DE BOERENJEUGP AMSTERDAM ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND EXCURSIE naar POT AU RIZ of RIJSTPOT Reclame. PLOEGWEDSTRIJD 5as SECRETARISSEN en f PENNINGMEESTERS» Mooie resultaten te POORTVLIET. Redactie: A. C. Breure, C. J. van Damme, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Redactie-adres: Voor artikelen Groote Markt 28, Goes. Voor verslagen Goessestraatweg 4, Kapelle 9- Voor zover dit bericht op een on schuldig hoofd neerkomt vraag ik ver geving. Maar er zijn ook schuldige hoof den Mag ik de secretariaten en de pen ningmeesterschappen van de afdelin gen van L. J. G. en Z. P. M., die dat nog niet gedaan hebben, verzoeken zo vlug mogelijk de ledenlijsten 1956 naar het Landbouwhuis te zenden en de con tributies snel over te maken. Op die wijze kunnen ledenoverzicht en financieën bijgewerkt worden. Het is, misschien, een vervelende vraag in deze drukke tijd, (een reden te meer om er in 1957 meer spoed achter te zetten) maar U helpt er Uw L. J. G. mee. En wie zou zeggen, dat zo'n beetje moeite teveel zou zijn? K. Ja; een recept in de „Boerenjeugd"! Waarom eigenlijk niet? Ik geloof er een dienst mee te bewij zen aan de Z. P. M.; en daardoor ook aan de L. J. G. Het resultaat van dit uitgewerkte recept kan uitmuntend dienst doen op een bijeenkomst waar de Z. P. M. voor de L. J. G. kookt (en we weten allen hoe belangrijk de maag van de man is), en een getrouwde Z. P. M.-ster kan het haar man voor zetten. Enzovoorts. Dit recept komt niet uit een kook boek; het is een eigen ontwerp. Als het geen recept, maar een boek was, zou je er boven kunnen zetten: „Opgedragen aan de Zeeuwse Land bouw jon ge ren" (en na afloop van de maaltijd zou je op de pan kunnen zet ten: „Opgegeten door de Zeeuwse Landbou w jongeren" Daar gaat-ie: (5 Personen)In een grote pan, 250 gr. in dobbelsteentjes gesne den klapstuk, IVj 1. wa ter, een beetje knoflook, foeli, peper, zout en vier bouillonblokjes. Bijna gaar koken. Dan verschillende soor ten groenten (ik nam laatst: spercie- en snijbo nen, prei, uien, doperw ten, knolraap, worteltjes en een appel. Aardappe len). Neem niet al te veel van al die dingen. Schoonmaken, betrekke lijk klein snijden (als patates frites) en samen met het water en het bij na gare vlees, goed gaar koken. 200 gr. rijst koken in een andere pan. Wanneer gaar: onder de koudwa terkraan de rijst zeer ruim wassen en in een vergiet laten uitlekken. Neem nu die grote pan met de groen ten en vlees. Gooi de rijst erbij. Hoewel 13 een ongeluksgetal is, was donderdag 13 september beslist geen ongeluksdag; op die datum hield de Z. P. M. afd. Goes, in gezelschap van verschillende leden van de afd. Noord- Beveland, een excursie naar Amster dam. We hadden de beschikking over een geriefelijke autobus; de „Panne", die op zo'n dag spreekwoordelijk is, bleef beperkt tot een dreunende plof ergens in het ingewand van de bus, waar we verder echter niets van gemerkt heb ben. We vertrokken om 8 uur uit Goes. De chauffeur reed stevig door, zodat we betrekkelijk vroeg in Zevenbergse Hoek waren, waar we in hotel „Bra bant" met de glas in lood ramen, de koffie gebruikten. Verder ging het langs Rotterdam door de Maastunnel, langs Den Haag, tot we om twaalf uur in Amsterdam op het bekende Waterlooplein aankwa men, waar we in Heck's lunchroom nog het een en ander gebruikten en daar na dankbaar of verschrikt van de weeg schaal gebruik maakten. We begonnen des middags met een bezoek aan het Tropenmuseum, waar we werden rondgeleid. Eerst door de handelsafdeling, waar we verschillende cultures in beeld konden zien. Bijvoor beeld van het suikerriet, dat „gezaaid" Verder erin: tomatenpurée, 2 tablet ten (fijnwrijven) Ossenstaartsoep en de hele zaak onder regelmatig roeren (natuurlijk met een houten lepel) weer aan de kook brengen. Versgeplukte peterselie en