BEDRIJFSECONOMIE. i berichten Firma P. J. VAN DE SANDE WILT U EEN ADRES Korte (IA ZATERDAG 13 OKTOBER 1956 (XXXVIII.), In de vorige schets behandelden wij het ver schijnsel dat de vervangingswaarde steeg boven de historische uitgaafprijs. Thans willen we het omgekeerde geval bespreken. We doen dit aan de hand van hetzelfde voorbeeld. Aankoopprijs der combine 10.000,Levens duur 5 jaar. Restwaarde 1.000,Elk jaar wordt een vast van de vervangingsprijs afgeschreven. Aan het begin van het 4e jaar is de vervangings prijs gedaald tot ƒ7.500,De restwaarde blijft 1.000,—. Gedurende de eerste 3 jaren is telkens 1.800,— afgeschreven. Dus in totaal 5.400,De boek waarde der combine is dus 4.600, Het gevolg van de prijsdaling der combine is, dat we op de aanschafwaarde der combine 2.500, moeten afboeken, terwijl de afschrijvingen in de eerste 3 jaren achteraf blijken te hoog te zijn ge weest. Deze hadden n.l. moeten bedragen 20 van (ƒ7.500,ƒ1,000,ƒ1.300,per jaar en niet 1.800,per jaar. De waardedaling der combine moet worden be schouwd als een aantasting van het vermogen der onderneming. Dit geeft dus een verlies van 2.500,Omgekeerd is de te hoge afschrijving in de eerste 3 jaren een winst ad 1.500, Deze winsten en verliezen dragen een zeer bij zonder karakter en moeten niet met het gewone bedrijfsresultaat vermengd worden. In de boek houding gebruikt men voor deze verschillen veelal een rekening prijsverschillen, waarop voor- en na delige verschillen worden geboekt. Gezond bedrijfsbeheer eist echter dat we op deze rekening nooit een verliessaldo laten staan. Dit boeken we ten laste van de Winst- en Verliesreke ning. Voordelige saldi blijven wel op deze rekening staan en vormen dan een reserve voor eventueel latere nadelige prijsverschillen. Onze lezers die wel eens de jaarstukken onzer grotere coöperatieve verenigingen onder de ogen krijgen, zullen na de uiteenzettingen van deze en de voorgaande schets enigszins georiënteerd zijn over het karakter van deze rekening. Ten overvloede merken wij op, dat ook prijsver schillen op voorraden e.d. op deze rekening kunnen zijn geboekt. Principieel geeft dit echter geen ver andering in het karakter dezer rekening. Na bovenstaande zal het duidelijk zijn waarom we de toepassing der vervangingswaarde een levensbelang voor de onderneming noemden. Immers hierdoor houden we vermogen binnen de onderneming ook als in het verleden fouten ge maakt zijn doordat we de prijsstijging niet konden voorzien. Omgekeerd brengen we door prijsdaling vrij komende middelen niet tot uitkering, daar deze geen verteerbaar inkomen vormen, maar reser veren we deze. Het vermogen der onderneming blijft hierdoor intact en wordt aangepast aan de gewijzigde om standigheden. Dat één en ander voor de kostprijsberekening van zeer ingrijpende invloed is zal, zonder meer wel duidelijk zijn. Voor onze zuivere land- en tuin bouwbedrijven moge dit nu niet een zo grote rol spelen, voor onze grotere organisaties op het ge bied van land- en tuinbouw is de betekenis niet licht te overschatten. Afschrijvingspolitiek. Bij de bespreking der afschrijvingen zal het onze lezers gebleken zijn, dat veelvuldig van schattingen moet worden gebruik gemaakt. Men denke slechts aan de bepaling van de levensduur (zowel tech nisch als economisch). Ook bij de meest concien- tieuse opvattingen komen toch allerlei sterk sub jectieve elementen naar voren, welke op de af schrijvingen een sterk willekeurig stempel drukken. Dit willekeurigheidselement is de oorzaak dat meerdere schrijvers van geen afschrijvingsplan willen weten, maar elk jaar de afschrijving maar door schatting willen vaststellen. Deze opvatting is onjuist en leidt tot een ver keerde kostprijsberekening. Zeer