De Zuid-Bevelandse Fokveedag te Goes. ZATERDAG 2 2 SEPTEMBER 1956 577 De tweede centrale fokveedag voor rundvee, die op H september j.l. te Goes werd gehouden, dit jaar gecombineerd met de eerste provinciale schapenfokveedag, mag in vele opzichten geslaagd worden genoemd. Ongeveer 150 stuks fokvee en een ongeveer gelijk aantal geregistreerde fokschapen, vulden een groot deel van de Grote Markt, waarvan de overige ruimte dienst deed voor de keuringen en het daarop volgende défilé van alle eertse prijs winnaars in de diverse rubrieken. Onder gunstig weer had dit gebeuren plaats. De publieke belang stelling hadden we over het algemeen gaarne wat groter gezien, maar de ernstig vertraagde werk zaamheden op de boerderijen zijn hieraan voor een groot deel schuldig. Wanneer we de kwaliteiten overzien van het door 30 inzenders aangevoerde rundvee, dat in een 25-tal redelijk bezette rubrieken werd gekeurd, dan valt te constateren dat in elke klasse wel dieren van goed tot uitstekend type en exterieur voorkwamen. Maar de onderlinge uniformiteit, ook in vergelijking met het getoonde op de centrale keuring in september van het vorige jaar, bleef wat beneden de verwachting. Dit kwam in een aantal rubrieken van «het jongvee en ook van de jonge koeien het sterkst naar voren, waarin boven dien nogal wat dieren met te matig gehalte na rangschikking in de lagere regionen voorkwamen. De conditie, vooral van de pinken, liet ook nogal eens te wensen over, hetgeen ten dele aan de natte zomer mag worden toegeschreven, maar voor het overige ook het gevolg zal zijn van te weinig wel bestede zorg aan het voederplan en de weiland exploitatie. Duidelijk is wel, dat aan de veeteelt in dit gebied van Zeeland nog actief zal moeten worden gewerkt; allereerst aan een doelmatig type, dat uniformer is inzake de gewenste eigenschappen voor een langdurige en hoge levensproduktie en verkoop voor de fokkerij. Het produktieniveau van de voor eigen gebruik geselecteerde koeien mag overigens zeer bevredigend worden genoemd. De onmisbare gegevens van de melkproduktie- controle bevestigen dit, terwijl de produktieklasse, welke op deze tentoonstelling uitkwam, wel in het bijzonder op prima prestaties van de dieren indi vidueel wijst. Uiteraard wordt de uniformiteit in het uitwendig voorkomen in een gebied als Zuid- Beveland met kleine melk- en fokveestapels en daartegenover vele aankopen van jongvee als kalf- vaarzen bestemd voor eigen teelt en verkoop, niet zo gemakkelijk verkregen. Toch zal constant ge bruik van goedsoortige stieren vooral hierbij te noemen de beschikbare K.I.-stieren met uitste kend doorgefokte afstamming en daarnaast aan kopen van stamboek-volbloed jongvee van gewenst type en eveneens van betrouwbare goede afstam ming, stellig tot dit economisch zeer verantwoorde doel moeten leiden. Meen echter niet, dat de verwachtingen voor Zuid-Beveland naar aanleiding van deze fokveedag in mineur zijn. Een kern van veehouders brengt het genoemde met succes in praktijk, zij boekten ook op deze centrale keuring en tentoonstelling uitstekende resultaten met hun dieren. Daarnaast zonden echter nog te weinig veehouders hun die ren, waaronder stellig goede, in. „Goed voorgaan, doet goed volgen" zegt het spreekwoord. Een vol gend jaar zal het beeld dat Zuid-Beveland op toon- dagen als deze „aan den volke" laat zien daarom meer sprekend en fraaier kunnen zijn. Thans geven wij een beknopt beeld van de keuringsuitslagen. Bij de stieren overheerste de jonge garde in aantal. In de rubriek 3-jarige en oudere stieren misten wij de K.I.-stier Minke's Paul Sikkema van de K.I.