Professor WAGENAAR. AFD. ZEELAND DER NED. WOLFEDERATIE, GOES UIT DE INHOUD RONDOM LANDBOUW-RISICO m ZEEUWS LANDBOUWBLAD barende algemene aspect. Aan de gevolgen voor •igen land en volk. Het gaat onze boeren, groot en klein, wel degelijk •an wat er zich in ons volk afspeelt. Wij bewonde ren geenszins de cynische opmerkingen, die een blad als „De Telegraaf" ten beste meent te moeten geven en die een geest uitademen van „wat kan 'het ons schelen wie er straks regeert, want zij zijn toch allemaal van hetzelfde sop overgoten." Juist de boerenstand vormt in ons land een zeer degelijk en standvastig deel van ons volk. Door de eeuwen heen heeft deze bedrijfsgroep principes en eigenschappen vastgehouden, die bijdragen tot de diepste waarden van de mens en van ons volk. Hoe zij geregeerd wordt en hoe ons land geregeerd wordt, is voor haair van groot belang. Nog afgezien van het directe landbouwbeleid, hetwelk natuurlijk op het ogenblik de meeste aandacht zal vragen. Maar als constante factor in ons volksleven houdt juist deze boerenstand, misschien gedeeltelijk on bewust, zyn hart vast als hij ziet wat er thans ge beurt. Er is een bekend gezegde, dat luidt: ,,Elk volk heeft de regering, die het verdient". Het feit, dat Nederland helemaal geen regering heeft en straks een intern verdeelde, wekt de grote bezorgdheid, omdat het aantoont, dat het in eigen volk mis zit. Wie de kranten opslaat leest dagelijks van meer loon, hogere eisen overal. Daarnaast spoeden steeds grotere aantallen mensen zich naar wedstrijden en volksfeesten. De gezonde sport heeft alom plaats gemaakt voor beroepsvoorstellingen. Toege schreeuwd door velen behalen de beroepssportlie den, al of niet opgewekt met daartoe gebrouwen middeltjes, record na record. Wie tegen deze achter grond het droeve record beziet, dat thans door de duur van de Kabinetscrisis is gevestigd, vraagt zich met zorg af, of een steeds zwakker wordend be wind zich nog alleen kan handhaven via het oude middel van: Geeft het volk brood en spelen", en houdt het daarmee zoet. Dit is de bezorgdheid, die bewust of onbewuit, In vele boerenharten leeft en die slechts weggeno men kan worden, doordat men zich spoedig gaat bezinnen op de grote vragen, die opgelost moeten worden. Doelbewust en kirachtig en met de zede lijke moed en het zo nodige gezag om het mes te zetten in een ontwikkeling, die niet de goede is. S. Het is ons gebleken, dat er op enkele plaatsen in Zeeland nog schapenhouders zijn, die om de een of andere reden verzuimd hebben hun wol af te leveren en thans niet goed weten, wat er mee te doen. In verband hiermede vestigen wij er de aandacht van belanghebbenden op, dat kleine partijen wol alsnog kunnen worden ingeleverd. Men dient de wol hiertoe op te sturen aan de Nederlandse Wol- fedevatie, Helderseweg 32 te Alkmaar, zo mogelijk verpakt in materiaal, dat niet behoeft te worden geretourneerd. Na enige tijd volgt dan de afreke- ningsbon en de opbrengst per cheque of postwissel. Ten aanzien van de najaarsverkoop van breiga rens, dekens e.d. maken wij de leden erop attent, dat deze zal plaatsvinden in de tweede helft van oktober a.s. Men zal tijdig met plaats en datum in kennis worden gesteld. Desgewenst kan men schrif telijk bestellingen doen bij het secretariaat van de afdeling Zeeland, Landbouwhuis te Goes. Aanmeldingen voor het lidmaatschap kunnen eveneens aan genoemd adres worden ingezonden. Overzicht Professor Wagenaar Verzekeringszaken Zitdagen Z. V. V. Z. V. B. Adviesbureau voor oorlogs- en rampschade Landböuw- risico. Ploegwedstrijd om het Zeeuws-kampioenschap 1956 Boerderij en Organisatie Uit de Herverkavelingsgebieden Danst het Congres? Het aanwenden van schuimaarde De splitsing van Landbouwbedrijven Korte wenken Onder de Tuinbouwlantaarn Radio Korte Berichten De Boerenjeugd Marktberichten Onderwijs ADVERTENTIETARIEF: Per mm 18 cent; minimum per advertentie 2,70. Incasso kosten 0,20. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën uiterlijk Dinsdag avond aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen. Redactie: Secretariaat der Z. L. K« Tel. K. 1100—2345. Opnieuw gaat agrarisch Zeeland een gevoelig verlies lijden, doordat de Directeur van de Gezond heidsdienst voor Dieren, Dr. G. Wagenaar, benoemd is tot gewoon hoogleraar in de faculteit der Vee artsenijkunde van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Maar opnieuw erkennen wij gaarne, dat de ver heugenis over deze mooie promotie, die zo verdiend genoemd mag worden, moet overheersen. In de tien jaren, dat Dr. Wagenaar met vaste hand en groot organisatorisch talent de Gezond heidsdienst voor Dieren heeft geleid, heeft hij z;ch in Zeeland grote bekendheid verworven. Wie kende hem niet en wie wist niet met welk een ijver en geestdrift hij aan de verschillende taken van zijn dienst heeft gearbeid! Wij herinneren ons nog levendig, hoe hij, teza men met wijlen de onvergetelijke Zwagerman, in het Bestuur der Z. L. M. zijn plannen ontvouwde om de Zeeuwse rundveestapel zo spoedig mogelijk vrij van de gevreesde tuberculose te maken. Dit is hem gelukt en men kan gerust constateren, dat dit, naast de goedeorganisatorische opzet, te. danken is geweest aan de soepelheid en het begrip, waar mede Dr. Wagenaar de Zeeuwse boeren is tegemoet getreden. Want hierdoor juist, heeft hij zich van de vrijwillige medewerking verzekerd van de grote meerderheid van de veehouders, die inzagen dat de gevolgde weg werkelijk tot succes leidde. Het bovenstaande wil niet zeggen, dat de Direc teur van de Gezondheidsdienst niet, als het nodig was, onverzettelijk kon zijn. Het wil slechts zeggen, dat diep ingrijpende maatregelen uitgevoerd kun nen worden, wanneer men de juiste manier van aanpakken maar volgt. Het is naar aanleiding van het aanstaande af scheid van de jonge Professor wel aardig een terugblik te werpen op datgene, wat in de laatste tien jaar met de t.b.c.-bestrijding is bereikt. De op 1 maart 1946 opgerichte Gezondheidsdienst voor Dieren, waarvan Dr. Wagenaar op 1 januari 1947 Directeur werd, kan als vervolg van de ver eniging tot bestrijding van tuberculose onder het rundvee worden beschouwd. Het werk van deze sedert 1937 bestaande vereniging was echter door de oorlog grotendeels verloren gegaan en de tuber- culinatie had zelfs in een jaar in het geheel niet plaats gevonden. Door inundatie en evacuatie van vee waren tuberculeuze dieren her en derwaarts verspreid met alle gevolgen van dien. Gelukkig was er een kern van veehouders-tu- berculosebestrijders blijven bestaan evenals de er- varing van de dierenartsen. Na de bevrijding kon tnen de zaak flink aanpakken. Het lag voor de hand, dat men met Walcheren begon. Het eiland leende zich voor een vrijmaking, daar toch een nieuwe veestapel opgebouwd moest worden. Door dat de Rijksdienst landbouwherstel medehielp, werd deze t.b.c.-vrije opbouw van de Walcherse vee stapel financieel mogelijk. Enkele noodzakelijke maatregelen werden genomen, zodat alle veehou ders op Walcheren zich moesten aansluiten bij de Gezondheidsdienst en aankoop van besmet vee kon worden geweerd. Walcheren werd hiermede een proefkonijn maar ook een eeste succes. Reagerende dieren moesten worden opgeruimd, waarvoor een subsidieregeling in het leven werd geroepen. In de andere delen van Zeeland werd een grote propaganda campagne gevoerd voor aansluiting bij de Gezondheidsdienst en wij herinneren ons nog, hoe Dr. Wagenaar in praktisch alle Zeeuwse dor pen lezingen hield en films vertoonde. In de winter van 1947/1948 werd een aanslui tingspercentage van 60 bereikt. In 1948 werd de verplichte aansluiting aangevraagd. In de daarop volgende winter werd de gehele Zeeuwse veestapel onderzocht. Toch bleef het reactie-percentage voor lopig hoog, namelijk 10,6% in 1948/1949. Het steeg nog tot 11,9% in het daarop volgende jaar. Op 1 januari 1949 werden de thans nog geldende t.b.c.-verklaringen ingevoerd, die al spoedig een goede naam verkregen. Via een Provinciale Veror dening werd het aankopen zonder verklaring ver boden. Een extra subsidieregeling voor het oprui men van „open lijders" bewees goede diensten. Het reactie-percentage daalde tot 8 mede door een nieuwe wijze van onderzoek. Op 1 januari 1950 werd in Zeeland met het Natio nale Plan gestart, dat immers beoogde de gehele Nederlandse rundveestapel t.b.c.