Wenken «\di:i{I,i\i; Tuinbouwlantaam RADIO tramnmniMsmK Korte ZATERDAG OKTOBER ONDER de Wanneer we deze week allereerst kijken naai de afzetsituatie, dan kunnen we hierover weer optimistische geluiden laten horen. Het blijft al lemaal meevallen met de afzet van ons fruit. Allereerst blijven dé prijzen van de peren op een hoog niveau. Vooral op de veiling in Goes is thans nog een groot aanbod van peren. In Kapelle wordt het al wat minder, evenals in Krabbendijke, waar ook het grootste aanbod voorbij is. In Engeland is de perenoogst dit jaar groot, maar overal elders zijn er betrekkelijk weinig peren en dit resulteert in een grote vraag en hoge prijzen. In Engeland is thans de pluk van de Conference voor een groot deel voorbij. Deze zijn er dit jaar veel. We vernamen echter dat er veel zgn. waterigheid voorkomt in dit ras in En geland, waardoor de vruchten zeer vlug geruimd moeten worden. Nu de maat verlaging, waarover we vorige week reeds schreven, een feit is ge worden en door gaat werken op de aanvoer aan de Zeeuwse veilingen, is er toch sprake van een grotere export dan in de voorgaande weken. Bel gië, West Duitsland en Engeland hebben veel be langstelling voor onze peren. België gn Engeland uiteraard het meest voor de duurdere en betere rassen. West Duitsland voor de goedkopere rassen en kleinere maten. Ook voor de appels worden nog steeds hoge prijzen betaald. Over het algemeen is er sprake van een betrekkelijk gering aanbod van appels van goede kwaliteit. Er zijn overal appels ge noeg, in ons land zowel als in het buitenland, maar er zijn weinig appels van goede kwaliteit. Hierbij komt bovendien dat de oogstverwachtin- gen toch te hoog geweest zijn. Zo werd enige maanden geleden voor West Duitsland een appel- oogst verwacht van IJ2 miljoen ton, maar thans verwacht men hoogstens 1.1 miljoen ton appels in West Duitsland. Zo zal het in vele landen gaan. Naar West Duitsland gaan vanuit ons land ook regelmatig goede appels. De fabrieken zijn steels kopers voor de mindere kwaliteiten. Er schijnt weinig appelmoes meer in voorraad te zijn, dus voor dit doel zijn er ook wel gunstige afzetmoge lijkheden. Wanneer we het geheel overzien dan lijkt het ons toe dat het er voor de afzet van ons winter- fruit op het ogenblik lang niet zo donker uitziet als we enige tijd geleden vermoedden. Hierbij komt voor Zeeland als gelukkige omstandigheid dat er hier veel kwaliteitsfruit is en dit stimu leert de prijs in niet onaanzienlijke mate. De vorige week hebben we de eerste aanvoer van Goudreinette op de veilingen gezien. De ap pels waren over het algemeen nog vrij groen, maar toch viel ons de kwaliteit niet tegen. De grove maten werden allemaal voor Belgische re kening gekocht en men betaalde hiervoor rond 30 cent per kg. De gewone huishoudmaat werd gekocht voor het binnenland en voor de fabrieken. De prijs hiervan lag rond 24 cent per kg. Deze prijzen vallen absoluut niet tegen. We menen rustig té kunnen zeggen dat er bij de Zeeuwse kwekers een grote drang zal zijn om te ruimen, als de prijzen van de goudreinette op een dergelijk niveau liggen. Opnieuw hebben we dit jaar gezien hoe gevaarlijk het is om vooruit de appels te verkopen. Met de goudreinette is dit weer op vrij grote schaal gebeurd en opnieuw zaten de kwekers in de boot. We hebben nog niet dikwijls gunstige resultaten gezien van voor verkoop door de telers. Reeds eerder hebben we er in deze kolommen op gewezen dat men toch als fruitkweker eigenlijk alleen maar zijn fruit via de veiling dient te verkopen. We gunnen de handel graag een 'goede boterham. Laat zij ook maar gerust proberen om vooruit te kopen. Dat is hun goed recht, maar uit telersoogpunt beke ken zouden we toch zeggen: we doen daaraan niet mee. Wij verkopen alles wat we hebben via de veilingklok. Dan kan men gerust op monster veilen. Daartegen is geen bezwaar, maar men bereikt ermee dat de hele handel er een kans aan kan