HET RUNDVEE TE ZIERIKZEE. <628 ZEEUWS LANDBOUWBLAD De tweede jaarlijkse fokvee- dag voor Schouwen en Duive- land op 20 sept. j.l. is een suc cesvolle demonstratie gewor den, waarop de veehouders in dit gebied met voldoening kunnen terugzien. Door goede organisatie, uitstekend ter rein en goed weer hadden de keuringen van 180 stuks fokvw, verdeeld over 16 rubrieken, een vlot verloop. Daarnaast werd er door de aanwezigen een leven dige interesse getoond voor het werk van de jury. Het aantal belangstellenden had wat groter mogen zijn. Het belangrijkste feit dat kan worden geconsta teerd is de grote vooruitgang in kwaliteit van de getoonde dieren in vergelijking met de fokveedag in 1955. In praktisch alle rubrieken was het exte rieur beter, wat een gevolg was van verschillende factoren. In de eerste plaats kwam raar voren, dat het laatste jaar van centrale aankopen van Fries fokvee door de Landbouwherstelcommissie nog een belangrijke versterking heeft opgeleverd van het peil van de thans aanwezige fokveestapel. Daar komt bij dat na de eerste proeve in oktober '55 de veehouders onder de in te zenden dieren beter hebben geselecteerd. Dieren van geheel onvol doende type ontbraken thans vrijwel geheel, wat de totaal indruk en de uniformiteit in de diverse rubrieken zeer ten goede is gekomen. De begin nende veefokkers van Schouwen en Duiveland heb ben hiermede de juiste lering getrokken uit de door de jury vervulde taak van keuren en aangeven van gewenst(e) type en fokriehting. Hier komt bij, dat het toilet der voorgebrachte dieren veel beter ver zorgd was dan een jaar geleden. Een bewijs dat deskundige voorlichting op dit gebied door de vee houders in dit gebied is gewaardeerd en begrepen. Hierdoor kwamen de goede eigenschappen van de dieren beter tot hun recht. En tenslotte was de conditie, in het bijzonder ook van het jongvee, aan zienlijk gunstiger. Een goede voeding en verzor ging van het melk- en fokvee werpt niet alleen goede vruchten af in produktie en groei, maar be vordert ook het aanzien van het uitwendig voor komen en hiermee de handelswaarde. Hoewel de bedrijfsomstandigheden voor het vee op Schouwen en Duiveland thans veelal nog lang niet ideaal zijn, wordt aan de levensvoorwaarden nodig voor goed vee in toenemende mate aandacht besteed. De resultaten hiervan waren op 20 sept. j.l. dan ook bevredigend. Duidelijk is, dat met het nu aanwezige veebe stand op verantwoorde wijze moet worden voort- gefokt. Stieren van hoge kwaliteiten (goed type en de gewenste afstamming) zijn hierbij beslist noodzakelijk. Gezien de sterk overheersende Friese afstamming van het verkregen fokvee, moeten wij er op wijzen dat uit fokkundige overwegingen ge bruik van prima manlijk fokmateriaal van Fries type en pedigree voor de verdere consolidering van een in fokwaarde zo betrouwbaar mogelijke vee stapel noodzakelijk moet worden geacht. Een goede bloedaansluiting van de vader- en moederdieren is hiervoor gewenst. In het bijzonder de K. I.-ver eniging kan hiertoe belangrijk bijdragen. Zoals reeds gemeld, werden de keuringen met aandacht gevolgd. We laten hier een korte bespre king volgen van de verkregen uitslagen, waarbij we ons moeten beperken tot de eerste prijzen. Bij de stieren ontbreken oudere dieren met be wezen fokwaarde. Van de jonge aangevoerde stie ren heeft de stier Meircedes, 41247 S, geb. 22-3-'55 (d. Pietje's Adema 14, 33088 F.R.S.) van de K. I.