Wat 'n verschil nu ik weer met Radion was... Voeleens hoeveel zachter RADION WAST WITTER VOEDER A AN KOOP. Koop goede waar voor Uw geld. ZATERDAG .3 NOVEMBER 1956 673 Momenteel zal het bijv. hier en daar mogelijk zijn bietenblad te kopen. Dat produkt moet dan nog worden ingekuild, maar kan dan ook een zeer nuttige en welkome aanvulling zijn van het grond- rantsoen. Daar zich op de gemengde bedrijven meestal een eiwittekort voordoet, moet daar niet in de eerste plaats worden gestreefd naar de aankoop van pulp, bieten, granen e.d. Bij een tekort aan zetmeelwaarde is de keus groter. Produkten als aardappelvezels, pulp, bie ten, granen, zijn veel in de handel en geschikt om het tekort op te vangen. Is echter het ZW- tekort mede door een te krap grondrantsoen ont staan, dan geldt ook weer bovenstaande rede nering. Het is heel nuttig, dat de koper zich zo goed mogelijk laat inlichten over de kwaliteit en de aard van het aan te kopen voer. Bij het kopen van voedermiddelen als hooi, gras-, klaver- of lucernemeel zou o.i. een analyse- verslag mede bepalend kunnen zijn voor de prijs. Na levering zou de partij bemonsterd kunnen worden, nadat tijdens de koop de afspraak is ge maakt, dat boven een bepaald basisbedrag per vre voor elke ton of 100 kg zoveel extra zal worden betaald. Wij vermoeden, dat sommige partijen gras- of lucernemeel dan een aanzienlijk lagere prijs zullen opbrengen dan tot nu toe het geval is geweest. Het is bekend dat bij vochtrijke produkten, zoals aardappelvezels, natte pulp e.d., de prijs bepaling naar droge stof-gehalte plaats vindt. Ook bieten lenen zich daartoe. Voorzover ons bekend, gebeurt dit echter nog maar zelden, afgezien van sommige streken van het Noorden des lands. Met een droge stof-bepaling alleen zal men er bij bieten echter nog niet altijd zijn. De voeder- waarde van een ton bieten met 20 tarra is in onze ogen heel anders dan wanneer dit gehalte slechts 10 is. Voor de 3 kg grond, die in het laatste geval bij een veel voorkomende gift van 30 kg bieten aan elke koe dagelijks wordt gegeven, is ook ongeveer 20 cent per kg betaald. Niet alleen is dit een exorbitant hoge grondprijs (voor de verkoper van belang), maar ook en vooral en dat is voor de koper belangrijk is dit schadelijk voor het vee. Een korting per bij de aangekochte voeder bieten gevonden (analyse) tarra zou daarom zijn nut kunnen hebben. Bij de aankoop van stro kan men zich natuur lijk laten leiden door de kwaliteit. Behalve in het jaar 1956 (verweerd en door schimmel aangetast stro) is dat als regel niet nodig. De reden van stro-aankoop is meestal niet het aanvullen van een voederwaardetekort (uitgezonderd misschien haver- en erwtenstro)," maar van een droge stof tekort en van een tekort aan strooisel. Een publikatie van het Rijkslandbouwproef station te Hocrn in de landbouwbladen, heeft echter onlangs duidelijk gemaakt, dat een enkele strosoort zelfs uitgesproken nadelig kan zijn. Met name kanariezaadstro is zo moeilijk verteerbaar, dat het energie aan de rest van het rantsoen ont trekt. Gebruik van dat stro kan dus een extra aankoop van ander voer ten gevolge hebben. Aan het slot van dit artikel willen we nog op een punt wijzen, nl. de aankoop van krachtvoer. Eerder zagen we al, dat de soort krachtvoer be paald wordt door de ruwvoederpositie op het be drijf. Bij de krachtvoeraankoop kan echter ook nog een andere overweging gelden. Men kan kiezen tussen meel, korrels of koekjes. Meestal wordt de keuze, die men maakt bepaald door de prijs per 100 kg. Niet altijd moet dat echter de enige maatstaf zijn. Koekjes en korrels zijn duurder dan meel, maar ze bieden daarvoor ook enkele voordelen. Beide geven ze minder verlies, terwijl bij koekjes bovendien een nauwkeurige afpassing van de hoeveelheid heel gemakkelijk is: 6—7 koek jes is 1 kg Een zorgvuldige toediening van dure voeders wordt daardoor eenvoudig. Bovendien is het wegkapen van een deel van het smakelijke krachtvoer minder gemakkelijk, omdat koekjes slechts een kleine plaats innemen. Meel verspreidt zich. Tenslotte is het bewaren van een voorraad koekjes voor de boer, die altijd in voorkoop koopt, vaak gemakkelijker dan een groot aantal zakken meel. Uit het voorgaande mag niet worden opge- maat dat dus koekjes de voorkeur moeten hebben. Dit geldt bijv. al niet voor bedrijven waar men met voerschotten tussen de koeien werkt, zodat