Van Boerderij en Organisatie 640 ZEEUWS LANDBOUWBLAD WALCHEREN. 13 oktober. Het percentage suikerbieten, dat met de hand wordt gerooid, wordt van jaar tot jaar lager. Steeds meer kopschot- fels en kopapparaten worden er ge bruikt voor het koppen der suikerbieten. Maar vooral het zwaarste werk, het lichten der bieten, gebeurt steeds ge makkelijker en beter met de machine. Dit jaar werken er in Walcheren reeds meerdere grote bietenrooimachines, in hoofdzaak bij de loonwerkers. Hierdoor is het voor vele bedrijven met arbeids- moeilijkheden.toch mogelijk om de bie ten op tijd te rooien, of eventueel zelfs wat meer bieten te telen. Op onze gemengde bedrijven vertegen woordigt het bietenloof een grote voe der waarde. Daarom zal men juist op deze bedrijven een methode van werken zoeken, waarbij het bietenloof schoon en onbeschadigd kan blijven. De beste methode om schoon loof te winnen, is wel het koppen met de kop- schoffel of met een ander kopapparaat, en daarna eerst het loof afvoeren al vorens de bieten te lichten. Vanzelf sprekend levert deze methode ook wel enkele bezwaren op; bijv. het bezwaar van het transport van het verse loof, dat veel arbeid vraagt, en ook de kans op veel regen vóórdat de bieten gelicht zijn. Op de kleine bedrijven is het voor al de Weka-lichter, die algemeen waar dering vindt, zowel voor gekopte als voor ongekopte bieten. Verder spee t de methode van werken bij elke machi ne een belangrijke rol. De gemengde bedrijven op Walche ren hebben vorige week allen een cir culaire ontvangen over het nut van de veevoeding-voorlichting. Iedereen zal het beamen, dat de wins£ op het vee in hoofdzaak wordt bepaald door de voe- derkosten. "Het maakt een groot ver schil uit of men op elke liter melk 2 cent of 4 cent per liter verdient. Naast andere factoren bepaalt een juiste voe ding in hoofdzaak de kostprijs per liter op uw bedrijf. Het stemt daarom tot tevredenheid, dat er thans een weg is gevonden, dat deze veevoeding-voorlichting belangrijk kan worden uitgebreid. Tegenover de grote voordelen, welke men hiermee kan bereiken, vallen de geringe kosten van 10 per bedrijf be slist in het niet. Geeft U zich daarom direkt op en vul het strookje van de circulaire even in. Opgave voor deelneming is mogelijk tot 22 oktober a.s. bij de heer W. Janse, Dorpsstraat 10 te Biggekerke, secreta ris van de Werkcommissie voor Vee voeding op Walcheren. Deze Werkcommissie werkt nauw sa men met de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting. THOLEX EN ST. PHILIPSLAXD. 15 oktober. De bietencampagne is in volle gang en nog steeds zijn de aardappelen niet aan de kant. Toch achten wij de tijd geko men, dat dit produkt van onze akkers verwijderd dient te zijn. Tekorten aan arbeiders spelen hier echter' de voor naamste rol. Gelukkig maar dat de mechanisatie bij het bietenrooien sterk toeneemt, zodat hier weinig of geen ar- beidsspanningen optreden. Toen we in de afgelopen week een toertje door ons mistige eiland maak ten, zagen we hier en daar een bieten- lichter aan het werk en ook nog 2 vol automatische Stoll bietenrooiers. Enkele loonbedrijven hebben een Stoll bieten rooier gekocht, zodat ook de kleine bie- tentelende bedrijven in staat zijn om hun bieten, zo dit nodig is, mechanisch te rooien. De bietenvelden gaan hun mooie groe ne kleur verliezen, mede als gevolg van het optreden van de derde generatie van de bietenvlieg. De opbrengst valt, zoals de verwach ting was, tegen, zowel wat het wortel gewicht als het suikergehalte betreft. Enkele gehalten hoorden wij noemen, welke alle zo'n beetje in de buurt van 15 lagen. De uienoogst is ook nog niet geborgen Vooral de uien, die iets laat zijn afge- rftpt, liggen nog op de akkers. Het weer werkt de laatste