DE FOKVEEDAG TE OOSTBURG. 629 ZATERDAG 13 OKTOBER 1056 De jaarlijkse fokveedag voor West Zeeuws-Vlaanderen HBraMffly thans reeds de 19de is altijd een bijzondere gebeurtenis op C f\ het gebied van de fokkerij van rundvee en kleinvee. Op 19 september j.l. stonden weer een 130-tal fokrunderen voor keuring en demonstratie op het Ledelplein opge steld, terwijl daarnaast het handels- en mestvee goed vertegenwoordigd was. De aanwezigheid van fokvarkens, schapen en geiten zorgt voor „elck wat wils". In een apart artikel zal hierover iets worden vermeld. Hoewel in deze streek nog steeds een verschui ving van melkvee naar, voor een belangrijk deel uit aankopen verkregen, jongvee (als fokvaars be stemd voor afzet) aan de gang is, was toch de kwa liteit en het aantal van de aanwezige melkkoeien ïs. SJOERD 38748 S. geboren 23-10- 53 Eigenaar: Stierenvereniging te Oostburg Kampioen Fokdag te Oostburg 19-9-'56 (Foto J. H. Lantinga.) bevredigend. Bovendien kon nog een zeer waarde volle eigen aanfok van jonge dieren worden ge toond. Een bewijs dat de veehouders nog de be schikking hebben over koeien met doorgefokte goede eigenschappen, die met passende stieren van goede aanleg een jonge generatie van best exterieur en type weten voort te brengen. De stieren. In de rubriek stieren geb. vóór 1954 ging de belangstelling uit naar Rotterda Smits 45, 39505 S., R. P. S., van de K. I.-vereniging West Zeeuws-Vlaanderen en Sjoerd, 38748 S. van de Stie renvereniging Oostburg. Eerstgenoemde stier, die als oud-kampioen (1955) ter opluistering aanwezig was, heeft zich op ruim 3-jarige leeftijd ontwikkeld tot een uitstekende exterieur-stier met type (adel) en harmonische verhoudingen. Is bovendien stukkig en gespierd. Zijn nafok wachten we met belang stelling af. Sjoerd, thans 3 jaar oud, heeft zich vol doende ontwikkeld, heeft adel en is vast gebouwd, kon even meer behangen. De titel van kampioen, die hem voor dit jaar werd toegekend, was hij waard, 't Belangrijkste is, dat hij in zijn aanwezige afstammelingen reeds heeft getoond goed en uni form te fokken, zodat hij beslist als een aanwinst voor de vereniging mag worden gezien. In deze streek worden nogal wat jonge stiertjes aangehouden. Voor de rubrieken jongere stieren en in het bijzonder van de stierkalveren was dan ook goed ingeschreven. Nogal matig was de ru briek jaarlingen, geb. van 1 juli t/m 31 december 1955. Bovenaan kwam Jan (d. Anna's Juweel, 37377 S.) van P. J. Vercouteren, Retranchement; voldoen de t.a.v. type, robustheid en diepte, maar over het geheel wat smal met niet geheel correcte schouder aansluiting en kruis. Mocht als reserve-kampioen achter de kampioenen meegaan in het défilé. De rubriek in de eerste helft van dit jaar geboren stier- (Vervolg van vorige pagina.) ring. De groepen van 3 vaarzen vormden een rede lijk goede rubriek met een aantrekkelijke kop groep. De uitslag was la. J. Boot Nzn.; ib. M. C. Kuyper en lc. E. Verburg. Nog meer indruk maak ten de bedrijfsgroepen van 3 stuks koeien, waar voor niet minder dan 12 fokkers hadden ingezon den. Een fraaie la-prijs was voor een uniforme groep best gebouwde melkkoeien van C. Padmos; lb. A. J. A. Bolijn (uniform, goede uiers); lc. J. B. Manni (individueel heel goed, iets minder uni forme groep)ld. B. Viergever; le L. M. Moer- mond. Vermelden wij tenslotte, dat er een produktie- klasse kon worden samengesteld met 11 koeien. De hoogste produktie en daarmee een eerste prijs in deze klasse haalde de koe Bonkje van Jac. v. d. Welle te Zierikzee (ld-prijs voor exterieur). Haar opbrengsten zijn: leeftijd melkgift vetgeh. vetopbr. dagen 3.