de Tmnbouwlantaam Wenken 579 HET FRUITCORSO TE GOES VERVOER VAN WATER MET TRACTOR EN AANHANGWAGEN TOEGESTAAN! Korte ZATfcltD AGJt' SEtïKMËER 1956 ONDER Deze week wil uw lantaarnman in de allereerste plaats melding maken van het fruitcorso dat zater dag in Goes is gehouden. We menen wel te mogen veronderstellen dat de meeste lezers van deze ru briek, ook het fruitcorso hebben gezien. Toch me nen wij er niet zonder meer aan voorbij te mogen gaan want zaterdag was het voor de Zeeuwse fruit teelt in het algemeen toch wel een mooie dag. Er was te genieten in Goes. Er was volop te genieten van de prachtige aanblik welke het fruitcorso bood. Uw lantaarnman heeft ook uren in de rij gestaan om tenslotte het geheel voorbij te zien trekken. Hij is ook opgenomen geweest in de enorme drukte welke er in Goes was. Met de duizenden hee^t hij geapplaudiseerd als er weer zulk een schitterende wagen voorbij gleed. Het was een feestelijke dag voor Goes zowel als voor de Zeeuwse fruitteelt. Voor de tweede keer is bewezen dat een fruitcorso goede mogelijkheden kan bieden. Alleen moet uw lantaarnman toch van het hart dat hij het jammer vindt dat er betrekkelijk zo weinig fruitkwekers aan mee hebben gedaan. Het waren er maar enkele en dat is jammer. Het fruitcorso is opgezet door ménsen uit de Goesse middenstand. De voorzitter van het comité is een zeer aktieve middenstander die in de fruitweek herhaaldelijk er op heeft gewezen dat hét fruitcor so niet is georganiseerd tot eer en glorie van de Goesse middenstand maar wei degelijk om de roem van het Zeeuwse fruit te verbreiden. We willen graag aannemen dat dit zo is. Alleen blijven we het jammer vinden dat er niet meer specifieke fruit kwekers zijn die iets dergelijks kunnen organiseren. Wij hopen van harte dat het fruitcorso een blijvend iets mag worden. Een manifestatie welke ieder jaar zal worden herhaald. Om dit te bereiken zal echter nodig zijn dat er een weg wordt gevonden om alle fruitkwekers er warm voor te krijgen. De Zeeuwse fruitteelt neemt in ons land een zeer belangrijke plaats in. We mo gen er gerust trots op zijn dat ook het fruitcorso hier wordt gehouden. Maar dan een fruitcorso dat wordt georganiseerd door fruitkwekers. Geen fruit corso dat wordt georganiseerd door middenstan ders. We geloven dat het goed en nuttig kan zijn* als er van die zijde medewerking is. Dat is zelfs toe te juichen. Laat de middenstand in Goes maar gerust aktiviteiten ontplooien vóór en na het corso maar laat het corso een evenement zijn van de Zeeuwse fruitkwekers. We geloven dat de midden stand in Goes dat ook wel graag zal willen maar de fruitkwekers blijven nog te veel aan de kant staan. Van harte hopen wij dat dit zal veranderen en dat er wegen gevonden zullen worden om het volgend jaar evengoed en misschien nog beter voor de dag te komen. Uw lantaarnman heeft de laatste dagen nog al eens nagedacht over de aktiviteiten van de middenstand. Hij is van mening dat deze nijvere lieden toch wel hulde verdienen voor de manier waarop zij alles aanpakken en hij hoopt Op 27 april 1956 werd de heer L. M. Q. te IJ. verbaliseerd wegens overtreding van de motorrij tuigenbelastingwet. De heer Q. gaf n.l. die dag zijn chauffeur opdracht om water voor zijn bedrijf te vervoeren met zijn tractor en aanhangwagen, be stemd voor menselijke en dierlijke consumptie. De belastingambtenaar, die het proces verbaal opmaakte, was van mening, dat dergelijk vervoer niet viel onder de vrijdom van motorrijtuigenbelas ting; omdat water niet behoorde tot de land'bouw- produkten of landbouwbenodigdheden. Met deze interpretatie van de belastingambte naar was de EVO het niet eens en diende bij de Directeur van 's Rijks belastingen een bezwaar schrift in. In het bezwaarschrift werd aangevoerd, dat verschillende gebouwen, die ongunstig liggen met betrekking tot aansluiting op het waterleiding net, van deze aansluiting zijn uitgesloten, omdat de kosten van de aansluiting te hoog zijn. Tevens, dat bij het ontbreken van pompen in het weiland de daarin geplaatste waterputten regelmatig moeten worden bijgevuld om het vee te kunnen laten drin ken. Eén dezer dagen besliste de Directeur van 's Rijks belastingen op het bezwaarschrift van de E. V.O., dat uit praktische overwegingen aan de bekeuring geen verder gevolg zal worden gegeven. De E. V. O. waardeert dit ruime standpunt van de Directeur van 's Rijks belastingen ten zeerste, die door deze uitspraak heeft begrepen, dat niet de letter maar de geest van de voorschriften met be trekking