duidelijk komt dit wel uit als de waarde van een bepaald werk tuig door economische slijtage sterk daalt. Het is niet rationeel om deze waardedaling ten laste van één enkel jaar te boeken en hiertoe zou deze methode voeren. Het is dus noodzakelijk om een doelbewuste af- schrijvingspolitiek te voeren. Deze afschrijvings- politiek moet reëel zijn. We dienen zowel te waken tegen overschatting als tegen onderschatting van de levensduur der activa. Overschatten we de levensduur dan stellen wij de afschrijving te laag en krijgen dus een te lage berekening der kosten, met kans op verlies. Onderschatten we de levensduur dan stellen wij de afschrijvingen en dus ook de kosten te hoog met als gevolg dat de verkoopprijs te hoog zal wor den berekend en we de concurrentie met anderen die scherper en juister calculeerden niet aan kun nen en verlies zullen lijden op onverkoopbare voor raden. We willen in een volgende schets hierop nog iets nader ingaan. B. MEIJERS, Directeur Boekhoudbureau Z. L. M. Aflevering van vee in het algemeen, en in het bijzonder van fokvee, bestemd voor het buitenland: Zorg voor een goed stevig halster; knap uw die ren zo goed mogelijk op door, indien nodig, wassen en bijknippen; lever de dieren, wanneer het kou der wordt, met een dek af. Al deze dingen maken een goede indruk, niet alleen op kopers, maar ook op buitenlandse af nemers en is zodoende een reclame voor U zelf en voor ons land. Op den duur zult U daarvan zeer zeker de vruch ten plukken. Advertentie) Langere levensduur voor landbouwmachines De landbouwer is veelal zeer goed op de hoogte van hetgeen moet worden afgeschreven van het machinepark. Opvallend is, dat op sommige be drijven de onderhoudskosten van trekkers en andere zware machines betrekkelijk hoog zijn, terwijl het nuttig effect van de machines wordt verminderd door het optreden van storingen. De oorzaak ligt praktisch steeds in onvoldoende zorg voor het machinepark. Bij aflevering zijn de trekkers prima. Doch het is de wijze waarop de boer er mee omgaat, welke 'beslist of de trekker een voordeel dan wel een verliespost wordt. Wie aan de veilige kant wil staan, zorgt er in de eerste plaats voor dat zijn machines goed worden onder houden. Met Esso Rust Ban en een goede soort verf kan het schadelijke roesten worden geweerd. Daarnaast is het gebbuik van de juiste'brandstof fen en smeermiddelen een onafwijsbare eis. Esso brandstoffen en smeermiddelen zijn op grond van praktijkervaringen en wetenschappelijk onderzoek nauwkeurig aangepast aan de eisen, die het boeren bedrijf stelt. De boer die rekent vertrouwt op de wereldreputatie van Esso. iwr Handefsdrt/kkerf Telefoon 201i Noordstraat TERNEUZEN ONDERHOUD VAN MACHINES TIJDENS HET VVERKSEIZOEN De ongunstige weersomstandigheden van deze zomer hebben de noodzaak van mechanisatie nog weer eens onderstreept. De uren, dat er gewerkt kon worden, waren schaars en natuurlijk is het dan van het grootste belang dat deze tijd zo goed mogelijk wordt uitgebuit. Oponthoud, aldus de heer ir. P. W. Bakker Arkema in een onlangs in de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw gehouden praatje, moet zo veel mogelijk worden voorkomen en dus moeten de machines onge stoord kunnen doorwerken, met andere woorden, de machines moeten bedrijfszeker zijn. Natuurlijk moet de aankoop van een machine economisch verantwoord zijn, maar de boer dient er rekening mede te houden, dat het de soliditeit van een machine niet ten goede komt, als zij goedkoop van aanschaf moet zijn. Elke machine heeft een bepaalde gebruikswaarde, die afhangt van de prijs, de levensduur en de bedrijfszeker heid. Vooral bij oogstwerktuigen is de bedrijfs zekerheid van belang. Het uitvallen van een