verzic/tt r J ZATERDAG 3 NOVEMBER 1956 waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Zitdagen- Boekhoud- bureau OUDEREN EN JONGEREN! Gras- en Klaverzaden Gebrs De Jongh - Goes No. 2350. Frankering bij abonnement: Terneuzen 44e Jaargan# ZEEUWS LAHDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Wij leven in 1956, elf jaren na het einde van de tweede wereldoorlog en opnieuw is er niet zo ver van ons af strijd ontbrand. De spanning in onze door de techniek steeds kk'ir.er wordende wereld is hiermede tot het uiterste opgevoerd. Van de grote mogend heden wordt thans zeer veel wijsheid en zelfbeheersing gevraagd, opdat de gevechten in Oost-Europa en in het Midden-Oosten niet overslaan op an dere gebieden en uitgroeien tot een nieuwe wereldbrand. In Hongarije strijden dappere ver zetslieden voor hun vrijheid, daarbij trachtend het gehate juk af te wer pen. In Voor-Azië heeft het leger van de jonge staat Israël het recht in zijn hand genomen. Reeds nu, zo kort nog na de rampzalige oorlog tegen Duitsland en Japan, wreken zich de fouten, die voortvloeien uit de compromissen, gesloten door de overwinnaars. Meer en meer blijkt hoe funest een compromissenpolitiek op den duur wel is. Want dit betekent immers, dat gezocht wordt naar de grootst mogelijke deler van tegen over elkander staande standpunten en dus betekent het, dat alle belang hebbenden slechts zeer tijdelijk en ge deeltelijk tevreden worden gesteld, maar het zeker niet zijn en blijven. Een les, die wij ook in ons eigen kleine land ter hv.rte zouden moeten nemen, want ook hier wordt de laat ste jaren een compromissenpolitiek gevoerd inzake vele belangrijke pro blemen, waaruit niets goeds kan voortkomen. De gevolgen voor ons land van de zich nu afspelende gebeurtenissen zijn nog totaal onoverzichtelijk, maar één ding is zeker. Opnieuw is gebleken hoe wankel ons bestaan en daarmede al ons streven naar welvaart is en hoe spoedig en onverwacht vooruit zichten zich kunnen wijzigen. Het is nog te vroeg om na te gaan of de uitbarstingen, die hebben plaats gevonden ook voor onze landbomv gevolgen zullen hebben. Het is boven dien niet te overzien hoe de toestand in andere haarden van onrust, ::oals Noord-Afrika, Oost-Duitsland enz. zich zal ontwikkelen. Maar dat wij in een verre van rustige wereld leven staat wel vast. Wij hebben ons in Nederland in de HULST: Maandag 5 november in „De Graanbeurs". WISSENKERKE: Woensdag 7 no vember in Hotel „De Kroon". TERNEUZEN: Woensdag 7 novem ber in Hotel „Des Pays-Bas". KOUDEKERKE: Woensdag 7 novem ber in Hotel „Nieuw Walcheren" van 9—1.30 uur. OOSTBURG: Woensdag 7 november in Café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 8 november in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURGDonderdag 8novem ber in Café „De Eendracht*. achter ons liggende maanden kunnen verheugen in een optimistische wel vaartsstemming. Hoewel er reeds lan ger tekenen waren, die er op wezen, dat vele moeilijkheden zich zouden aandienen, leek het er wel eens op of wij alleen maar moeite hadden met: het vinden van een formule de stij gende welvaart zo goed en zo billijk mogelijk te verdelen. Wij veroorloof den ons een practisch regeringloos tijdperk van vier volle maanden. Thans hebben wij een regering, die door haar president in de regerings verklaring laat mededelen, dat het ten aanzien van de algemene taak stelling niet zeker is, dat alles wat wenselijk is ook zal worden verwezen lijkt. Economische en financiële om standigheden kunnen grotere' beper kingen opleggen. Reeds dadelijk, zo heet het, dient rekening te worden gehouden met de moeilijke kaspositie van het