Van voorbeelddorp tot streekverbeteringsplan. ALLERHANDE. 625 Staring C. B. Wintertarwe ZATERDAG 13 OKTOBER 1956 Nu de landbouwvoorliehtingsdienst zich in de vorm van streekverbeteringsplannen gaat toe leggen op het invoeren van een nieuwe methode van voorlichting, is het wellicht goed eens even stil te staan bij de proeven die werden genomen, om na te gaan wat er met deze nieuwe methode be reikt kan worden. We hebben hierbij het oog op de resultaten die gedurende de afgelopen drie jaar bereikt zijn in de voorbeeld-dorpen Kerkhoven en Rottevalle. In 1953 werden twee gehuchten, nl. Kerkhoven bij Oisterwijk en Rottevalle bij Drachten, uitge zocht als streek, waar men een proef wilde nemen met het harmonisch verbeteren van alle punten waarin de bedrijfsvoering of de huishouding was achtergebleven. Tot vóór drie jaar waren deze gehuchten vol slagen onbekend, waar toestanden heersten zowel op het gebied van de bedrijfsvoering als van de huisvesting, die deze bewoningscentra bestempel den als achtergebleven gebieden. Nu, na drie jaar, is er echter in deze voorbeeld dorpen veel veranderd en dank zij deze proef neming mogen zij zich verheugen in de belang stelling van de gehele Nederlandse landbouw. Ge zien het bereikte resultaat, mogen zij dan ook trots zijn op hetgeen gemeenschappelijk tot stand gebracht werd. Respectievelijk 30 en 26 boeren en boerinnen uit Rottevalle en Kerkhoven sloten zich als deel nemer aan. Elke deelnemer had naast het recht op steun bij de verbeteringen die aangeboden werden in de vorm van subsidies uit tegenwaardegelden van de Marshall-hulp en gelden van het Ministerie van Landbouw, de verplichting boven het bedrag wat aan subsidies werd ontvangen, minimaal de helft van dit bedrag te investeren. In het eerste jaar kwam f 286.000,vrij uit de zgn. tegenwaarderekening van de Marshall hulp, waarvan 2/a werd besteed aan uitkeringen aan de deelnemende boeren en Vs aan de bestrij ding van algemene onkosten. In het tweede en derde jaar werd voor beide dorpen een bedrag van f 70.000,uit de begroting van het Ministerie van Landbouw ter beschikking gesteld. Sinds 1 mei 1956, toen de financiële steun werd beëindigd, moet op eigen kracht het werk voortgezet worden. Gedurende deze drie jaren konden opmerke lijke resultaten bereikt worden, wat uit het onder staande moge blijken. In Kerkhoven In Kerkhoven vindt men het gemengde bedrijfs- type met 7-15 ha familiebedrijven, welke praktisch zonder vreemde arbeidskrachten worden gedreven en met een bouwplan, bestaande uit 45 pCt. bouw land en 55 pCt. grasland. De opzet in dit voor beeld-dorp was, aan die onderdelen van het be drijf en van het huishouden die verbetering be hoefden, bijzondere aandacht te besteden. De resul taten bleven niet uit. Momenteel worden er meer koeien, varkens en kippen gehouden, de melkop- brengst per ha is met 15 pCt. gestegen, verbete ringen in het bouwplan, woningverbeteringen en verbetering van de hygiënische toestanden konden worden bereikt. Vóórdat Kerkhoven voorbeeld-dorp werd, was de gemiddelde melkproduktie per koe 3500 kg melk met een vetgehalte van 3,35 pCt. In het laatste seizoen bedroeg de produktie 3915 kg met een ge halte van 3,67 pCt. vet. Het arbeidsinkomen per arbeidskracht nam toe van f5100,— in 1953-'54 tot f5200,— in 1954-'55 en tot f 6500,in 1955-'56. Het netto-inkomen van het gemiddelde der deelnemende boerderijen bedroeg het eerste jaar f 8700,nam het tweede jaar toe 'tot f 9300,en bereikte in het derde jaar zelfs f 10.500,—. Het arbeidsinkomen per bedrijf in Kerkhoven ligt thans f 1000,boven de normale L.E.I.-bedrij- ven van 7-15 ha in Midden-Brabant. Naast de blijvende voordelen die uit bedrijfs- verbeteringen voortvloeien blijkt o.a., dat de vraag naar voorlichting blijft aanhouden, dat de boeren zelfs meer activiteit blijven ontplooien (werktui gen-coöperaties en potercombinatie) en dat de (Advertentie) C.B.-rassen zijn oogstzekere rassen 1 1 een ras, dat vertrouwen IC geniet. Verkrijgbaar bij de plaatselijke landbouwvereniglngen. animo voor het volgen van cursussen groot is. Bovendien heeft Kerkhoven invloed op de omge ving, waarvan de waarde niet direct meetbaar is, In Rottevalle In Rottevalle werd, in tegenstelling met Kerk hoven, niet het gehele bedrijf onder de loep ge nomen, maar op elk bedrijf één onderdeel in prima staat gebracht. Op drie bedrijven werden de totale omstandigheden in aanmerking genomen. Boven het vereiste minimum werd door de deelnemers in Rottevalle nog f60.