Landbouwgids1957 NU REEDS RUNDVEEFOKKERIJ. 670 Het Borgstellingsfonds voor de landbouw. Boekhandel N.V. Fa P. J. VAN DE SAN DE ZEEUWS LANDBOUWBLAD Let op uw zaken Gesteld mag worden, dat tegenwoordig in prak tisch ieder bedrijf en gezin bepaalde risico's zijn gedekt door middel van een verzekering. Het ver zekeren is dan ook vrij algemeen geworden. Wie verzekert er b.v. zijn gebouwen, bedrijfsmiddelen en inboedel niet tegen brand?*Een bekend spreek woord zegt: „Als er één schaap over de dam is, volgen er meer Zo gaat het ook met verzekerin gen. De mens in de huidige maatschappij wil meer zekerheden. De sociale voorzieningen, welke aan de lopende band van de staatspers rollen, wijzen in deze richting. Zij, die niet onder de wettelijke sociale voor zieningen vallen de vrije ondernemers dus kunnen de risico's, die zij niet zelf wensen te dra gen, onder brengen bij de talloze verzekeringsmaat schappijen. Men kan het zich zo gek niet indenken, of daar is wel een verzekering op te vinden. Toch doen wij steeds weer de eigenaardige ont dekking, dat het verzekeringswezen in het algemeen niet populair is bij het publiek. Opmerkingen van „we zijn wel goed om te betalen, maar trekken is er niet bij" of „de directeuren met employés en aandeelhouders spelen mooi weer van onze Centen", kan men dagelijks vernemen. Men kan zich afvragen, waarom dergelijke op merkingen zo veelvuldig gehoord worden. Het ant woord moet o.i. gezocht worden bij de verzekerde zelf. Over het algemeen wordt nl. veel te weinig aandacht besteed aan de bestudering van de polis bepalingen. Praktisch iedere polis bevat een aantal punten, waarin opgesomd wordt onder welke om standigheden geen uitkering zal plaats vinden, de z.g. uitsluitingen. Veelal laat men zich echter maar een bepaalde verzekering aanpraten. Komt de polis, dan wordt er klakkeloos een handtekening gezet of premie be taald, waarna de polis onmiddellijk in een la van het bureau verdwijnt. Men weet dan wel niet voor welke tijdsduur de verzekering is afgesloten, welke dekking deze biedt, wanneer men wel of niet gedekt is, doch komt tijd, komt raad. Sterker nog, soms weet de verzekerde niet eens te zeggen wat er nu eigenlijk verzekerd is. Doet zich een gebeurtenis voor, dan zal de ver zekeraar moeten voordraven. Niet zelden blijkt dan dat, terecht, bedoeld voor val niet onder de dekking is begrepen. Dit wekt ongenoegen, waarvan echter niet de verzekeraar, doch de verzekerde zelf de schuld is. Niet zelden wordt evenwel een verzekering mooier voorgespiegeld dan ze in werkelijkheid is. Met het goed vertrouwen komt men dan wel eens bedrogen uit. De moeilijkheden hadden waarschijn lijk alweer voorkomen kunnen worden door vooraf de polisbepalingen eens rustig door te nemen. Landbouw-Risico Bovenstaande inleiding schrijven we niet zo maar. Enkele maanden geleden werd de leden nl. mededeling gedaan van de verdwijning van de af delingen der bedrijfsvereniging voor het agrarisch bedrijf per 1 januari 1957. Zij ontvingen hierover circulaires, antwoordkaarten enz. Tevens verscheen het geboortebericht van de Onderlinge Waarborg maatschappij „Landbouw-Risico". De bedoeling is, dat Landbouw-Risico zich na 1 januari 1957 gaat bezig houden met het verzekeren van w.a. risico bedrijf en particulier, de vrijwillige ongevallen- en ziekteverzekering voor onze leden landbouwers, fruittelers, tuinders en veehouders. Alle werkgeversleden zijn tot 1 januari 1957 te gen w.a. risico gedekt bij de afdeling van de be drijfsvereniging en een aantal ook tegen ongevallen en ziekte. De leden zijn reeds in de gelegenheid ge steld bedoelde risico's via antwoordkaarten over te sluiten bij Landbouw-Risico. Een gedeelte heeft hiervan gebruik gemaakt. Een ander deel moest de kat nog eens uit de boom kijken of meende nog alle tijd te hebben met