tot de motorrijtuigenbelastingwet in dit geval de voorkeur moet worden gegeven. District E. V. O. Zeeland. dat de geest van hen ook vaardig mag worden over de Zeeuwse fruitkwekers. Aan de andere kant heeft hij er deze week toch ook behoefte aan om het comité dat het volgend corso gaat organiseren, nog een suggestie te doen. In de krant heeft hij gelezen van aktiviteiten van de middenstand van Kapelle die ook een fruitfeest gaat organiseren. Het is het goed recht van de middenstand van deze gemeente om dat te doen. In de perspublicatie over dit fruit feest is duidelijk gesteld dat het hier volledig uit gaat van de Kapelse middenstand welke indirect ook veel belang heeft bij de fruitteelt. Toch gelooft uw lantaarnman niet dat het door de fruitkwekers toegejuicht moet worden als het fruit zo voor ver schillende reklamedoeleinden wordt gebruikt. In dit verband vragen wij ons af of het niet nuttig zou zijn dat er op provinciaal niveau aandacht geschon ken wordt aan deze aktiviteiten. Goes is het vorig jaar begonnen met het fruitcorso. Dat was best. Helaas hebben we moeten constateren dat veel fruitkwekers afzijdig blijven staan. We vernamen dat er speciaal in het fruitgebied van Kapelle geen medewerking was. Dat is jammer en er zullen we gen gezocht moeten worden jm dat te veranderen. Daarom dacht uw lantaarnman: Is er geen moge lijkheid o.m ook Kapelle in te schakelen bij dit fruit corso? In Goes was het zaterdag eigenlijk veel te druk. Zou het geen aanbeveling verdienen om het fruit corso via Goes-Kloetinge naar Kapelle te laten rij den op een zaterdagmiddag en dan 's avonds weer terug naar Goes? Dat is een afstand van 6 km. Deze afstand is nu in Goes ook wel afgelegd. Er mag voor de komende jaren een toenemende belang, stelling voor het corso worden verwacht. Goes is in feite aan het eind van de opname capaciteit voor wat betreft het bezoek. Misschien zit er iets in om het op een dergelijke manier aan te pakken. Dan was het belangrijke fruitcentrum Kapelle ook inge schakeld en het geheel zou uit kunnen groeien tot een grootse manifestatie van het Zeeuwse fruit. Misschien zouden we dan ook kunnen voorkomen dat men op twee plaatsen welke maar goed 5 km van elkaar liggen fruitfeesten organiseert. Dit zijn maar enkele losse gedachten. We willen ze hier slechts weergeven in de hoop dat ze eens een keer besproken zullen worden als het corsocomité ver gadert. We achten ons ontslagen van de plicht een volle dig verslag te geven van het corso van zaterdag. Alleen dit: hulde voor datgene dat werd getoond. Het was 'n goede dag. Ons fruitkwekers hart heeft sneller geklopt toen we zagen hoeveel duizenden mensen in beweging zijn te brengen voor onze pro- dukten. Van harte hopen we dat het uit mag groei en tot een jaarlijks evenement, zij het dan misschien met een wat andere opzet. Van de veilingen. We willen deze week besluiten met het geven van een overzicht van de gang van zaken op onze Zeeuw se veilingen. De afgelopen weken zagen we daar een toenemende aanvoer van appels en een nog steeds gering blijvend aanbod van peren. Er waren de afgelopen weken zeer grote aanvoe ren van Zigeunerin en Manks Codlin en verder kwamen ook de Codlin Keswick, de Jack Lebel.en de Transparante de Croncel flink los. Wat we voor de appels reeds lang hadden verwacht, gebeurde in de vorige week. De prijzen van de appels gingen teruglopen. Met flinke sprongen zelfs toen het aan bod toenam. Zo wordt voor de Zigeunerin h6575, waarvan het aanlbod uiteraard het grootst is, niet meer dan rond 21 ct per kg betaald. De Manks Cod lin h6070 noteert een zelfde prijs. De Jack Lebel is zelfs nog iets goedkoper. De prijzen welke nu worden betaald liggen belangrijk lager dan enige weken geleden. De toename van het aanbod is hiervan echter de voornaamste oorzaak. Hierbij komt dat ook op de buitenlandse markten de aanvoer groter wordt. Vanuit Zeeland wordt b.v. naar West-Duitsland zeer weinig geëxporteerd. Wat dat betreft is Bel gië voor onze appels een veel betere klant en dan werden er ook steeds belangrijke kwantums ge kocht voor Oost Duitsland. Dat waren speciaal de Zigeunerin, Manks Codlin en Early Victoria. Op de West-Duitse markt is reeds een groot aan bod van appels uit Italië. Het was te verwachten dat de prijzen zich niet op het hoge peil van augus tus zouden kunnen handhaven. Eigenlijk valt het nu nog mee want er zullen verschillende kwekers geweest zijn die in feite nog wel lagere prijzen voor de appels hadden verwacht. Ondertussen staat de pluk van het