ZATERDAG 20 OKTOBER 1956 Gras- en Klaverzaden No. 2348. Frankering !bij abonnement: Terneuzen 44e Jaargans ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. gehouden op maandag 15 oktober 1956 De Voorzitter, ir. M. A. Geuze, opent de vergadering met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezi gen. Hierna verkrijgt de Vice-Voor- zitter, de heer P. J. J. Dekker, het woord die de heer Geuze van harte gelukwenst met zijn verkiezing tot lid van de Eerste Kamer. Spreker weet dat hij dit namens het gehele D. B. doet. Hij is persoonlijk van mening, dat de Eerste Kamer hoe wel het recht van amendement en van initiatief missende, toch een zeer belangrijke plaats in ons staatsbestel inneemt. Het is zeer verheugend, dat de Voorzitter der Z. L. M. als agra risch deskundige in dit lichaam zit ting zal nemen. De heer Dekker spreekt de hoop uit, dat de heer Geuze in de toekomst in zijn nieuwe functie veel goed werk kan doen in de eerste plaats in het belang van ons land en in de tweede plaats in het belang van de landbouw. De Voorzitter spreekt zijn dank uit voor deze welgemeende woorden. Hij is getroffen door de grote toevloed van gelukwensen die hem van alle kanten uit Zeeland hebben bereikt. Spreker verwacht, dat in de verdere toekomst een zekere reorganisatie van zijn werkzaamheden noodzakelijk zal blijken te zijn. Hierbij zal de Z. L. M. een zeer belangrijke plaats in zijn hart innemen. De heer Geuze hoopt al zijn best te zullen doen lands- en landbouwbelan gen te dienen. Mededelingen. De heer J. B. Becu deelt mede, dat de hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap zich opnieuw heeft beraden over de kosten van het kweekwerk. Besloten werd dit moei lijke vraagstuk nader met vertegen woordigers van de kwekers te bestu deren. Het lijkt de hoofdafdeling bil lijk dat de kosten langs drie wegen vergoed worden, n.l.ï 1. door een kwekerspremie uit ver meerdering tot elite en origineel zaad; 2. nabouwheffing (plombegelden) 3. door een gebruikersbijdrage uit een areaalheffing. Zitdagen- Boekhoud bureau lïT oo sasr« OOSTBURG: Woensdag 24 oktober in café „De Windt". TERNEUZEN: Woensdag 24 oktober in hotel „Des Pays-Bas". ZIERIKZEE: Donderdag 25 oktober in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 25 okto ber in café „De Eendracht". KORTGENE: Donderdag 25 oktober in hotel „De Korenbeurs". SEROOSKERKE; Vrijdag 26 oktober in café „Huysse" van 91.30 uur. IJZENDIJKE: Zaterdag 27 oktober in hotel „Lievense". Deze iaatste kan dan door het Land bouwschap worden opgelegd. Gewenst lijkt echter, dat er waar borgen zijn dat de bedrijfsvoering van kwekers zo rationeel mogelijk zal zijn. Granen en peulvruchten. De marktsituatie van de granen is in zoverre meegevallen, dat de mono polieheffingen nog niet in werking be hoefden te treden. Over het algemeen baren de opbrengstcijfers over geheel ons land genomen meer zorgen dan de prijzen. Zoals wel bekend zal zijn heeft Frankrijk een groot overschot aan gerst, dat op 3.000.000 ton ge schat wordt. De invloed van deze voorraad op de marktsituatie in ons land zal dienen te worden afgewacht. Medegedeeld wordt voorts dat aan het Produktschap voor Zaaizaden on danks Zeeuws verzet gevraagd is on gekeurde schokkers vrij te geven voor de zaai. Vernomen is dat het Produkt schap dit heeft toegestaan, doch al leen voor export. Het Bestuur acht het vreemd dat dit reeds zo vroegtij dig is geschied. Aardappelen. Over de garantieregeling consump tieaardappelen is thans op alle pun ten overeenstemming bereikt tussen het Produktschap voor Aardappelen en het Landbouwschap. Samen zal bij de Minister getracht worden de rege ling thans doorgang te doen vinden. Verwacht wordt dat de opbrengst van de kleiaardappelen dit jaar niet zeer groot zal zijn. Om nauwkeurige cijfers te verkrijgen is door het Land bouwschap een inventarisatie per 15 oktober aangevraagd die hoogstwaar schijnlijk doorgang zal vinden. De federatie van bonden van klein handelaren heeft verzocht de mini mum maat van consumptieaardappe len op 40 mm te brengen. Dit vraag stuk zal zeker bezien worden, hoewel er op het eerste oog verschillende bezwaren aan kleven. Het zal nl. een verschuiving in de verbouw van de di verse rassen teweeg brengen. Voorts is het de vraag of de huisvrouw een hogere prijs over heeft voor aard appelen van 40 op. Vlas. Eind september werd in Madrid het jaarlijks congres gehouden van de „Confédération Internationale du Lin et du Chanvre", de internationale or ganisatie op het gebied van de pro- duktie en verwerking van vlas en hennep, welk congres werd bijge woond door de secretaris van de hoofdafdeling Akkerbouw. Tijdens dit congres werd zeer veel aandacht geschonken aan de dreigen de concurrentie van landen achter het ijzeren gordijn. Dit congres sprak zich uit vóór in tegratie in Westeuropees verband en heeft besloten de spoedige totstand koming van een gemeenschappelijke markt krachtig te bevorderen. Voorlopige oogstiraming 1956. Zeeuwse eilanden. De voorlopige raming van de ge