Rijk en moet gewaakt worden tegen een ont wikkeling. die in de richting van in flatie dus geldontwaarding gaat. Om deze moeilijkheden te kunnen overwinnen, zo gaat de regeringsver klaring voort, acht de regering een onderlinge samenwerking nodig, die op het ogenblik moeilijker te verkrij gen schijnt te zijn, dan op andere tijd stippen het geval was. De lange duur van de kabinetsformatie vormt in dit opzicht een waarschuwing. Zo men ziet vormt onze regering nog lang geen eensgezind team, dat wij in tijden als deze toch zo dringend nodig hebben. Het is te hopen, dat dit wel zo wordt, want naast de vele bin nenlandse vraagstukken komt nu de internationale situatie alles extra ver troebelen. Eén van de lastigste vraagstukken, waarvoor de nieuwe ploeg zich gesteld zal zien is het prijs- en loonbeleid. Het begint overal door te dringen, dat de zogenaamde gedifferentieerde loonpolitiek een mislukking is gewor den. De grootste voorstanders van een verschillende beloning in de diver ve takken van nijverheid, beginnen dit nu ook in te zien. Zij zijn namelijk niets opgeschoten met het feit. dat de een meer mag betalen dan de an der. Het is immers gebleken, dat 87 c,'o van alle loontrekkenden in Nederland de maximaal toegestane verhogingen hebben verkregen en daarmede is het probleem alleen maar- naar een hoger niveau verlegd, doch geenszins opgelost. De schaarste aan arbeidskrachten duurt voort en de enigen, die de dupe worden, ziin die bedrijfstakken, die slechts een ge deeltelijke verhoging van de lonen toepasten, waaronder de landbouw. De vlucht uit de landarbeid gaat voort en zal zijn gevolgen wel achter zich aan slepen. Inmiddels zijn vele prijzen geste gen en is men dus met het gehele loonbeleid niets opgeschoten. Door de steeds stijgende kosten is men boven dien hard bezig de kip met de gouden eieren, die al behoorlijk geplukt was, te slachten. Wij bedoelen hier mede, dat men het het bedrijfsleven steeds moeilijker maakt. Uiteindelijk moet dit bedrijfsleven in al zijn ge ledingen toch voor onze welvaart zorgen. Van zijn productie zulen wij het moeten hebben. Of verwacht men de welvaart van de tienduizenden ambtenaren, van het Ministerie van Financiën of van de duizenden personen, werkzaam bij P.B.O.'s en Bedrijfsverenigingen. Moet soms de welvaart komen uit het nieuw te bouwen kantoorgebouw van het Gemeenschappelijk Administratie kantoor te Amsterdam, kostende 10 miljoen gulden en plaats biedende aan duizenden lieden, die hebben uit te kienen en te controleren of Jan twee of drie dagen ziek of werkloos is geweest. Of uit een instelling als de Bedrijfsvereniging voor de Agra rische Bedrijfstak, die in alle provin cies kantoren gaat openen met hon derden employée's, die deze arbeid voor de landbouwsector gaat ver richten? Wij weten wei beter. De welvaart kan alleen uit produ cerende ondernemingen komen, die echter steeds moeilijker het hoofd boven water zullen kunnen houden. Ook in de industrie. Geldt dit ietwat pessimistisch ge luid alleen voor onze landbouwsector, waarvan zelfs het grote publiek weet, dat het daar niet best gaat, al onder kent men de werkelijke oorzaken niet? Wij schreven vorige week. dat de situatie voor de grotere bedrijven in dé landbouw lang niet zo rooskleu rig is, als zij lijkt. Te zware belas tingdruk, grote investeringsnoodzaak en sterk stijgende kosten, vooral in de loonsector, wezen wij als de schul digen aan. Dezelfde factoren spelen een rol in de kleinere en middelgrote bedrijven in andere bedrijfstakken. Ook in de industrie. Om dit te staven lazen wij vorige week in „Elseviers Weekblad" in de rubriek „Bedrijf en bedrijvigheid" een