w: UIT DE HER VER KA VEL /HG SG EB /EDE/V DE HERVERKAVELINGSCOMMISSIE VERGADERDE DANST HET CONGRES? ZATERDAG OKTOBER 1958 OU* Beplanting, sanering en maatschappelijke voorlichting krijgen de volle aandacht. Naast de uitvoering van de werkzaamheden die direct verband houden met de herverkaveling zien we, dat nu deze werkzaamheden steeds vorderen, ook aan andere problemen de volle aandacht be steed wordt. Beplanting Het maken van goede 'beplantingsplannen dient een integrerend onderdeel van het gehele herver- kavelingswerk uit te maken. Juist in deze gebieden die na de ramp volkomen kaal zijn is een goede beplanting van dijken en wegen een eerste vereiste. Het is begrijpelijk dat hierbij de nodige problemen zijn op te lossen. Naast de aestetische eisen die men moet stellen moet de beplanting zeer zeker ook doelmatig zijn. Hierbij moet o.a. rekening gehouden worden met de mogelijkheid de sloten in de toekomst mecha nisch te reinigen; ook zal gerekend moeten worden op een toenemend gebruik van - vliegtuigen voor bespuiting in de landbouw. Niettemin zal binnen niet al te lange tijd op grote schaal met deze be planting begonnen kunnen worden. Maatschappelijke voorlichting Aan de maatschappelijke voorlichting in de ver schillende gebieden wordt de nodige aandacht be steed, waarbij het er op neer komt dat de herver kaveling deze voorlichting niet zelf ter hand neemt, maar subsidies beschikbaar stelt aan de verschil lende standsorganisaties, wanneer deze op dit gebied iets organiseren. Voor het geven van voorlichting over woning inrichting werd een aparte commissie in het leven geroepen, die geheel door de herverkaveling wordt betaald. Mej. Bosman die binnenhuisarchitecte is, werkt hierbij samen met mejuffrouw Van Es van de Stichting Voorlichting ten Plattelande. Deze winter zullen in vele plaatsen in de herverkave- lingsgebieden cursussen worden gegeven over wo ninginrichting. Sanering Bij de sanering heeft men nog steeds met vele moeilijkheden te kampen. Vooral in Waarde, waar men intussen zo ver gevorderd is dat de sanering zijn beslag zou kunnen krijgen zit men met het probleem van een tekort aan grond. Men is zich momenteel ernstig aan het beraden hoe men het beste degenen die uiteindelijk niet voor sanering in aanmerking komen hiermede op de hoogte zal stellen. Algemeen heerst de mening dat dit ten spoedig ste dient te gebeuren. Een gelukkig verschijnsel in de Gemeente Waarde is, dat het bouwplan zeer in tensief is, terwijl de gemengde bedrijfsvoering slechts sporadisch voorkomt. Hierdoor behoeft men niet te saneren tot 12 a 15 ha maar heeft men meer gestreefd naar een oppervlakte van 5.ha. Van de 90 gegadigden die in eerste instantie voor sanering in aanmerking zouden komen vielen er de helft af omdat ze zelf geen belangstellen in sa nering. Van de overgeblevenen konden tot nu toe 29 bedrijven bij de voorlopige toewijzing worden gesaneerd tot gemiddeld 4.82 ha. Er is een reserve aan grond overgehouden om later eventueel moei lijke gevallen toch nog te kunnen helpen. Het blijkt wel dat gebrek aan grond een grote handicap kan zijn voor de goede uitvoering van een saneringsplan. De nieuwe ruilverkavelingswet, waarbij men bij uitkoop boven de koopsom tot 10 maal de pachtwaarde kan vergoeden biedt in dezen meer iriogelijkheden. In de Poortvlietseweihoek zullen als proef 6 nieuwe saneringsbedrijven gevestigd worden. De gebouwen van deze bedrijven zullen in de loop van 1957 klaar moeten zijn. Het ligt in de bedoeling één architect in te schakelen, waarbij echter de betrok kenen voldoende