DE BOERENJEUGD k American in Kamperland... Algemene Vergadering in Middelburg 633 ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Rock and Roll. Over 4 weken ZATERDAG 13 OKTOBER 1966 Redactie: A. C. Breure, C. J. van Damme, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M, Sanders Redactie-adres: Voor artikelen Groote Markt 28, Goes. Voor verslagen Goessestraatweg 4, Kapelle Er is op het ogenblik een beweging onder de jeugd aan de gang, die bijna uniek is voor onze tijd. Een massa- stroming, die zeer vele jongeren en ouderen meesleurt, als voor- of als tegenstanders, maar in ieder geval als geïnteresseerden. Ongetwijfeld hebt U er in kranten of tijdschriften, voor radio of televisie of gewoon zo maar, al over gehoord: de rock and roll rage! De zaak is een nader overdenken waard. Ook een bespreking op een af deling of op een discussiegroep. Voor zover mij bekend, raakt dit weliswaar onze L. J. G. niet direct, maar het is heel goed mogelijk, dat dit in de naaste toekomst wèl het geval zal worden. Laten we de feiten van deze muziek en dans-zaak eens proberen nauwkeu rig te ontleden. In de hele Amerikaan se en West-Europese wereld komt het dezer dagen voor, dat de politie zalen moet ontruimen, bioscopen moet leeg halen, charges moet uitvoeren in de straten en dergelijke gewelddadige din gen meer. De meeste kranten, vooral de sensatiebladen, wijden daar artike len met foto's aan en maken er zo een kwestie van nationaal belang of inte resse van. Naar verluidt is die beweging begon nen, toen er een film uitgebracht is, die tot titel heeft: „Rock around the Clock"; een film, die wij hier wel niet te zien zullen krijgen. Het is niet juist dat zoals men nochtans lezen kan die film iets ge heel nieuws gebracht heeft; rock and roll-muziek en dans bestaan al zeker meer dan een jaar. Wanneer we het nagaan, en de manier van dansen ruw weg gaan indelen, dan krijgen we ach tereenvolgens: de tamme dansen (wals, tango, foxtrot enz.), de stomp, en trek- dansen (jitterbug) en de extase-dansen (rock and roll). Hoewel er jazz-critici zullen zijn, die mij onmiddellijk zullen tegenspreken, meen ik, dat weer ruwweg er een overeenkomst is tussen de ontwikke ling van de jazzmuziek en de dans. Vooral wanneer we jazzmuziek zien met de blik van de jongere; d.w.z. wat die onder jazzmuziek verstaat. Critici zullen zeggen, dat die jeugd dan geen werkelijke jazz kent, maar hoogstens commerciële jazz, zoals die gespeeld wordt door een stelletje handige zaken lui musici, die weten hoe ze een zaal moeten vol krijgen. We zullen dit punt laten rusten, maar het feit blijft dan, dat de jeugd een felle interesse toont voor een be paald soort muziek en daar de invloed van ondergaat. Maar gaat het werkelijk om die muziek? Rock and roll-muziek en -dans zijn tenminste al een jaar binnen onze grenzen, waarbij het b.v. in Amsterdamse dancings beoefend werd. De grote herrie is pas gekomen, nadat de jeugd begonnen is de orde te verstoren. (Hou trusthallen in Den Haag, Tivoli in Utrecht.) De daarop volgende ordeherstelling en kranten- publiciteit hebben de jongeren een wel kome gelegenheid gegeven om verzet te gaan plegen. Nederland bezien door bril van Miss Diane Dameron Momenteel zitten over heel de wereld een aantal Amerikaanse jonge mensen, tussen de 20 en 30 jaar, verspreid, die men, ruim bezien, kan beschouwen als goodwill-ambassadeurs voor de Verenigde Staten en die tot doel hebben om jongelui en families van het platteland in het betreffende land te leren kennen en waarderen, en door uitwisseling van ervaringen en opvattingen een betere verstandhouding en wederzijds begrip tot stand brengen tussen de naties onder ling. Deze jongelui, IFYE's genoemd (The International Farm Youth Exchange), kan men op het ogenblik vinden op het platteland van Algiers, België, Japan, Nigeria, de Ryukyu Eilanden, kortom vrijwel over de gehele wereld en ook Nederland