Ploegwedstrijd om het Zeeuws kampioenschap 1956. 607 A. van Dijke ook nu weer Zeeuws kampioen. 1 Staring C. B. Wintertarwe 0 oogstzeker Onder grote belangstelling en begunstigd door mooi herfstweer, werd op zaterdag 29 september de jaarlijkse provinciale ploegwedstrijd gehouden in de Wilhelminapolder. Met recht was het een wedstrijd om het Zeeuws kampioenschap daar alle organisaties op landbouwgebied hun medewerking verleenden en afgevaardigden hadden gezonden. Dit is buitengewoon verheugend en het ware te wensen, dat wat hier in het groot, dus provinciaal, wel mogelijk was, dit in het klein, dus in elke streek, ook zo zou gebeuren. In verschillende stre ken zijn de voorwedstrijden inderdaad ook geza menlijk gehouden, doch in enkele was dit schijn baar niet mogelijk. Over de oorzaken hiervan zal ik niet dieper ingaan, doch het getuigt m.i. van een te eng begrip voor elkanders opvattingen. SAMENWERKING OP NOG BREDERE BASIS? Om het helemaal ideaal te krijgen, zou eigenlijk per streek een voorwedstrijd moeten worden ge houden waar elke organisatie aan meedoet. De besten daarvan zouden,' ongeacht bij welke organi satie zij behoren, afgevaardigd moeten worden naar de provinciale wedstrijd. In Tholen heeft men dit jaar reeds enigszins deze gang van zaken ge volg, echter tegen de voorschriften van 1956 in. Het is natuurlijk afkeurenswaardig tegen de voor schriften in te handelen, doch voor de toekomst zit daar toch veel in. Voorzover men behoefte heeft aan een kampioen per organisatie, per streek of provinciaal, kan men deze weer uit het behaalde puntenaantal destilleren. ZIJ DIE ER NIET WAREN. Dan waren er nog streken die slechts gedeelte lijk of helemaal niet vertegenwoordigd waren, bv. van Schouwen was er niemand. Waar bleven deze mensen? Er zitten daar toch even goede ploegers als elders en hoewel de overtocht bezwaren met zich meebrengt, is deze toch niet onoverkomelijk. Volgend jaar beter heren! ORGANISATIE. Door verschillende omstandigheden moest een vrijwel geheel nieuwe regelingscommissie worden ingesteld. Dit brengt altijd extra moeilijkheden met zich mee. Gebruik makende van de ervaringen van vorige jaren en het instellen van een geheel nieu we puntentelling-methode wist deze commissie ech ter een zeer vlot verloop van de wedstrijd te ver krijgen. Op de uitslag moest daardoor maar zeer kort worden gewacht. Een paar kleine fouten in de toegewezen veldjes en wat veranderingen in ploeg- type en aantal risters brachten nog enkele moeilijk- heidjes mee, doch ook deze konden worden opge lost. Opgemerkt moet nog worden dat alle 32 inge schreven afgevaardigden ook inderdaad aanwezig waren. Dit is een zeldzaam voorkomend iets en wijst op een goede medewerking van de deelne mers van alle organisaties uit de streken die deel neming toezegden. Door het instellen van twee groepen van vier juryleden die elk een verschillend aantal punten van de beoordeling voor hun reke ning namen, kon de jury veel rustiger werken dan vorig jaar het geval was. Weliswaar moest flink doorgewerkt worden, doch elk te beoordelen onderdeel kon veel intensiever worden bekeken waardoor het maken van vergis singen en het over het hoofd zien van kleine ploeg- fouten tot een minimum kon worden beperkt. ENKELE TECHNISCHE OPMERKINGEN. Het perceel lag in de Wilhelminapolder en ver keerde in een uitstekende conditie voor het hou den van een wedstrijd. Het lag vlak en de stoppels waren niet te kort of te lang. De sleepsporen van de zelfbinder waren bij het uitzetten zoveel moge lijk buiten de veldjes gehouden, ofschoon natuurlijk niet kon worden voorkomen dat deze op het ene veldje van iets meer invloed waren dan op het an dere. De zwaarte van de grond variëerde van 25 tot 30% afslibbaar. De ploegdiepte was gesteld tus sen 12 en 15 