verzicfit No. «344. Frankering by abonnement: Terneueen ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1956. waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Zitdagen Boekhoud* bureau Denkt aan de duplikaat lidmaatschapskaarten. Gras- en Klaverzaden Gebrs De Jongh - Goes 44e Jaargang. ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Het is de week van de derde dins dag in september geweest, dus de week van Troonrede en Begroting. Van de Gouden Koets met onze geliefde Koninklijke Familie, rijdende van hun paleis naar de Ridderzaal, alwaar de in vrijheid gekozen volks vertegenwoordigers worden toege sproken door onze Koningin. Het is de gewoonte, dat de Troonrede de verschillende punten bevat, welke de regering in de loop van het komende zittingsjaar denkt te behandelen. De grote lijnen van het te voeren rege ringsbeleid. Ook dit jaar is in alle uiterlijke luister de gewone zitting van de Staten-Generaal door Konin gin Juliana geopend. Maar daar bleef het zo ongeveer bij, want in de Troon rede konden alleen een aantal alge mene opmerkingen worden opgeno men. Er is immers, ruim drie maan den na de verkiezingen van 13 juni, nog steeds geen nieuwe regering. Dus ook geen nieuw programma. Daarom een Troonrede met algemeenheden, waaraan niemand veel houvast kan hebben. Zo ook de landbouwsector, die ver langend uitkijkt naar een nieuw land bouwbeleid. Maar die, evenals alle andere bevolkingsgroepen in de mist zal dienen te varen. Een mist. waar in helaas altijd rampzalige botsingen voorkomen en waarin men de juiste weg niet of moeilijk vinden kan. De begroting voor het jaar 1957, die nu door het demissionaire Kabi net is ingediend, maakt ons ook al niet veel wijzer. Hoe kan het anders. Wij weten alleen, dat de financiële positie van onze schatkist er niet al te fraai uitziet, want er is een tekort begroot van 468 miljoen gulden, het welk in de loop van het begrotings jaar zeker zal aangroeien tot 786 mil joen. Van deze cijfers moet men niet al te erg schrikken. Wanneer men in een huishouden méér uitgeeft dan er binnenkomt, dan loopt dit vroeg of laat spaak. In een bedrijf is een boek houdkundig tekort alweer heel wat anders. Als daar maar bezittingen tegenover staan, kan men het zeker langer volhouden. Bij een zo ingewik kelde machinerie als de Staat zegt een begrotingstekort op zichzelve nog niets. Gevaarlijk wordt dit pas. wan neer dit tekort gedekt moet worden door het scheppen van nieuw geld. lÊLor TERNEUZEN: Woensdag 26 sept, in hotel „Des Pays-Bas". OOSTBURG: Woensdag 26 sept, in café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 27 sept, in botel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 27 sept. in café „De Eendracht". KORTGENE: Donderdag 27 sept. in hotel „De Korenbeurs". SEROOSKERKE; Vrijdag 28 sept. in café ,,Huyse van 9 tot 1-30 uur. Een bezigheid, waarmede de Staat zich immers ook bezig houdt. Een dergelijke toestand leidt tot inflatie, geldontwaarding. Juist deze heeft tal van onaangename economische, en daardoor weer sociale gevolgen. Het zal de taak van de nieuwe re gering zijn, dit gevaar af te wenden. Omdat hier gevaren dreigen is het hard nodig, dat er snel een krachtige regering tot stand komt. Iets waar aan iedereen hoe langer hoe meer gaat twijfelen. De Landbouw. Ook over het begrotingshoofdstuk Visserij en Voedselvoorziening valt nog niet veel te schrijven. Vaststaat, dat het streven van de regering gericht blijft op een verho ging van de productiviteit en een ver laging van de kostprijzen. Dit wordt noodzakelijk geacht in verband met de afzetmogelijkheden in binnen- en buitenland. Rekening is gehouden met een uit-, breiding van de Voorlichting. Tevens is voor de cultuurtechnische dienst een stijging van de uitgaven gepro jecteerd van 20 miljoen tot ongeveer 92 miljoen. Of er rekening gehouden wordt met een sterke steun aan de landbouw, iets wat door vele gebieden van ons land als een dringende eis wordt ge zien, valt voorlopig nergens uit op