°00,extra geïnvesteerd. Op de grondverbeterings- en stalverbeteringsbedrijven werden goede resultaten geboekt. De varkenshouderij en -fokkerij en kippenhou- derij konden zich uitbreiden. In de huishouding werd door aanle., van waterleiding en elektriciteit veel verbeterd. Veel aandacht werd besteed aan de looplijnen voor de huishouding. Op een bepaald bedrijf moest voor de gezinswas vóór de verbete ring 1800 m worden gelopen, nadien 260 m. Op een ander bedrijf wijzigde het gezinsinko men uit varkens zich van f 3262,in het eerste maar wat na verloop van jaren' wel tot uitdrukking zal komen. jaar, tot f7258,in het derde jaar, waarbij welis waar langer moest worden gewerkt, maar waar tegenover deze extra werkuren f 3,50 per uur op brachten. De inkomsten uit de varkenshouderij stegen gemiddeld van f 4300,tot f 6600, Door stimulering van de varkens- en pluimvee stapel werden op de gezinsbedrijven tot 15 ha goede resultaten bereikt, zonder dat moeilijkheden werden ondervonden. Daartegenover liep men op de bedrijven met betaalde arbeidskrachten direct vast door de stijgende lonen. Ook de invloed van Rottevalle op de omgeving is moeilijk in cijfers te waarderen; niettemin mag worden aangenomen dat mede tengevolge van het rondleiden van plm. 10.000 excursisten zeker een stimulans van deze verbeteringen zal uitgaan. Naast deze geslaagde proeven is men reeds spoedig overgegaan tot het stichten van: In „Persbericht," een uitgave van het Hoofd- Produktschap van Akkerbouwprodukten, lazen wij een bericht, dat overgenomen was uit het blad „Groothandel in Levensmiddelen," over de groene erwten. Zoals men weet, is er in ons eigen land door het slechte weer grote schade geleden aan de groene-erwtenoogst. In verschillende landen van West-Europa is het van hetzelfde laken een pak. De oogst is kleiner dan normaal en de kwaliteit minder. Dit geldt vooral voor Engeland. Uit Frans- Marokko werd eveneens gemeld, dat de groene- erwtenoogst slecht was. In Zweden is de oogst er goed afgekomen. Deze was daar zelfs aanzienlijk groter dan in 1955. Dit jaar werden er namelijk 640.000 zakken (45 kg) geoogst tegen 240.000 in 1955. In de jaren 1950'54 bedroeg de oogst gemiddeld eveneens 640.000 zak ken. Op de Westduitse peulvruchtenmarkten heeft zich een sterke prijsstijging voltrokken. Nederland se erwten, exportkwaliteit, die in het begin van het jaar nog tegen 40,5042,verkrijgbaar waren, zijn met meer dan 100 in prijs gestegen. De hoogste stand werd bereikt bij 91, waarna de laatste dagen de prijzen terugliepen tot 83 tot 85. Zowel in Argentinië als in Chili is er een groot aanbod in peulvruchten, die door de regen geleden hebben, terwijl standaard-kwaliteiten buitengewoon schaars en hoog in prijs zijn. West-Duitsland vindt dit jaar een compensatie voor de vermindering van de Nederlandse leveran ties in Amerika. In Alaska-erwten is er een ruim aanbod. Ofschoon de prijs is opgelopen van 58,90 tot 68,40 per 100 kg, zijn zij nog steeds goedkoper dan het Nederlandse produkt. Er wordt echter geen garantie gegeven, dat de Amerikaanse erw ten niet door kevers zijn aangetast. Hierdoor geven vele peulvruchten-firma's de voorkeur aan de Ne derlandse en Belgische erwten. Gele erwten wor den van Denemarken en Zweden betrokken. De verwerkende industrie koopt Algerijnse erwten. De aankopen van consumptie-erwten vertoonden de eerste zes maanden van dit jaar een stijging. De handel in peulvruchten is de laatste weken in West-Duitsland veel levendiger geworden. De vraag is aanzienlijk toegenomen, mede als gevolg van de hoge prijzen van groenten en conserven, waar door vele huisvrouwen overstappen op erwten en linzen. Men rekent ook voor de komende maan den op een vlotte afname, temeer daar in de win termaanden het verbruik pleegt toe te nemen. Wat bonen aangaat heerst er nog grote onzeker heid omtrent de omvang van de leveranties door de landen achter het IJzeren Gordijn. Niemand kan voorspellen of en in welke mate Bulgarije, Tsjecho- Slowakije, Roemenië en Polen als leveranciers zullen optreden. In Iran is de oogst afgelopen, er worden nog slechts onbetekenende partijen aange- Rationalisatiekernen waarbij men, uiteraard