deze aanmelding en is nu waarschijnlijk de antwoordkaart kwijt. Nu deze zaak in het middelpunt van de belang stelling is gebracht, komen de leden met hun po lissen op tafel. Daarbij doet men ontdekkingen, zoals wij hierboven reeds beschreven. Er zijn leden, die volkomen dubbel verzekerd zijn. Anderen zijn voor een gedeelte dubbel verzekerd. Enerzijds komt dit omdat destijds onvoldoende voorlichting is ge geven, anderzijds door de geringe belangstelling van de zijde der leden. Huisbezoek volgt Vanzelfsprekend diende de actie met de ant woordkaarten slechts als een eerste stoot. In tweede instantie zullen de leden namens Landbouw-Risico huisbezoek krijgen voor het geven van de nodige voorlichting en het invullen van de formulieren, d.w.z. indien men wil aansluiten bij Landbouw-Risico. Waar deze werkzaamheden in hoofdzaak voor 1 januari a.s. moeten plaatsvinden, hebben wij in de diverse districten personen bereid gevonden als vertegenwoordiger op te treden. Het lijkt ons goed deze personen hier te noemen. De meeste van deze personen zijn ook reeds bij het •ndere verzekeringswerk van de Z.L.M. inge- «chakeid. Voor Schouwen en Duiveland: F. C. Hanse te Zierikzee, tel. 285. Door het Kringbestuur zijn bovendien twee per sonen ingeschakeld voor de uitvoering der werk zaamheden. Tholen en St. Philipsland: P. Overbeeke, Tholen, tel. 59, en J. H. van Dijke, Poortvliet, tel. 55. Noord-Beveland: J. P. de Pree, Colijnsplaat, tel. 288. West Zuid-Beveland: H. A. Zandee, 's-Heer Arendskerke, tel. 237. West Zeeuwsch-Vlaanderen: Fa. Iz. P. Boidin, Oostburg, tel. 120. Kring Axel: D. J. Dees Jzn., Zaamslag. Kring Hulst: Th. Vlassenrood, Hulst. Walcheren: Js. Cevaal, Serooskerke, tel. 386. Oost Zuid-Beveland: voorlopig Landbouwhuis, Goes, tel. 2345. Er moet voor 1 januari a.s. nog zeer veel werk verzet worden. Om deze reden mogen wij hier dan ook een be roep doen op de leden, hun volle medewerking te verlenen aan een vlotte behandeling van deze zaken. Deze medewerking kan o.m. bestaan uit het na zien van de reeds lopende polissen, bestudering van verschenen publikaties enz., voordat de ver tegenwoordiger zijn huisbezoek aflegt. Doet vooral geen onberaden stappen. de L. HET MILJOEN IS VOL Op 1 november j.l. werd door het Nederlandsch Rundvee Stamboek het miljoenste kalf ingeschre ven. Als laatste, om aan dit aantal van één miljoen te komen, werd ingeschreven Albert je 29 (moeder: Albert je 22, vader: Minke's Paul Sikema) een kalf van het zwartbonte Hollandse veeslag van de heer Eduard Verburg te Noordgouwe. Het moet ieder in onze provincie, die belang stelt in de veefokkerij, wel zeer verheugen, dat dit bijzondere feit plaats vond bij een fokker in het zo zwaar getroffen Schouwen-Duiveland. Tevens mag hierin een symbool worden gezien van het streven om op Schouwen-Duiveland een rundveestapel op te bouwen, die op een hoger peil staat dan vóór de ramp. Ter gelegenheid van dit heuglijk feit werd aan de heer Verburg een geschenk aangeboden. Zorg bij het vullen van de silo dat de massa in het midden steeds 80100 cm hoger is. De massa zakt dan niet naar binnen, maar naar de kanten. Zorg verder voor een flink gronddek van 5060 cm dik. De wintertarwe staat inmiddels boven de grond. Hebt u er al op gelet of er geen plassen op staan, zoals dat op inundatiegrond nog al eens gebeurt Leg dan, indien mogelijk, enige grep pels aan. Dat zal de opbrengst verhogen. Zoals algemeen bekend geacht mag worden, is er sinds enige jaren een Borgstellingsfonds voor de Landbouw werkzaam, wat tot doel heeft het be vorderen van investeringen die verhoging van de produktiviteit beogen, voor zover de daartoe ge bruikelijke middelen ontbreken. Voor het financieren van deze investeringen is een samenwerking tussen het Borgstellingsfonds en de Boerenleenbanken tot stand gekomen, waarbij