-Vereniging De Bevelanden, die wel was ingeschreven maar niet kon verschij nen. Peter, 38120 S (V. Ulker Adema 8, 31536 S) van Wed. J. op 't Hof te Wolphaartsdijk behaalde hier een eerste prijs. Op landelijk niveau gezien iets meer dan hem toekwam. Een ontwikkelde stier met iets weinig adel, die even dieper en sterker in de bovenhand kon zijn. In de rubriek stieren, geboren in 1954, vielen 2 eerste prijzen. De voorrang, met een la-prijs, werd verleend aan Blitsaerd Knaap, 39837 S. (V. Blitsaerd Jentje, 37449 F.R.S., R.P.S.) van de K.I.-Vereniging De Bevelanden. Best gesoigneerd en ook adellijk met voldoende diepte, hoewel in onderdelen van het exterieur niet onberispelijk (ontwikkeling gewoon, kon iets sterker gelijnd, wat onregelmatig in de schouderaansluiting, met als schoonheidsfout het zware staartstuk). Niettemin een fokstier met toekomst, gezien ook zijn zeer produktieve afstamming. De concurrentie was voor Blitsaerd Knaap ech ter nogal zwaar. De lb-prijswinnaar Erik. 39532 R.P.S. (V. Wieke's Anna's Adema 2, R.P.S.) van C. M. Kole te Vlake gaf hiertoe alle reden. Een evenredige, sterk gelijnde gesloten stier van goede diepte met matig vlak kruis en wat zwakke achter benen. Blitsaerd Knaap werd later kampioen van de stieren, maar Erik was een reserve, die hier zeer dicht bij kwam. De twee rubrieken stieren, geboren in 1955, leverden niet veel op. Een 2de prijs ging naar Witte Jan, 933363 R.v.J. (V. Witzij's Adema, 33205 S.) van F. Wondergem, 's-H.Hendrikskinde- ren. Ook de stierkalveren vormden een zeer ma tige klasse met 2 vrij soortige kopnummers, waar in de 2a prijs was voor Cesar van Jenny (V. Rot- terda Sikkema 114, 37602 R.P.S.) van M. H. van Liére, 's-Heer Abtskerke; 2b-prijs Witte Sikkema (V. Sikkema 2 van Goes, 36523 S.) van F. Won dergem. De kalfvaarzen waren relatief weer sterk ver tegenwoordigd (plm. 60). De iets teleurstellende kwaliteit, waarbij de klassen wat onregelmatig waren, vermeldden we reeds. Een vrij goede klasse vormde de rubriek geboren vóór 1 januari 1954 naet twee voldoende harmonisch gebouwde kop nummers: la Dora, eig. J. van Overbeeke, Kapelle, lb Emma (V. Poelster Bertus B.P. 113, 34023 R.P.S.). De rubriek geboren 1 januari1 juli 1954 was groot, waaruit een goede kopgroep naar voren kwam. Vier eerste prijzen werden toegekend, naar exterieur als volgt gerangschikt: la Julia (V. Ju lius, 34510 S„ uit Nelly, de kampioene van de droogstaande koeien) van W. Minnaard-de Graag, 's-Heer Abtskerke; lb Maartje 189 (V. Poelster Bertus) van W. Blanker, Goes; lc Martha 3 (V. Rotterda Sikkema 89, 30023 R.P.S.) van J. Tol- hoek, 's-Heer Abtskerke en ld Hartje 44 (V. Poel ster Bertus) van W. Blanker te Goes. Van wat minder gehalte was in doorsnee de rubriek kalfvaarzen, geboren van 1 juli31 decem ber 1954. Voldoende goede kopnummers waren Willemien (V. Evertje's Adema, 28142 R.P.S.) van Fa. D. A. Timmerman en Zn., Kattendijke (la pr.) en Julia (V. Julius) van M. H. van Liere, 's-Heer Abtskerke (lb pr.). De vaarzen, geboren van 1 januari1 juli 1955 moesten wegens het grote aantal inschrijvingen gesplitst worden in 9a geboren vóór en 9b geboren na 1 april 1956. In beide klassen was er veel verschil in kwa liteit en maten. Rubriek 9a was vrij onregelmatig, met aantrekkelijke kopnummers, die voldoende adel vertegenwoordigden, la prijs Paula (V. Rot terda Sikkema 114) van H. C. Poley, Kruiningen; lb W.P. 303 (V. Rotterda Sikkema 89) van Mij. De Wilhelminapolder, Wilhelminadorp. Rubriek 9b, hoewel als geheel matig, had een wat sterker bezette kopgroep; 4 eerste prijzen wer den hier toegekend, waarbij Corrie (V. Poelster Bertus) van H. C. Poley, iets uitblonk (la pr.). Een goede lb werd Emma (V. Gatske's Piet Edu- ard, 42036 F.R.S.) van C. J. v. d. Velde, Yerseke; lc Janke 38 (V. Stucadoor, 36921 F.R.S., R.P.S.) en ld Klaasje I (V. Gatske's Piet Eduard), beide van dezelfde eigenaar. KAMPIOENSTIER BLITSAERD KNAAP 39837 S. geb. 26-12-'54 Prod. M.: 2.