cm. Enkele ploegers hadden daarop niet gerekend en hadden geen steunwielen bij zich. Elke ploeger moest een bepaalde oppervlakte, af hankelijk van het aantal scharen van zijn ploeg, ploegen. Zij kregen hiervoor een tijd van IV2. uur. Zoveel mogelijk is getracht alle facetten van het ploegwerk in de opgave te verwerken. Zo moest eerst een beginvoor worden uitgereden. Hierbij gaat het erom of deze rechts, niet te diep of te on diep, goed van breedte en goed schoon is. Dit laatste wil zeggen dat er geen stoppels in vast mo gen blijven staan. Het minder goed gelukken van de beginvoor wreekt zich meestal in de aanstorting van de vol gende sneden. De rug die hierbij gevormd wordt, komt dan meestal te hoog of in enkele gevallen te laag te liggen. Door een goede overgang naar de gewenste diepte kan dikwijls nog veel goedge maakt worden zodat de beoordeling van de rug pas, nadat aan weerskanten een flinke breedte is geploegd, goed kan worden beoordeeld. De voren moeten tijdens het ploegen van het ge hele veld recht en schoon zijn. De zijkant moet De Zeeuwse kampioenploeger in actie (Foto De Muynck) vertikaal en de bodem horizontaal afgesneden zijn. De ploegsneden moeten ten opzichte van elkaar even hoog liggen. Zij moeten voldoende gekeerd zijn en een goede aansluiting geven. Dus geen grote gaten en niet op hun kant blijven staan. De bedekking van groen en stoppel moet zodanig zijn, dat geen resten boven blijven liggen. De eindvooir moet schoon zijn, recht en niet te diep. De grootste breedte mag maximaal IV2 x de schaarbreedte zijn. Dit betekens, dat de laatste voor uitgereden moet worden. Het in- en uitzetten van de ploeg moet zó zijn, dat het op een rechte merkstreep gebeurt. Slordig werk wordt dus met een geringer aantal punten ge straft. Door het punt algemene indruk wordt tenslotte nog eens het ploegwerk in zijn geheel beoordeeld. Het geleverde ploegwerk stond over het alge meen op een goed peil en de jury had dan ook geen gemakkelijke taak. Dat er ondanks dat tamelijke puntenverschillen op de einduitslag voorkomen vindt zijn oorzaak in het feit dat met acht mensen is beoordeeld. De toekenning van de prijzen wordt hierdoor gemakkelijker. Dit wil echter niet zeggen dat iemand met een lager aantal punten direct zo veel slechter is dan zijn concurrent met een wat hoger aantal. Aangenomen moet toch worden dat elke deelnemer tot de besten van zijn streek be hoort. Door wat pech kan men gemakkelijk onder aan de lijst terechtkomen. Uiteraard is er natuur lijk wel een aanmerkelijk verschil tussen de eersten en de laatsten. Zoals in vorige jaren bleek men met een rond gaan de ploeg gemakkelijker "beter werk te kunnen leveren dan met een ander type. Dit behoeft ech ter niet helemaal op te gaan, want ware het niet dat de heer Vos uit Koudekerke op het laatste mo ment erge pech had gekregen, dan was hij met zijn wentelploeg zeker tusen de besten terecht ge komen. Laat dit een aansporing zijn om toch ook met de wend- en kantelploegen te blijven deelnemen. De paardenploegen waren maar matig vertegen woordigd. Het aantal van drie kon toch eigenlijk groter zijn. Behalve de deelnemer uit de Wilhelmi napolder kwamen de twee anderen uit Rilland-Bath en Grijpskerke. De Rillander had in vele jaren niet met een paardenploeg gewerkt doch altijd met een trekker gereden. Toch durfde hij het met paarden aan. De heer Menheere kwam, met medewerking van zijn werkgever, helemaal met zijn paarden en ploeg vanuit Grijpskerke naar de Wilhelminapol der. Dat hij dik beloond des avonds terugging zal hem wel tevreden hebben gesteld. De heer Van Dijke heeft weer bewezen een ploe ger van klasse te zijn. Weer heeft niemand hem voorbij kunnen streven. Zijn concurrent van het vorig jaar, de heer C. de Jager, moest ook nu weer in hem