— 5503 4,10 226 353 4.6100 4,10 250 347 Ir. W. L. HARMSEN. tjes, toonde enkele met redelijke kwaliteiten. De totaal-indruk was ook bevredigend. Twee eerste prijzen werden toegekend, la werd Paula's Adema (d. Witzij's Adema, 33205 S.) van Th. Dierikx, Schoondijke; typisch, iets fijn gebeend met iets wei nig voorhand maar goed van diepte. De lb-prijs be haalde de vrijwel gelijkwaardige Rudie (d. Sjoerd 38748 S.), eveneens soortig met goed kruis, iets steile schouder en wat weinig gewrichten. De kalfvaorzen. De oudere hoogdrachtige rubriek geb. 1 januari1 juli 1954, vertoonde een heel goede bezetting, de kwaliteit was redelijk met beste kop, het geheel wat weinig eenvormig. Een 4-tal eerste prijzen werden uitgereikt, la. Tinie v. h. Eikenbosje (d. Rotterda Smits 26, 30198 S, R.P.S.) van Gebrs. Rijckborst, St. Kruis (diep en mals met goede lijnen, wat zwaar staartstuk); lb Nolda (d. Theo, 39992 F. R. S.) van P. A. Kools, Cadzand (sterk, soortig, iets sabelbenen); lc Tsjikke (d. Leonard Wytstaart, 41908 F. R. S.) van C. Dierikx de Smet, Schoondijke (goede kwaliteit, best behan gen, iets heupig en matige benen); ld Frisia Geer tje 56 (d. Haskera Keizer Diamant, 38862 F. R. S., R. P. S.) van M. de Bruyne, Zuidzande (evenredig en diep, iets stug). De rubriek zichtbaar drachtige kalfvaarzen van deze leeftijd vormde een vrij goede klasse met 3 voldoende edele kopnummers, maar nogal veel kwa liteitsverschil. la. Elizabeth (d. Lena's Eduard 2, 30810 S, R.P.S.) van J. de Bruijne, Cadzand, even redig en behangen met fraaie kop, iets weinig' ach terbenen; lb Minke 96 (d. Jantje's Eduard, 39488 F.R.S., R.P.S.) van M. de Bruijne, Zuidzande (wel edel, wat rank, maar iets gedrukt en heupig); lc. Catharina 25 (d. Rotterda Smits 26) van D. Dekker, Waterlandkerkje, vast gebouwd, iets stug, bemer king op benen. De vaarzen. De rubriek geboren van 1 juli t/m 31 december 1954, was vrij goed met een uitlopend kopnummer in Aaltje 49 (d. Roosje's Fluweel F. R. S.) van M. de Bruyne, Zuidzande. De rubriek vaarzen, geboren van 1 januari1 juli 1955, was groter met gemiddeld beter kwaliteit, la Juweel (d. Eachweid Juweel, 33504 R. P. S.) van Iz. L. Bas ting, Retranchement, een edel kopnummer, iets arm gespierd; lb Coba (d. Adema Eduard 31 v. d. Vlijthoeve, 36958 S.) van A. E. de Milliano, Oost burg, harmonisch en solide, weinig edele kop)lc Johanna 30 (d. Bockama Leeuwarder 212 F. R.S.) van L. de Regt, Retranchement, zwaar en mals, matig evenredig, iets los)ld Lady 31 (d. Eachweid Juweel) van P. van Cruijningen, Zuidzande. De pinken, geboren 1 juli t/m 31 december 1955, vormden een kleine klasse met goede kop. la Anna 4 (d. Selma's Adema, 41939 F. R. S.) van M. de Bruyne; lb Metje v. d. Belt (d. Haskera Piet, 41004 F. R. S.) van A. E. de Milliano, Oostburg. Bij de rubriek vaarskalveren (geboren 1 januari 1 juli 1956) overheersten de Sjoerd-afstammelin gen. Het geheel kon ons zeer bevredigen, zowel in type als uniformiteit. De rangschikking werd als volgt: la Lady 32, een evenredig kopnummer met adel, van P. van Cruijningen; lb Romkje, van A. Sturm, Waterlandkerkje; lc Paula