DE BOERENJEUGD Ilc Hulster ('amere van Rhetoriea Algemene Vergadering in Middelburg INTERNATIONALE contacten ORGAAN VAN DE LAND BOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Over 3 weken ZATERDAG 20 OKTOBER 1966 649 Redactie: A. C. Breure, C. J. van Damme, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Redactie-adres: Voor artikelen Groote Markt 28, Goes. Voor verslagen Goessestraatweg 4, Kapelle EEN ANTWOORD AAN INA. ,6 oktober 1956. LANDELIJKE PLOEGWEDSTRIJDEN De volgende data zijn voor de nationa le P. J. G.^.-ploegwedstrijden vastge steld: Paardenploegrwedstryddinsdag 23 oktober 1956. Trekkerploegwedstrijd: vrijdag 26 oktober 1956. Hoogstwaarschijnlijk worden deze wedstrijden gehouden: de paarden te Laren (Geld.) en de trekkers op Zuid- Beveland (Bathpolders „Middenhof"). De nationale kampioenen van verle den jaar worden ook uitgenodigd, ter wijl A. van Dijke en C. de Jager, beiden uit Wolphaartsdijk, voor de eer van de Zeeuwen in het strijdperk zullen treden. PROVINCIALE BLOEMENSCHIK- EN BAKWEDSTRIJD. Voor de tweede maal werd er een dergelijke middag gehouden en ditmaal in „De Landbouw" te Goes. De ruimte bleek, jammer genoeg, wat 1e klein voor de 30 bloemenschiksters. Desalniettemin was het een gezellige bijeenkomst, die des middags om 2 uur door mej. A. de Mul werd geopend. Direct daarna konden de juryleden van de bakwedstrijd het gebak gaan beoordelen, dat door 11 leden van de Z. P. M. was meegebracht. In de „bloemenzaal" steeg de span ning: „Wie zouden de prijzen behalen?" Over het algemeen waren de stukjes beter dan die van het vorig jaar. Na ruim een uur schikken kon de jury voor de bloemen aan het werk. De juryleden voor het bakken, be staande uit mej. S. Kleinepier, mevr. C. Schregel en mej. Huininga, maak ten inmiddels de uitslag bekend: 1. L. van Liere, Oostkapelle 82 pnt. 2. R. v. d. Slikke, St. Maartensd. 77 pnt. 3. M. de Jager, Kapelle, 74 pnt. 4. B. de Visser, Walcheren, 73 pnt. 5. A. de Mul, Hoek, 72 pnt. Tijdens het wachten op de uitslag van de jury voor het bloemenschikken, mej. De Groot en de heren E. Slabbekoórn en Budde, werd er gezamenlijk iets ge bruikt en meteen maar van de taarten en het gebak geproefd. Eindelijk was de jury tot haar resul taat gekomen en gingen de deuren open. De uitslag luidde: 1. B. Schieman, Axel, 10 pnt. 2. T. Wolfert, Hoek, 9pnt. 3. J. Dees, Hoek, 9 pnt. 4. J. Scheele, Hoek, 8 pnt. 4. S. van Driele, Zaamslag, 8 pnt. 5. S. Dieleman, Zaamslag, 6% pnt. 5. R. v. Fraeijenhove, Axel, 6% pnt. 6. J. de Mul, Hoek, 6 pnt. 6. T. Kostense, Kruiningen, 6 pnt. 7. C. Dees, Zaamslag, 5% pnt. 7. C. Lindenberg, Wolf.dijk, 5V2 pnt. 8. L. Kloet, St. Maartensdijk, 5 pnt. WIE MIST EEN GEBLOEMD BORD? Bij de bakwedstrijd is er een gebloemd bord blijven staan. De eigenares kan het aan het loket „Inlichtingen" op het Landbouwhuis te Goes terugkrijgen. Als nationale plattelandsjongeren-or ganisatie is het noodzakelijk, dat men internationale contacten heeft met de plattelandsjeugd, de gehele jeugd en die organisaties, die zich met de vor ming van de plattelandsjongeren be moeien. Door diverse internationale conferen ties en uitwisseling zijn contacten ver kregen met plattelandsjongeren-orga nisaties in diverse landen. Een aantal jaren geleden hebben de Volkshogeschool „Overcinge" te Havel- te en de P. J. G. N. een internationale bijeenkomst georganiseerd van platte landsjongeren uit diverse landen van Europa. Deze bijeenkomst was zeer goed bezocht. Geprobeerd zou worden deze bijeen komsten voort te zetten en te trachten te komen