bouwbeclryven. J berichten Korte ZATERDAG 6 OKTOBER 1956 613 voering te geraken. Enerzijds is er weinig grond beschikbaar en maken de hoge lonen en de goede sociale voorzieningen dat, zoals de afdeling Axel het uitdrukt, „de arbeider er niet meer van droomt" een eigen bedrijf te gaan beginnen. Vele afdelingen komen dan ook tot de conclusie dat er weinig interesse is om deze kleine bedrijfjes te gaan beginnen, omdat het zeer r-oeilijk is, er een menswaardig bestaan op te vinden. Men wil het vormen dan ook zeker niet stimuleren, terwijl ook in bepaalde gevallen een minimum grootte wordt genoemd. Het argument dat de landarbeider op deze wijze gebonden wordt, wat uit St. Annaland afkomstig is, wordt in geen enkele andere afdeling gebruikt. In de afdeling Ouwerkerk wordt er nog de na druk op gevestigd, dat goed geleide kleine bedrij ven niet wat fckkerij en mesterij, wel mogelijkheden hebben. In de afdeling Borssele is men tegen de vorming van deze bedrijven, al heeft men bewondering voor de arbeiders die het nog presteren. In Westkapellle wijdt men de geringe animo aan de grote belangstelling die voor andere beroepen bestaat, terwijl in Zuidzande erop gewezen wordt dat het niet verantwoord is, ".and aan onbevoegden uit te geven. Derh..lve mag wel geconcludeerd worden, dat ondanks de uiteenlopende meningen weinig pers pectieven voor de opklimming van de landarbeider tot zelfstandig ondernemen, aanwezig zijn. Vraag 3 a. Acht U maatregelen gewenst tegen split sing of verkleining van kleine bedrijven en zo ja, welke Door 27 afdelingen wordt deze vraag bevestigend beantwoord, terwijl 24 afdelingen geen maatregelen tegen splitsing of verkleining van kléine bedrijven wensen. Ook hier kan weer gesproken worden van grote verschillen tussen de herverkavelings- en andere gebieden, daar b.v. in Zeeuv. sch-Vlaanderen 6 tegenstanders tegenover 3 voorstanders staan. Verschillende afdelingen geven ook de argumen ten weer, die hen tot deze keuze hebben gebracht. Zo wil de afdeling Brouwershaven de reeds eerder genoemde 10 ha-grens, wederor als minimumgrens hanteren, terwijl de afdeling Ellemeet vooral de saneringsbedrijven op het oog heeft. De afdelingen in Nieuwerkerk en Arnemuiden willen de familie bedrijven van de maatregelen vrij laten. Anderzijds vraagt de afdeling Ouwerkerk juist de mogelijkheid te openen dat bij vererving ieder der erfgenamen het ongedeelde bedrijf kan vragen. De afdeling Zonnemaire wil de vrijkomende grond aan de bestaande bedrijven toewijzen, ter wijl de afdeling Souburg wil bepalen dat een be- drijfskavel niet gesplitst mag worden. De afdeling Kortgene komt met de vestigings eis van een diploma der lagere landbouwschool op de proppen, terwijl de afdeling Oosterland de goed keuring van de overdrachten aan de orde stelt en meent dat deze aan een landbouwixjstituut opgedra gen moeten worden. Van de tegenstanders wijzen de afdelingen 's-Heer Abtskerke en Kerkwerve op de mogelijk heid om via een doelmatiger beroepskeuze voor- ichtinng het doel te bereiken, terwijl men in St. Annaland toezicht op de vakbekwaamheid wil gaan uitoefenen. Zodoende kan men bij deze vraag niet van een duidelijk overwicht spreken, al liggen de verhoudingen wel heel anders dan bij de grote be drijven, het geval is. Opvallend is, dat vooral ook in de afdelingen met vele kleine grondgebruikers gevraagd wordt, de bestaande bedrijven op de een of andere wijze te beschermen tegen nieuwe kleine bedrijven. Vraag 3 b. Acht U maatregelen gewenst tegen vor ming van nieuwe, te kleine bedrijfjes, en zo ja, welke De verhouding van voor- en tegenstanders ligt hier ongeveer gelijk als bij de splitsing, daar er 26 voorstanders van te treffen maatregelen zijn en 22 tegenstanders. Ook hier worden weer verschil lende waardevolle opmerkingen gemaakt. Enerzijds blijkt, dat men de bestaande bedrijven wil beschermen, terwijl anderzijds toch wel het be- ief levendig is dat het weinig zin heeft iemand ondernemer te laten worden op een bedrijf dat in eite te klein is, en te weinig bestaansmogelijkheden >iedt Daarom willen de afdelingen Axel en Hulst een minimum-grootte instellen, waarbij de afdeling Nieuw en St. Joostland een grootte van 8 ha voor stelt. De afdeling Lewedorp wil evenals de afdeling Koudekerke de maatregelen bij vererving uitscha kelen. De bescherming van de andere, reeds bestaande kleine bedrijven doet velen vragen niet-landbouwers uit te sluiten. De afdeling Krabbendijke meent de oplossing te kunnen vinden in het stellen van vesti gingseisen, die mede gezien kunnen worden als een erkenning van de goede arbeider die in loondienst bekwaam gebleken is. De afdeling Waarde die ook maatregelen tegen de vorming van kleine bedrijven gewenst acht, heeft er geen bezwaar tegen dat deze maatregelen op de nieuwe gronden niet worden toegepast. Zo kan men evenals bij de volgende vraag concluderen, dat de gedachten van een kleine meerderheid der afde lingen in de richting van maatregelen gaan, al zal men het over de draagwijdte hiervan niet in alle gevallen eens zijn. Vraag 3 c. Verwacht U, dat wanneer het werk in de verkavelingsgebieden is afgelopen en er niet wettelijk ingegrepen wordt, de splitsin gen nog zullen doorgaan Of denkt U dat men vrijwillig niet meer zal splitsen, en zo ja, tot welke minimum-grootte verwacht U dan deze vrijwillige beperking Het laat geen twijfel dat zonder wettelijk ingrij pen het splitsen in de herverkavelingsgebieden onverminderd zal doorgaan. 39 afdelingen beant woordden deze vraag volmondig bevestigend, ter wijl slechts 3 afdelingen een tegengestelde mening zijn toegedaan. Onder deze bevinden zich de afdelingen West- kapelle en St. Annaland, die menen dat de zeer kleine bedrijven meer zullen samengaan, zodat een gedeelte daarvan vanzelf wordt opgeheven. De afdeling Noordwelle ziet het splitsen als een noodoplossing, terwijl de afdeling Lewedorp het meer wil zoeken in de richting van de vestigings eisen, door de eis te stellen dat iedere jonge land bouwer een diploma van landbouwwinterschool of lagere landbouwschool moet hebben. De afdeling Kortgene ziet de kleine bedrijven als verstoorders van de arbeidsmarkt. Onder de voorstanders vinden we t.a.v. de mini mum-grootte der bedrijven veel verschil. Het begint met de 8 are aardappelland van de afdeling Borssele, om via de 2 ha van de afdeling Zoutelande, de 8 ha van de afdeling St. Laurens, de 10 ha van de afde ling Ouwerkerk en de 10-15 ha van de afdeling Serooskerke, uit te komen op de 15 ha van de afde ling Middelburg. Bij deze antwoorden, en die van andere afdelingen, speelt de conjunctuur een ge weldig grote invloed, zodat vele afdelingen zich niet aan een bepaalde uitspraak willen binden. Tenslotte vestigen we nog de aandacht op enkele belangwekkende uitlatingen die wij vonden in de rapporten van de afdelingen Tholen en St. Philips- land. In dat van Tholen wordt er de aandacht op ge vestigd dat de éénmansbedrijven van 4 ha met een bouwplan van 1/a aardappelen, V3 wortelen, suikerbieten en uien en V3 peulvruchten, in feite geen oplossing geeft. De afdeling St. Philipsland vestigt er de aan dacht op dat het beter zou zijn indien men voor de aanvang van de herverkaveling, speciaal wat de saneringsbedrijven betreft, meer aandacht besteedt aan de kosten die hieraan verbonden zijn, omdat nu de omgekeerde weg gevolgd moet worden, teneinde door maatregelen de gemaakte onkosten verant woord te doen zijn. Samenvatting 1. De bezwaren tegen de splitsing van grote land bouwbedrijven zijn niet van overwegende aard. Een bedrijf van ongeveer 25 ha wordt als mini mum beschouwd. De overgrote meerderheid der afdelingen is tegenstander van maatregelen te gen splitsing, waarbij een aantal afdelingen maatregelen tegen een zekere categorie van be drijven toelaatbaar acht. 2. Het splitsen van kleine bedrijven wordt over het algemeen ongewenst geacht, terwijl ongeveer V3 gedeelte van de afdelingen voorstander is van het bevriezen der bestaande kleine bedrij ven. De vorming van nieuwe kleine bedrijven, doordat o.a. landarbeiders zich opwerken, wordt om verschillende redenen ongewenst geacht. 