te maken. Wij kunnen ons bovendien voorstellen, dat dit een kwestie is. die men aan de nieuw^ regering wil overlaten. Bii de, laatste formatie pogingen is dit punt ter sprake ge weest. Maar van een accoord tussen de verschillende partijen is niets be kend. In de begroting van het land- bouw-egalisatiefonds zien wij een post voor steun aan de roggetelers. Voorts memorieposter voor de ga rantieregelingen voor fabrieks- en voor consumptie-aardappelen. Doch deze posten vloeien voort uit reeds gedane toezeggingen. Wij hebben ijverig vele dagbladen van alle mogeiijke richtingen nage speurd. maar vonden slechts in „Het Vrije Volk" een passage, die luidde: ..Het beeld, dat deze miljoenennota geeft is eer te gunstig, dan te ongun stig. Doordat men is uitgegaan van het bestaande beleid, is een aantal uitgaven, waartoe het nieuwe Kabi net misschien zal besluiten, niet ver werkt. Bijvoorbeeld een weduwen- en wezenvoorziening, eventuele tege moetkomingen aan de landbouw in NELLIE, 338110 S. geb. 27-2-,52, .KAMPIOENE DROOGSTAANDE KOEIEN Prod.2.1 3521 - 3.90 - 137 302 Fokk.-Eig. W. Minnaard de Graag, 's-Heer-Abtskerke Foto: J. H. Lantinga, verband met de oogstschade, verho ging van de garanties voor de land bouw. nu de bedrijfsuitkomsten on gunstiger worden, om er enkele te noemen." Voorlopig varen wij als landbouw sector in de mist. Met deze Troonrede en met deze Begroting. Ondertussen is er alom schade. Gelukkig hebben wij thans een dro ge periode, waardoor nog heel wat gered kon worden, wat zo op het eer. ste gezicht dreigde verloren te gaan. Wij spraken in de achter ons liggende weken met heel wat boeren om nu hun mening eens te horen over de oogst resultaten. Een mening uit de praktijk. Hieronder volgt de zienswij ze van een Tholenaar, die zijn eiland door en door kent, die ons od 13 sep tember werd gegeven. Dus juist voor de regen weg bleef. En omdat deze mening ongeveer als het gemiddel de is te beschouwen voor geheel Zee land mag zij niet onvermeld blijven. Natuurlijk zijn er bedrijven in Zee land. waar het iets beter en andere, waar het iets slechter gesteld is. Buiten beschouwing dient men Schouwen te laten, waar het geïnun deerde gebied een geheel eigen beeld biedt. De gerst was vrijwel geborgen, hoe. Wij maken onze leden erop attent, dat zij, die hun duplicaat lidmaatschapskaarten door omstan digheden niet bij de P. B. H. hebben ingeleverd, teneinde aftrek op de heffing van het Landbouw schap te verkrijgen, deze nog tot uiterlijk 1 oktober a.s. dienen op te sturen aan bet Landbouwschap, Raamweg 25-27, Den Haag, onder vermelding van hun registratienummer van de P. V. C. wel deze hier en daar nog aan stuken stond. De opbrengst schatte hij nor maal, maar toch voor Zeeland aan de lage kant. De kwaliteit vertoonde veel smalkorrel en uitval. Moeilijk voor de brouw. De betrekkelijk weini. ge wintertarwe was geborgen met op brengst en kwaliteit die ongeveer nor maal te noemen was. Van de zomer- tarwe viel nog weinig te zeggen. Deze was pas gedeeltelijk geborgen. Een hoog vochtgehalte in alle gra nen noopt tot drogen, hetgeen belang, rijke kosten met zich brengt. Een groot verlies heeft de boer te incasseren aan stro. Er lag nog min stens 40 op het land, dat moeilijk droog kwam om te verzamelen. De haver was in alle opzichten slecht. De erwten en sehokkeroogst toont grote verschillen in opbrengst. Deza is echter overal minstens 25 min der dan vorig jaar. Overal laat de kwaliteit te wensen over wegens vlekken. 3 erwten zijn praktisch niet geoogst. De opbrengst van de aardappelen is aan de lage kant. Het blauwmaanzaad tenslotte laat de teler opnieuw in de steek. Opbreng, sten zijn uiterst matig. Wanneer wij daar de te verwachten lagere bietenopbrengst bij optellen, dan is het te begrijpen, dat ook in Zeeland het boerenjaar 1956 tot de (Advertentie). Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Import - Export POSTBUS 35 „Zaait „VICTORIA" zaden-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 1