vrijheid zullen hebben zelf invloed op de bouw uit te oefenen. De gebouwen op deze gemengde tweemansbedrijven van 1315 ha zul len in principe niet goedkoop zijn, zodat getracht moet worden de bouwkosten te drukken. De boeren voor deze saneringsbedrijven komen van bedrijven elders in Tholen, zodat men dan in die betreffende gemeente ook iets gemakkelijker komt te zitten bij de sanering. Door egalisatiewerkzaamheden zal er in de Poortvlietseweihoek meer land geschikt zijn voor bouwland, terwijl de 1000 ha grote polder geheel gedraineerd zal worden. Wegenaanleg Op 11 oktober a.s. zal door de Commissaris van de Koningin in Zeeland in aanwezigheid van de leden van Gedeputeerde Staten, de Agrarische Commissie en andere genodigden de weg Poortvliet-St. Anna- land officiéél worden geopend. Aan deze opening wordt een dergelijke bekend heid gegeven omdat het hier één van de belang rijkste ontsluitingswegen van midden Tholen be treft. Omstreeks dezelfde tijd komt de weg Poort vlietOud-Vossemeer klaar. Verder ligt het in de bedoeling een landbouwweg A aan te leggen vanuit Zierikzee in de richting Scharendijke tot aan de delingsdijk. Bij deze aan leg zal het mogelijk zijn een gedeelte van de Pro vinciale weg ZierikzeeSchuddebeurs te verbete ren, terwijl deze weg zal lopen via Kerkwerve en het gehucht Nieuwerkerk. Dit jaar werden proeven genomen met nieuwe methoden van wegenaanleg. Deze proeven, waarbij dikwijls nieuwe samenstellingen va* verhardings materiaal werden toegepast, hebben zóveel succes gehad dat het volgende jaar hiervan op grotere schaal gebruik gemaakt zal worden. Afsluiting havens en bouwen nieuwe gemalen De havens van St. Maartensdijk en Scherpenisse zullen door afsluiting van de Pluimpot vervallen, terwijl tevens de haven van Stavenisse zal worden afgesloten. Het waterschap Stavenisse zal hierdoor geen gebruik meer kunnen maken van zijn uitwa tering via de haven, terwijl ook het uitwaterings gemaal in St. Maartensdijk komt te vervallen. Tus sen St. Maartensdijk en Stavenisse zal een nieuw gemaal gebouwd worden, dat dienst zal doen voor de afwatering van 't Westelijk gedeelte van Tholen. Naast dit gemaal is momenteel een nieuw gemaal in aanbouw aan de Eendracht bij Tholen, terwijl de twee gemalen bij Scherpenisse en Poortvliet ge handhaafd blijven. Met deze vier gemalen zal de afwatering van geheel Tholen geregeld worden. Door het afsluiten Van de Pluimpot zal het nood zakelijk zijn een losplaats te maken in de buurt van Gorishoek. Bij de afsluitdam zal een gedeelte zand vrij komen, dat wellicht tot recreatiegebied bestemd zal worden. In 1957 zal een begin gemaakt worden met het gemaal in Dreischor. De bouw hiervan is noodzake lijk geworden door de afsluiting van het Dijkwater. Goedgekeurde werken In de vergadering van de herverkavelingscom missie van juli j.l. werd voor een bedrag van 1.337.830,aan werken goedgekeurd. Hieronder bevond zich naast egalisatiewerk en aanleg van ontsluitingswegen de bouw van het gemaal te Prommelsluis. De uitvoering van dit werk berust bij Gebr. Everaers en v. d. Berg te Steenbergen, voor de som van 770.000, Het gemaal Prommelsluis dat eind volgend jaar klaar moet zijn zal de gemalen Flauwers en Schelp- hoek vervangen. In tegenstelling met de andere gemalen zal het voorzien worden van dieselmoto ren, zodat men bij het uitvallen van de elektrische stroom toch altijd nog de beschikking heeft over een gemaal. Tijdens de in september gehouden vergadering van de herverkavelingscommissie werden werken goedgekeurd tot een bedrag van 'bijna 2,2 miljoen. Hieronder