AASERVO VAN HET LANDBOUWSCHAP. RADIO 651 GARANTIEREGELING b. bij het A. V. A., Hooftskade 1, Den Haag t/m 12 november a.s. b. Praktisch vrij zijn van grond, vuil en sprui ten en van inwendige gebreken, zoals blauw (stootblauw van geringe betekenis wordt niet als gebrek beschouwd), kringerigheid, glas e.d. Aanhangende grond wordt getarreerd en in mindering gebracht op het te betalen ge wicht. P. J. VAN DER MOERE AARDAPPELEN OOGST 1956 HEFFINGSVERORDENING POOTAARDAPPELEN 1956 St. O. P. A.-REGELING HEFFINGSVERORDENING VLAS 1956 HET KLEINVEE op de Fokveedag te Oostburg Het Produktschap voor Aardappelen maakt met betrekking tot de garantieregeling consumptieaard appelen oogst 1956 het volgende bekend: 1. Voor telers en handelaren wordt de gelegen heid opengesteld om in de week van 5 t/m 10 no vember a.s. aardappelen aan te bieden voor con tractering en overname door het Aan- en Verkoop bureau van Akkerbouwprodukten (A. V. A.). De aanbiedingen kunnen geschieden: a. bij de plaatselijke bureauhouder t/m 10 no vember a.s. De aanbiedingsformulieren zijn vanaf 5 november bij de plaatselijke bureauhouders verkrijgbaar. 2. Door het A. V. A. worden uitsluitend contrac ten afgesloten voor minstens 5.000 kg per contract ongeacht of bij contractering van meer dan één ras de hoeveelheid per ras lager is dan 5.000 kg. 3. De aardappelen moeten na afroep franco op auto af bedrijf of franco in schip of in wagon worden geleverd op een voor verkoper geschikt gelegen laadplaats. De aardappelen worden door of namens het A. V. A. afgeroepen en met de levering moet uiter lijk op de derde dag na afroep worden begonnen. Per dag moet minstens 1h van de gecontracteerde hoeveelheid met een minimum van 5.000 kg wor den afgeleverd. Het gewicht wordt vastgesteld bij levering. Ten aanzien van de hoeveelheid die wordt af geleverd is een speling van 10 naar boven en naar beneden toegestaan. 4. De aardappelen die voor contractering met het A. V. A. in aanmerking komen moeten bij af levering aan de volgende kwaliteitseisen voldoen: a. Sortering: ongesorteerde aardappelen in de natuurlijke verhouding zoals zij gegroeid zijn, of op maat gesorteerde aardappelen, in een natuurlijke verhouding, gesorteerd boven 35 mm, echter met dien verstande, dat niet voor levering in de maten 3540 mm, 3545 mm en in een sortering waarin alleen aardappelen boven 60 mm voorkomen. c. Vrij van rot, (natrot, duimrot, waterrot e.d.) en aangevroren knollen. <1. Een voor levering aangeboden partij mag ten hoogste bevatten aan kriel (d.w.z. kleiner dan 35 mm) en/of aardappelen, welke aangetast zijn door uitwendige gebreken zoals beschadi ging, groen, droogziek phytophthora, aaltjes, alternaria, fusarium) misvorming, poeder- schurft oi diepe schurft, ritmaalden andere vreterij enz. 20 van het gewicht, indien het betreft ongesorteerde aardappelen en 15 van het gewicht, indien het betreft gesorteerde aardappelen als hierboven bedoeld onder a, met dien verstande, dat hoogstens 10 c/c van de gehele partij mag bestaan uit door droog ziek aangetaste knollen. Bij de beoordeling van de gebreken zal worden uitgegaan van de eisen, die aan normale consump tieaardappelen voor export naar bijv. West-Duits- land en België worden gesteld. Partijen die niet aan de onder a, b, c en d gestel de eisen voldoen, worden niet door het A. V. A. af genomen. 5. De prijs bedraagt: bij afname in november bq afname in december bij afname in januari bij afname in februari bq afname in maart bq afname in april bij afname in mei Indien op verlangen van het A. V. A. de aardappe len „volledig gesorteerd" moeten worden afgele verd, wordt deze prij6 verhoogd met 1,50 per 100 kg in welk geval het uitschot niet wordt afgeno men. Betaling van de koopprijs geschiedt binnen en kele weken na aflevering. Indien de aardappelen niet voor 1 januari 1957 worden afgeroepen zal in (Advertentie) 4,75 per 100 kg 5,35 per 100 kg 5,45 per 100 kg 5,55 per 100 kg 5,65 per 100 kg 5,80 per 100 kg 5,95 per 100 kg Uit voorraad leverbaar: aardappelkiemremmingsmiddel) Ook eventueel andere merken te leveren. Beleefd aanbevelend, Telefoon 01108 - 200 KORTGENE januari door het A. V. A. een voorschot op de koop prijs worden uitbetaald van 4,per 100 kg. 6. Annulering van de met het A. V. A. gecontrac teerde aardappelen kan tegen een vergoeding van 0,20 per 100 kg op schriftelijk verzoek worden toegestaan, zulks ter beoordeling van het A. V. A. 7. Het A. V. A. heeft het recht de verkoper te verplichten de verkochte hoeveelheid terug te kopen onder eventueel nader te stellen voorwaarden. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de inhoud van de contractformulieren die vanaf 5 november a.s. bij de plaatselijke bureau- ^ïouders verkrijgbaar zijn. In het voorjaar van 1957 zal nogmaals de gele genheid worden gegeven om tegen bedoelde voor waarden aardappelen met het A. V. A. te contrac teren. De commmissie Financiën Bedrijfslichamen van de Sociaal-Economische Raad heeft bij besluit van 3 oktober 1956 goedgekeurd de heffingisverordening pootaardappelen 1956 van het Landbouwschap. Deze verordening houdt onder meer in, dat iedere landbouwer een heffing verschuldigd 's van 90,— per ha door de Nederlandse Algemene Keurings dienst te velde goedgekeurde pootaardappelen. Deze bijzondere heffing wordt gebruikt ter inan- ciering van maatregelen ter stabilisering van de pootaardappelteelt en ter financiering van de pro paganda voor de afzet van Nederlandse pootaard appelen in het buitenland. Nu de desbetreffende verordening van het Land bouwschap is goedgekeurd kan de overnamerege ling pootaanlappelen definitief worden voortgezet. De pootgoedcommissie heeft thans overeenstem ming verkregen met de georganiseerde pootaard- appelhandel inzake de regeling voor oogst 1956. De St. O. P. A. zal wederom met de uitvoering worden belast. De prijzen waarvoor eventuele overschotten aan de St. O. P. A. kunnen worden aangeboden zijn met 0,50 per 100 kg verhoogd en bedragen thans voor pootaardappelen uit oogst 1956 van die rassen, die in Zeeland worden verbouwd: Bintje, Eigenheimer, Furore: In guldens per 100 kg Sorteringen Klasse Klasse Klasse Klasse S, SE en E ABC 28/35 20.50 18.50 16.50 15.— 28/40 18.50 17.— 14.— 35/40 17.50 16.— 13— 3545 16— 15— 12— 40/45 15.50 14.50 11.50 3550 15.50 14.50 4050 15— 14— 45/50 14— 13— Alpha: In guldens per 100 kg Sorteringen Klasse Klasse Klasse Klasse S, SE en E A B C 28'35 21— 19.50 18— 16.50 28 40 19— 17.50 15— 3540 18.50 16.50 14— 35/45 17— 15.50 13— 40/45, 35/50 16.50 15— 12.50 40/50, 35/55 16— 14.50 12— 45/50, 40/55 15.50 14— 11.50 45/55 15—, 13.50 11— 50/55 14.50 13— 10.50 Deze prijzen gelden bij afname in het voorjaar; de vergoeding voor het bewaren is volledig in de prijzen begrepen. Hoewel men reeds aan de St. O. P. A. kan aanbie den achten pootgoedcommissie en handel het in verband met de zich nog voordoende exportmoge lijkheden niet verantwoord thans, in de herfst, pootaardappelen uit de markt te doen nemen en daaraan een andere bestemming te geven. Evenals in voorgaande jaren moet ook thans weer ee*n „voorzichtigheidsclausule" gelden. De pootgoedregeling draagt het karakter van een soort onderlinge verzekering. Dit betekent, dat er voor moet worden gewaakt, dat de kosten de beschikbare reserves niet kunnen overtreffen. Hoewel een be hoorlijk saldo aanwezig is en hoewel het uitdruk kelijk in de bedoeling ligt bovengenoemde prijzen voor eventuele, in het voorjaar over te nemen, overschotten volledig uit te betalen moet daarom het recht worden voorbehouden de verliezen in uiterste noodzaak te kunnen beperken. Dit zal ech ter slechts geschieden, indien als gevolg van abnor male omstandigheden de overschotten de draag kracht van de beschikbare reserves te boven gaan. De Commissie Financiën Bedrijfslichamen van de Sociaal-Economische Raad heeft bij besluit van 3 oktober 1956 goedgekeurd de heffingsverordening vlas 1956 van het Landbouwschap. Deze verorde ning houdt onder meer in, dat iedere landbouwer een heffing verschuldigd is van 2,per ha vlas. Deze bijzondere heffing wordt opgelegd ten be hoeve van de propaganda voor het gebruik van linnen en voor het onderzoek op het gebied van vlas. (19 SEPTEMBER 1956.) SCHAPEN. In een gebied als West Zeeuws-Vlaanderen, waar een 30-tal leden van het Schapenstamboek voor Zeeland is gevestigd, is het zeker mogelijk om op een districtskeuring zoals we de fokveedag te Oostburg toch wel mogen beschouwen met een flink aantal fokschapen te demonstreren. Al was er dit jaar wat meer aanvoer dan de vorige jaren, toch is het beslist mogelijk het aantal voorgebrach te dieren nog op te voeren. Ongetwijfeld