- vereniging Schouwen en Duiveland goede kansen voor de fokkerij. Uit beste Friese bloedlijnen voort gekomen, kan hij op een zeer goede exterieur- en produktie-afstamming bogen. In zijn uiterlijk is nij fraai gelijnd en vast gebouwd, met veel adel en voldoende diepte (flanken), behoorlijk correct beenwerk. Als 1%-jarige nog in volle ontwikkeling. AKKE 49 371126 KS. geboren 11-11-'48 Fokker: Kooistra en De Hoop ie Winsum Eigena »i Padmos Ie Eikerzee Kampioen lokdag Zierikzee 20-9-'56 h ingeschreven in N. R. S. 86 pin ab. (Foto J. H. Lantinga.) In zijn leeftijdsrubriek had hij geen concurrentie van gelijkwaardige dieren en was als le-prijs win naar voorbestemd voor het kampioenschap van de stieren. In de rubriek 1-jarige stieren viel nog een eerste prijs, n.l. voor Rintje's Adema, geb. 19-ll-'55 van E. Verburg, Noordgouwe, een stier van voldoende ontwikkeling en manlijk foktype met wat stugge voorhand (steile schouder), maar goed midden- en achterstel. Bij gebrek aan beter, viel hem het reservekampioenschap toe. Het melkvee was goed vertegenwoordigd, in het bijzonder de jonge koeien, wat een afspiegeling geeft van de situatie op het eiland. De eerste kalfskoeien, hoogstens 6 mnd. melk gevend. vormden een klasse van goed peil met iets te weinig uniformiteit. De kopnummers waren Jarinkje 33 (d. Nieuwkoop's Neres, 39151 F.R.S.) van het Voorbeeldbedrijf „Friesland-hoeve" te Elle- meet; een goed gelijnde, maar wat ranke melk- typische koe met best zij-aanzicht en dito uier. Moet wat aan massa winnen. Behaalde de la-prijs. De lb-prijs was voor Mina 2 (d. Eachweid Juweel, 33504 S, R.P.S.) van E. Verburg. Iets forser type, matig edel, maar voldoende geribd en best uier. Kruis kon fijner, lc. Bonte Evert je 26 (d. Bokke- mer Paul 2, 41207 F.R.S.) van J. v. d. Hoek, Elle meet. Best ontwikkeld, totaal-indruk goed, hoewel iets stug, in details enkele afwijkingen (kruis wat heupig en matig achteruier), ld Poelster Theda (d. Poelster Paul B.P. 105. 39890 F.R.S.) van A. F. Schoof, Oosterland. Soortig, uitgesproken melk- type, wat vlakke ribben. De grote bezetting van de rubriek eerste kalfs koeien, langer dan 6 mnd. gekalfd, maakte splitsing nodig in vóór en na l-9-'53 geboren. In de oudere groep werd een eerste prijs toegekend voor het doelmatig gebouwde kopnummer Atje 58 (d. Friso 11, 32685 F.R.S.) van S. en J. J. de Vlieger, Nieu- werkerk. Overigens was deze rubriek wat onregel matig. De jongere groep in deze rubriek was uni former met een behoorlijke kopgroep, met type. la. Houkje 1 (d. Sijke's Verwachting, 36753 F.R.S., R.P.S.) van J. der Weduwen, Kerkwerve; lb. Fokje 5 (d. Cammingha Dina's Adema, 30904 S.) van L. M. Moermond, Dreischor; lc. Gerda 9 (d. Riant van de Buurt, 29818 S.) van A. Hanse, Haamstede; ld. Akke 52 (d. Rewerd Rudolf, 39733 S., R.P.S.) van dezelfde eigenaar. De tweede kalfskoeien, hoogstens 6 mnd. melkg., maakten een wat gewone en iets weinig uniforme indruk. In het algemeen dieren met goede klier- uiers. Harmonisch en secuur gebouwd was Keetje 55 (d. Anna's Eduard, 29570 S., R.P.S.) van J. Boot Nzn., Kerkwerve, met wat weinig luxe in kop en voorstel. Zij behaalde niettemin een la-prijs, ge volgd door nog 3 dieren met eerste prijzen: lb. Jels- ke 6 (d. Roerder Lolke, 32669 S., R.P.S.) van B. den Boer, Zierikzee; lc. Hiltje 5 (d. Arnold, 39982 F.R.S.) van J. L. Manni, Ouwerkerk, en ld. Jelle's Hiltje 5 (d. Strandjutter, 33969 F.R.S., R.P.S.) van L. M. Moermond, Dreischor. De tweede