bevonden zich o.a. egalisatie- en com- plexwerken van 500 ha, drainage van 590 ha en 96 km en het doortrekken van drainage van 145 km. Het totaal van de aangegane verplichtingen be draagt momenteel: Schouwen en Duiveland 22.800.000, Tholen 11.500.000,^ Zak van Zuid-Beveland 6.500.000,— Waarde 1.500.000,— Per Totaal 42.300.000 1 september j.l. was reeds verwerkt voor 27.9 miljoen, terwijl momenteel 31 a 32 miljoen ver werkt is. V. I. flE voor het eerst aan een inter nationaal Congres deelneemt of zou deelnemen en na aflcip de re sultaten zou nagaan, moet zich afvra gen of de werkelijke oogst erg groot is. In het algemeen ontbreekt het meestal niet aan een stortvloed van resoluties op papier of gezamenlijke verklaringen. Maar, zegt de gewone man, wat gebeurt daar nu mee en komt er in de praktijk later iets van terecht Of is het allemaal verspilde energie en tijd en komen die honder den congresdeelnemers alleen om de buitenlandse reis, de festiviteiten, de ontvangsten, kortom danst het congres alleen maar en drinkt men een glas, om vervolgens alles te laten zoals het was We weten dat vragen als deze, ook wel in deze stijl gesteld worden en zouden daaromtrent aan de hand van enige opgedane ervaring een tweetal opmerkingen willen maken. In de eerste plaats zouden we om gekeerd willen vragen: Wat verwacht men als er in 't geheel geen interna tionale contacten, zoals nu bijv. het laatste congres van de C. E. A., de Europese Landbouw Organisatie, te Scheveningen, zouden bestaan Ver wacht men dat men in de onderschei dene Westeuropese landen bij officiële onderhandelingen en besprekingen ge makkelijker tot resultaten zal komen, wanneer, zoals in dit geval, de ver tegenwoordigers van de boerenorgani- saties uit al die verschillende landen geen enkele kennis van eikaars om standigheden dragen en geen begrip voor eikaars moeilijkheden kunnen opbrengen en zodoende hun Regerin gen dus niet bij toenaderingspogingen zouden steunen Wat niet weet, wat niet deért, geldt dan weliswaar, maar uit een derge lijke situatie, moet men geen oplos singen voor gemeenschappelijke pro blemen, zoals die, waaraan West-Eu- ropa als geheel helaas politiek en economisch het hoofd moet bieden, verwachten. Wat men wél kan verwachten is een onvruchtbare en uitzichtloze star heid. In de tweede plaats zou ik hen, die niet tevreden zijn met de vaak weinig zeggende en vaag geredigeerde eind resultaten, willen wijzen op de tegen hanger. Want wij geven het hen te doen, te bereiken dat de puntjes beter op de i gezet worden. Zij zouden, dit trachtende, al spoedig tot de ontdek king komen, dat hun forceren want dat wordt het dan öf op niets uit zou lopen omdat de rest van de ver gadering daarmee niet akkoord zou gaan, öf er toe zou leiden dat er hele maal geen conclusies mogelijk bleken, om van het bederven van de sfeer dan maar niet te spreken. Men moet de moeilijkheden op dergelijke meer talige congressen niet onderschatten, op het C. E. A.-congres zijn de gang bare talen Frans en Duits. Tolken moeten dus steeds voor een vertaling zorgen van alles wat gezegd wordt. Dit neemt veel tijd en vergt alle aan dacht. Daarbij komt nog dat vele niet- Fransen en -Duitsers één van deze talen slecht verstaanbaar spreken en derhalve moeilijk te volgen zijn. Er zijn maar betrekkelijk weinig mensen, die prima èn Frans èn Duits spreken, zoals b.v. de Duitse voorzitter Dr. An dreas Hermes, die daarenboven nog de Spa. nse taal geheel beheerst. Deze 78-jarige imponeert door zijn enorme vitaliteit, aan die van Adenauer ge lijk, en door zijn