~ 4656 - 4.25 198 - 311 Fokker: Sj. K. Brandsma, Lekkum Eig. Ver. voor K. I. „Naar Productief Vee op de Bevelanden" Foto: J. H. Lantinga. In de rubriek vaarzen, geboren 1 juli31 dec. 1955 vormden Stijntje 22 van J. van Gilst, 's-Heer Abtskerke (best soort) en Martha van Fa. Rijk, Kwadendamme, resp. la en lb prijs, als dochters van Rotterda Sikkema 114 een passend en kwali tatief goed duo aan het hoofd van een overigens niet zo te roemen klasse. Tenslotte zagen we in de klasse vaarskalveren (geb. 1 januari1 april 1956) verschillende dieren met goede toekomst, al viel in het bijzonder de voedingstoestand en ontwikkeling van sommige van deze jonge dieren niet mee. Na rangschikking werden er twee eerste prijzen toegekend, nl.: la Zeeuwtje 11 (V. Eachweid Juweel, 33504 R.P.S., uit Zeeuwtje 6) van Gebrs. Rouw, Goes, en lb Jouke I van A. C. Poley te Kruiningen. De koeien werden gekeurd in rubrieken hoog stens 6 maanden melkgevend en minstens 6 maan den gekalfd of droogstaand. Ondanks tekortko mingen, reeds genoemd, hebben toch een flink aantal uitstekende koeien veel tot een goed peil van deze fokdag bijgedragen. De jonge melkgevende koeien (geb. na 1 jan. 1953) werden aangevoerd door een 3-tal veelbelo vende dieren met eerste prijzen, la werd de wel edele en melkvormige maar iets weinig behangen Dirkje 115 (V. Aaltje's Simon, 39810 F.R.S.) van C. J. v. d. Velde, Yerseke, gevolgd door lb de wel evenredige, doch iets minder luxe Margriet (V. Witzij's Adema) van Fa. Rijk, Kwadendamme en lc de typische Zeeuwtje 8 (V. Poelster Bertus, M. Zeeuwtje 6) van Gebrs. Rouw, Goes. In dezelfde leeftijdsklasse was de rubriek droog staand en oudmelks minder uniform. Toch bleek er na selectie een behoorlijke kopgroep te vormen: la Steenhuizen 92 (V. Adema, 37807 F.R.S.. R.P.S.) van Gebrs. Rouw; lb Efie 30 (V. Daan, 28317 F.R.S.) van Mevr. de Wed. J. op 't Hof; lc Gonda 2 (V. Adema 62 van de Beukenhoeve, 31555 S) van dezelfde eigenares en Plona 29 ld van de Gebrs. Rouw. De melkgevende koeien, geb. in 1952, vormden een kleine maar goede klasse. De la-prijs was voor Ella (V. Frits, 33496 S.) van M. H. van Liere, 's-Heer Abtskerke; lb Esther 3 (V. Matador van Marie 9, 26999 S.) van Fa. J. Meeuwse, Kloetinge. Dezelfde leeftijdsgroep, oudmelks en droog staand, was best bezet met voldoende kwaliteit. Er vielen 4 eerste prijzen, waaronder 2 extra kopnummers. la Nelly, 338110 S. (V. Rotterda Sikkema 89) van W. Minnaard-de Graag, 's-Heer Abtskerke, een fraaie, evenredige koe die bijzon der sier gaf aan haar rubriek en 's middags bij de keuring der koeien uit de rubrieken oudmelks en droogstaand voor het kampioenschap deze hoge onderscheiding op volkomen aanvaardbare wijze werd toegekend. In haar rubriek volgde de goed gelijnde Coba 3 (V. Jongema 37, 32596 R.P.S.) van H. C. Poley met een lb-prijs; lc werd de reserve kampioene van de Z.L.M.-tentoonstelling te Goes in 1954, nl. Zeeuwtje 6, 332420 K.S. (V. Rotterda Sikkema 89) van Gebrs. Rouw, ge volgd door (ld) Mina 38 (V. Witzij's Adema) van dezelfde eigenaar. De in 1951 geboren melkgevende koeien vormden een homogene rubriek, zonder bijzon dere uitblinkers, maar als geheel een goede in druk vormend. B. Harinck te 's-Heer Abtskerke oogstte met een goed gelijnde melkvormige koe Mietje 146 (V. Mar. Karei Sikkema, 30958 S.) succes door de la prijs te winnen, lb werd Hartje 43 (V. Asmar 2, 30972 S.) van W. Blanker, Goes, terwijl de lc-prijs door Liza 4 (V. Dolik 61, 25934 R.P.