tot een internationale organi satie. Er werd een kleine werkgroep ge vormd onder leiding van de heer P. Dijkstra. Tot verdere resultaten en con ferenties is het echter niet gekomen. Wèl heeft de heer Dijkstra mede hier door en het Volkshogeschoolwerk diver se contacten gekregen in het buiten land en is hij op diverse internationale conferenties uitgenodigd. De laatste tijd zijn besprekingen ge voerd met diverse plattelandsjongeren organisaties om te komen tot een inter nationaal verband. Dit gaat zeer moei zaam, maar toch worden er vorderin gen gemaakt. Hopelijk kunnen in de komende winter concrete resultaten worden verkregen. Op het moment worden door diverse internationale organisaties conferenties voor plattelandsjongeren georganiseerd. Soms ontstaat hierdoor wel eens con currentie wat betreft programma's en data. Op initiatief van de F. A. O. (de we reld voedsel- en landbouworganisatie), gevormd door de regeringen van de di verse landen, bespreken vertegenwoor digers van de internationale organisa ties nu om tot een betere samenwer king te komen. De heer P. Dijkstra is voorzitter. De katholieke jonge boerenorganisa- ties hebben een internationale gevormd, „Myarc" genaamd, die kort geleden jn Nederland een congres heeft gehouden. Zij neemt ook deel aan de besprekingen van de internationale organisaties. Ver der is er de W. A. Y. (World Assembly of Youth), waarbij de overkoepelende jeugdorganisaties der diverse landen zijn aangesloten. Voor Nederland is dit de Nederlandse Jeugd Gemeenschap. Zij heeft een aparte secretaris voor het AAN DE SCHULDIGEN Het is een nare zaak, het is vervelend er steeds op terug te moeten komen en het is een drukke tijd met de bieten en zelfs nog met aardappels uitdoen, maar er zijn nog penningmeesters, die geen afscheid blijken te kunnen nemen van de contributies, die allang naar de provinciale L. J. G. moesten worden op gestuurd. Toe, ga eens naar het postkantoor of stuur er iemand heen, en stort de con tributie agrarisch jongerenwerk. Zij organiseert jaarlijks een conferentie voor leiders en bestuurderen van het plattelands jongerenwerk. De laatste was dit jaar in Zweden en werd namens de P. J. G. N. door de heer Roerink bijgewoond. De Europese Jeugd Campagne wil de Europese gedachte onder de jongeren bevorderen. Zij organiseert o.m. confe renties voor plattelandsjongeren. Dit jaar zijn er 6 in Nederland gehouden en 1 in Denemarken. De conferenties in Nederland werden gesubsidieerd door het Ministerie van Landbouw. Voor het komende jaar wordt gere kend op 5 of 6, waarvan 3 in Nederland. Deze conferenties zijn niet alleen voor de nationale leiders, maar ook voor lager kader. Dan is er nog de Confédération de l'Agriculture C. E. A. die ook een aparte plattelandsjeugdgroep heeft ge vormd. Bij de C. E. A. kunnen zich alle landbouworganisaties en coöperaties m Europa aansluiten. Zij heeft in één land diverse leden. Zij organiseert éénmaal per jaar een plattelandsjongeren conferentie. Hier worden meer de technische, technisch onderwijs, en economische vragen van belang voor de jongeren behandeld. Hiermee is een overzicht gegeven van de voornaamste internationale contac ten van de P. J. G. N. Willen wij in het internationaalwerk meedoen, dan is het noodzakelijk, dat wij aandacht besteden aan onze internationale contacten en deze trachten verder uit te bouwen. SPORTCLUB L. J. G. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. Door bovengenoemde vereniging is op 3 oktober opgericht een ping-pongclub. De eerstvolgende óefenavond zal op vrijdag 26 oktober in de Jeugdherberg te Axel worden gehouden. Houdt deze avond vrij want wij reke nen op uw aller komst HET BESTUUR. Ina, Het is een nare geschiedenis voor jou en voor een ander een moeilijke om op te lossen. Toen ik je verhaal las, dacht ik: nie mand kan zeggen wat je doen moet; wel kunnen we proberen je een goede raad te geven.. Zoals er in „De Boerenjeugd" geschre ven staat, heeft elk voorstel zijn méé en zijn tegen. Het beste lijkt mij, dat je thuis blijft; je houdt nog van Karei en je hoopt, dat het weer goed komt, maar je bent bang, dat het weer als vroeger zal wor den, dat. jullie allebei alleen maar be lang stelt in je eigen dingen. Karei in zijn bedrijf en jij in je huis. Je bekende zelf, dat je in Kareis za ken ook niet veel belangstelling hebt getoond. Ik heb eens gelezen: Wie geen belang stelt in wat een ander doet, moet ook geen belangstelling voor het eigen werk verwachten. Het is niet leuk schuld te bekennen, maar wie fouten maakt, moet ook zo flink zijn om het te bekennen, dat je fout bent geweest. Het beste is, dat je alles eens met Karei uitpraat en samen een oplossing probeert te vinden. Ik hoop maar voor je, dat alles weer goed komt. M. de H. LEES DIT EENS! Van 1954 tot 1955 vermeerderde het aantal bezoekers aan museums en ten toonstellingen in Nederland met 6.1 Niet minder dan 3.769.000 bezoekers werden in dat jaar toegelaten. In Zee land daalde het bezoekersaantal echter belangrijk. (Mededelingen C. B. S. nr. 7407.) Omdat afdamming met een inlaat- sluis te kostbaar zou worden, blijft het Zwin open. In de schorren van de Braakman- en de Paulinapolder zal voortaan de jacht niet meer worden verpacht, waardoor er een nieuw wa tervogelreservaat zal kunnen ontstaan. (Jaarvers!. 1955 Stichting „Het Zeeuwsche Landschap".) Uit de twee bovenstaande berichten valt ook wel weer af te leiden, dat Zee land het vooral van zijn natuur moet hebben, als het erom gaat toeristen iets aantrekkelijks te bieden. Ook onze oude stadjes zijn een be zoek overwaard; ook voor Zeeuwen. Het is een goed ding de schoonheid van je eigen provincie te ontdekken! Is dat niet eens een punt voor een pro vinciale activiteit voor ons? Met deze schone naam wordt het ge zelschap aangeduid, dat op onze jaar vergadering, de 10e november dus, voor onze L. J. G. een toneelstuk zal opvoe ren. Het charter van deze Rederijkerska mer is historisch verbonden aan een vele eeuwen geleden door het Bourgon dische Huis verleend privilege. Deze oude banden komen tot een hedendaag se uitdrukking in de namen, die in het bestuur van die camere gebruikt wor den, zoals hoofdman (voorz.), griffier (secr.), fiscaal (penningm.), de broe ders (bestuur), enzovoorts. Dat deze camere, ondanks haar oude banden, het toneelspel beoefent op mo derne en kunstzinnige wijze, bewees zij onder meer door op het eerste Zeeuwse Landjuweel de eerste prijs te behalen. Het verheugt het bestuur van de L. J. G. dan ook bijzonder, dat wij die camere op onze jaarvergadering zullen mogen begroeten en aan 't werk zullen kun nen zien. We zijn er van overtuigd, dat de L. J. G.-leden van hun waardering blijk zullen geven door in nog nooit- gezien aantal naar Middelburg te komen. Afgezien van alle andere be weegredenen, die tot komen nopen: het gehalte van het programma is zeer hoog en goed gevarieerd. Een volgende keer meer over het stuk, dat de Camere van Rhetoriea voor ons zal gaan spelen. Laat U alleen nog even de o, zo toepasselijke titel van het stuk vertellen„JEUG D." ■1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 13