weken ook een spoe dig droog worden ten zeerste tegen. Wellicht zullen deze partijen veel kans hebben om aangetast te worden door de schimmel, die de gevreesde kop- en bodemrot doet ontstaan. Des te langer de uien op het land liggen, des te gro ter is de kans, dat de schimmel zich via de hals of via de schijf een weg zoekt naar het binnenste gedeelte van de ui. De prijs van de uien is behoorlijk goed en daarom menen wij, dat het aanbe veling verdient om deze late partijen maar zo gauw mogelijk af te zetten. Op onze rondrit zagen we ook tarwe zaaien. Welk ras zal men het meeste gaan verbouwen? Momenteel is er geen enkel tarweras uitgesproken favoriet. In het afgelopen jaar viel de opbrengst van de Heines VII nogal mee, mede dank zij het feit, dat het ras beter door de winter heen kwam. De roestaantas- ting nam nergens onrustbarende vor men aan, tenminste hier niet... maar hoe zal de roest zich in het nu komen de seizoen ontwikkelen? Een feit :s, dat dit najaar, met veel nat en weinig zon, veel ongunstiger is voor de roest dan de herfst van 1955. Toen zijn veel roestsporen opgeruimd, maar nu?? Meerderen komen toch weer terug op Alba en Staring. Jammer, dat ze iets minder wintervast zijn. Alba heeft ver der het voordeel, dat de korrel stijf in het stro zit, zodat deze tarwe zich goed leent voor de maaidorser. Met de ge ringe arbeidsbezetting op onze bedrij ven kan ook dit bij de keuze van de te zaaien wintertarwe een rol spelen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 15 oktober. De laatste jaren was het op de kade te Breskens bij het bietentransport tij dens het lange wachten, zaak om het hoofd koel en de voeten warm te hou den. Nu de gezamenlijke ontvangst een feit is geworden loopt de verwerking beter. De chaotische situatie op de haven zo als die meermalen voorkwam, wanneer van alle kanten trekkers met wagens aankwamen, zonder enige orde van op stellen, is, voor zover de ruimte en de capaciteit op de haven dat toelaten, veranderd in een geleide route, welke overzichtelijk en gunstig werkt. Bij de bietenoogst, welke door 't slech te weer en de moeite om de andere ge wassen geborgen te krijgen, reeds laat is, wordt steeds meer gebruik gemaakt van de verschillende automatische ma chines. In de komende jaren zal dit nog sterk toenemen, want de oppervlakte bieten, welke met de eigen kern aan de kant gedaan kan worden, vergroot daarmee aanmerkelijk. Enkele percelen wintertarwe zijn in gezaaid. Geen enkel ras is favoriet, zo dat een veelheid van rassen uitgezaaid zal worden. Het is goed om geregeld kiemproeven aan te leggen, maar dit jaar is het wei noodzakelijk, omdat vele partijen zaai graan veel geleden hebben. Om volgend jaar een goede tarwe oogst te krijgen, is een te dunne op komst wel een heel slecht begin. SCHOUWEN EN DUTVELAND. 15 oktober. We zijn inmiddels begonnen om ook ons laatste produkt, de bieten, te oog sten. De bietenwagens rijden af en aan, terwijl de arbeiders in het veld, hier en daar nog geassisteerd door een vrouw, zwoegen om de bieten uit de grond en gekopt te krijgen. Op verschillende bedrijven wordt het zware werk van het steken weggeno men door het lichten met de bietenlich- ter. Vooral in de wat lichtere grond werkt deze goed en kan dit bij droog weer het werk heel wat veraangena men, hetgeen een grotere arbeidspres tatie tengevolge heeft. Toch zijn er al tijd nog heel wat arbeidsuren nodig om één ha bieten gerooid en gekopt te krijgen. Tengevolge van de schaarse en dure arbeidskrachten ziet men dan ook steeds meer vol-automatische bietenrooiers in het veld verschijnen, die dit werk over nemen. Deze machines kunnen goed werk leveren. Of dit echter gebeurt, hangt zeer veel af van de grondsoort, de ligging van het