zelf- binder of transporteur kan bijv. grote schade tengfcvolge hebben. In de eerste plaats moet ervoor worden ge zorgd, dat de machine bedrijfsklaar is, voordat het werkseizoen begint. Maar even belangrijk is het onderhoud tijdens het werk. Hoe ingewik kelder een werktuig is, des te noodzakelijker is dit dagelijks onderhoud. Bij een trekker behoort een smeerschema, waarin de maandelijkse, de wekelijkse en de dagelijkse verzorging zijn aan gegeven. Raamploegen, cultivatoren en andere werktuigen waarbij nog glij-assen voorkomen, trekken lichter door geregeld smeren van de wiel- assen. Bovendien vermindert dit de slijtage. Van belang is ook een regelmatige controle van de spanning van luchtbanden van wagens, zelfbin- ders, trekkers en andere werktuigen. Scharen en risters van ploegen, die niet worden gebruikt, moeten worden schoongemaakt en met vet of olie ingesmeerd. Het seizoen van het bietenrooien staat weer voor de deur. De machines, die hiervoor worden gebruikt, moeten vaak onder zeer moeilijke om standigheden werken. Controleer daarom regel matig aandrijfkettingen, kopmessen en licht- scharen. Reparatie in het veld vergt immers veel meer tijd dan thuis. Nu van het secretariaat van de Sociaal-Economi sche Raad bericht is ontvangen dat de heffings verordening pootaardappelen van het Landbouw schap is goedgekeurd, kan worden overgegaan tot uitvoering van de overnameregeling pootaardappe. len oogst 1956. Omtrent het beleid voert het Land bouwschap nauw overleg met de handel, waarbij het de bedoeling is de overname- of garantieprijzen ten opzichte van het vorig jaar met 50 cents per 100 kg te verhogen. Het Landbouwschap zal de uit voering van de regeling opdragen aan de St.O.P.A., terwijl voor de overname van eventuele overschot ten in het algemeen dezelfde voorwaarden zullen gelden als in voorgaande jaren. Zo nodig zal er naar worden gestreefd reeds binnenkort de gele genheid tot aanbieding open te stellen. Ook deze winter zullen door het Bedrijfslabora». torium voor Grond- en Gewasonderzoek te Ooster beek, met vestigingen te Groningen, Goes ent Geldrop, voorlichtingsavonden kunnen worden ver zorgd. Aanvragen hiertoe worden gaarne drie we ken voor de dag waarop de bijeenkomst zal plaats vinden ontvangen op het hoofdlaboratorium „Ma- riëndaal" te Oosterbeek. Op deze voorlichtings avonden kunnen lezingen gehouden worden over de ontwikkeling van het grondonderzoek. Speciale aan dacht kan worden besteed aan de kalktoestand, de fosfaattoestand van onze grond, en het onderzoek op sporenelementen. Vele van deze inleidingen kun nen worden geïllustreerd met gekleurde lantaarn plaatjes en films kunnen in het programma wor den opgenomen. Aan deze avonden zijn geen kos ten verbonden. Op 4 oktober verrichtte de Autokeuringsdienst van de Algemene Verladers en Eigen Vervoeders Organisatie (E. V. O.) de 25.000ste vrijwillige pe riodieke keuring. In 1948 werd met één keurings auto een aanvang gemaakt met het periodiek meestal tweemaal per jaar keuren van auto's van E. V. O.-leden, die daarvoor belangstelling had den. De periodieke keuring welke tegen' geringe vergoeding wordt uitgevoerd, omvat de gehele tech nische staat van het voertuig. Aan de hand van het schriftelijke keuringsrapport kan de eigenaar Nu van het secretariaat van de Sociaal-economi- in een nabije toekomst gebreken kan gaan vertonen, zodat hij tijdig maatregelen kan nemen. Dat deze keuringen een belangrijke bijdrage tot verbetering van de verkeersveiligheid betekenen, blijkt uit het feit dat vrijwel geen enkele bedrijfsauto behoefde te worden afgekeurd bij scherpe controle op de technische toestand van het voertuig door de poli tie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 7