3. Een kleine meerderheid is voorstander van maatregelen om de splitsing of verkleining van kleine landbouwbedrijven tegen te gaan. Een dergelijke verhouding kan ook gevonden worden t.a.v. de vraag of maatregelen gewenst zijn tegen de vorming van nieuwe kleine bedrijfjes. Tenslotte kan worden vastgesteld dat de split sing in de herverkavelingsgebieden niet zal op houden zodra het werk daar afgelopen is. De rapporteur: Ir. J. BOS. Op de afscheidsreceptie te Axel van de hoofd ingenieur P. R. Bouman en ingenieur M. Sanders voerde de heer Abr. Haak uit Zaamslag namens de georganiseerde landbouw het woord en bood de scheidende Rijkslandbouwconsulent voor Zeeuws- Vlaanderen en diens plaatsvervanger beiden een fraaie bloemenmand en een boekenbon aan. Vervolgens richtte hij een welkomstwoord tot de opvolger van Ir. Bouman, de heer Ir. J. A. H. Hae- nen. Het Dagelijks Bestuur van het Landbouwschap brengt, gelet op artikel 118 van de Wet op de Be drijfsorganisatie, ter openbare kennis, dat het ten kantore van het Secretariaat (Raamweg 25-27, 's-Gravenhage) voor een ieder ter lezing gelegd en aldaar algemeen verkrijgbaar heeft gesteld de be groting (met toelichting) van het Landbouwschap voor het kalenderjaar 1957, zoals deze door het Dagelijks Bestuur op 29 september 1956 aan het Bestuur van het Landbouwschap is aangeboden. Minister S. L. Mansholt zal in een op 9 oktober a.s. te houden plechtige bijeenkomst van de Senaat der Landbouwhogeschool te Wageningen de bul, behorende bij het ere-doctoraat in de Landbouwkun de, worden uitgereikt. De bijeenkomst wordt te 15.00 uur door de rector- magnificus, prof. ir W. de Jong, geopend. Als promotor van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zal prof. dr C. H. Edelman optreden Het Centraal Bureau voor de Statistiek maakt de volgende exportcijfers bekend van consumptie aardappelen, genomen over het tijdvak van aug. 1955 tot en met juni 1956 in tonnen. Het betreft dus de oogst 1955. Klei-aardappelen Zweden 80.738 West-Duitsland 17.667 Engeland 212.290 Frankrijk 482 Nederlandse Antillen 3.751 Britsch Guyana 1.981 Zwitserland 5.950 Venezuela 12.003 Ceylon 6.656 Italië 5.756 Singapore 4.423 Malakka 3.462 Overige landen 22.364 Totaal Veen- en zandaardappelen West-Duitsland Overige landen 377.523 149.444 40.387 189.831 Totaal Uit deze cijfers blijkt duidelijk van welk een groot belang de uitvoer naar Erlgeland en Zweden is geweest, van klei-aardappelen. Dat deze vrij eenzijdige export gevaren in zich bergt, moet een ieder tot nadenken stemmen. De Peulvruchten Studie Combinatie deelt mede dat de vorige, door haar opgegeven oogstraming (per 1 september) nog te hoog bleek. I. Ronde groene erwten Bruto-opbrengst 78.000 ton Af 9.500 ton resteert 68.500 ton boerenschoon II. Schokkers Hierin komt geen verandering, blijft dus: 11.600 ton boerenschoon. III. Kapucijners Dit wordt opnieuw lager en wordt plm. 3.900 ton boerenschoon. In de Nieuwe Rotterdamse Courant lazen wij dat de West-Duitse aardappelhandel dit jaar op timistisch gestemd is. De behoeften van de ver bruikers zullen in elk geval gedekt kunnen wor den, zo werd op een persconferentie te Hannover medegedeeld. Er werd op gewezen, dat vooral in Noord-Duitsland de oogst aanzienlijk beter is dan verleden jaar. Spanningen in de voorziening blijven echter mogelijk, wanneer vorstperiodes van langere duur in de komende winter mochten voorkomen. Op de verbruikers wordt een beroep gedaan tijdig voor opslag van aardappelen te zor gen. Sensaties op het gebied van de prijsvorming zullen, naar werd medegedeeld, niet voorkomen. Volgens het Westduitse Bureau voor de Sta tistiek, zal de Westduitse aardappeloogst dit jaar ongeveer 23,5 tot 24,5 miljoen ton groot zijn. Wel is hij dan groter dan de zeer geringe oogst van verleden jaar, maar de oogst zal toch beneden de gemiddelde oogstopbrengsten van de laatste vijf jaar blijven. Het verbruik van aardappelen door de consu menten neemt ook in dit land af.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 9