perceel en de weers gesteldheid. Een moeilijkheid is vaak het grote percentage tarra. Jammer is ook, dat de capaciteit van zo'n machine gering is. Dit in vergelijking met een graanmaaier of een combine. Daardoor blijven de kosten per ha ongeveer ge lijk met handwerk, wat bij de laatstge noemde machines niet het geval is. Ondanks dat, blijft het echter een uit komst, dat we, ingeval van een tekort aan arbeiders, de beschikking over deze machines hebben. Van belang is ook, dat het bietenblad zeer schoon gewonnen kan worden. Dit is voor veehouders, die het produkt gaan inkuilen, zeker een winstpuntje. Nu de tijd van zaaien is aangebroken, blijkt dat er niet veel wintertarwe wordt uitgezaaid. De structuur van de grond, de uitvoering van de herverka veling en de resultaten van het afgelo pen jaar zijn daarvan zeker de oorzaak. Overigens is het, onder normale om standigheden nog wel verantwoord om wintertarwe in plaats van zomertarwe te zaaien. De aardappels, die aan de put liggen, vertonen nogal wat zieke knollen, het geen resulteert in een moeilijke ver koop en veel werk. Vooral op de ge- inundeerde grond zijn in de Bintjes veel „kwade" knqllen aanwezig. Een waarschuwing tegen het verbou wen van Bintjes op zieke grond is hier zeker op zijn plaats. Laat ons dit voor de toekomst een les zijn en liever Koop- mans blauwe of Furore verbouwen; deze rassen zijn daar veel sterker tegen. ZUID-BEVELAND. 16 oktober. Dank zij het rustige droge herfstweer is het mogelijk om veel werk te verzet ten. De achterstand die er was is nu vrijwel ingehaald. Sporadisch ziet men nog aardappelen in de grond en ook met de bietenoogst verloopt het tot nu toe vlot. Om de uien droog in de ren te bren gen gaat echter moeilijk. Daarvaar zou wat meer wind en zon nodig zijn. Even eens voor de stambonen die op de rui ter staan en die we liefst van de ruiter zouden dorsen. Met het op winter- en zaailand ploe gen is een begin gemaakt. Naar het zich laat aanzien zal het in veel geval len niet zo erg moeilijk zijn een goed zaaibed te maken. Reeds zagen we zaaimachines in het land. De karwij staat er veel beter voor dan vorig jaar. De wortels zijn nu on geveer een potlood dik, hetgeen wel als een voorwaarde genoemd wordt, om in het oogstjaar zekerheid te hebben dat genoeg planten doorschieten. n De stoppelklaver, vooral die in vlas ingezaaid zijn, geven meest een flinke massa. Hiermede kunnen we verschil lende kanten uit. Zo is er de mogelijkheid om het ge was te verkopen voor de groenvoeder- drogerij. Het blijkt wel, dat hier veel animo voor bestaat, daar de enige dro gerij in ons gebied nog voor enkele weken werk heeft en de onderneming geen gelegenheid heeft om er klaver- meel van te maken voor versterking van de voederpositie van het eigen be drijf. We kunnen ons afvragen of we niet beter zouden doen de groene massa onder te ploegen, daar op veel percelen de humustoestand wel eens wat te wen sen overlaat. Wanneer we rekenen, dat, zoals wel aangenomen wordt, 2/3 van de organische stof in de grond ach terblijft, dan lijkt het bezwaar niet zo erg groot wanneer we tot maaien over gaan. Anders wordt het wanneer het gewas onder natte omstandigheden ge maaid en van het land gehaald moet worden. Dan lijkt het verstandiger die waarde van enkele tientjes maar onder te ploegen. Een andere mogelijkheid is er' hooi van trachten te winnen. Is de veevoe derpositie wat hooi betreft niet zo gun stig, dan is het te proberen. Kan men het droog op de ruiter krijgen dan is er al veel gewonnen. Dan kan het zo nodig wel tot de Kerstdagen op de rui ter blijven staan, terwijl dan onder tussen zoveel als nodig is vervoederd wordt. Ligt het perceel niet te ver van het erf, dan kunnen de ruiters met hooi met behulp van