verzicHt "X 777 999 ZATERDAG 10 NOVEMBER 1956 Zitdagen- Boekhoud- bureau Gras- en Klaverzaden No. 2351 Frankering bij abonnement: Terneuzen v 44e Jaargang ZEEUWS LAHDBOUWBLAD waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Wie op dinsdag 6 november het Zeeuwse polderland aanschouwde, dat daar.zo vredig in het herfstzonnetje lag en van een zeer bijzondere schoon heid was, kon zich moeilijk indenken, dat spanning alom in 's mensen harten overheerste. Spanning, die was te zien op de ge zichten en die zich uitte in de ge sprekken. De als een wervelwind uit de radio luidsprekers komende berichten uit de hoofdsteden van de wereld en de gebeurtenissen op de gevechtsterrei nen waren zó onheilspellend, dat velen aan het ergste gingen geloven, het uitbreken van een derde wereldbrand. De gemoederen bleken juist in de ver schillende hoofdsteden verhit en de gewone mens, die zijn dagelijkse ar beid verricht zonder invloed op deze wereldgebeurtenissen te kunnen uit oefenen, voelde opnieuw hoe machte loos hij is. De spanning kwam ook tot uiting in daden, zoals protestdemon straties en bijeenkomsten. Gelukkig veelal waardig en doordacht, maar hier en daar ontaardden deze in de grote steden tot wanordelijkheden, veroorzaakt door mensen, die wan orde prefereren boven orde. Daarmede wordt de goede zaak natuurlijk niet gediend. Gelukkig is op het moment, dat wij dit schrijven, de spanning weer wat geluwd, doordat de staatslieden hun 4 reeds dreigende taal hebben vervan gen door onderling gesprek. Gelukkig ook heeft de grootmacht Amerika weer een president, waar door juist van deze natie, die de rug- gegraat vormt van het Westelijk blok, een krachtige politiek verwacht kan worden. Het is immers begrijpelijk, dat vlak voor de verkiezingen in de Verenigde Staten noch President Eisenhower, noch zijn tegencandidaat maatregelen durfden te propageren, die impopu lair zouden zijn. De herverkiezing van Eisenhower is bovendien gelukkig voor een duurzaam beleid, hetgeen juist in deze dagen zo nodig is. Ofschoon de grootste dreigingen voorbij schijnen te zijn, blijven alle problemen waar het om ging, voort bestaan. De Hongaren strijden kennelijk tot de laatste man zonder enige hulp en tonen de wereld, dat de vrijheid werkelijk het hoogste goed van de mens js. Hoevelen in de vrije wereid realiseerden zich dit? Ja, hoevelen in West-Europa, die nog slechts twaalf OOSTBURG: Woensdag 14 november café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 15 novem ber in hotel „Huis van Nassau" MIDDELBURG: Donderdag 15 no vember in café „De Eendracht". ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 15 november in hotel „Hof van Hol land". jaar geleden onder eenzelfde knoet zuchtten, al had deze een andere naam, waardeerden de herkregen vrij heid voldoende? Voor het Midden- Oosten, waar de levensaders liggen van de West-Europese staten, moet nu een oplossing gevonden worden door een lichaam, de Verenigde Na ties, waar de innerlijke verdeeldheid echter krachtig ingrijpen steeds heeft verhinderd. De golf van protesten tegen het ge beuren in Hongarije hebben aange toond, dat men zich in de vrije wereld weer is gaan realiseren, dat er nog geweldige gevaren zijn, die ons be dreigen. Het vriendelijke masker, dat de laatste jaren door de communis tische wereld aan het Westen werd voorgehouden, is afgerukt en daar mede heeft de dictatuur zich weer in haar ware gedaante getoond. Wij weten nu allen weer, wat wij aan el kander hebben en wat wij te verwach ten hebben, indien dit stelsel van machtsmisbruik zou zegevieren. Wat vooral opviel in de laatste dagen, is, dat de