is dit een goede stimulans voor afzet van overtollig fok- materiaal, terwijl de belangstellende bezoeker wordt getoond, wat er op het gebied van de geregistreer de schapenfokkerij mogelijk en wenselijk is. Het is een ieder wel bekend, dat de schapenfokkerij de laatste jaren een winstgevend object is. Hoe beter echter de kwaliteit is, hoe groter het rendement is. Vooral bij export is de kwaliteit een factor van doorslaggevende betekenis. Er waren op deze fokveedag een 3-tal ramlamme- ren aangevoerd. Het ramlam van de heer J. de Feijter te Schoondijke kreeg een le prijs toegekend. Een dier met een goede kop en voldoende gesloten vacht, doch iets flauw in de rug. Een 2a-, resp. 2b- prijs waren voor rammen van Gebr. De Milliano en J. A. Provoost. Bij de 1-jarige rarqjnen kreeg de ram van B. A. v. d. Slikke een le prijs. Een sterk ontwikkelde, grove ram. die iets vernauwt in het achterstel. In de rubroek oudere rammen kreeg no. 279 van R. C. Jansen te Waterlandkerkje eveneens een le prijs. Goed type ram met beste huid. Bij de tweetallen oudere ooien verwierf de groep van de Gebr. De Miliano te Waterlandkerkje een le prijs. Beide goede ooien met een redelijke uniformi teit. Een 2e prijs was voor de ooien van B. A. v. d. Slikke, eveneens vrij goede ooien, doch matig uni form. De groep van de Gebr. Dekker te Waterland kerkje kreeg een eervolle vermelding. Weinig uni form. In de rubriek oudere rammen kreeg no. 279 van groepen aangevoerd, waarvan verschillende van prima kwaliteit. De la-prijs was voor een groep van B. A. v. d. Slikke. Beide prima typische ooien met mooie koppen, gesloten vacht en beste unifor miteit. Een tweetal groepen van A. J. E. Temmer man te Hoofdplaat wist beslag te leggen op een lb- en lc-prijs. Beide goede groepen ooien met vol doende vacht. Een 2a-prijs was voor een 2-tal ooien van de Gebr. De Milliano te Waterlandkerkje; een 2b-prijs voor een 2-tal van R. C. Jansen. Een ooi met lam van I. J. Risseeuw te Oostburg kreeg een le prijs. Goede, typische ooi met een best lam. Een ooilam van B. A. v. d. Slikke kreeg eveneens een le prijs. Bij de rammen werd No. 279 van R. C. Jansen kampioen. Bij de ooien werd deze ere titel behaald door No. 9131 van B. A. v. d. Slikke. Een best ontwikkelde ooi met prima type en gesloten vacht. VARKENS. Het aantal aangevoerde varkens was in Oost burg sterk in de minderheid. Bij de jonge beren kreeg No. 726 van Th. v. d. Abeele te Eede een le prijs. Een soortige beer met een beste rib en goede hammen. Later werd deze beer kampioen. Bij de oudere beren was de eerste prijs voor een beer van R. C. Jansen te Waterlandkerkje. Een lange beer met voldoende type, doch iets vlak in de ribben. Een zeug met biggen van R. C. Jansen kreeg een le prijs. Uniforme toom biggen met voldoende kwa liteit. m. NIEUWENHUIJSE. GEITEN. De afdeling geiten was wederom niet groot (17 dieren), maar een kleine kern van fokkers toont elk jaar weer, dat geiten van goede kwaliteit kunnen worden voorgebracht. Kampioene werd de 2-jarige Gonda 1451S. van J. Sonnevylle, Groede. Een sterk gebouwde geit van goede type van goed type en best uier. Reserve kampioene werd de goed gebouwde melkgeit Ma rianne, 1450 S., van F. B. van Hulle te Zuidzande. Jammer dat de vorm van de uier, hoewel goed ont wikkeld, iets beter kon. Verder werden nog eerste prijzen behaald door Diana, 1362 S., van Sonnevylle voornoemd, die te vens de 2e prijs behaalde bij de geiten met afstam melingen. Het lam Ida's Gonda, eveneens van Son nevylle, kreeg een le prijs toegekend. In de rubriek 2-jarige geiten werd doer Van Hulle nog een lb- prijs behaald door Lena, 1389 S. De reserve-kam pioene Marianne wist met een groep uniforme af stammelingen beslag te leggen op de eerste prijs in deze rubriek. Jammer, dat daarbij 2 gekleurde dieren voorkwamen. C. DEN ENGELSEN. In de radiorubriek van het Ministerie van Land bouw, die op maandag 29 oktober a.s. wordt uitge zonden, zal een klankbeeld worden gewijd aan de uitzending zal worden medegewerkt door de Vee- voorkoming van Mond- en Klauwzeer. Aan deze artsenijkundige Dienst. De uitzending zal worden besloten met een praat je van ir. Th. J. Tienstra, Rijkslandhouwconsulent voor oostelijk Drenthe, over het onderwerp: „Als het vee op stal komt".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 4