zijn meerdere erkennen. Toch zit De Jager hem wel zo dicht op de hielen dat het nog een kwestie is van een beetje pech voor Van Dijke en een beetje geluk voor De Jager. Ook J. Beekman deed een goede gooi. Daar alle drie bovendien uit dezelfde omgeving komen is bij hun deelname de spanning voor een volgende keer weer verzekerd. Overigens deed elke deelnemer zijn best. Het was een massaal gezicht alle 32 ploegers met hun trekker- en paardenploegen aan het werk te zien. Ook het talrijke publiek beperkte zich niet tot het bekijken en beoordelen van enkele favorieten, maar verdeelde zich over het gehele veld. Voor de deel nemers is dat het prettigste. En zo is deze dag er een geweest waar veel te le ren en te zien was. Voor het verkrijgen van nog beter ploegwerk was zij een goede stimulans en gezien de jaarlijks groeiende belangstelling belooft de provinciale ploegwedstrijd in de toekomst een festijn te worden dat met de meest belangrijke ge beurtenissen op landbouwgebied kan wedijveren. Hier is aangetoond wat samenwerking vermag. Uitslag van de wedstrijd in volgorde van het be haalde aantal punten: 1. A. van Dijke te 's H.-Arendskerke, 332 punten 2. C.' de Jager te Wolfaartsdijk, 308 3. J. Beekman te Wolfaartsdijk, 305 4. Joh. Menheere te Grijpskerke, 298 5. P. de Kraker te Terneuzen, 291 6. A. Overdulve te Axel, 283 7. M. Vos te Koudekerke, 278 8. M. J. Quaak te IJzendijke, 278 9. C. op 't Hof te Heinkenszand, 275 10. K. Francke te Biggekerke, 274 11. P. van Hoeve te Terneuzen, 270 12. M. C. Wisse te Kattendijke, 270 13. I. C. Hage te Oud-Vossemeer, 269 14. C. P. Burgers te Poortvliet, 268 15. F. Klaassen te Kats, 263 16. M. Goense te Lewedorp, 262 17. C. Zweedijk te Wïlhelminadorp, 261 18. P. de Looff te Geersdijk. 261 19. J. Dieleman te Axel, 261 20. J. N. Noom te St. Maartensdijk, 261 21. C. Verweij te Rilland-Bath, 260 22. Ed. Buyk te Waterlandkerkje, 260 23. C. van Acker te St. Jansteen, 251 24. Adr. C. Breure te St. Annaland, 250 25. T. A. Boudeling te A.-Jacobapolder, 248 26. J. J. Crucq te Nieuwland, 246 27. H. Zandee te Biezelinge, 246 28. K. Bareman te Zaamslag, 245 29. L. Minderhoud te Nieuwvliet, 231 30. L. Kramer te Wolfaartsdijk, 228 31. J. Langebeeke te Gapinge, 221 32. C. Maas te Kortgene, 203 PRIJZEN. Algemeen klassement 1. A. van Dijke te 's-H. A'kerke, 2. C. de Jager te Wolfaartsdijk, 3. J. Beekman te Wolfaartsdijk, 4. J. Menheere te Grijpskerke, 5. M. Vos te Koudekerke, 332 pnt, 40,— 308 ƒ30,— 305 20,— 298 10,— 278 medaille Categorie paarden ploegen: 1. Joh. Menheere te Grijpskerke, 278 pnt, ƒ25, beschikbaar gesteld door het Paarden Stamboek. 2. C. Zweedijk te Wilhelminadorp, 261 pnt, medaille 3. C. Verweij te Rilland, 260 sigaren Categorie rondgaande ploegen: 1. A. van Dijke te 's-H. Arendskerke, 332 punten wisselbeker fa. Schipper en Zn te Goes. 2. C. de Jager te Wolfaartsdijk, 308 punten miniatuur tractor fa M. de Dreu en Co's te Goes. 3. J. Beekman te Wolfaartsdijk, 305 punten medaille. Categorie kantel-, wend-, en tweewegploegen 1. M. Vos te Koudekerke, 278 punten wisselbeker fa Sukkel te Middelburg. 2. C. op 't Hof te Heinkenszand. wisselbeker fa Cappon te Heinkenszand. 3. K. Francke te Biggekerke, 274 wisselbeker fa Maring te Delfzijl. PRIJZEN VAN ORGANISATIES: A. van Dijke te 5s-Heer Arendskerke, wisselbeker van de Z. L. M. Joh. Menheere te Grijpskerke, wisselbeker van de N. C. L. B. M. J. Quaak te IJzendijke, wisselbeker van de C. B. T. B. en C. J. B. T. B. De Hoofdassistent bij de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. J. G. van LIERE. (Advertentie) C.B.-rassen zijri oogstzekere rassen - hoge opbrengst 0 stevig stro 0 resistent tegen ziekten Verkrijgbaar bij de plaatselijke landbouwverenigingen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 3