te ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1H« Viconbietendunmachine. triek en vandaar af werd door een drijfstang een tweetal stangen aangedreven via een scharnierpunt. Deze stangen maakten daardoor een heen- en weer- gaande beweging. Doordat hieraan de veerbladen weer waren bevestigd, deden de ondereinden daar. van hetzelfde. De diepteregeling werd verkregen door de mesjes hoger of lager te stellen. Het hef fen of zakken geschiedde door de hydraulische hef- inrichting. Vooraan het parallelogram waren twee steunwieltjes bevestigd, die elk aan een kant van de rij liepen, dus ook weer niet door de versbe- werkte grond. Toch zouden schrapertjes wel ge wenst zijn. Aan hetzelfde parallelogram werden zijmessen bevestigd, zodat tegelijkertijd onder drogere om standigheden kan worden gewied. De diepterege ling was goed en er werd heel aardig werk ge leverd. Grondverzet vindt heel weinig plaats. De rijsnelheid was niet groot. Nooit heb ik op een demonstratie zo'n primitief ge val, zowel wat trekker als dunmachine betreft, aan het werk gezien. Het geheel hing letterlijk met draadjes en touwtjes aan elkaar. Maar ook nooit heeft een dergelijk prototype zo'n belangstelling gehad en een gunstige indruk achtergelaten. Er werden wel eens spottende opmerkingen gemaakt, doch de heer Worm trok zich daar niets van aan en demonstreerde rustig en zelfverzekerd zijn vinding. Menigeen zou zich gegeneerd hebben en daarom moeten wij er toch veel respect voor hebben dat hij durfde komen. Zeer zeker kan uit zijn construc tie iets goeds gebouwd worden, zowel wat betreft de constructie, de kwaliteit van het werk en vooral ook de prij6. Weliswaar kan die natuurlijk niet ge. noemd worden daar het nog een prototype is, doch hoog kan hij nooit liggen. Wij wensen de heer Worm veel succes. Niet alleen bieten die enige dagen te voren waren bewerkt, konden worden bekeken, doch ook erwten en blauwmaanzaad die de vorige dag waren be werkt door de machine van de heer Sieling. De in. druk hiervan was goed. Het was heel belangrijk dat men het werk in erw ten en blauwmaanzaad kon bekijken. Het is n.l. heel goed mogelijk dat de naam bietendunmachine ver. keerd gekozen is, maar dat de naam „rijenwiedma- chine", waarmee ook bieten gedund kunnen wor. den, zoals Ir. Rietberg in Bergen op Zoom het uit drukte, veel beter op zijn plaats is. Reeds lang is gezocht naar een wiedmachine voor IN de rij. Wel. nu, de mogelijkheid ligt hier voor verschillende ge wassen, waarbij aan één machine een groot aantal werkuren kan worden gegeven wat het rendabel gebruik weer ten goede komt. De demonstratie werd gehouden door de Bedrijfs- studiegroep Tholen en St Philipsland, de Technische Commissie van het Landbouwschap en de Rijks, landbouwvoorlichtingsdienst. Ofschoon het publiek niet erg talrijk was 150)mag de demonstra tie toch als zeer geslaagd worden beschouwd. De oogstwerkzaamheden waren aan de geringe be. langstelling niet vreemd. Aan de heer Sieling voor het beschikbaar stellen van zijn bedrijf, de diverse boeren voor hun trek kers en paard en de deelnemers voor de moeite die zij zich getroost hebben, past een hartelijk woord van dank. Zij allen kunnen op een goed geslaagde dag terugzien. De Hoofdassistent R. L. V. D., J. G. VAN LIERE Goes, 18 september 1956 schuifbaar over deze as zitten tandwielen beves tigd, die op hun beurt een tweede tandwiel aan drijven. Een cardan-overbrenging dus. Vanaf deze plaats loopt een as naar achteren en op het eind daarvan kan een zon worden bevestigd. Deze over brenging is dus zeer eenvoudig, terwijl ook de constructie solide is. In elke zon kunnen maximaal 16 verende tanden of mesjes van naar verkiezing 1 of 1% inch worden geplaatst.. De keuze van óf verende tanden óf mesjes van de hiervoor aangegeven maten en het aantal daarvan hangt af van de stand van het ge was. Op de demonstratie werd gewerkt met 8x1% messen. De naar achterlopende aangedreven assen met de zonnen zitten draaibaar om de grote aan drijfas. Zij vormen dus een parallelogram, waardoor de oneffenheden in de grond worden gevolgd. De diepteregeling geschiedt met het strakker of min der strak zetten van een veer. De afstelling van de machine was op de demonstratie uitstekend. Het aantal messen en de dieptestelling waren juist ge kozen, zodat het grondverzet meeviel. Het werk was goed. Met deze eenvoudige solide dunmachine is het ook heel goed mogelijk gelijktijdig te wieden. Een bezwaar is dat men aan één rijenafstand van minimaal 3435 cm gebonden is. Wil men een nau were rijenafstand, dan moeten de tanden ingekort worden. Een tweede, en wel heel groot, bezwaar is de prijs die voor een machine met 4 elementen 2200,5 elementen 2550,en 6 elementen 2900,bedraagt. Een los element kost 400,—. Prototype systeem „Worm". 