kalfskoeien, langer dan 6 mnd. gekalfd, moesten eveneens ge splitst worden. De groep oudere dieren (geb. vóór l-9-'52) bestond over het geheel uit dieren van vol doende tot goed exterieur met beste kopgroep, la. De harmonisch gebouwde Klazina 8 (d. Nico, 31831 S., R.P.S.) van B. Viergever, Zierikzee. lb. Jeltje 13 (d. Bertus, 35565 F.R.S.) van A. F. Schoof, Oos terland; lc. Nette 59 (d. Bootje's Martena 22, 34717 F.R.S. van B. Viergever, Zierikzee. In de groep jongere dieren van deze rubriek kon eveneens een kopgroep van bevredigende kwaliteit worden ge vonden. De aanwezigheid van enkele dieren met beslist te weinig type deed echter afbreuk aan de groep als geheel. De la-prijs was voor Oliviers Lena 62 (d. Anna's Olivier 1, 38208 F.R.S.) van de „Friesland-hoeve" te Ellemeet. Typisch met goed uier, iets gedrukj; lb. Van der Goot 53 (d. Schui len burg, 36528 F.R.S.) van C. P. de Vlieger, Kerk werve, voldoende type en verhoudingen, hoewel iets scherp in het voorstel en matig gevormd uier; lc. Jantje 62 (d. Succes, 24849 S., R.P.S.) van A. J. A. Bolijn, Roosendaal, mals en behangen, maar wat week, zwaar staartstuk; ld. Bertha 11 (d. Jon- gema Erno's Adema, 33398 S., R.P.S.) van B. A. Huigens, Kerkwerve, diep met goed uier, wat on edel voorstel. De 3de kalfskoeien, hoogstens 6 mnd. melkge vend, vormden een vrij goede groep met 2 beste kopnummers. Maaike 14 (d. Rob, 34501 F.R.S., R.P.S.) van J. der Weduwen, Kerkwerve, behaalde de la-prijs. Fraai type met wat vlakke voorribben en wat weinig ontwikkeld achteruier. Een goede lb. werd de Hoop 60 (d. Reinder Eduard, 37021 F.R.S., R.P.S.) van Th. C. Ganzeman, Noordgouwe (type, met fijne melktekenen, maar wat zwakke achterbenen). De 3de kalfskoeien, meer dan 6 mnd. gekalfd, vormden oen wat grotere klasse met beste kopdieren. la. werd de goedsoortige, diepe R.-koe Wolkje 2, van G. A. Kloet te Zierikzee (kon in de achterhand fraaier), lb. Martena's Tietje 98 (d. Martena's Jonker, 38237 F.R.S., R.P.S.) van J. B. Manni, Ouwerkerk; lc. Suze 9 (d. Zwarte Jan, 27405 F.R.S.) van L. C. Bolijn, Zierikzee; ld. Adema 212 (d. Adema 368, 36992 F.R.S.) van E. Verburg, Noordgouwe. Dieren van een fijn type, waarvan uiervorm en beenwerk iets te wensen overlieten. In de kleine rubriek 4de kalfskoeien, hoogstens 6 mnd. melkgevend, werd een zware strijd gestre den om de kopplaats. Na arbitrage werd de re servekampioene 1955 A uk je Adema (d. Gerard Adema, 31817 F.R.S., R.P.S.) van J. B. Manni, Ouwerkerk la geplaatst vóór Akke 4 van S. L. Vijverberg, Ouwerkerk, die met de lb-prijs werd bekroond. Aukje Adema stond in prima conditie, is een kloeke, best geribde verschijning met adel, die in details iets afwijkt (iets ingestoken hals en iets afwijkend gevormd vooruier). Akke 4 is een koe van uitstekend foktype, eveneens sterk gelijnd en behangen, maar wat enkel in de voorribben en met wat wijd geplaatste voorste spenen. In de rubriek 4de kalfskoeien, meer dan 6 mnd. gekalfd, werden meerdere prima dieren gepresenteerd, waaronder 3 eerste prijzen werden toegekend, la- prijs de evenredige, uitgesproken produktie-typi- sche koe met fraai uier: Jarinkje 25 (d. Jetze, 35051 F.R.S., R.P.S.) van het Voorbeeldbedrijf „Frieslandhoeve". Deze koe behaalde, hoewel ze wat rank is met enig tekort aan maten, nog hoger rang, door bij de keuring om het kampioenschap van de koeien als reserve-kampioene te eindigen. In haar rubriek werd lb. de sterke, behangen en meer