wasopbrengsten voor de Zeeuwse eilanden wordt aan de vergadering medegedeeld. Hierbij dient er reke ning mee gehouden te worden dat de definitieve uitkomsten natuurlijk af wijkingen kunnen vertonen. Hieron der volgen de cijfers met daarachter de definitieve cijfers van 1955. Gewas kg/ha kg/ha wintertarwe, zomertarwe zomergerst haver ronde gr. erwten schokkers koolzaad blauwmaanzaad kar wij 4400 3850 4000 3650 3700 3350 3600 3900 3100 4200 2500 3450 2600 2950 800 1250 900 2050 vezelvlas (gerepeld) 5900 6200 vezelvlas (zaad) 1000 800 aardappelen 26000 29000 uien 35000 20000 Uit de cijfers per eiland is geble ken dat de opbrengst van de granen op Schouwen en Duiveland gemiddeld 800 kg per ha lager ligt dan elders. Hiermee is weer eens het bewijs ge leverd, hoe slecht de structuur van de grond op dit eiland nog is, en hoe nodig aanvullende gipstoewijzingen zijn. Werkgeversaangelegenheden. De besluiten, genomen op de verga dering van de commissie Werkgevers» belangen der Z. L. M. die op 27 sep tember jl. gehouden werd, worden uit voerig besproken. De door de bedrijfs vereniging voor de agrarische be drijfstak (de B. V. A. B.) gevolgde werkmethode bij de aankoop van kan toorruimten in Goes en bij de benoe ming van een directeur voor Zeeland kan, ofschoon formeel geheel juist zijnde, de bewondering van het be stuur niet wegdragen. Het centralistisch streven dat hier uit blijkt ligt de Zeeuwen bepaald niet. Wil men in de toekomst op vol ledige medewerking rekenen, dan zal een gedecentraliseerd overleg zeker nodig zijn. Ten aanzien van de plan nen van de B. V. A.B. om een nieuw Ioonboek in te voeren is het bestuur het met de commissie Werkgeversbe- langen eens, dat dit de loonadmini stratie eerder ingewikkelder dan een voudiger zal maken. Teneinde de no dige rust op dit punt te handhaven lijkt dit plan dan ook ongewenst. De B. V. A. B. zal er goed aan doen er re kening mee te houden dat de alge mene gedachte bij de boeren-werkge- vers leeft, dat deze instelling de loon administratie eenvoudiger dan vroe ger dient te maken. In verband met de problemen fond het toekomstige loonbeleid in de land bouw is het bestuur met de commis sie Werkgeversbelangen van mening dat de landbouw aan de slechte kant zit. Ofschoon er van een beheersing Leden van de Kring Oostelijk Zuid-Beveland! Komt vanmiddag naar Kruiningen! De Algemeen Voorzitter Ir. M. A. Geuze spreekt in de Korenbeurs over „ACTUELE PROBLEMEN IN DE LANDBOUW" van de lonen de laatste paar jaar niet veel terecht is gekomen is men er toch van overtuigd dat er naar ge streefd moet worden om aan het loon beleid in de landbouw de nodige aan dacht te besteden. Al lijken de overeenkomsten die met de landarbeidersbonden worden afgesloten vaak maar op papier te bestaan, toch acht men een voortzet ten hiervan noodzakelijk. T.a.v. de toepassing van de werk- classificatie in de landbouw wordt op gemerkt dat de opgezette berekingen theoretisch wel goed zullen zijn, maar men is bezorgd of een en ander ook in de praktijk hanteerbaar zal zijn. Tuinbouw. Medegedeeld wordt, dat in het Pro duktschap voor Groenten en Fruit uitvoerig gesproken is over de vast t^_stellen Tuinbouwafzetverordening Hierin wil men drie verordeningen samenvoegen, t.w. de Tuinbouwafzet verordening 1950, de Tuinbouwhan- delsverordening 1947 en de verorde- ning op het verrichten van handels daden door de veilingen. Omtrent het administratief veilen kwam men tot de conclusie, dat deze mogelijkheid van veilen voorlopig niet gemist kan worden, ook al kun nen hiertegen bezwaren worden aan gevoerd. Ter vergadering wordt o.m. opge merkt, dat ook in Zeeland vrij regel matig fruit op 't hout verkocht wordt. Bezwaar hiervan is, dat na de verkoo® niet in alle gevallen de .nodige cui. tuurzorgen worden verricht, waar door de kwaliteit van het fruit terug loopt. Tenslotte wordt medegedeeld, dat in de eerstvolgende vergadering van de Hoofdafdeling Tuinbouw van het Landbouwschap o.m. de teeltregeling 1957 zal worden besproken. Met name zal dan de contractteelt weer een punt van discussie uitma ken. Taxaties bij onteigening. De Commissie Grondgebruik van het Provinciale Landbouwschap was in zijn laatstgehouden vergadering van mening, dat de zgn. Commissie Van Noten die thans op het terrein van de taxaties werkzaam is, van ge meentewege te vaak als éénzijdige automatische taxateur wordt gezien en op dit punt een zekere monopolie positie bezit. De Commissie Grondge bruik achtte zulks onjuist en niet be vorderlijk voor een goede belangen behartiging. Het D. B. kan zich ge heel achter deze mening scharen. Een bevredigender systeem lijkt de aan wijzing van ee"1 ''""kundige door ieder van de b< de bij een ont. 'rening zijn betrokken. Er is natuur.,jk geen bezwaar tegen dat een van de partijen de Commissie Van Noten als deskundige aandient. (Advertentie). Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Gebrs De Jongh - Goes Import - Export POSTBUS 35 „Zaait „VICTORIA" zaden"

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 1