werkkracht, die hem 's morgens vroeg om 8 uur als eerst- aanwezige de bestuursvergadering doet openen, vóór de daaropvolgende gewone zittingen van 10-13 en 15-19 uur. Alleen de Elzassers en vele Zwit sers hebben het voordeel van een tweetalen kennis. Engels is niet gebruikelijk, omdat Engeland en de Scandinavische lan den, uitgezonderd Finland, niet bij de C. E. A. zijn aangesloten. Deze landen zijn alleen georganiseerd in de Wereldboerenorganisatie I. F. A. P., die ook een Europese Afdeling kent. Nederland is lid van beide organi saties. Bij de heroprichting van de C. E. A. in 1948, is er in ons land in de kringen van de boerenorganisaties de nodige discussie geweest of deze tweezijdige organisatie aangegaan moest worden. Zij is tot stand gekomen en nu men een aantal jaren de gelegenheid gehad heeft ervaring op te doen, kan geconstateerd worden dat de C. E. A. versterkt uit de strijd te voorschijn is gekomen. Ons inziens komt dit, om dat de C. E. A. tegenover het zuiver zakelijke karakter van de I. F. A. P., nog iets meer stelt, namelijk een gees telijke grondslag en daarmee voldoet aan de behoefte van al diegenen, juist in ons werelddeel, die naast een zui ver rationalistische wereldbeschou wing, streven naar een dieper funda ment. Het heeft er daarbij wel eens op geleken, dat bij deze „geistige Grundlagen" een flink stuk romantiek te pas kwam, maar het is opmerkelijk hoe sterk men daarvan genezen is, in het bijzonder juist de Duitsers. Ook de protectionistische sfeer, de sfeer van de bescherming van de eigen be langen, die vaak aan de C. E. A. ver weten is, wordt meer naar de achter grond gedrongen en een meer posi tieve en agressieve opvatting van de verdediging der landbouwbelangen komt naar voren. De goede contacten die inmiddels zijn opgebouwd met de belangrijke officiële lichamen, zijn op dit punt ongetwijfeld van stimulerende aard geweest. Zo is de C. E. A. thans met de I. F. A. P. raadgevend contactli chaam voor landbouwaangelegen- heden van de Europese Organisatie voor Economische Samenwerking, de O. E. E. C. De vertegenwoordigers van de 0. E. E. C., de F. A. O. (Wereld Voed sel- en Landbouworganisatie), de 1. F. A. P., en de B. I. T. (Internationaal Arbeidsbureau), waren dan ook op de algemene vergedering te Schevenin gen aanwezig en gaven hun visie op de huidige stand van zaken. Eveneens spr^k er een vertegenwoordiger van de Europaraad. Met instemming wer den de woorden van de vertegenwoor diger van de F. A. O., de heer Sinard, aangehoord, toen deze er de aandacht op vestigde dat men niet te zeer alleen de aandacht aan de verhoging van de produktie moest besteden, maar even zeer aan het vergroten van het ver bruik. Bij de openingszitting van het con gres heeft Ir. Herweyer een uiteen zetting gegeven over het Deltaplan, terwijl de excursiedag besteed is voor een tocht naar de N. O.-Polder via Harderwijk, Lelystad en varen naar Urk langs Flevoland. De buitenlandse gasten waren van dit alles zeer onder de indruk. Velen hadden over deze werken gehoord of gelezen, maar, zeide men: we hebben ons eigenlijk nooit gerealiseerd dat het hier werken op zo enorm grote schaal betrof. Men gaf uiting aan zijn bewondering en tevens gaf men te kennen dat wij als Nederlandse landbouw toch wel zeer tevreden moesten zijn, dat het alge meen belang deze werken, die grote nieuwe landbouwgebieden scheppen, tot uitvoering deed komen. Deze opmerking moge voor ooa aanleiding zijn onze Zuiderzeewerken enz. niet al te vanzelfsprekend tm vinden. G.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 5