selderij wassen, blaadjes afstropen en in beker of kopje, met 'n schaar goed fijn knip pen en bij het eten doen. Een klont boter erin en niet meer koken. Op tafel kan voor de liefhebbers staan: brood, Worcestershire Saus, AI Saus, Maggi en dergelijke zaken. De pan op tafel (maar zet er wat onder) en uit een diep bord met een soeplepel eten. Niemand is gehouden aan de opge noemde ingrediënten, allerlei variaties zijn mogelijk! Eet smakelijk en veel afwas is er niet! K. Ieder van ons weet wel, dat onze sa menleving voor een groot deel door reclame wordt beheerst. Soms reclame door middel van advertenties, soms door propaganda-toespraken of -ge schriften. Een heel goede manier voor ieder van ons om reclame te maken zonder enige moeite is: draag het insigne. Het is een uitwendig teken van onze L. J. G.-verbondenheid en... hoe meer speldjes men ziet dragen, hoe meer op die manier de L. J. G. onder de aan dacht komt. Vooral, wanneer er bij ge legenheid een goed woord gesproken wordt door de drager van dat speldje. L. J. G. -f Z. P. M. samen tellen on geveer 700 leden. Als ieder lid een keer per maand een mogelijk nieuw lid aan spreekt, dan worden er per jaar 8400 jongeren bereikt. En stel eens, dat 1 op de 20 jongeren gunstig reageert, dan zouden we er per jaar 420 leden bij krijgen Wie zegt daar: ,,'t Gaat toch niet"!? wordt door stukken van de bamboeach tige stengel in de grond te leggen, die dan na een dag of veertien gaan uitlo pen. Als het riet meters hoog is, wordt het afgesneden en naar de fabriek ver voerd, waar het bruine sap er uit ge malen wordt en verder tot suiker wordt verwerkt. Verder zagen we cacao, soja, kokes noten etc. De theestruik, waar van el ke tak alleen de allerbovenste blaadjes worden geplukt. Hoe jonger de blaad jes, hoe duurder de thee. Ook zagen we echte samengeperste „briketten" van thee, die naar Tibet uitgevoerd worden, waar ze thee zetten door stukjes hiervan in slappe bouillon met een groot stuk ranzige boter erin, te gooien. Volgens de museum-assisten te schijn je er, als je in Tibet woont, langzaam aan te wennen. De boter is daar overigens niet alleen ranzig, maar ook duur en hard, zodat ook bo ter gebruikt wordt voor het maken van beeldhouwwerk in tempels. Verder ging het langs de rubber, de koffiestruiken, naar een maquette van de Arabische woestijn, waar een olie leiding van 1725 km doorheen loopt. Door die ene buis worden om beurten verschillende soorten olie geperst. Het ding wordt van tijd tot tijd heel een voudig schoon gemaakt, door er, door middel van samengeperste lucht, een soort bezem doorheen te blazen. De olie heeft in de landen waar hij gevon den wordt, heel wat meer welvaart ge bracht. Nadat we nog verschillende dingen hadden gezien, gingen we naar de an dere afdeling van het museum, de an- thropologische, waar we wat meer van bevolking en de cultuur zagen. Er was een „gamelan", een soort In disch orkest, dat hoofdzakelijk uit slag instrumenten bestaat. De museum-as- sisstente legde iets over de muziek en het bespelen van de instrumenten uit en liet ons er verschillende van horen. Hoewel de muziek wat eentonig lijkt, is ze, als je ze in haar eigen omgeving hoort, mooi. We zagen verder klederdrachten, prachtig houtsnijwerk, we hoorden en zagen iets van het wajangspel en van het batikken, waarbij we tot de con clusie kwamen, dat borduren dan toch nog maar gauwer klaar is. We zagen ook nog verschillende vruchten, o.a. een soort biet van meer dan een meter lang, die ze in Suriname ook wel inplaats van aardappelen eten. We zijn een uur in het museum ge weest en nadat de presidente de mu seum-assistente bedankt had en een enkele van ons wat laat maar duidelijk tot de ontdekking kwam, dat een tro penmuseum ook trapjes heeft, gingen we een rondvaart door de grachten en havens maken. We voeren eerst door de echte bin nenstad en kwamen daarbij langs veel mooie en bekende plekjes. Verder ging het door de haven, waar we het groot ste droogdok zagen. Het was wel jam- Stel eens, dat er op een boot twee jongeren zitten, die elkaar niet ken nen, maar eikaars L. J. G.