689 ALGEMENE VERGADERING „CENTRALE LAND- EN TUINBOUW- ONDERLINGE" lf€EL t?€PAVAT/£S, SL€CHT£ MUZ!£K kOSTBAK£ 6POA/D, SL£CHT£ BOOM. T€ T>UüR OM AAN TE HOUVEN ZATERDAG 10 NOVEMBER 1956 Wanneer wij deze week allereerst onze aandacht richten op hetgeen er op de Zeeuwse veilingen ge beurt, dan valt daarbij op, dat de aanvoer van peren over het hoogtepunt heen gaat raken en dat er nog steeds een groot aanbod is van appels. Over het algemeen houden de prijzen van het fruit zich best. Het valt beslist mee, dat kunnen we rustig vaststellen nu het seizoen reeds zover is gevorderd. Vorige week was er aanvankelijk een enigszins teruglopende markt voor de appels en dan speciaal voor het ras Goudreinette, maar deze teruggang is weer tot staan gekomen en de prijzen zijn nu weer vrij stabiel. De Belgische markt is dit jaar wel zeer belangrijk voor onze appels en peren. Reeds eer- è^r hebben we in deze kolommen hierover geschre ven. Deze week willen we het herhalen. Het is de laatste weken zelfs zó, dat België belangrijk meer appels afneemt dan West-Duitsland, dat altijd onze belangrijkste afnemer was. Het zijn de beste kwaliteiten en grootste maten, welke worden uit gevoerd naar België. Er schijnt in België ook wel fruit genoeg te zijn, maar er is veel van mindere kwaliteit en daarom kan men in dit land het goede Nederlandse fruit best gebruiken. Zo werden er eind vorige week Goudreinetten naar België ver laden, waarvoor bij uitvoer naar dit land niet min der dan 9 ct. per kg heffing betaald moest worden. Sedert enige weken is deze heffing voor de Goudreinette namelijk weer ingesteld. Het begon met 3 ct. per kg. Al gauw werd het 4 ct., toen 6 ct. en vorgie week vrijdag was het al 9 ct. per kg. We hebben reeds eerde» onze mening gezegd over deze vorm van samenwerking in Benelux-verband. Er'is nog weinig sprake van een bevredigende gang van zaken in deze. Er wordt veel gesproken over de totstandkoming van een gemeenschappelijke Europese markt. We hebben een organisatie voor Europese economische samenwerking (de O. E. E. S.), welke op hoog niveau deze plannen bespreekt en voorbereidende maat regelen treft, maar zelfs in het kleine verband van de Benelux komt er nog steeds weinig van terecht. Er is heel wat fruit naar België gegaan dit jaar, maar wat er nu bijv. weer met de Goudreinette gebeurt, is toch verre van ideaal. Gelukkig echter blijft de grens open en kunnen er Goudreinetten naar België, zij het dan ook enkel met een absurd hoge exportheffing. Laten we hopen, dat er, ondanks dat, export mogelijkheden naar België zullen blijven. Verder werden vanuit Zeeland de laatste dagen ook enkele zendingen appels verladen naar Ma rokko en Zuid-Afrika. Voornamelijk betrof dit Jonathan. Naar Oost-Duitsland werden ook weer enkele zendingen verladen, maar het totale kwan tum voor dit land is toch nog niet groot. Er is in dit land wel belangstelling voor onze appels, maar export is enkel mogelijk op basis van compensatie transacties en dat verloopt nu nog niet zo vlot. Ondertussen mogen we echter dankbaar vast stellen, dat het, wat de afzet van de appels betreft, tot op heden erg is meegevallen en we willen graag de hoop uitspreken, dat dit ook voor de komende maanden zo zal blijven. Zoals gezegd, is van de peren het grootste aan bod voorbij. Het zijn nu speciaal de Comtesse de Paris, waarvan nog een groot aanbod is. Deze peren stellen dit jaar niet teleur wat de prijs be treft, hoewel er de laatste dagen van de voorgaande week sprake was van een neergaande prijs. Grote kwantums zijn echter verkocht voor prijzen tussen 35 en 37 cent per kg voor de grootste Huishoud- maat en 30 tot 32 cent voor de Huishoud 1-maat. Dat is wel geen bijzonder hoge prijs, maar toch ook niet slecht te noemen, vooral na de ongunstige ervaringen met dit ras in de voorgaande jaren. De Comtesse was in een slecht daglicht komen te staan. Daaruit verdwijnt zij dit jaar niet, maar toch kan het oordeel over dit ras weer wel iets milder worden. Zwijndrechtse wijnperen zagen we ook heel wat op de Zeeuwse veilingen in de afgelopen weken. Vooral voor Finland werd dit ras veel gekocht. De Doyenné du Cornice is een heel eind geruimd. De prijzen bleven hoog. Overigens verwijzen we u voor de prijzen van appels en peren naar het marktoverzicht. Jubilerende veilingen Uw lantaarnman meende deze week ook niet schat. Wanneer deze naderhand krachtens het