met zeer beperkte sub sidies, probeert een aantal dicht bij elkaar gelegen bedrijven in enkele jaren op een hoger niveau te brengen. Op deze bedrijven wordt speciaal aan dacht besteed aan technische verbeteringen. Even als in de voorbeeld-dorpen is bij deze rationalisatie kernen ervan uitgegaan, dat men door samenwerking en gedachtenuitwisseling meer kan bereiken dan alleen. Gezien de goede ervaringen in de voorbeeld dorpen en in de rationalisatiekernen, heeft men het zelfde principe van deze methode van land bouwvoorlichting nu toegepast in de: Streekverbeteringsplannen, waarvan er momenteel al verschillende onder handen zijn. Bij deze streekverbeteringsplannen wordt ge poogd in aansluiting op een herverkaveling of ruilverkaveling, in nauwe onderlinge samenwerking en met medewerking van deskundigen, zowel van het georganiseerde bedrijfsleven als van de land bouwvoorliehtingsdienst, in korte tijd een verbete ringsplan tot stand te brengen. Naast de technische knelpunten, wordt vooral aandacht besteed aan de huishoudelijke voorlichting als onderdeel van dit gehele agrarische verbete ringsplan. Ook in onze provincie is intussen in de ge meente Eede een dergelijk streekverbeteringsplan op gang gekomen. In de toekomst zullen hieraan nog enkele andere toegevoegd worden. Met het oog op de elders behaalde resultaten menen wij, dat het goed is dat aan deze methode de volle aandacht besteed wordt en dat, mits de wil tot samenwerking aanwezig is, de betrokkenen in de streek waar men op deze manier intensief werkt, veel profijt kunnen hebben van de aan gebrachte verbeteringen, waardoor het peil van de gehele streek omhoog gaat. v. I. boden. De Italiaanse bonen zijn min of meer een luxe-artikel. Over het algemeen worden consump tiebonen minder gevraagd dan enkele jaren ge leden. Het rooien van de aardappelen is in België in volle gang. Het aanbod wordt dringender, terwijl de vraag vrij beperkt blijft. Er worden nog geen voorraden opgeslagen ten gevolge van de vrees voor zieke aardappelen. Brussel noteerde 115125 francs (ƒ8,74ƒ9,50) volgens herkomst en kwali teit, voor Bintje geleverd te Charleroi. De Franse autoriteiten hebben het voorlopige resultaat gepubliceerd van de pootaardappelkeu- ring van dit jaar. Het goedgekeurde pootaardappelareaal is in Frankrijk in vergelijking met het vorige jaar met ruim 5000 ha of 18 achteruitgegaan. Het ras Bintje, dat 53 van het totale goedgekeurde areaal beslaat, ging met 28 achteruit. Deze vermindering van de Franse pootaardappel- produktie werpt nu reeds haar schaduwen op de markt. Tot zaken is men nog niet gekomen. De vermeerderaars tonen geen haast om hun produkt van de hand te deen. Maar vraag is er ook niet veel. Men wil afwachten hoe de prijzen worden. Hieryan valt echter niets te zeggen. Men verwacht in Frankrijk dit jaar een vrij groot overschot van consumptie-aardappelen. Voor afzet van het onverkoopbaar restant, dat de alge meen secretaris van de Franse aardappeltelersbond schat op 600.000 ton, zullen wel maatregelen ge nomen worden, waarvan genoemd worden bevor dering van de export door premie, bevordering van stomen en inkuilen en het omhoog brengen tot 45 mm van de minimumafmeting voor de afzet van consumptie-aardappelen. In het eigen land is er thans overeenstemming tussen het Produktschap voor aardappelen en het Landbouwschap over de garantieregeling voor de consumptie-aardappelen. Aan de Minister zal worden voorgesteld, dat iedere bezitter van aardappelen, teler zowel als handelaar, zonder enige andere beperking, dan dat hij minstens 5 ton moet aanbieden, moet kunnen contracteren. De gelegenheid tot aanbieding dient ten minste opengesteld te worden van 15 oktober tot 15 novem ber en van 1 maart tot 1 april. Zij moet zo nodig en afhankelijk van de markt situatie verlengd worden. De afzet door het A. V. A. dient zodanig te zijn, dat de normale markt niet opnieuw belast wordt. De betaling dient binnen enkele weken na af name te geschieden. Op partijen, die in het najaar zijn gecontracteerd en niet voor 1. januari afge nomen, wordt in januari een voorschot betaald van ƒ4,per 100 kg. De Hoofdafdeling Akkerbouw van het Land bouwschap zal aandringen op inventarisatie door het Produktschap van de binnenlandse oogst per 15 oktober a.s.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 5