jeugd dit stelsel practisch una niem verwerpt. Dit geeft vertrouwen voor de toekomst. Overal immers zijn het scholieren en studenten, die op de hun eigen, soms wat luidruchtige, maar diepgevoelde wijze, van hun af schuw blijk gaven. Het communisme heeft als stelsel zichzelve onmogelijk gemaakt. Velen in West-Europa, die het nog in hun vredelievende blind heid welwillend tegemoet traden, zijn thans de open geopend. De grote les. Wat wij thans moeten inzien, is, dat wij in West-Europa met alle kracht en met grote spoed moeten gaan werken aan het bereiken van volledige overeenstemming inzake een West-Europese eenheid. Reeds jaren wordt hierover gepraat en wordt er aan gedokterd. Maar steeds weer ver loor men kostbare tijd, wanneer de wereldsituatie er gunstiger uitzag. Het glimlach-offensief van de Russen heeft zijn doel geenszins gemist. Het had tot gevolg, dat wij hier in het Westen bij het zoeken naar de zo noodzakelijke eenheid, meenden volop tijd te hebben de natuurlijk aanwezig zijnde geschilpunten tot in den treure te onderzoeken en te behandelen zon der deze op te lossen. Het uitgangs punt was tot nu toe eerst alle moei lijkheden oplossen, die zich zouden kunnen voordoen bij eventuele één wording en daarna de regeling van kracht doen worden. Thans zal het zaak zijn de omgekeerde weg te voi- gen. Immers nog lijkt het niet te laat te zijn. Nóg krijgen wij de gelegen heid. Maar hoe lang nog? Wanneer werkelijk Frankrijk, West- Duitsland, Italië en de Beneluxlanden één macht gaan vormen met of zon der Engeland, dan kan in enkele jaren de invloed van dit blok groot genoeg zijn om een ramp, die nu dreigde, af te wenden. Daar moeten de belangen van bepaalde bedrijfstakken, staats lieden, partijen enz. maar onderge schikt aan gemaakt worden. Daar "moet een ieder dan maar wat voor opofferen, omdat het om veel grotere belangen gaat. Om belangen, waar voor het Hongaarse volk de donker ste uren van zijn geschiedenis door maakt. Dit volk, dat wij voorlopig slechts kunnen helpen door zijn vluch telingen op te nemen en te verzorgen. Het is begrijpelijk, dat de gebeurte nissen in de wereld de aandacht heb ben afgeleid van de binnenlandse aangelegenheden, die daarnaast toch voortgang vinden. De begrotingen. De Tweede Kamer van onze Staten- Géneraal, uitgebreid tot 150 leden, is begonnen met haar zwaarste taak, de behandeling van de verschillende be grotingshoofdstukken. Al dadelijk kwamen hierbij de belangrijkste za ken ter sprake en wel in de algemene financiële beschouwingen. Hierbij wordt niet ingegaan op de bijzonder heden van de afzonderlijke hoofdstuk ken. Geen wonder dus dat bijvoor beeld meer of minder geld besteed moet worden om de economische po sitie van de landbouw te verbeteren om op eigen gebied te blijven. De al gemene aspecten van het financieel beleid van de regering en de finan ciële positie van ons land worden door de deskundigen uit de verschillende partijen aan een beschouwing onder worpen en al of niet becritiseerd. De Minister van Financiën, die naast het speciale beheer van het eigen departement, het algemene fi nanciële beleid dient te voeren in overleg met al zijn ambtgenoten, krijgt bij deze behandeling een indruk van de mening van de volksvertegen woordiging. Waar nu in het plaats gehad hebbende debat algemeen over eenstemming tussen de deskundigen der politieke partijen over bestond, was dat het hoog tijd geworden is, dat de Overheid gaat bezuiniggen op haar uitgaven. Zowel wat de beste dingen betreft als op het ambtenaren apparaat. Het is zo langzamerhand een ieder duidelijk geworden, dat hier nog grote mogelijkheden