AAservo Van Boerderij en Organisatie 606 AAservo ZEEUWS LANDBOUWBLAD WALCHEREN. 1 oktober. Tijdens het gunstige weer is er hard gewerkt om de aardappeloogst te ber gen. Hoewel sommige partijen wat aan de fijne kant zijn, valt de opbrengst niet helemaal tegen. Het percentage zieke knollen verschilt sterk van per ceel tot perceel. De percelen, die tijdig werden doodgespoten, bevatten prac- tisch geen zieke knollen, terwijl op natte gronden, zonder doodspuiten, een hoog percentage ziek voorkomt. Met de huidige lage prijs van ruim 6 cent per kg veldsgewas, wordt er bij matige opbrengst dit jaar vrijwel geen winst gemaakt. De hoge kosten van pootgoed en arbeidslonen, pacht en kunstmest worden maar net opgebracht. Van jaar tot jaar is de aardappelprijs erg wisselvallig. In ons bouwplan is de aardappel ech ter een gunstig gewas, zowel voor een goede vruchtwisseling als voor een juiste arbeidsverdeling. Het valt moei lijk te voorspellen, wat de prijs van de aardappelen zal doen. De meeste telers willen tegen de huidige prijs terecht niet verkopen. Dank zij de bekende kiemremmings- middelen en onze prima aardappelbe waarplaatsen is het mogelijk om een llink kwantum aardappelen in prima kwaliteit over te houden tot diep in het voorjaar. Naast een goed gebruik van de kiem- remmingsmiddelen, is het in Walche ren stellig mogelijk om nog meer aard- appelbewaarruimte in te richten. Voor al in sommige grote landbouwschuren is het zeer goed mogelijk om met ge ringe kosten een bewaarplaats in re richten. De prijsverwachting blijft helaas nogal somber. Dank zij het rassenbericht in het vo- j-ig nummer van dit blad, heeft ieder voor zich een keuze kunnen doen uit het huidige beperkte rassenareaal. Naast de Heines VII is er ook de Car»- tens VI. die de laatste jaren goede op brengsten gaf naast een goede winter- vastheid. Deze Carstens VI heeft geen last van gele roest, maar het stro is minder stevig. De wintervastheid en de gele roest dienen in hoofdzaak de ras- senkeuze te bepalen. De bietencampagne staat weer voor de deur. Allerwege hoort men slechte tot zeer slechte oogstverwachtingen. Hoewel er in Walcheren geen top-op- brengsten worden verwacht, geloof ik toch wel dat de opbrengst der bieten op een redelijk peil zal liggen. Volgens de proefnoteringen is de achterstand in (ie ontwikkeling der suikerbieten in Zee land nog het geringst in vergelijking met de rest van ons land. THOLEX EX ST. PHILIPSLAXD. 1 oktober. De werkzaamheden op de akkers schieten al aardig op. Dank zij het gun stige weer van de laatste weken heeft men weinig oponthoud gehad. Alom is men bezig met het -ooien van de aardappelen. Grotendeels wor den deze gerooid met voorraadrooiers, de oude zg. werpradrooiers hebben vrijwel afgedaan. Het is de eis des tijds die vele boeren tot het vervangen van de werpradrooier deed overgaan, maar ©f dat het altijd voordeliger zal wer ken daarvan zijn wij nog niet volledig overtuigd. De nieuwe voorraadrooiers hebben vrijwel alle het bezwaar dat ze niet goedkoop zijn in aanschaf en voor al ook niet in onderhoud. De meeste ty pen die men ziet zijn kettingrooiers en deze kettingen zijn steeds aan grote slijtage onderhevig. Vernieuwing daar van kost steeds een hoop geld. Een globale berekening in ons eigen bedrijf leert ons dat men met een ket tingrooier al gauw tussen de 10,— en 15,per gemet goedkoper moet wer ken dan met een werpradrooier, wil men er uit komen. Precies is dit natuur lijk nooit te berekenen, de duurzaam heid van het materiaal speelt daaroij een grote rol. Bij de één gaat bv. een ketting veel langer mee dan bi] een an der Het werk dat de huidige rooiers leveren is steeds goed mits het land niet al te zeer met onkruid is bezet en mits het niet te nat is. In vele gevallen verdient het aanbeveling om de aard appels dood te spuiten, ook al is dit voor het loof niet eens noodzakelijk meer. Er lopen hier ook enkele zakkenrooi- ers. In gunstige gevallen is het resul taat redelijk tot goed. Onkruid, vooral muur is een vrijwel onoverkomelijke handicap. Een moeilijkheid vormen ook dikwijls de kluiten. Aardappels die men in de zak wil rooien, vragen in 't voor jaar en in de zomer een speciale bewer king van de grond die er op gericht moet zijn om zoveel mogelijk kluitvor ming te voorkomen. Ook voor de voor raadrooiers lijkt ons dit een punt van belang, want wanneer er veel kluiten tussen de aardappelen op het land