3. „Loddon" van de Fa. Mas- see en Zn. te Goes. Deze machine bestaat uit losse elementen die aan de tool bar de trekker worden be vestigd. Het is een paralle logram waaraan een loop wiel tevens aandrijfwiel is gemonteerd. Op het loop. vlak zijn nokken geplaatst die het slippen zoveel mo gelijk moeten voorkomen. Het loopwiel drijft via tand wielen en assen een zon aan achter het parallelo. gram. Het geheel wordt door een veer naar beneden gedrukt waardoor de diep testelling wordt verkregen. Aan de zon kunnen weer naar verkiezing tanden of mesjes worden bevestigd. Gewerkt werd met 8 x inch messen. Tijdens de demonstratie waren er moeilijkheden met de diepteregeling van de hefinrichting, waardoor geen goede instelling kon worden bereikt. Een varia tie in de dieptestelling d. m.v. de veer was niet meer mogelijk. De ruimte tussen de IV2 cm hoge nokken op het loopwiel liep vol, waar door nogal eens slippen optrad. De diameter van het loopwiel bedroeg 41 cm. De bestuurder van de trekker had kennelijk nooit eerder met een dunma chine gereden, zodat alles bij elkaar het werk min. der goed tot zeer matig was. Na de middag was de dieptestelling verbeterd en was het werk niet on bevredigend. De machine is zeer eenvoudig in op bouw en uitvoering. Ook hier kunnen beperkte rij. enafstanden worden bewerkt. Gelijktijdig dunnen en wieden is zeer goed mogelijk. De prijs is echter hoog, n.l. 310,per element. Dit is er werkelijk niet can te zien en de kunst moet hiér dan ook wel erg duur betaald worden. 4. „Danroeco" van de Fa. Massee Zn. te Goes. Deze paarden- machine is 2-rijïg. De aandrij. ving vindt plaats vanaf de wie len via cardanoverbrenging naar de aan de achterzijde ge. monteerde zonnen. Bij deze zonnen worden geen verende tanden geleverd. Gewerkt werd met 6 beitelmessen ter breedte van 2 cm. Deze kun nen in elke willekeurige stand worden geplaatst. Het maxi mum aantal te plaatsen beitels bedraagt 12. Door het verstel len van een handle kunnen aan de zonnen 2 verschillende snelheden worden gegeven. De diepteregeling was wat slap en onvoldoende. De ma chine is eenvoudig en zwaar gebouwd. Het werk was heel behoorlijk. In hoeverre deze paardenmachine zijn kans in de praktijk zal krijgen is ech ter nog de vraag. Zijn capaci bietendunmachine I dentractie. teit is gering, i. v. m. de geringe snelheid en werkbreedte. Een ma. chine met een groter aantal ele menten zou wellicht een grotere mogelijkheid bieden, daar deze ook door één paard getrokken kan worden, gezien de geringe trekkracht, die gevraagd wordt. 5. „Vicon", ontwerp van de heer C. Steketee te Driewegen en gedemonstreerd door de Fa. Visser^ te Nieuw Vennep. Deze 2.5 m. brede machine met 5 elementen was juist kersvers de fabriek uitgerold. Het is een keurig en netjes afge bouwde machine die een solide indruk gaf. Zij onderscheidde zich door een zeer rustige gang wat wel grotendeels ver. oorzaakt werd, doordat de mesjes niet gelijktijdig maar beurtelings door de grond gin gen. De machin loopt op 2 luchtbanden en wordt op één punt aan de trekker gekop peld. De aandrijving vindt plaats vanaf de aftakas. Daar vandaan wordt een dwars op de rijrichting gemonteerde as aangedre ven naar de rechterzijde van de machine. Daar mondt ze uit in een tandwielkast waar d.m.v. 3 tandwielen van verschillende grootte en een ket. tingoverbrenging 3 verschillende snelheden in de dunmachine zelf worden verkregen. Dit vervangt dus een dure toerenvariator, terwijl toch een groot aantal mogelijkheden zijn verkregen. Vanaf deze tandwielkast loopt weer een aandrijfas over de ge hele breedte van de machine. Op deze as zitten z.g.n. slingerkoppen die op hun beurt éen zwanen hals in beweging brengen. In die hals kunnen tan. den of mesjes bevestigd worden die dus een heen- en weergaande beweging maken. De slingerkop zit verschuifbaar en de zwanenhals scharnier baar aan de aandrijfas. Het geheel werkt dus weer als een parallelogram, terwijl het zó gebouwd is, dat een zeer nauwe rijenafstand, n.l. tot een minimum van 11 cm kan worden bereikt. De steunwielen aan de elementen waren voorzien van schrapers, zodat aanladen werd voorkomen. Bovendien lopen deze wieltjes vóór de mesjes, dus niet door de vers be werkte grond. Het verstellen is zeer eenvoudig en vraagt zeer weinig tijd. Het in en uit het werk stel. len geschiedt door een handhefboom die vanaf de rekker is te bedienen. Gewerkt werd met 1 mesje ter breedte van 3.5 cm per element. Zij waren zeer dun geslepen waar door ook weer een minimale grondverplaatsing werd verkregen. De diepteregeling die met de tan den of mesjes wordt verkregen, was goed. Het werk was intensief en goed. De constructie van deze ma. chine is goed doordacht en uitgevoerd. De prijs kon nog niet definitief worden meegedeeld, doch ligt naar schatting voor 5 elementen tussen de 1200 en 1600. Elk los element flOQ120. Daar dit niet het goedkoopste en niet het duurste is, zouden we dit een middenprijsklasse kunnen noemen. 6. Systeem „Worm" van de heer S. Worm te Halfweg. Deze door de heer Worm zelf geconstrueerde ma chine, was duidelijk een prototype. Voorop zijn Ford Dearborn was een wiedbalk met parellelo- grammen gemonteerd. Aan elke parallelogram was een breed veerblad bevestigd dat tamelijk hoog om. gebogen naar de grond terug wees. Onder aan elk veerblad kon een tand of mes bevestigd worden. De veerbladen werden gezamenlijk vanaf de af takas aangedreven. Met behulp van een V-snaar en schijven werd een naar voor aan de trekker lopende as aangedreven. Op het eind daarvan zat een excen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 9