wagen en we geloven toch dat dit in het belang is van een zo juist mogelijke prijsvorming. Daarom meenden we hierop deze week nog eens de aandacht te moeten vestigen. We vlijen ons niet met de gedachte dat het de laatste keer zal moeten zijn. Er zullen altijd wel telers blijven die de verleiding niet kunnen weerstaan en toch uit de hand verkopen, maar we meenden dit waarschuwende woord toch niet voor ons zelf te mogen houden. Voor de prijzen van de verschillende appels en peren in de afgelopen week verwijzen we u naar de rubriek der marktberichten. Laten we hopen dat ook voor de komende weken een der gelijke gunstige tendens mag blijven heersen op de Zeeuwse fruitveilingen, dan zal er spoedig heel wat fruit geruimd zijn. Doorplukken We hebben reeds eerder onze lantaarn laten schijnen op alles waf samenhangt met de pluk van het fruit. Toch zouden we graag nog een keer opnieuw de aandacht vragen voor het door- plukken van de bomen. Vooral voor de Jonathan en de Golden Delicious is dit een absolute nood zaak. De Jonathan, welke aan de buitenkant van de boom hangt, is de laatste week flink gekleurd. Als deze appels nu ook met zorg worden geplukt, dat wil zeggen: als de rode vruchten er worden uitgehaald, dan kan bereikt worden dat de Zeeuw se Jonathan een goede naam krijgt en hierdoor goede prijzen opbrengt. Verder zouden we er ook de aandacht op wil len vestigen dat het dit jaar een latere oogst is dan normaal. Daarom geldt als u gaat plukken, dat u toch wel terdege moet letten of het fruit ook werkelijk plukrijp is. Over het algemeen zien we de beste resultaten als er niet te vroeg wordt geplukt. Hoeveel brokken zouden er al niet ge maakt zijn door bijv. de Comtesse de Paris te vroeg te plukken. We weten allemaal, dat deze peer absoluut niet te eten is als ze te vroeg wordt geplukt, en toch kwamen deze vroeg geplukte vruchten in voorgaande jaren op de markt. Tot schade van de Nederlandse fruitteelt in het alge meen, want als de huisvrouw deze peren had gekocht, die in werkelijkheid slechts knollen waren, dan nam de belangstelling voor het Ne derlandse fruit in deze huisgezinnen zeker niet toe. Daarom zullen de kwekers hieraan alle aan dacht moeten schenken en de veilingen zullen er goed op toe moeten zien dat de vruchten die aangeboden worden, ook werkelijk plukrijp zijn. Als voorbeeld hebben we genoemd de Comtesse de Paris, maar we hadden ook evengoed de Gol den Delicious kunnen noemen. Wintervlinder In Mededelingen no. 3 van de Plantenziekte- kundige Dienst te Wageningen worden bijzonder heden gegeven over de bestrijding van de winter vlinder. Omdat binnenkort de wintervlinders weer uit de grond te voorschijn komen, leek het ons goed om hieraan deze week ook nog in het kort aandacht te schenken. Vooral in fruitbe- drijven waar niet regelmatig bespuitingen wor den uitgevoerd (en die zijn er ook in Zeeland nog) zal het nodig zijn in de tweede helft van oktober lijmbanden aan te leggen. Hiermede wordt bereikt dat de ongevleugelde vrouwelijke wintervlinders niet tegën de stammen omhoog kunnen kruipen om eitjes op de takken af te zetten. Voor de fruitkwekers welke de laatste jaren minder gunstige ervaringen hebben met het snui ten tegen de wintervlinder, k^n het aanbeveling verdienen om lijmbanden aan te leggen. De lijmbanden worden dan op een glad ge deelte rondom de stam aangebracht en aan de bovenzijde en de benedenzijde met een touwtje bevestigd, zodanig dat de rupsen er niet onder door kunnen kruipen, maar er overheen moeten. Lijmbanden bestaan uit vetvrij papier, waarop een laag zgn. rupsenlijm is aangebracht, welke een kleefkracht heeft van enkele maanden. Produktschap bijeen Tenslotte willen we deze week nog melding maken van de openbare vergadering van het Be stuur van het Produktschap voor Groenten en Fruit, waar ook weer enkele belangrijke zaken aan de orde zijn geweest. Een groot deel van deze vergadering is namelijk gewijd