lig gen dan is dit hinderlijk bij het opra pen. Het loshouden van de kanten van de aaxdappelbedden is ln deze een stap in de goede richting. Alhoewel het over het algemeen ge nomen geen aanbeveling verdient om de aardappels bij het aan de kuil leg gen direct met een conserveringsmid del te bèhandelen, wordt dit toch wel toegepast. Wanneer de aardappels enige tijd zijn afgestorven zodat de schil al enigszins is verhard, dan menen wij dat deze be handeling praktisch geen schadelijke gevolgen zal hebben, mits de aardap pels goed schoon en droog aan de kuil gereden worden en ook het aantal „kwade" mag niet' groot zijn. Vorig jaar hadden wij goede resultaten met aardappels die we onder gunstige om standigheden hadden gerooid en aan de kuil gereden. Deze direct behandelde aardappelen bleven beter bewaard dan die welke we in de winter bij 't omzet ten hadden behandeld. Een goede ge lijkmatige verdeling van het middel is steeds een eerste vereiste. SCHOUWEN-DUIVELAND. 1 oktober. Het mooie herfstweer van de laatste weken is ons bijzonder goed van pas gekomen, zodat we een gedeelte van de ontstane achterstand op het werk schema, weer konden inhalen. Een min of meer feestelijk karakter gaf dit ook aan de op 20 september te Zierikzee gehouden fokveedag, welke een hoogtijdag was voor de Schouweri- Duivelandse veefokkers. Op deze stra lende herfstdag werd getoond dat er op ons eiland een kern van goed fok- vee aanwezig is. Dat het de veehou ders ernst is om met deze kern doelbe wust verder te fokken blijkt niet al leen uit de animo voor deelname aan deze fokdag, maar is evenzeer af te le zen van de foto op de omslag van de catalogus. De foto immers toont de nog vrii jonge maar zeer goed gelijnde stier „Mercedes", welke dit jaar door de K. I.-vereniging „Naar Produktief vee op Schouwen en Duiveland" werd aange kocht. Dat het deze veestapel ook niet aan een doelmatige voeding mag ontbreken is eveneens belangrijk. Daarom is het verheugend dat door het bedrijfsleven een commissie in 't leven is geroepen, die wil trachten de veevoeding in betere banen te leiden. In nauwe samenwer king met de voorlichtingsdiensten zul len dan per bedrijf rantsoenen bere kend worden welke in de winter ook nog enkele keren met de betreffende veehouder worden gecontroleerd. Dit laatste is zeker ook belangrijk, want nog maar heel dikwijls wordt er te wei nig aandacht besteed aan wat men voert en hoeveel men voert. Hoewel geen eilandelijk nieuws, wil uw rubriekschrijver toch even aanha len dat zaterdag 29 september in de W. P. de provinciale ploegwedstrijdcn werden verreden. Een wedstrijd die toch bij elke ploeger in de volle belang stelling moet staan, doch waar bleven de Schouwse ploegers? Zij lieten ver stek gaan. Waarom? In vrijwel elke streek houdt men van te voren een se- lektie-wedstrijd, doch ook dit kon op ons eiland niet doorgaan wegens te ge ringe belangstelling. Kom, jongeren, zo moet het toch niet! Tracht u ook op dit gebied zo goed mogelijk te ontwikke len en organiseert volgend jaar een ploegwedstrijd met alle andere belang hebbende organisaties die wél kan door- gaan.1 NOORD-BEVELAND. 2 oktober. Als men op Noord-Beveland eens een enquête zou houden, waarbij voor het gewas erwten de zaad- en de stro-op brengsten van 1956 zouden worden op gevraagd, dan zouden er grote verschil len aan het licht komen. Het zou dan blijken, dat de stro-op brengst zou toenemen, naarmate de grond minder zwaar is en dat het met de zaadopbrengst precies andersom is gesteld. En zou er verder gevraagd worden naar het percentage piksel, dan zou dit in verhouding gelijke tred hou den met de stro-opbrengst. Een jaar als dit leert ons overduide lijk, dat we een hoge zaadproduktie niet moeten zoeken in de veelheid van het stro. Trouwens elke regenrijke zomer leert ons deze conclusie trekken. Zouden we verder deze enquête eens uitstrekken over een aantal jaren, dan zou blijken dat e.en bepaalde, van jaar tot jaar wisselende hoeveelheid stro de maximale zaaadopbrengst geeft. In een droog, zonnig jaar zal de massa stro, nodig voor de hoogste zaadopbrengst, in verhouding hoger zijn dan in een nat jaar. Ook zou dan blijken, dat in de lichtere binnenpolders de erwt in heel wat jaren teveel in het stro groeit, om de hoogste opbrengst te bereiken. Voor al daar moeten we de vorming van overdadig veel stro uit de in onze hand liggende middelen wat afremmen. Negatief