de Boerenleenbanken de benodigde gelden verstrekken en het Borgstellingsfonds zich voor dit verstrekte voorschot garant stelt. Begrijpelijk is dat het Borgstellingsfonds alvo rens zich garant te stellen de belanghebbenden ver plicht aan bepaalde richtlijnen te voldoen. Nu het Borgstellingsfonds reeds enige jaren werkt is het zeker nuttig eens aandacht te besteden aan de tot nu toe bereikte resultaten, waarover we in de Raiffeisen-bode van 10 oktober j.l. een ver slag lazen, waaraan we het volgende ontlenen. Hoewel het aantal aanvragen zich gedurende 1955 nog steeds in stijgende lijn bewoog, zien we een duidelijke verschuiving. De toename dient uit sluitend gezocht te worden in de akker- en weide- bouwsector, daar het aantal aanvragen in de tuin bouwsector afnam. Het is wel duidelijk dat, ondanks de gunstige economische omstandigheden van ons land, de land bouw het bij de investeringen niet zonder hulp van het Borgstellingsfonds voor de Landbouw kan stellen. Akker- en weidebouw De stijging van het aantal aanvragen in de akker- en weidebouwsector moet gezocht worden in het feit dat de eigen besparingen in deze sector ten opzichte van voorgaande jaren geringer waren. Als oorzaken hiervan zijn vooral aan te geven de ge stegen exploitatiekosten en gelijkblijvende of soms lagere prijzen. In 1955 werden 919 aanvragen tot een totaal bedrag van f4.973.171,goedgekeurd, waardoor het totaal aantal garanties voor deze sector per 31 de cember 1955 gekomen is op 1846 tot een bedrag van f 9.405.167,—. Ongeveer 2/3 van de aanvragen is afkomstig uit de categorie gemengde bedrijven, terwijl de weide- bedrijven teruggevallen zijn van 29 tot 19 Zo zien we dat uit de provincies Friesland, Over ijssel, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg de meeste aanvragen komen. De provincie Noord-Bra bant spant hierbij de kroon. Ruim 44 of 818 van het totale aantal vragen komen uit Brabant. Per geval bedraagt de garantie gemiddeld f 4500,In Zeeland, waar het kleinste aantal aanvragen voor komt, nl. in totaal 16, ligt het gemiddelde garantie bedrag op f 28.000, Tuinbouw De daling van het aantal aanvragen in de tuin bouw is vermoedelijk een gevolg van het bereiken van een verzadiginspunt. Ook valt een verschuiving van de aanvragen waar te nemen naar de kleine en minst draagkrachtige bedrijven. In 1955 werden 664 aanvragen tot een totaal bedrag van f3.685.033,— goedgekeurd, zodat het totaal aantal garanties op 2159 kwam met een totaal bedrag van f 14.992.496, De meeste investeringen betreffen schuurbouw en platglas. Gedurende de jaren dat het Borg stellingsfonds nu werkt werd een glasuitbreiding van netto 78,2 ha of 13 a 14 bereikt. Het grootste aantal aanvragen komt uit Noord- en Zuid-Holland. In Noord-Holland vindt men ruim 46 van de aan vragen en in Zuid-Holland bijna 26 In Zeeland vindt men slechts 3 aanvragen. Handel en nijverheid Voor 53 aanvragen van vlassers werd voor f 245.000,garantie verstrekt, terwijl voor 3 grote objecten (koelhuizen en bewaarplaatsen) 590.000, werd gegarandeerd. Aflossingen Het totale bedrag, verleend aan garantie per 31 december 1955, bedraagt f 25.232.663,—. Hiervan moest als verliespost worden afgeboekt f 600,ter wijl f 57.233 niet opgenomen werd. Tevens is tot 31 december 1955 reeds 10 weer afgelost. Het Borgstellingsfonds, dat voor de vermelde verlies post tot betaling werd aangesproken, heeft de hoofdsom plus rente voldaan aan de bank. Gezien de bereikte resultaten, kan worden vast gesteld, dat de samenwerking tussen Borgstellings fonds en Boerenleenbanken zowel voor de land- als tuinbouw heilzaam gewerkt heeft. v. I. kunt U Uw bij ons bestellen, waarop na verschijning directe toezending volgt. Prijs 5, NOORDSTRAAT 55 TERNEUZEN GIRO 38200 Advertentie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 6