aan de bespre king van de Tuinbouwafzetverordening 1956. Op het ogenblik is nog steeds van kracht de Tuinbouwafzetverordening 1950 van het vroegere Bedrijfschap voor Groenten en Fruit. Deze zal nu vervangen moeten worden door een nieuwe verordening, welke wordt vastgesteld door het Produktschap. Speciaal is daarbij gesproken over de vraag of handhaving van de veilplicht wel gewenst is. Uitvoerig is daarover gesproken en men is tot de conclusie gekomen dat het handhaven van de veilplicht toch wel noodzakelijk is, mede in ver band met het nemen van maatregelen op het gebied van de export en andere handelspolitieke motieven. In de radiorubriek van het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening zal op maan dag 22 oktober a.s. een reportage worden gegeven over de onlangs in Utrecht gehouden melkwedstrij- den. Utrechtse landbouw jongeren zullen daarin laten horen wat zij op melktechnisch gebied pres teren. De uitzending zal worden besloten met een praat je van de heer Ir Tj. Groendijk, Rijkslandbouwcon- sulent voor Utrecht, over het onderwerp „De ver zorging van grasland voor de winter". Stemt op 22 oktober a.s. Uw radiotoestel van 19.4520 uur af op Hilversum II. Het spuitseizoen is nu voorbij. Gaat nog eens na of alles wel goed achter slot is opgeborgen. Dan is er geen gevaar voor vergiftiging. Bovendien loopt U dan niet de risico dat bij bezoek van de politie er een bekeuring volgt. Voor kalkarme gronden is slakkenmeel een bij uitstek geschikte fosfaatmeststof. Naast foisforzuur komen er nevenbestanddelen in voor waarvan kalk de voornaamste is. Bovendien is slakkenmeel goed koper dan de andere fosfaatmeststoffen. In november verschijnt de landbouwgids voor 1957. Een boek dat op ieder bedrijf voor het pakken moet liggen. U kunt het bestellen bij de boekhandel. De kosten zijn 5, Heeft men de beschikking zowel over voederbie ten met een hoog -droge stofgehalte als met een laag, dan doet U verstandig deze zo in te kuilen of op te slaan, dat eerst die met veel water vefvoe- derd worden, daar hierin het eerst rot te verwach ten is. Alleen wanneer afzonderlijk is gezaaid is dit praktisch uitvoerbaar. Bij ongunstige weersomstandigheden het melk vee niet te lang buiten laten. De conditie en de pro- duktie gaat dan snel achteruit, terwijl de melkgift niet meer op peil komt. 's Nachts opstallen bevor dert bovendien een geleidelijke overgang van de weide naar de stal. De stallen dienen tijdig in gereedheid te worden gebracht. Naast voldoende warmte is een goede ventilatie van veel belang. Een droge frisse stal kan er toe bijdragen veeziekten te voorkomen of te verminderen. Het inkuilen van pulp dient plaats te hebben in een silo- of grondkuil. Door de pulp goed aan te trappen en af te dekken met 20 tot 30 cm grond blijven de verliezen beperkt tot ongeveer 15 Door los te storten en niet af te dekken zijn de ver liezen hiinstens dubbel zo hoog. Groenvoederkuilen moeten van een zwaarder gronddek worden voorzien. Bovendien moet het gronddek zo zijn aangebracht dat regenwater er afloopt en niet naar binnen kan dringen. Dit kan voorkomen worden door het gronddek rond af te werken, of door de kuil af te dekken met b.v. riet. V De smaak van de melk kan bij onoordeelkundig voeren van verse bietenkoppen- en blad veel te wen sen over laten. Door dit voeder alleen te verstrek ken na het melken en de dieren de gelegenheid te geven ook ander voedsel op te laten nemen kan de smaakbeïnvloeding worden tegengegaan. (Advertentie) Fonds, door boeren opgericht, Verstaat voor iedre boer zijn plicht. Wordt als de and're, vrij van dwang. Dus medelid, in elks belang, En kies de vorm die "t best U I past: Een boer is niemand graag tot last. Ouderdomspensioen e Weduwen- pensioen Gemengde verzekering (eventueel met erlrenten) e Ideaal- verzekering Studie- en ultzetver- zekeringen e Lijfrenteverzekeringen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 7