iedere koe slechts haar eigen portie voer kan be reiken. Op vele stallen in het Noorden van het land is ook zonder voerschotten individuele voe dering praktisch mogelijk. Ook moet men niet vergeten dat het prijs verschil tussen meel en koekjes niet altijd en overal even groot is. Is het groot, dan verliest het voeren van koekjes uiteraard en terecht aan aantrekkelijkheid. Hoe groot het verschil mag zijn om de keus op koekjes te laten vallen, is een kwestie die iedeere boer voor zich zelf moet uit maken. Het is naar onze mening echter gewenst dat bovengenoemde argumenten bij die keusbe paling niet uit het oog worden verloren. Wij hebben getracht enkele punten aan te geven, die het overwegen waard zijn bij de voe deraankoop. In de komende winter zullen deze voeraankopen groter zijn dan normaal. Zorgt er daarom in elk geval voor, dat u waar voor uw geld krijgtIr F DE BOER. r Ofschoon de herfst gelukkig wat heeft meege werkt wat het weer betreft, is het stalseizoen inmiddels aangebroken. Elke dag weidegang extra was weliswaar winst, maar het aankopen van voer zal door het mooie herfstweer niet overbodig gemaakt zijn. Daarvoor staat het er met de voe- dervoorraad te slecht voor. Over het aankopen van het voer willen wij daarom enkele opmerkingen maken. Het gaat ons daarbij niet om de handel als zodanig, maar om de voeders, die men wil of kan kopen. Hoewel dat misschien vreemd lijkt, worden daarbij niet zelden ernstige fouten gemaakt. Het gevolg daar van is dan, dat ook de voeding in de winter fout is, en elke foutieve voeding kost geld. Zo'n ver keerde aankoop kost dus tweemaal geld Een eerste voorwaarde voor het doen van ver antwoorde aankopen is het maken van een voederbalans met daaraan gekoppeld een voeder plan. Daarvoor is nodig dat de voorraden voer en de kwaliteiten ervan zo goed mogelijk geschat worden. Zowel het rekenen als het schatten is niet ieders werk. Dat is niet erg. Het veevoeder bureau in uw provincie, de rayonassistent of een andere voorlichter, kunnen en willen u daarbij graag helpen. Uit zo'n voederplan kan afgeleid worden, wat er nodig is bij de te verwachten melkproduktie van uw veestapel. Als men op deze wijze te werk gaat, wordt zeker voorkomen dat onnodig grote kwantums bieten, pulp of stro worden aangekocht. Er zijn ons gevallen bekend, waarbij tonnen en tonnen bieten worden aangekocht, omdat er veel te wei nig voer was. Nadere berekening leert dan dat de behoefte aan bieten helemaal niet primair was. Deze gevallen komt men tegen en ze geven dui delijk aan, dat dan onvoldoende begrip bestaat voor het verschil tussen voer en voer. Als er een tekort is aan hooi, kan dit tekort niet uitsluitend met bieten worden opgevangen. Het kopen van grote massa's natte of droge pulp kan de aankoop van veel krachtvoer niet over bodig maken. Wel kan daardoor de aankoop van bepaalde soorten krachtvoer (de eiwitarme) grotendeels worden voorkomen. De voederbalans- en het voederplan moeten dus de grondslagen zijn waarop de voederaankoop op gebouwd wordt. Bij een tekort aan eiwit zal naar eiwitrijke voedermiddelen moeten worden uitgekeken. Men is dan meestal aangewezen op de eiwitrijke kracht voeders, ook al omdat het eiwit daarin het goed koopst is. Is evenwel het eiwittekort mede ont staan doordat het grondrantsoen te klein is (min der dan 5 kg hooi, minder dan 10 kg kuil) dan is het verstandig aankoop van hooi (gras-, klaver-, lucerne-) te overwegen. Niet alleen uit een oog punt van duurte is een grote krachtvoergift on gewenst, ook voedertechnisch kan dat bezwaar geven, indien het grondrantsoen te klein is. Ook kuilvoer kan soms worden aangekocht. (Advertentie.) Natuurlijk heb ik wel eens an dere wasmiddelen geprobeerd, wie niet? Maar ik heb de stralende witheid van Radion-wasgoed een paar keer vergeleken met de witheid van ander wasgoed. En ja, toen wist ik het wel! Uit het dikschuimende Radion-sop komt het witste, het allerwitste wasgoed. En niet alleen dé&rom ben ik weer vlug op Radion overgegaan. Ook omdat het zo veilig is, veilig voor alles! SSmAHmSim Als je voelt hoe zacht de „greep" van Radion-wasgoed is in vergelijking met ander wasgoed, dan zegt je dat wat. Zelfs de teerste stoffen lopen in het vette Radion-sop geen risico! En schrale handen? Nooit! Radion is werkelijk veilig. En ideaal in de wasmachine.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 9