een ruiterdrager op het hofweidje geplaatst worden. Tenslotte kan stoppelklaver ook in gekuild worden. Dit moet plaats heb ben met behulp van een conserverings middel. Zuur, melasse, voederbieten, pulp en suikerbietenkoppen en -blad komen hiervoor in aanmerking. Voor de meeste hiervan is een silo onont beerlijk. Een zeer innige vermenging is noodzakelijk daar we anders de risico lopen dat niet alleen de klaver maar ook het conserveringsmiddel waarde loos wordt. Dunne laagjes tussen pulp kan een zeer goed resultaat geven. Een stoppelgewas kap een waarde volle bijdrage leveren om de veevoeder positie zonder veel kosten te verster ken. Een eerste eis is en blijft echter, dat er met zorg gehandeld wordt. NOORD-BEVELAND. 16 oktober. Gisteren door de radio gehoord, hoe van alle landbouwprodukten bijkans de opbrengsten lager liggen dan vorig jaar. Alleen de uien zouden zich kra nig hebben gehouden. Elk gewas heeft wel een gevoelige tik van deze zomer gehad, de aard appels wel de zwaarste. Eerst heeft de storm van 29 juli haast alle groei uit de aardappels geteisterd en de tweede klap was de phythophthora, die vooral in de zwaardere polders gevoelig door sloeg. Voeg daarbij nog de prijs en de winst zo die er is zal klein zijn. Als we de kosten van 1 ha aardappe len eens stellen op 2200, dan is bij een prijs van 8 ct een opbrengst van 28.000 kg per ha nodig, willen we er zonder kleerscheuren afkomen; 28.000 kg per ha staat gelijk met 160 mud per gemet; heel veel bedrijven zullen deze lever bare opbrengst niet of nauwelijks halen. Dit jaar bewijst weer eens, dat er maar een heel vage betrekking bestaat tussen de mate van kwaad in het loof en kwaad in de knol. Het hoeft bijv. niet zó te zijn, dat veel phythophtora in het loof resulteert in een hoog percen tage kwade knollen. Zo zijn er jaren bekend, waarin het blad het zwaar had te verduren, vaak in een luttel aantal dagen tijds totaal was vernietigd, maar dat het met de kwade knollen nog wel meeviel. Dit jaar bewijst het tegenovergestel de; hoe dus bij matige loof-phythoph- tora betrekkelijk veel knol-phythoph- tora zich openbaart. Toch lijkt de oplossing hiervan voor de hand te liggen. De aardappelen hoewel bladarm tengevolge van de storm hebben dagenlang gesukkeld aan phythophtora; het was te veel om gezond te zijn en te weinig om er door af te sterven. Gedurende een vrij lang tijdsbestek had dus produktie van spo ren plaats; anders dus als in een jaar met veel blad-phythophtora, waarbij de uitstoot van sporen binnen een korte periode verloopt. Een tweede omstandigheid is de her haalde regenval geweest, die door blad- armoede van het gewas (storm) de grond had doen verslempen, ineenslaan, waardoor gunstige kiemingsmogelijk- heden voor de sporen waren geschapen. De schrale troost van deze phythoph- tora-débacle zou een wat oplopende prijs kunnen zijn. Wat graag hadden we het anders gezien, want kwaad brengt veel bijkomstige narigheid met zich mee. Het bietenrooien is in volle gang en de eerste suikergehalten zijn thuis: niet best. Gelukkig had het I. R. S. ons hierop reeds voorbereid, zodat deze tegenvaller eerder een chronisch dan een acuut karakter draagt. In „De Veldpost" van 16 november 1892 lazen we nog een interessant be richtje: „Op Noord-Beveland, waar de verbouw van suikerbeetwortelen zeer groot is, is de oogst dit jaar zeer rijk. Per gemet wordt 8.000 tot 24.000 kg geoogst". En op een andere plaats lazen we, hoe de afvoer van bieten op talloze moeilijkheden stuitte in verband met de beschikbare scheepsruimte (dus toen ook al), dat het ras Klein Wanzlebener veel werd verbouwd en dat het suiker gehalte toen hooguit 12 was. Interessant om te weten!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 4