problemen, die liggen op terrei nen, waar de landbouwsector belang bij heeft of in het gedrang dreigt te komen. Vooral ook om de boerenstem goed geargumenteerd te laten horen. Het is ons wel eens een raadsel, dat er nog altijd mensen zijn," die dit niet of onvoldoende inzien. Wanneer men hen voorhoudt, dat hun bedrijf goed uitgerust moet zijn, dat hun kavels onderhouden moeten worden, dat hun gebouwen van moderne ge makken voorzien moeten worden, dat hun machinepark steeds aangevuld moet worden en dat hun veestapel ziektevrij moet zijn en liefst van stamboekkwaliteit, dan vinden zij het vanzelfsprekend naar dit alles te streven. Wanneer zij zaken doen voor hun bedrijf of over hun pachtprijs praten, trachten zij zo goed mogelijk geïnformeerd te zijn en daarop hun argumenten te baseren. Evenzo moe ten zij met al hun collega's streven naar een goed-geoutilleerde organisa tie. Efficiënt werkend natuurlijk, maar steeds in staat zich van de ont wikkelingen in agrarisch Nederland en daarbuiten op de hoogte te stellen en op de ketting te springen als er ergens een bedreiging voor de boe renstand opdoemt. Juist daar, waar de enkeling niets bereiken kan. Maar zij moeten evenzo inzien, dat zij, door tenminste die paar vergade ringen per jaar te bezoeken en daar hun stem te laten horen, mede hei pen Bestuur en Secretariaat een juist inzicht te geven van wat er bij hen leeft. Wat er dus in die boerenstand leeft en daarnaast zelve een inzicht te verkrijgen hoe dit Bestuur en hun Secretariaat zich van hun taak kwijten. In de tweede plaats is het niet waar, dat het er niet toe doet of er éép meer of minder op de vergaderingen is. Want als men daar niet komt, ver spilt men zijn recht op kritiek. Het is op de vergaderingen de plaats zijn mening naar voren te brengen. Doet men dat niet, dan kan een Bestuur en een Secretariaat er onmogelijk rekening mee houden. Teveel vergeet men, dat van alle verstandige dingen, die men tegen een ander zegt, veel meer blijft hangen, dan men denkt. De ander denkt Immers na over dat gene, wat tegen hem gezegd wordt, en als het redelijk is. houdt hij er ook rekening mede. Voorts vergete men niet, dat als velen wegblijven, enkelen de dienst uitmaken. Wij willen nog eens een voorbeeld aanhalen, waaruit onzes inziens blijkt hoe funest het is als men zich niet bemoeit met de zaken, waarbij men wel belang heeft. Wij hadden vorige week het voor recht een inleiding te mogen houden voor de Afdeling Het Bildt van de Friese Landbouw Mij. Het was voor ons zeer leerzaam, daar in die prach tige Friese bouwstreek de mening te mogen horen van de boeren aldaar. In een uitvoerige discussie, die zeer levendig was, omdat zovelen van de aanwezigen er aan deelnamen, kwa men tal van onderwerpen aan de orde: iemand vroeg of de P. B. O.'s enig nut hadden en of het niet tijd werd deze lichamen af te schaffen. BERICHT VOOR DE BESTUURSLEDEN VAN ALLE KRINGEN EN AFDELINGEN. In de komende weken zullen functionarissen van het Secretariaat der Z. L. M., versterkt met een ambtenaair van het Boekhoudbureau en van het Coöperatief Bouwbureau voor de Landbouw, weer de jaarlijkse rondgang langs alle Kringen maken. Alle Afdeling «bestuursleden benevens de Kringbestuursleden wordt dringend verzocht op deze vergaderingen aanwezig te willen zijn. Alle organisatorische-, verzekerings-, fiscale- en bouvvkvvestïes kunnen hier besproken worden. Tevens kunnen de verschillende winterprogram- ma's van de Afdelingen de revue passeiren. Het programma