wordt door twee Amerikaansen bezocht. Om U een indruk te geven van hun bezoek en hun Nederlandse ervaringen, hebben wü bij de familie Mol op Kamperland de 20-jarige Diane Dameron op gezocht en met haar een praatje gemaakt. Diane is 20 jaar oud, woont in Ma- rianna in de Staat Arkansas en stu deert huishoudkunde aan de Universi teit van haar woonplaats. Nu moet men de huishoudkundige studie in de ruimste zin van het woord-nemen, want er worden aanzienlijk meer vak ken gedoceerd, waarvan miss Diane het hare moet weten om met goed succes haar eindexamens te doen en zich huis houdkundige te noemen. Zij is enig kind thuis, het gezin Dameron zou men kunnen vergelijken met een Neder lands „familie Doorsnee'' gezin; het bezit radio, televisie, ijskast en een auto. Mr. Dameron is directeur van een katoen-proefbedrijf, waarvan de eigenaar de Universiteit van Arkansas is. Op dit proefbedrijf doet men veler lei experimenten, de katoen betref fende. Ziehier enige summiere ge gevens over de family Dameron. AANPASSEN Miss Diane Dameron doet alles om ons landje zo goed mogelijk te leren kennen. Op het moment, dat wij bij de familie Mol arriveerden, was ze juist op de fiets naar de schoenmaker in Kamperland om een boodschap te doen. De schoenmaker sprak geen Engels, dus moest zij zich met de Nederlandse woorden, die ze kende, behelpen. Dat ze hier niet tegenop zag, tekent het karakter van deze Amerikaanse jonge dame. Zij wil haar „missie" hier zo goed mogelijk volbrengen en daarom past zij zich aan de Nederlandse ge woonten en gebruiken aan. Zij is nauw- Nu is het plegen van verzet in die zin: het zich kanten tegen een zich zelf opleggend gezag, zowel een Neder landse trek, als iets dat de jeugd eigen is. Als er morgen verboden wordt een das over je linkerarm te dragen, wan neer je op straat loopt, dan lopen er overmorgen benden jongeren met das sen over hun linkerarm door de stra ten. Gaat U uw eigen jeugd maar na. Hoe meer de politie handelend op gaat treden tegen die rock and roll- jeugd, hoe vaker de kranten stukken en foto's over demonstraties publiceren, hoe meer men jongeren van school gaat sturen; met andere woorden: hoe meer men de jongeren laat denken, dat het om een belangrijke zaak gaat, die in hoge mate interessant is en een zaak, waarin de jongeren zullen hebben te buigen, hoe meer men die jeugd in een verzetshouding dwingt en prikkelt. Met bovenstaande is de zaak nog lang niet afgedaan; ik kom er nog op terug. gezet en interesseert zich voor de Ne derlandse problemen en wij zijn er van overtuigd, dat de Amerikaanse com missie, die haar uit zeer velen heeft gekozen om deze reis te maken, ten volle tevreden kan zijn. DRUK LEVEN. Dat ze hier niet stil kan zitten, is be grijpelijk. Zij heeft vele plichten en zij komt deze ten volle na. Eén van die plichten bestaat o.m. uit het schrijven van artikelen over ons land voor enkele Amerikaanse kranten. Zij moet deze wekelijks insturen en wij hebben enkele van deze artikelen gelezen. Het viel ons op hoe zij er in is ge slaagd verscheidene Nederlandse ge woonten en plaatselijke omstandig heden zo goed weer te geven. Op onze vraag, wat haar nu direct had gety peerd bij haar aankomst in Nederland, antwoordde miss Diane dat het haar opviel dat de reusachtige reclamebor den ontbraken, waardoor men in Ame rika het omringende landschap bijna niet kan zien. Overigens zag ze overal kleine bloementuintjes, zelfs tot op en kele meters van de spoorlijn. Zij kon zich goed indenken, dat men hier met de grond moet woekeren en vertelde dat het haar bijzonder imponeerde dat er op zo'n kleine oppervlakte ongeveer 10 miljoen mensen woonden. De staat waarin zij woont is ongeveer 3 x zo groot als ons land en er wonen ca. 2 miljoen mensen Miss Diane heeft tijdens haar ver blijf in Nederland met de bekende Ame rikaanse efficiency fabrieken, tentoon stellingen, scholen, kerken, vergaderin gen, bijeenkomsten