plan van toedeling van eigenaar veranderen, wordt de waarde afzonderlijk bepaald en in de lijst van de geldelijke regelingen opgenomen. De verzorgingstoestand van de gronden zal bij de schatting niet in aanmerking worden genomen. Toeslagen voor extra-verzorgde en aftrek voor ver waarloosde percelen; deze laatste op grond van art. 17 der wet zullen vóór de kaveltoedeling wor den vastgesteld. Met deze bedragen wordt rekening gehouden bij het opmaken van het plan van toe deling en van de lijst der geldelijke regelingen. Aldus zijn overeenkomstig art. 22 tweede lid der Herverkavelingswet, de gronden in het herverkave- lingsgebied in Tholen ingedeeld. voorbij te mogen gaan aan het jubileum van de veiling „Krabbendijke en Omstreken" te Krab- bendijke, dat vorgie week vrijdag is herdacht. Veertig jaar bestond deze veiling. Veertig jaar heeft deze telersafzetorganisatie op de bres gestaan voor de belangen van de fruitteelt in uit gebied. Men heeft dit jubileum slechts op bescheiden wijze ge vierd, maar er toch bij stilgestaan en het was goed om dit te doen. Wanneer we het hebben over een veilingjubi- leum, moeten we volledigheidshalve ook melding maken van een jubileum van de veiling „Walche ren" in Middelburg. Dit jaar is het namelijk vijf tig jaar geleden, dat deze veiling werd opgericht. Dit gouden jubileum is niet gevierd. Alleen maar gememoreerd. Door middel van de kranten kon den we er kennis van nemen en daarbij ook van de moeilijkheden van deze veiling. Wij menen geen overzicht te moeten geven van de geschiedenissen van de veilingen van Middel burg en Krabbendijke. Daarover heeft men in de krant genoeg kunnen lezen. Wij willen het enkel maar memoreren. Weliswaar is het al enkele weken geleden, dat „Walcheren" haar jubileum herdacht, maar wij moesten er deze week toch weer aan denken, toen wij in Krabbendijke waren. Toen werden wij voor onszelf getroffen door de geschie denis van deze twee veilingen. Beide immers heb ben moeilijke tijden meegemaakt of hebben het nog moeilijk. In Walcheren was het de inundatie van dit mooie eiland, dat zulk een zware slag betekende voor deze veiling. In Krabbendijke was het de watersnood, welke de oorzaak was van de "moei lijkheden. In Krabbendijke werkt men hard om de moeilijkheden te boven te komen. In Walcheren doet men niet anders en daar heeft men nu geluk kig een regeling kunnen treffen om het hoofd te bieden aan de moeilijkheden. In Krabbendijke wat 't het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, welke de hand reikte om de veiling te herstellen na de watersnoodramp. In Walcheren reikte opnieuw het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen de hand, nu te zamen met de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht. De telers van deze veilingen mogen hier voor dankbaar zijn. Deze handreiking is mogelijk, dank zij de hechte organisatie, welke de tuinbouw veilingen vormen. Het veertig-jarig jubileum van de veiling K. E. O. heeft men gevierd met een speciale jubileumveiling. Bij deze veiling hebben we ons weer eens kunnen overtuigen van de prima kwaliteit van het fruit in deze omgeving. Het was een lust voor het oog om al dat keurig verpakte fruit te zien. Er was veel werk gemaakt van deze speciale veiling en er wer den goede zaken gedaan ook, en voor dat prachtige verpakte fruit werden goede prijzen betaald. De heer W. G. van Nieuwenhuyse uit Waarde kreeg de gouden medaille van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen voor de mooist verpakte partij fruit. De zilveren medailles waren voor C. Polderman en J. Adam, beiden uit Krabbendijke. Vóór het fruit verkocht werd, was er in de af- mijnzaal van de veiling een bijeenkomst waar heel wat goede woorden werden gesproken aan het adres van deze veertig-jarige. Voorzitter W. C. v. d. Werff vertelde de geschiedenis van deze veiling, en na hem kwamen vele anderen. Onder hen was Mr. Niemöller, namens het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen; burgemeester A. Lokker uit Waarde; gemeentesecretaris H. Bos van Krabben dijke; de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge, namens de provinciale commissie van veilingen, en de Rijkstuinbouwconsulent Ir. J. J. van Hennik, en de heer J. de Priester uit Middelburg, namens de kopers. De totale aanvoer van verpakt standaardfruit bedroeg 34.310 kg. Verpakt fruit van Huishoud- kwaliteit 7.960 kg, totaal