-speldje zien. Zou je dan geen verbondenheid mer ken? Ik denk van wel; net zoiets als je meemaakt, wanneer je in 't buitenland plotseling Hollands hoort spreken. Dan heb je ook zo ineens een band; de taal. Precies zoiets is 't L. J. G.-speldje. Heeft U nog geen speldje, zei U? Eventjes een briefkaartje dan naar het Landbouwhuis L. J. G. Goes. Dan hebt U het vlug thuis en kunt U ook reclame maken. Een goede daad voor een mooie zaak! K. mer dat de microfoon van de gids het niet erg goed deed. Je kon de man al leen duidelijk horen mopperen over het feit, dat er geen brug over het IJ ligt en dat er nog steeds geen tunnel daar onderdoor is, hoewel er wel plannen voor gemaakt worden. (Volgens de gids op papier in zestienvoud.) Toen we weer op de vaste wal waren stapten we in de bus en reden over de Dam, langs het paleis en het momu- ment, Amsterdam weer uit, naar Schip hol. Daar zagen we passagiers passage boeken, wat beslist aan.<? fckelijk werk te. Vanaf het dakterras Monden we de vliegtuigen zien landen en vertrekken, met alles wat daaraan vastzit. Het was ongeveer half zeven toen we weer vertrokken. In Zevenbergse Hoek werd weer ge stopt, nu in verband met zalmslaatjes. Op het laatste gedeelte van de terug reis werd de radio, die zich de hele dag nogal rustig had gehouden en die nu niet op dreef begon te komen, beslist overstemd door „Geef mij maar Am sterdam". Na enkele incidenten met plastic hoesjes en cola-flesjes stonden we weer veilig en wel op de Westwal in Goes, waar Truus ons nog bedankte voor de deelname en we afscheid namen tot de volgende keer. z S. v. K. Een 12-tal ploegen hebben elkaar de eer betwist van de beste ploeger van Tholen en St. Philipsland. Allen heb ben zich uitstekend geweerd en ons een mooie middag bezorgd. Dit was de mooiste wedstrijd die we in ons district zagen. Jaarlijks neemt de belangstel ling voor deze wedstrijden toe. Laten we hopen dat deze stijgende tendenz zich in de toekomst zal bestendigen. Een niet te onderschatten stimulans gaven ook ditmaal weer de handelaren die mooie prijzen beschikbaar stelden. De uitslag was: Groep I: Wentelploegen etc. Ie prijs wisselbeker fa M. C. Rijsten- bil Zn: C. P. Burgers te Poortvliet, met tractor Allis Chalmers, ploeg idem. 2e prijs set ringsleutels Kurvink, St. Annaland: I. C. Hage, Oud-Vossemeer, met Steyer en Maring-ploeg. 3e prijs set steeksleutels A. Deurloo, Oud-Vossemeer: Adr. Breure, St. Anna land, met Ferguson en Maring-ploeg. 4e prijs beker L. P. Deurloo, Tholen: D. v. Dijke, Oud-Vossemeer, met Allis Chalmers en idem ploeg. 5e prijs beker L. Heijboer, St. Maar tensdijk: A. C. Breure, St. Maartens dijk, met Ferguson en Maring-ploeg. 6e prijs sigarettenkoker, v. Beek, Oudenbosch: P. v. d. Zande, Oud-Vos semeer, met Ford, VeBe-ploeg. 7e prijs 5, Wed. P. de Jongh, Goes: M. A. Geuze, Oud-Vossemeer, met M.A.N. en Viaud-ploeg. 8e prijs medailleW. Kloet, St. Maar tensdijk, met Fergwson en Maring-ploeg. Groep II: Rondgaande ploegen. Ie prijs wisselbeker fa Rombouts, Oud-Vossemeer: J. N. Noom, St. Maar tensdijk, met Ford en Massey-Harris- ploeg. 2e prijs 1 paard beslag, v. Beek, St. Annaland: L. C. Groenewege, met Far- mall en Massey Harris-ploeg. 3e prijs beker Gebrs. De Jongh, Goes: T. A. Boudeling, Anna Jacobapolder, met Steyer en Ransomes-ploeg. 4e prijs medaille, P. v. d. Zande, Tho len: W. van Gorsel, Tholen, met Steyer en Ransomes-ploeg. Naar de Provinciale wedstrijd zullen worden afgevaardigd: C. P. Burgers, I. C. Hage, Adr. Breure, J. N. Noom en L. C. Groenewege.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 13