enz. enz. bezocht en zo tussen neus en lippen merkte zij op, dat zij in alle elf Nederlandse provin cies was geweest, alsmede in de nieuwe polders. En dat ze al deze bezoeken niet als „sight-seeing" had beschouwd, bleek wel uit de talrijke bijzonderheden die zij hierover wist te vertellen. Zij dient vele dingen te weten, want wan neer zij weer in de States terug is, wachten haar nog vele vergaderingen en lezingen, waar zij over haar Hol landse belevenissen moet vertellen. AMERIKA—EUROPA. Vanzelfsprekend kwam het ook te praten over de vele verschillen en over eenkomsten tussen de beide continen ten. Er zijn echter zovele dingen, die zó typisch Amerikaans of zó typisch Europees zijn, dat vergelijkingen on mogelijk zijn. Zo heeft ieder land zijn problemen, merkte miss Diane op en het is voor een buitenstaander niet zo gemakkelijk om zich een oordeel te vor men over de interne moeilijkheden van een ander land. „Zoals het rassen vraagstuk b.v." merkte Uw verslag gever, misschien niet zo erg tactisch, op. Dit is inderdaad een niet erg gemak kelijk punt om over te praten, gaf miss Dameron ten antwoord, maar Amerika is zo groot en in vele delen wordt dit probleem anders bezien. Zij geloofde er wel van overtuigd te zijn, dat dit proces gestaag zal voortgaan en dat er op de lange duur geen rassenprobleem meer zal zijn. Overigens zeide zij van de Nederlandse godsdienst niet veel te begrijpen. Waarom is hier alles zo streng gescheiden? Waarom zijn er zo veel verschillende soorten Christelijke scholen, sportverenigingen, reisvereni- gingen, enz. en waarom Iaat ook hier de onderlinge verdraagzaamheid wel eens wat te wensen over. Zij kon zich wel indenken, dat vele dingen geba seerd zijn op een innerlijke overtuiging, die misschien op eeuwenoude tradities berust en hoewel zij traditie, waarvan in een jong land als Amerika eigenlijk geen sprake is, iets zeer moois vond, was zij toch de gedachte toegedaan, dat de toekomst op het eerste plan staat. Wat meer onderlinge samenwerking, wat meer verdraagzaamheid en wat meer opheffing van, wat wij in Neder land „hokjespolitiek" zouden noemen, zou toch wel te realiseren zijn! WEER TERUG. Wanneer straks in november de „Europese" IFYE's met het vlaggeschip van de Engelse scheepvaartmaatschap pijen, de „Queen Mary", weer huis waarts varen, kunnen wij, als Euro peanen, er zeken van zijn, dat de Ame rikaanse jongeren hun tijd hier op het continent intens beleefd hebben en dat zij geprobeerd hebben iets van het oude Europa mee terug te nemen naar Amerika en dat zij allen op hun manier er aan meegewerkt hebben een sfeer van begrip, vriendschap en vertrouwen te scheppen. Moge het zó zijn, dat het zaad, dat nu op de Europese akkers is uitgezaaid, het zaad van onderlinge waardering, begrip, vriendschap en vertrouwen, spoedig zal ontkiemen en mettertijd voor alle jongeren in de wereld een oogst zal geven, waarvan wij allen ge meenschappelijk profijt kunnen trek ken. En daarom roepen wij alle Ameri kaanse IFYE's straks aan boord van de „Queen Mary" een goede reis en een behouden thuiskomst toe. v. D. PLATTELANDSJONGEREN ZOEKEN NIEUWE WEGEN. Hier is nog een welkome aanvulling op de aankondiging van bovengenoem de cursus, zoals die in „De Boeren- jeugd" van 29 september 1.1. voorkwam. Voor de vier deelnemers (-sters) aan die cursus wordt door de Z. L. M. een subsidie in de deelnemerskosten ge geven van 25 per persoon. Voor dit aanbod zijn wij de Z.L.M. dankbaar en we hopen, dat zij die gel den dan ook inderdaad zal moeten uit geven. SPORTCLUB L. J. G. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. Door bovengenoemde vereniging is op 3 oktober opgericht een ping-pongclub. De eerstvolgende oefenavond zal op vrijdag 26 oktober in de Jeugdherberg te Axel worden gehouden. Houdt deze avond vrij want wij reke nen op uw aller komst HET BESTUUR.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 13