winterfruit voor de deur. Vorige week mochten we u voor de pluk verschillende aanwijzingen geven. Vele kwe kers staan nu voor de vraag wat ze moeten doen: Verkopen of koelen. Dit is dikwijls lang geen een voudige zaak. Uw lantaarnman kan er ook moeilijk naad in geven. Als we er toch iets over zeggen dan is het dit: probeer overal aan mee te doen. Als u een grote hoeveelheid winterfruit hebt, verkoop dan een gedeelte reeds dit najaar en zet ook een deel in het koelhuis of de bewaarplaats. Zo zien we het voor ons zelf als het beste. Het is eenmaal ontzaglijk moeilijk om vooruit te bekijken wat we moeten doen. Alleen heeft uw lantaarnman voor zichzelf deze stelregel: Volg een vaste lijnAls u fruit koelt, doe het dan ieder jaar. Ga niet te hooi en te gras te werk. Als u in het najaar verkoopt, doe het dan ook ieder jaar. Alleen door een vaste lijn te volgen mag men rekenen op een zo goed mogelijk resultaat. We hebben nog niet dikwijls iemand ontmoet die altijd vooruit kon zeggen wat men in het najaar doen moet: Verkopen of de zaak vasthouden. Het meeste succes hebben we altijd gezien bij mensen die één lijn aanhielden. Zulke mensen hadden sommige jaren beter gedaan niet te koelen of niet in het najaar te verkopen, maar op een ander jaar was het weer anders. Naar uw lantaarnman vernam is er dit jaar bij de Zeeuwse kwekers niet zo bijzonder veel belang, stelling voor het koelen. Toch menen we wel te mo gen veronderstellen dat de Zeeuwse koelhuizen weer vol zullen komen met fruit. Er zijn immers nog een heleboel kwekers die eerst de kat eens uit de boom willen kijken. Graag willen we de hoop uitspreken dat het weer een goed „koeljaar" mag worden voor de Zeeuwse fruitteelt. Voor zover het praktisch maar enigszins uitvoer baar is, rooi dan geen aardappelen onder te natte omstandigheden. De aantasting door phytophthora wordt er aanmerkelijk door bevorderd. Wie de beschikking heeft over een bewaarplaats met buitenluchtkoeling kan zijn aardappelen in korte tijd droog draaien. Als er veel „kwaad" tussen zit verdrogen de aan. getaste knollen en kunnen deze gemakkelijk ver wijderd worden. Voor zover U van plan bent om kiemremmings- middelen bij kuilbewaring toe te passen, moet het in het algemeen ontraden worden om dit direkt na het rooien te doen. Beter is te wachten tot de eerste keer omzetten, waarbij zoveel mogelijk grond en zieke knollen verwijderd dienen te worden. Wilt U goede resultaten met deze genoemde mid. delen, dan moet het goed door de kuil verdeeld worden. Strooi eerst wat over de bodem, daarna regelmatig verdeeld door de kuil. Vóer dat het stro er op gaat de kop en zijkanten van de kuil nogmaals van wat poeder voorzien. Hier treft men n.l. meestal de eerste kiemen aan. Nu het spuitseizoen voorbij is, zijn er wellicht diverse overschotjes van bestrijdingsmiddelen aan wezig. U bergt ze toch ook op in een goede afsluit bare kast? Het zijn vaak zware vergiften en dienen als zodanig te worden behandeld. Nu de stalperiode weer voor de deur staat is het nodig om na te gaan of er voldoende voeder voor de winterperiode beschikbaar is of nog zal komen. Per stuk grootvee is 4045 kg sappig, en 9 kg droogvoer per dag nodig. Bij een gemiddelde van 180 staldagen is dan gemakkelijk de totaal be nodigde hoeveelheid te berekenen. «1» Bij een overschot aan zetmeelrijke produkten verdient het aanbeveling hiervan een gedeelte te verkopen en hiervoor eiwitrijke voedermiddelen terug te kopen. Gegevens aangaande de samenstel-^ ling zijn hierbij een waardevol hulpmiddel. Trou.' wens ook bij de berekening van rantsoenen, voor de bepaalde diergroepen, zijn uitslagen van ruw- voederonderzoek van veel nut. Bestuursleden van landbouwverenigingen, coöpe raties enz. vergeet niet bij het opstellen van uw winterprogramma een plaats in te ruimen voor een film of lezing over veevoeding. Meer dan 2/.-$ van de kostprijs van melk is terug te voeren op de voe. ding. De prijs van Thomasslakkenmeel is thans vrij gunstig t.o.v. diverse andere fosfaatmeststoffen. Naast kalk komen er ook nog verschillende sporen elementen in voor. Op kalkarme gronden verdient deze meststof dan ook de voorkeur. Vroegtijdige aanwending is echter gewenst. Nu de bietenoogist weer voor de deur staat en de arbeidsproblemen al maar toenemen, wordt mecha nisatie steeds meer gewenst. Indien U plannen in deze richting hebt vraag dan eens advies aan de specialist voor Landbouwwerktuigen bij de Rijks, landbouwvoorlichtingsdienst.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 7