schuilen. Het is voor ons echter een even grote vraag, of deze mogelijkheden nu eindelijk eens benut zullen worden. Nog steeds kun nen wij constateren, dat er niet ge noeg op de kleintjes gelet wordt. Wanneer men hierop in het verle den wees, kreeg men al gauw ten ant woord, dat men een krentenweger was en dat men de grote lijnen niet zag. Vele kleintjes maken echter een grote en de grote lijnen wijzen in ons land op een teruglopende deviezen voorraad en op een ongunstige ont wikkeling van onze betalingsbalans. Deze tendenz is vooral te wijten aan te hoge uitgaven, waaraan een ieder meedoet, maar waarin de Overheid een voorbeeld geeft. Dit voorbeeld vindt altijd navolging HET GIRONUMMER VAN HET NATIONAAL COMITÉ HULPVERLENING AAN HET HONGAARSE VOLK IS OF HET HOOFDBESTUUR DER Z. L. M. DOET EEN DRINGEND BEROEP OP DE LEDEN DIT WERK TE STEUNEN bij het volk en zeker bij de lagere publiekrechtelijke organen, die lang zamerhand uitgelachen worden als zij een zuinige huishouding opzetten. Men moet het onzes inziens niet zoe ken in een sterk afremmen van de activiteit van het bedrijfsleven. Van daar dat wij kunnen instemmen met de mening van practisch alle deskun digen in de Tweede Kamer, dat de Minister door afschaffing van de in vesteringsaftrek niet de juiste weg bewandelt. Onze aftrekmogehikheid werd enige jaren geleden in de bepalingen van de Inkomstenbelasting opgenomen om het investeren wat aantrekkelijker te maken. Wanneer men namelijk per jaar meer dan 3000,in zijn bedrijf investeert, mag men 5 jaar lang 4 van dit bedrag van zijn inkomen af trekken. Ook voor de grotere land bouwbedrijven een bepaling van be lang en zeker voor de coöperaties. Hoewel op sommige landbouwbedrij ven soms onverstandig veel is geïn vesteerd, is dit zeker geen argument om deze aftrekmogelijkheid te laten vervallen. Daarvoor is zij in de eerste plaats maar van ondergeschikte bete kenis. Zij betekent hoogstens een zekere verlichting, die de ondernemers best gebruiken kunnen. In de tweede plaats achten wij de te grote investeringen niet het gevolg van deze aftrekmogelijkheid, maar van een onvoldoende inzicht in de eigen mogelijkheden. Tenslotte kunnen wij nog uit het algemene financiële debat in de Twee de Kamer melden, dat verschillende sprekers zich verzetten tegen belas tingverhogingen. Tenminste zolang niet eerst bezuinigd wordt door de re gering. Een gezond standpunt, naar ons oordeel. Nu zullen wij maar moeten afwach ten of de Minister van Financiën deze uit de Kamer komende waarschuwin gen in de praktijk zal willen brengen. Als goed democraat behoort hij deze niet in de wind te slaan. Inmiddels heeft de bewindsman in zijn antwoord gezegd, dat er op de overheidsuitgaven niet veel valt te be zuinigen. Wij hadden eigenlijk van de ze Minister niets anders verwacht. Ze ker niet in zijn eerste wederwoord. Wat wij met veel meer verbazing hoorden, was, dat de Minister een dringend beroep deed op de lagere pu bliekrechtelijke organen hun uitga ven te beperken. Dit hebben wij niet alleen met verbazing, maar ook met ergernis aangehoord. Het is hetzelfde, alsof een ouderpaar zijn kinderen ver biedt met volle mond te praten en het zelf tegen die kinderen altijd doet. Natuurlijk valt er op de overheids uitgaven te bezuinigen. Er wordt nu alleen onderzocht hoe men bij de ver schillende Rijksdiensten efficiënter kan gaan werken. Als om dit uit te zoeken maar niet een nieuwe dienst (Advertentie). Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Gebrs De Jongh - Goes Import - Export POSTBUS 35 „Zaait „VICTORIA" zaden"

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 1