§.) van F. Martens te Heinkenszand was. De rubriek oudmelkse en droogstaande koeien van deze leeftijdsklasse was voldoende, met een 4-tal in soort en diepte zeer bevredigende kop- dieren. De rangorde werd: la prijs Blesje (V. Jim, 27978 S.) van M. H. van Liere; lb de edele, iets ranke Jonge Janke 8 (V. Bertus Nico, 37389 F.R.S.) van C. J. v. d. Velde, Yerseke; lc Esther 2 (V. Matador van Marie 9) van Fa. J. Meeuwse, Kloetinge (massaal, met iets onedel voorstel) en ld Poelster Marie (V. Poelster Loepke S.A. 35810 R.P.S.) van A. C. Poley (kwaliteit, matige con ditie). In de rubriek in 1950 geboren melkgevende koeien dongen slechts twee dieren mee, die alle bei een eerste prijs verwierven. De rangschikking was: la Gepke 5, 322481 K.S. (V. Adema 293, 31192 F.R.S.) van L. Nieuwenhuyzen te 's-Heer Arendskerke, een voldoende adellijke en behan gen, iets beknopte koe met matig achterstel. De lb prijs was voor Emma van J. van Overbeeke, Kapelle, een iets grote koe met correcte lijnen, diep en goede melktekenen. Was imposanter dan haar voorgangster. Een beste klasse vormde deze jaargang, meer dan 6 maanden gekalfd en droogstaand, met melktypische dieren, la Roeli 12 (V. Adelborst, 34402 F.R.S.) edel en behangen, met iets ge drukte lendenen lb Janke 15 (V. Donald, 36414 F.R.S.) matig diep, maar fraai van lijn en uier beide van C. J. v. d. Velde; lc Mar tha 2 (V. Lamkje's Verwachting, 30185 S.) van J. Tolhoek, 's-Heer Abtskerke en ld Janke 13 (V. Donald) van C. J. v. d. Velde. De oudere koeien, geb. vóór 1950, deden het nog goed. De categorie hoogstens 6 maanden ge kalfd bracht een onbekende naar voren, nl. de fijne, hoewel voldoende ruime kwaliteitskoe met fraai gevormd uier Nora 13, 211923 K.S. (V. Fians 11 van Goes, 23521 S.) van Gebrs. Rouw. Deze koe werd la in deze rubriek en, hoewel niet in zo brillante conditie, tot kampioene van de melk gevende koeien uitgeroepen. Een fraai succes voor Gebrs. Rouw. In haar rubriek werd Nora 13 gevolgd door de forse, maar minder luxe van Schouwen, eig. M. ;Rijk Mzn., Heinkenszand; lc werd Emma van Jac. Simonse te Heinkens zand. In de rubriek vóór 1950 geboren koeien, meer dan 6 maanden gekalfd tenslotte, zagen we de iets holle, maar luxueuse Rika 8, 192973 K.S. (V. Paulus, 212035), sedert het vorige jaar over gegaan in handen van H. C. Poley te Kruiningen, met de la-prijs uit de strijd komen. Als 11-jarige een slijtage onderhevig, maar na een slechte win ter weer in redelijke conditie en zeer produktief, werd ze voor het kampioenschap thans uitge schakeld door haar jongere „zuster" Nelly, van W. Minnaard-de Graag (reeds genoemd). De la- prijs was voor Jansje 36, 192973 K.S. (V. Frans van Groenhoven, 19325 R.P.S.) van laatstgenoem de eigenaar (ruim 12 jaar oud, nog krachtig, on danks iets gedrukte lendenen). In deze rubriek bereikte Moortje (V. Marnix, 24728 S.) van P. Ars, Borssele, in glanzende conditie met haar opval lende melktekenen een hoger niveau dan ooit. Ze behaalde nl. voor haar overigens nietonbe rispelijk exterieur een lc-prijs en werd bovendien kampioene van de produktieklasse. Een opbrengst van 21534 kg melk en 980 kg melkvet in haar 3 eerste lactatieperioden spraken boekdelen. Zij won voor de tweede maal de fraaie zilveren wisselbeker van de Commissie voor het Markt wezen te Goes en maakt de beste kansen deze in 1957 voor de derde keer, d.i. definitief, te win nen. De ld-prijs ging naar de solide doch iets te (Zie verder volgende pagina.),

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 5