-vrij te maken. Eén en ander werd mogelijk gemaakt door de Marshall- gelden uit Amerika. Op 1 november 1953 werd Zeeland officieel reac tie-vrij verklaard. Alle bedrijven waren gesaneerd en vrij. Een prachtig resultaat, als men bedenkt, dat het landelijk plan op 1 mei 1956 als geëindigd werd beschouwd. Ongetwijfeld is deze succesvolle t.b.c.-bestrijding het belangrijkste stuk werk van Dr. Wagenaar ge weest. Daarnaast echter verrichtte hij heel wat ander werk. Wij noemen hiervan de krachtige hulp van zijn dienst na de ramp. Dat hierna tevens een begin gemaakt werd met de bestrijding van de Abortus Bang is van groot belang. Voorts het pro pageren en verspreiden van de kunstmatige insemi natie. Ook dit nam een grote vlucht. Thans beschikt men in Zeeland over 13 K. I.-stieren, die zo'n slordi ge 11.000 runderen met goede resultaten bevruch ten. Tenslotte willen wij nog wijzen op het tot stand komen van het fraaie en nieuwe laboratorium te Goes, waardoor Zeeland over een moderne outillage op dit gebied beschikt. Als adviseur van het Dage lijks en Hoofdbestuur der Z. L. M. zal Dr. Wage naar node gemist worden. En dat niet alleen van wege zijn deskundigheid, doch zeker ook door zijn goede luim. Maar ook hier geldt in de eerste plaats een hartelijke gelukwens voor de nieuwe hoogle raar en zijn gezin. Hij kan verzekerd zijn van onze beste wensen voor zijn verdere levenspad. S. VERZEKERINGSZAKEN De wetgever gaat er van uit, dat ieder de wet moet kennen. Dat hier wel eens iets aan mankeert is algemeen bekend. Zo vergaat het ons ook aan gaande Landbouw-Risico. Wij vlijen ons heus niet met de gedachte, dat alle leden goede nota geno men hebben van de publicaties over de oprichting en doelstelling van Landbouw-Risico. Toch menen wij ons dit keer uitsluitend te moeten richten tot de leden, die aan deze zaken wel aan dacht hebben geschonken. Tot hen die er met de W. A. verzekering bedrijf en particulier, de vrij willige ongevallen- en ziekteverzekering nog niet helemaal zijn uitgekomen. Vanzelfsprekend rijzen er nog talloze vragen; hoe kan het anders. Het gaat er ons nu om welke vragen dit zijn. Vandaar dan, dat het in de bedoeling ligt in de eerstvolgende weken op de diverse beurzen aan wezig te zijn. Door een mondeling cor/.act kunnen de eventuele vragen worden opgelost. Men raadplege dus onder de rubriek „zitdagen" welke beurzen er de volgende week bezocht wor den. En laten we afspreken, dat men met de vragen voor de dag komt. de L. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED (Z.V.V.) OOSTBURG: Woensdag 10 oktober a.s. van 1417 uur in café „De Vuijst" (de heer Cevaal). KORTGENEDonderdag 11 oktober a.s. van 1113 uur in hotel „De Korenbeurs" (de heer Ce- vaal) GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. Laat uw polissen op het gebied van de kapitaal-, pensioen-, lijfrente-, studie- en uitzetverzekering controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING (Z. V.B.) KORTGENE: Donderdag 11 oktober a.s. van 1113 uur in hotel „De Korenbeurs" (de heer Van Burg). OOSTBURG: Iedere woensdag op de beurs. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. Laat uw brandpolissen controleren en vraagt be middeling bij het afsluiten van nieuwe posten. ADVIESBUREAU VOOR OORLOGS- EN RAMPSCHADE VAN HET LANDBOUWSCHAP GOES: Dinsdag 16 oktober van 14 tot 16.30 uur, Grote Markt 28a. ZIERIKZEÈ: Donderdag 18 en 25 oktober van 11 tot 13 uur in Café „Huis van Nassau". LANDBOUW-RISICO HULST: Maandag 8 oktober a.s. van 1517 uur in hotel ,,De Graanbeurs" (de heer De Lange). ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 11 oktober a.s. van 1113* uur in „Hof van Holland" (de heer De Lange). GOES. Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. Komt hier met Uw vragen aangaande de W. A. verzekering bedrijf, vrijwillige ongevallen en ziek teverzekering.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 2