van D. de Bruijne, Waterlandkerkje; ld Koba v. h. Eikenbosje, van Gebrs. Rijckborst, St. Kruis. Een fraai 4-tal evenredig gebouwde Sjoerd-dochters. In totaal wer den in dezé rubriek 10 dochters van Sjoerd en 1 van Witzij's Adema bekroond. Bij de groepenkeu- ring verscheen Sjoerd met een 8-tal goed geselec teerde jonge dochters en behaalde hiermee een zeer verdiende 1ste prijs. Veelbelovend voor de toe komst. In de rubriek van de melkvaarzen (geboren 1 januari1 juli 1954) werden slechts 3 dieren ge toond. Het kopnummer liep er wat uit in kwalitei ten, n.l. Marianne (d. Albert, 33522 S.) van Iz. Cy- souw, Cadzand. De melkgevende koeien, geboren 1 juli t/m 31 december 1953, was eveneens matig bezet. Het kopnummer was heel goed van verhou ding en type, n.l. Metje 27 (d. Edelsteen, 39382 F. R. S., R. P. S.) van A. E. de Milliano. De rubriek melkkoeien, geboren 1 januari1 juli 1953, liet dieren van goede klasse zien met een goede kopgroep: la Reintje 46 (d. Heerhofster Ali 3, 35388 R. P. S.) van J. F. Dekker, Biervliet, liep er in adel en lijn nogal wat uit. Bezit het moderne type met prima gevormd kwaliteitsuier, komt in ontwikkeling iets tekort, won bij de keuring om het kampioenschap van de melkgevende koeien, de hoogste titel, om haar type en adel wel verdiend; is in haar beenstand echter niet sterk. De lb.-prijs in haar leeftijdsrubriek ging naar Jenny v. h. Eiken, bosje (d. Lena's Eduard 2, 30801 R.P.S.) van Gebrs Rijckborst; lc werd Trijntje 20 (d. Johan Willem, 40378 F. R. S.) van J. Haak, St. Kruis. De melkgevende koeien, geboren in 1952, vorm den een wat onregelmatige klasse, echter met een 3-tal goede fokprodukten van eigen bodem, n.l. melktypische dieren met goede verhoudingen en massa. la. Tosca v. d. Belt (d. Rotterda Smits 26, 30198 S, R.P.S.) van A. E. de Milliano; lb Liza van Corrahoeve eveneens een Rotterda Smits doch ter van J. de Rijcke, Sluis en lc Dina's Witzij (d. Witzij's Adema) van W. de Jonge, Biervliet. De ru briek in 1951 geboren melkgevende koeien had als koploper de bekende Anna 49 (d. Anna's Rudolf, 36593 F. R.S.) van Iz. Risseeuw, Cadzand. Een koe met sterke lijnen, goede verhoudingen en diepte, ruim uier, dat iets slijtage vertoont. Ze deed een ernstige gooi naar het kampioenschap van de melk gevende koeien, dat velen haar, ook om haar beste ontwikkeling, hadden gegund. Ze werd reserve-kampioene van de melkgevende koeien ach ter de reeds genoemde Reintje 46. In haar rubriek behaalde Reintje (d. Nanno, 30800 S.) van M. de Rijcke, Aardenburg een lb-prijs (te vet voor de afd. melk- en fokkoeien!De catego rie melkgevende koeien, geboren in en vóór 1950, was wat weinig uniform. Het kopnummer Jetske (d. Rinse, F. R. S.) van Iz. L. Basting, Retranche ment, was zeer goed. De droogstaande koeien- De rubriek jonge koeien, geboren in 1952 en 1953, was maar matig bezet. De lste prijs was voor de iets los gebouwde, maar zeer goed" behangen en voldoende fijne Grietje (d. Wit zij's Adema) van E. Buysse, Groede. Deze koe be haalde het reserve-kampioenseliap van de droog staande koeien. Een opvallend betere klasse werd samengesteld uit de droogstaande koeien, geboren in 1950 en 1951, met voldoende uniformiteit en type, de conditie was bij enkele dieren te zwaar. De La-prijs was voor de ruime, correct gebouwde, diepe en voldoende luxe Son ja <d. Wodan, 30194 S.) van A. Dierikx, Aardenburg. Zij won bovendien een wel verdiend kampioenschap van de droogstaande koeien, lb Selma (d. Nanno, 30800 S.) van J. de Rijcke, Sluis, lc Liza (d. Wodan, 30194 S.) van A. Dierikx, Aardenburg. Van de vóór 1950 geboren droogstaande koeien won de R.