artikel onder de titel „In de knel der stijgende exploi tatiekosten". Hierin wordt vermeld, dat, terwijl de Nederlandsche Bank genoodzaakt is maatregelen te treffen (disconto verhoging) om te voorkomen, dat de hoogconjunctuur uit de hand zal lopen, de berichten uit het bedrijfs leven zeker niet duiden op een alom gunstige ontwikkeling. Als voorbeelden noemt het blad de aanstaande sluiting van de Emaille- en Metaalwarenfabriek „Gelria" te Hattem. omdat de verkoopprijzen geen gelijke tred kunnen houden met de stijgende kosten. J. P. Wijers Industrie en Handels onderneming en Berghuizer Papier fabriek konden omzet en prijzen hand haven, doch de winstmarges brokkel U komt toch volgende week zaterdag 10 november naar Middelburg? De L. J. G. houdt er ALGEMENE VERGADERING met als spreker F. TH. VAN DER MADEN van het Centraal Plan Bureau en verder DE HULSTER REDERIJKERS. v_ den af wegens stijging der kosten. De grote Algemene Kunstzijde Unie (A.K.U.) had in de eerste negen maanden van dit jaar een bijna ge lijke omzet als over dezelfde periode in 1955. De daling bedroeg ongeveer IV3 De bedrijfswinst daalde daar entegen met 1714 Te pessimistisch? Het zijn allemaal tekenen aan de wand, die wij niet signaleren om al leen maar eens lekker zwartgallig te zijn, maar omdat wij het steeds tot onze plicht hebben gerekend de zaken te stellen zoals wij deze zien en zoals wij menen, dat deze door vele bedrijfs- genoten gezien en aangevoeld worden, zeker in een rubriek als het „Over zicht". Niets is gemakkelijker, dan gezapig in de zon te gaan zitten met de rug naar de wolkenmassa, die aan de westelijke hemel op komt zetten. Bovendien zien wij het hoe langer hoe meer als de taak van de vrije boeren- organisatie om de Overheid te wijzen op dat gedeelte van het beleid, dat ernstige gevaren inhoudt voor de in standhouding van een gezonde onder nemersstand in de bedrijfstak land bouw. Niet voor niets is de Z. L. M. een standsorganisatie! En gelukkig geen semi-overheidsinstelling of een P. B. O. Want de taak van dit soort lichamen ligt veel meer in de Over heidssfeer. Wij zullen steeds moeten oppassen, dat de stem van de vrije ondernemer blijft opklinken temidden yan het al tijd maar uitdijende koor van over heidsdienaren of wat daarmede gelijk staat. Dit alles overdenkende en lezende en horende de stemmen uit andere ondernemerskringen, komen wij tot de conclusie, dat de tijd begint te dringen voor de Overheid om te zor gen, dat de ondernemersstand in Ne derland niet versmoord wordt in een net van maatregelen, dat erop uit is welvaart te spreiden, maar dat juist de kans om die welvaart te veroveren of op te voeren om zeep brengt. Omdat wij er ons van bewust zijn hierboven zeer algemeen, vaag en misschien wel negatief te zijn ge weest, willen wij hier tegenover een positieve mening plaatsen. En dan zien wij slechts één weg. Een moeilijke voor de huidige regering. Deze is een drastische be zuiniging op en vereenvoudiging van het Overheids- en semi-Overheids- apparaat. Waarbij natuurlijk niet be zuinigd dient te worden op die dingen, die de opvoering van de productivi teit betreffen. Geen inkrimping van het programma van openbare werken, van het onderwijs of van de verbe tering van de structuur van de land bouw. Maar wel op het enorme appa raat van Financiën, op het totaal ver zuilde Ministerie van Maatschappelijk Werk, op de geperfectioneerde uitvoe ring van onze ingewikkelde sociale wetgeving enz. (Advertentie). Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Import - Export POSTBUS 35 „Zaait „VICTORIA" zaden-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 1