luidt als volgt: Kring Datum Plaats Tijd Axel Woensdag 21 nov. Terneuzen Hoiel „Rotterdam" 4.00 uur Schouwen en Donderdag 22 nov. Zierikzee Duiveland „Huis van Nassau" 1.00 uur Noord-Beveland Vrijdag 23 nov. Kortgene „Stadswijnkelder" 10.00 uur Tholen en Zaterdag 24 nov. Tholen St. Philipsl.and Bij Van Boven 10.00 uur Oostelijk Dinsdag 27 nov. Kruiningen Zuid-Beveland „Korenbeurs" 9.30 uur Westelijk Dinsdag 27 nov. Goes Zuid-Beveland „Centraal" 3.30 uur West Zeeuws- Woensdag 28 nov. Oostburg Vlaanderen De Vuyst 9.30 uur Walcheren Vrijdag 30 nov. Middelburg „Eendracht" 2.00 uur Hulst Nader vast te stellen. Alle belanghebbenden hebben een persoonlijke uitnodiging ontvangen. Niettemin geldt deze oproep als herinnering. Niemand in de landbouw had er im mers ooit iets voor gevoeld. Maar als dat zo zou zijn, waarom, zo was onze wedervraag, heeft dan te zijner tijd, toen de wet op de P. B. O. in de Volksvertegenwoordiging aan de orde was, practisch niemand uit de land- bouwwereld een protest bij de poli tieke partijen ingediend? Dat men niet voldoende voorgelicht zou zijn, houdt geen «teek, want in bijna alle Afdelingen en Kringen is deze zaak aan de orde geweest. Daar naast zijn tal van artikelen in dc vak bladen aan deze materie gewijd. Maar hier geldt juist weer, dat men door het niet bezoeken van de vergaderin gen. het niet lezen van zijn vakblad en het niet meeleven met de eigen standsorganisatie, het recht op kri tiek heeft verspeeld, maar, wat nog erger is, tevens de kans om invloed uit te oefenen. Om bovenstaande redenen raden wjj de leden v,an de Z. L. M. dringend aan de komende vergaderingen van hun Afdeling en hun Kring te bezoeken. Zij zullen zoveel mogelijk aangekon digd worden in dit blad onder de ru briek „Uit onze afdelingen en krin gen". Wij hebben ons met veel anderen ten zeerste verheugd over de ge slaagde Algemene Vergadering van de L. J. G., die zaterdag j.l. te Middelburg werd gehouden. Want het gezegde luidt: „Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst". Hoewel er ook veel zit in dat gene wat de waarnemend Burgemees ter van Middelburg, wethouder Beren pas, zeide: „Wie de toekomst heeft, heeft de jeugd". Waarmede hij heelt willen aanduiden, dat men om de jeugd aan te trekken op zijn minst met zijn tijd mee dient te gaan. De zaal van „Schuttershof" was voor het grootste deel bezet met plat telandsjongeren uit alle delen van Zeeland. Daarnaast gaven vele auto riteiten en verschillende ouderen blijk van hun belangstelling. Ongetwijfeld zal in „De Boerenjeugd" een uitvoe rig verslag van deze middag voor komen. Wij willen op deze plaats dan ook alleep maar onze complimenten uitspreken voor de keurige organisa tie, het uitstekende openingswoord van de Voorzitter van de L. J. G. en het aantrekkelijke programma. Er zit leven in de L. J. G. en in de Z. P. M. en met deze jeugd kan agrarisch Zee land met vertrouwen de toekomst tegemoet zien. Op twee punten, die de Voorzitter van de L. J. G. zeide, willen wij nog even nader ingaan, omdat het op de weg van de organisatie der ouderen de Z. L. M. ligt deze te behande len. Hij drong in het belang van de jeugd aan op zo goed mogelijke on derwijsvoorzieningen en op betere verbindingen over de waterwegen, die Zeeland in stukken snijden. Twee kwesties, waaraan al heel wat gedaan (Advertentie). Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Import - Export POSTBUS 35 „Zaait „VICTORIA" zaden''

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 1