-koe Stella van J. de Rijcke, Sluis de enige eerste prijs (kon wat meer adel bezitten De te Oost'burg gebruikelijke aparte rubriek van Keurstaniboekkoeien vormde ook nu weer een goe. de klasse met vele individuele kwaliteiten bij koeien die reeds eerder hoog werden bekroond. De wat matige uniformiteit kon ons niet geheel be koren. De uierontwikkeling en -kwaliteit was in het algemeen zeer goed. De gerenommeerde Corrïe 46140 kg melk (gemiddeld daggift 20,1 kg) met een vetgehalte van gemiddeld 4,20 c/c. Hiermede be haalde zij ook de eerste prijs in de produkticklasse. Op de tweede plaats in de keurstamboekklasse, met een lb-prijs,'kwam Annie 10 (d. Anna's Adema, 30424 F. R. S., R. P. S.) eveneens van A. Verhage; lc werd Rika (d. Frits, 21831 S.) van M. A. de Rijcke, Aardenburg die ook met een beste opbrengst in de produktieklasse uitkwam; ld Elza (d. Willem 7, 27548 S.) van A. de Feijter, Breskens. De groepenkeuringen trokken weer veel belang stelling. We meldden reeds de goede prestatie van de Sjoerd-afstammelingen. De bedrijfsgroepen keuring, van 4 stuks boven 1 jaar, werd weer een succes voor A. E. de Milliano (groep met voldoende adel, melktekenen en uniformiteit). We hadden de indruk dat zijn groep in 1955 niet geheel werd ge ëvenaard. De lb-prijs was voor de groep van A. J. Verhage (individueel beste dieren, met even afwij kende uiers en die iets minder goed bij elkaar pas ten). Voor de rubriek drie-tallen (boven 1 jaar) van één eigenaar was voldoende ingeschreven, ze vorm de een goed geheel, la Iz. L. Basting (uniforme groep kwaliteitsdieren)lb M. de Rijcke, Aarden burg (goed, iets minder eenvormig)lc Gebr. Rijck borst, St. Kruis (uniform, niet minder dan lb Tenslotte verdient bijzondere vermelding de fok- prestatie van de koe Jet v/h Eikenbosje van Gebrs (d. Sophie's Frans, 19300 S.) van A. Verhage, Schoondijke, oogstte opnieuw succes met de la-prijs in deze zware klasse. Een thans 10-jarige koe van klasse, goede maatverhoudingen en fijn soortig, hoewel niet meer geheel modern in type (in ver houding iets veel gewicht in de voorhand). De uit stekende produktie siert deze koe buitengewoon, n.l. in 7 melkperioden een totaalopbrengst van REINTJE 46 84625a R. v. J., geb. 5-2- 53 Fokker-EigenaarJ. F. Dekker te Biervliet Kampioene melkgevend Fokdag te Oostburg 19-9-'56 (Foto J. H. Lantinga.) Rijckborst, die haar goede eigenschappen zodanig vererfde, dat ze met een evenredige en uniforme groep een verdiende la-prijs behaalde in de rubriek koeien met minstens 3 afstammelingen. De kwali teit van deze om foktechnische redenen zo belang rijke categorie was van dien aard, dat alle 3 inzen dingen een eerste prijs kregen, lb-prijs Reintje van M. A. de Rijcke, lc Rika van dezelfde eigenaar. We kunnen vaststellen, dat deze West Zeeuws- Vlaamse veetentoonstelling een goede stimulans is geweest voor de veefokkerij. Gezien de kwaliteit van het getoonde, kan dit gebied met goede tradi ties nog vlot mee met andere streken in Zeeland, waar de fokkerij intussen ook niet stilstaat. Ir. W. L. HARMSEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 9