kunnen we dit bereiken door daar beslist geen gebruik te ma ken van de kalksalpeterzak en eveneens door minder krampachtig vast te hou den aan de traditionele 1 mud zaaizaad per gemet. Gerust zou dat iets minder kunnen zijn, ook al wordt veel geëgd. In sommige streken, waar men even eens met een overvloedige sto-ontwik- keling te kampen heeft (bijv. in de N.O.P.) propageert men wel, een zwak ke tot matige aantasting door de blad randkever maar op zijn beloop te laten. Door de larvenvreterjj aan de stikstof knolletjes zou de stro-ontwikkeling wat worden verzwakt. Maar in principe is dit de bunzing in het hoenderhok toela ten. Zulk een standpunt, om dus in wei nige vijandelijke bladrandkevers vrien den te willen zien, is wel heel erg kwetsbaar, wanneer men met de con trole op het voorkomen van dit insect maar een loopje neemt. Het lak wordt dan duurder dan de brief. Slechts bij herhaalde en bewuste controle zou zulR een methode tot het gestelde doel kun nen leiden. Ook de voorvrucht is van belang voor de mate van de stro-ontwikkeling. Dat men op Noord-Beveland heel vaak bie ten aan erwten laat voorafgaan, lijkt vooral voor de lichtere binnenpolders in dit opzicht uistekend. Aardappelen, hoewel voor veel gebieden in ons land een bijkans niet te evenaren voorvrucht kon het hier als zodanig wel eens min der goed doen, juist door de wat gulle re stro-ontwikkeling. Graan, waarin geen of slechte stoppelklavers zouden we hier als voorvrucht weer meer kans geven. Al hebben we dan in Rondo een goed ras en hebben de schokkers ook waar devolle vertegenwoordigers, de erwten teelt is zo eenvoudig niet, als wij de hoogste opbrengst nastreven. En dat doen we toch allemaal! ZUID-BEVLAND. 2 oktober. Dank zij het gunstige, weer, hebben we de laatste weken flink op kunnen schieten. De Bintjes zijn bij velen bij elkaar gebracht. Nu is men hier en daar nog aan de Alpha's bezig. De opbrengst van de aardappelen is gemiddeld niet wat men er van de zomer van verwacht zou hebben. Percelen, die een zeer goe de opbrengst geven, komen wel voor, maar talrijker zijn de percelen met een maar matige opbrengst. Met de zieke knollen valt het veel mee, gelet op hetgeen men hierover uit andere streken van ons land hoort. In sommige partijen komen knollen voor, die aangetast zijn door het stengelaal tje. Komen de zieke knollen pleksgewijs in het veld voor, dan is het wel zeker dat de aantasting vanuit de grond is voorgekomen. Worden de zieke knol len gevonden aan bepaalde planten over het veld verspreid, dan is het plantgoed waarschijnlijk niet vrij van aaltjes ge weest. Met de prijs van de aardappelen loopt het nog niet zo hard. Het is te hopen, dat hier nog wat verbetering in komt, want dat is er wel aan verdiend. De suikerbieten worden kort vóór de oogst nogmaals aangetast door de made van de bietenvlieg. Hier zal het mooie herfstweer wel toe meegewerkt heb ben. Het is niet te verwachten dat dit nog belangrijke schade zal veroorzaken. De eerste bieten zijn gerooid. Het laat zich aanzien, dat de oppervlakte, die mechanjsch gelicht zal worden, weer groter zal zijn dan in voorgaande jaren. Het systeem van de enkele penlichter is daarbij favoriet. Ook van de volauto matisch werkende machines zijn er weer enkele bijgekomen, voornamelijk door loonwerkers aangekocht. Over het al of niet uitzaaien van win tertarwe kan men velschillende menin gen beluisteren. De gedachte, dat de uitzaai van wintertarwe zoveel risico met zich meebrengt dat men beter maar zomertarwe of gerst kan uitzaaien, is vrij algemeen. Het dikwijls moeilijk zaaiklaar ma ken van het land, de risico vanhe t uit- winteren en de meerdere onkruidont wikkeling in het voorjaar, geven daar de aanleiding toe. Daar kan echter tegenovergesteld worden, dat de gemiddelde opbrengst van wintertarwe hoger is dan van zo mertarwe. Ook ligt de oogsttijd gunsti ger. Is het mogelijk zonder veel moeite het zaailand klaar te maken dan is er veel voor te zeggen wintertarwe uit te zaaien. Welk ras? Wintervastheid en een goede resistentie tegen gele roest zijn belangrijk. Lees daarover het betreffende artikel in het nummer van vorige week in ons blad nog eens na. (Advertentie.) voorkom spruitvorming houdt Uw aardappelen hard/ glad en gaaf Reeds 5 jaar het meest gebruikte middel. Vraagt Uw leverancier of: LANDBOUWBUREAU VIERSUM GRONINGEN P# »v>>.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 4