dus 42.270 kg verpakt fruit en 72.713 kg fruit, los in 'kisten. De prijzen waren best, vooral ook wel, omdat de kwaliteit bij de K. E. O. prima is. Uit de boomgaarden Tenslotte maken we er deze week nog melding van, dat het dit jaar toch wel erg laat is. Het is maandag als we deze lantaarn ontsteken en nog steeds hangen er heel wat vruchten aan de bomen. Vooral zijn dat Golden Delicious, maar toch ook nog veel Jonathan ip sommige bedrijven. Geluk kig zijn de weersomstandigheden nu weer wat gun stiger geworden, maar zoals in de afgelopen week zou het ook niet lang moeten duren. Vele fruit kwekers hebben hun hart vastgehouden toen de radio woensdagavond melding maakte van lichte vorst. Het vroor die nacht ook inderdaad 2 tot 3 graden op Zuid-Beveland, en het blad van de bomen is eensklaps zwart geworden en zal spoedig van de bomen vallen. Deze vorst van vorige week is voor de kwekers toch wel een sein geweest. Een teken, dat men de vruchten niet tot in het oneindige kan laten hangen. Met man en macht wordt er dan ook overal gewerkt om de oogst binnen te halen. Toch zal het o.veral deze week nog niet gelukken om alle appels te plukken, Laten we daarom hopen, dat het weer gunstig zal blijven. De kleur van de appels valt over het algemeen niet tegen. Vooral de Jonathan is heel wat ge kleurd, nadat het aanvankelijk nog niet zo best leek. De Golden Delicious is op sommige bedrijven mooi geel. Er zijn ook percelen met groene Deli cious, maar in dat geval zal het wel meer liggen aan de bomen, welke geen gele vruchten voort kunnen brengen. Wij hopen in de toekomst hierop nog wel eens terug te komen, vooral nu de tijd van de inplant van bomen weer voor de deur staat. Ook hopen we in de komende winter aandacht te besteden aan het rooien van onrendabele bomen. Er zijn immers ook in Zeeland nog heel wat bomen, die rijp zijn voor de bijl. Bomen waaraan vruchten groeien, welke de naam van fruit eigenlijk niet verdienen. Die zullen er uit moeten. Daarover echter een volgende keer. Op 6 november 1956 werd te Amsterdam in Hotel „Polen" onder voorzitterschap van de heer C. W. Kasbergen de jaarlijkse algemene ledenvergade ring gehouden van de „Centrale Land- en Tuin- bouw-Onderlinge", een der afdelingen van de Be drijfsvereniging voor het Agrarisch Bedrijf. Het in deze vergadering uitgebrachte verslag over het boekjaar 1955 werd ongewijzigd goedge keurd. Aan dit verslag ontlenen wij het volgende. Het aantal leden bedroeg aan het einde van het verslagjaar 46.372. Het totaal verzekerde loonbedrag steeg van ruim 308.500.000,— tot ruim 309.500.000, In 1955 werden 16.130 ongevalsaangiften ontvan gen tegen 19.569 in 1954. Deze daling is voorname lijk toe te schrijven aan de bijzonder gunstige weersomstandigheden in 1955, waardoor de oogst sneller en met meer gebruik van mechanische land bouwwerktuigen kon worden binnengehaald. Van de ontvangen ongevalsaangiften konden er 1360 (1954: 1722) niet als bedrijfsongeval of daarmede gelijkgesteld letsel in behandeling worden geno men. Er hadden 34 (1954 26) ongevallen met dodelijke afloop plaats. Voorts nemen wij uit het verslag over: Het bestuur der Bedrijfsvereniging voor het Agarisch Bedrijf heeft besloten de lopende vrijwil lige ongevallen- en ziekengeld verzekeringen, als mede de verzekering tegen wettelijke aansprake lijkheid niet langer voort te zetten. Het bestuur der Centrale Land- en Tuinbouw- Onderlinge, dat ook steeds voor de belangen van de patroons en hun huisgenoten heeft geijverd, is in verband hiermede in overleg getreden met de besturen van de andere afdelingen van de Bedrijfs vereniging voor het Agrarisch Bedrijf en met de werkgeversorganisaties. Een en ander heeft geleid tot de oprichting van de Onderlinge Waarborgmaatschappij „Landbouw- Risico", bij welke organisatie de lopende vrijwil lige verzekeringen tegen ongevallen en ziekte en vooral ook die tegen wettelijke aansprakelijkheid, ingaande 1 januari 1957 kunnen worden onderge bracht. Op genoemde datum zullen daarom de vrij willige verzekeringen bij de Centrale Land- en Tuin bouw Onderlinge worden beëindigd. De administratie van „Landbouw-Risico" is opge dragen aan de Coöp. Vereniging „Centraal Beheer" G.A. Het bestuur van de Centrale Land- en Tuin- bóuw-Onderlinge heeft gemeend hiermede de be langen van de leden te hebben gediend. 4o

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 9