massale nog voldoende typische Feikje 17 (d. Sjoerd, 31054 F.R.S.) van A. J. A. Bolijn, Roo sendaal (wat nauwe speenstand). De lc-prijs was 7'3 WM. MERCEDES 41247 S. geboren 22-3-55 Fokker: P. J. v. d. Werl ie Oude Bildrijk Eigenaar: K. I. Vereniging Schouwen-Duiveland Kampioen siieren Fokdag Zierikzee 20-9-'56 (Foto J. H. Lantinga.) voor Aaltje 13 (d. Marius, 31151 F.R.S.) van dezelf de eigenaar (beste melktekenen, iets ondiep en wat gewoon voorstel). De vóór 195(1 geboren melkkoeien, hoogstens 6 mnd. melkgevend, vormden een wat weinig uni forme klasse met individueel voldoende edele die ren. Het 3-tal kopdieren was typisch, iets licht ge bouwd. la. Grietje 3 (d. Tinus, 25228 S.) van C. Padmos, Eikerzee; lb. Oenema Lucie K. S. (d. Koosje's Eduard, 33651 F.R.S.) van C. Flohil, Brou wershaven; lc. Sjoukje 4, een R.-koe, van C. N. Steenland, Dreischor. De rubriek koeien, geb. vóór 1950 en langer dan 6 mnd. gekalfd, tenslotte, vormden een goede klasse met extra kop. De la- prijs behaalde de kampioene van 1955, n.l. Akke 49 K.S. (d. Franskje's Cerus, 34010 F.R.S.) van C. Padmos, Eikerzee. De buitengewone klasse .van deze beste koe werd dit jaar reeds benadrukt door haar inschrijving in het N.R.S. met ab voor alge meen voorkomen en 86 punten, waarmee ze in Zee land aan de spits staat. Ze behaalde ook deze dag het kampioenschap van de koeien. In haar rubriek werd Akke 49 gevolgd door een tweetal dieren die elkaar zware concurrentie aandeden, n.l. lb. de cor rect gebouwde Hannie (d. Roosje's Eduard, 33651. F.R.S.) van B. Bolkenbaas, Kerkwerve, kop matig edel, en lc. Anneke 34 (d. Canadees, 32144 F.R.S van L. M. Moermond, Dreischor, edele behangen koe met wat lange banden. Een ld-prijs werd toe gekend aan Boukje van J. v. d. Welle, Zierikzee. De vaarzen maakten een aanzienlijk betere in druk dan in 1955 (meer kwaliteit en uniformiteit). In de rubriek kalfvaarzen, geb. vóór 1 juli 1954, be haalde Prinses 73 (d. Willem Adema Jan, 34015 F.R.S., R.P.S.) van A. F. Schoof, Oosterland de la- prijs, voldoende adel, best kruis. Dit dier werd reserve-kampioene van de vaarzen; lb. in haar rubriek was Reintje's Nelly (d. Reintjes Rietje's Eduard, 35348 F.R.S., R.P.S.) van P. Vijver- berg, Ouwerkerk; lc. Agnes 3, van J. der Wedu wen, Kerkwerve. Bij de vaarzen, geb. van 1 juli 1 nov. 1954, was de la-prijs voor de fraaie, malse en behangen Marie, van M. J. van Gastel, Nieuwerkerk, die tevens tot kampioene van de vaarzen werd aan gewezen, lb. in haar rubriek werd Adema 213 (d. Poelster Bertus B.P. 113, 34023 S., R. P. S.) van E. Verburg, Noordgouwe; lc. Jarinkje 36 (d. Nieuw koop's Neres, F. R. S.) van de „Frieslandhoeve". De groep vaarzen, geb. 1 nov. t/m 31 dec. 1954, leverde 4 goede eerste prijzen op: la. Tetje 39, van I. Geelhoed, Ellemeet; lb. Molly van J. van Tigge- lên, idem; lc. Mina van A. C. Dalebout, Noordgou we; ld. Ada van J. Boot Nzn. Kerkwerve. In de rubriek vaarzen geb. 1 jan.1 juli 1955 werd la. Klaske 3 van B. Legemate, Kerkwerve; lb. Tjisje 11 van M. C. Kuyper, Ouwerkerk; lc. Julia na van L. M. Moermond en ld. Marijke 9 van M. C. Kuyper. (Goede klasse met veelbelovende kopnum mers). De pinken, geboren 1 juli t/m 31 dec. 1955, vorm den een te kleine gewone rubriek. Eerste prijs: Er- na's Juweel van M. en L. Vis, Noordgouwe. De bedrijfsgroepen verdienen bijzondere waarde- (Zie verder volgende pag. Ie kolom onderaan.X

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 8