I I I I I I I I I I I I I I I (mDRjEL7 I I I I I I I I I I I I I De Nationale Trekpaardenshow in Brussel. I I 583 HOOFDDORP DORDRECHT ZATERDAG 22 SEPTEMBER 195* Het is momenteel in België t.a.v. de oudere hengsten al niet anders dan bij ons, buiten beschouwing dan gelaten het feit dat ze er altijd veel méér hebben dan wij. Paar den van behoorlijke klasse zijn er genoeg, maar die van superieur gehalte moet men met een lantaarntje zoeken om nu maar eens niet te zeggen dat ze er niet zijn. Merk waardigerwijze zien we de laatste jaren telkens weer tal van veelbelovende veulens onder de tweejarigen in de centenaire, maar het is evenzeer een feit dat Nederlanders die in België een hengst van klasse willen kopen, tot de conclusie moeten komen dat dit een zeer moeilijke opgave is. We zullen in dit verslag, dat we zeer kort moeten hou den, van verdere vergelijkingen afzien, maar beginnen met het uitspreken van onze grote bewondering voor de prachtige basis van vrouwelijk elite-materiaal waarover de Belgische fokkerij thans beschikt, een basis waarop ze trouwens al jaren steunt. Wat dus de oudere hengsten betreft: een serie goede paarden zonder meer, die elke prognose t.a.v. het te behalen kampioenschap vrijwel bij voorbaat onmogelijk maakte, maar. merriën om jaloers op te worden. Wij hebben dat al jaren geweten, mqar juist nu nu er wat minder paarden waren in Brussel dan anders, nu er van Belgische zijde te- weinig publiek was en het enthou siasme van vroeger ver te zoeken juist nu zijn we daarbij weer eens speciaal bepaald geworden. Welk een schat aan vrouwelijk fokmateriaalMer. kan er bij wijze van spreken zó tien uithalen, die met ere nationale kam pioene zouden kunnen worden en er dan nog twintig, dertig aan toevoegen die zo heel veel minder niet zijn Paarden, zwaar en middenzwaar, typisch alle, welge vormd in hoofd, fijn in hals, prachtig van schouderligging, met mooie en lange lijnen, gemiddeld goed beenwerk, vaak goede voeten en veelal lange gangen. Paarden met adel, distinctie en vele rastypische kwaliteiten, als groep zéér unifórm bovendien. Wie de vaders zijn van al deze mooie en goede mer riën Soms gerenommeerde „raceurs", maar lang niet altijd. Vaak ook hengsten die zeker niet tot de promi nenten kunnen worden gerekend, vaak zelfs hengsten, die niet eens „gekeurd" zijn en slechts de merriën van eigen stal dekken. Is het wonder dat we ons wel eens hebben afgevraagd of het er wel veel toe doet hoe de hengsten in België er uitzien als ze maar het goede bloed voeren en maar de bewijzen leverden zulke mooie doch ters te kunnen verwekken als daar bij tientallen in de centenaire te bewonderen waren Wat ons altijd weer opvalt in Brussel is het raffine ment van het toilet van de meeste paarden die in Brussel worden voorgebracht. De „finishing touch" ontbreekt 2elden en wat dat betreft, kunnen we veel leren van de Belgen, die de „make up" van hun paarden en ook het voorbrengen daarvan veelal doen verzorgen door beroeps- trotteurs. Wat ons ook is opgevallen is, dat de klasse der loten zo best bezet was en zo goed, dit keer. Een schit terende categorie, niet minder dan 19 nummers tellende en waarvan eerste werd het prachtige ensemble van Roppe, die blijkbaar een fusie aanging met de stal Henry. Tweede werd Brasseur met rouanen, w.o. de schitterende Junon Warn en de kampioenmerriën Cartouche de Dan- sonspenne en Ketty de Beaumarche. Derde, de kolossale, iets ouderwetse, maar desondanks indrukwekkende vossen van Wed. Coheur en Zn. Zelfs omstreeks de tiende plaats noteerden we nog combinaties om van te water tanden en we vragen ons af hoe het mogelijk is, dat juist op deze tentoonstelling met te weinig Belgisch publiek, weinig feu sacré en minder paarden, juist deze zo moei lijke categorie zo moeilijk omdat natuurlijk de grote stallen verdwenen zijn -zo buitengewoon goed was. Matador de Buvrinnes won weer bij de raceurs en hij won verdiend. Tweede werd de zoon van Azur: Idéal de Houtave, óók verdiend o.i. Derde: Sarazani du Berger met enkele opvallende produkten, o.a. de driej. hengst Costaud de la Haute Folie, die de Nederlanders wel zeer opvipl, een tweejarige hengst die in bovenlijn nogal zondigde maar op een stel benen stond als geen ander, en de driejarige dochter Vertha de Sirieux, maar welke Sarazani o.i. toch te dikwijls zijn al te hellende achter hand vererft om hem te plaatsen boven de groep van de oud-kampioen Wallon de Libenne, zoon van Costaud, die gemiddeld niet klein fokt, maar o.i. toch een uitge sproken goed vaderpaard is. Hierbij zagen we o.m. een vierjarige zoon van zeer goede klasse, een groot, maar typisch paard met lijnen en benen die niet aangegeven was in zijn categorie en dus niet individueel was gekeurd, omdat zijn eigenaar iets te maken had met de jury; deze in dit geval mede hielp benoemen. Wij zagen in de col lecties afstammelingen meerdere van deze gevalle want, naar ons bleek, is 't usance in België, dat juryleden niet inzenden. Olympien de la Loge, het paard met de grillige carrière, was vijfde en viel dus, spijtig voor zijn eigenaren, juist buiten de prijzen, hoewel hij onder de tweejarigen waarmee hij de strijd aanbond, twee zonen telde, die in hun klasse de kop hadden gedaan. Het wil ons voor Jtomen dat dit min of meer exclusieve paard, dat als drie jarige slechts de merriën van de stal „Beauvoir" dekte en met vrijwel heel zijn hebben en houden in Brussel was, in de toekomst als vader zal gaan meetellen. Van de stammoeders behaalde, staande in de uitste kende categorie, Lotta d'Houbrouge de eerste prijs; ze is een beste, niet te grote en zeer typische merrie die was gevolgd door een gelijkwaardige, zwaardere volwassen dochter, vervolgens door de zeldzaam mooie Lily du Tombois en verder nog een zeer goede tweej. dochter van Albion de Klokhof en 'n goede éénj. dochter van Fifils du Chateau. Wij zagen goede klassen tweejarige merriën in Brus sel en een aantal driejarige merriën om zo mee naar huis te nemen; voorts waren diverse rubrieken volwassen merriën van „la race de gros trait" wel te verstaan van «ea bewonderenswaardige kwaliteit en eenvormigheid. Veel indruk bijv. maakte die der 4-5 jarige merriën grote maat, met aan het hoofd de wel zeer voorname, grote en ongemeen fraai gelijnde Lily du Tombois, een zeer ge distingeerde verschijning met goede benen en buitenge wone gangen. Maar ook 2. Tosca de Kooigem, d. Brutal de la Montagne, grof en zwaar, misschien wat minder hard in de benen, met beste gangen en een qua type en lijnen onberispelijk lichaam, is van zeldzame klasse. De derde, voor ons een outsider: Reine d'Abremé, d. Lambic d'Aubremé, die in Wernhout werd afgekeurd, is een zwartschimmel die zeer de aandacht trok, iets lang mis schien en ze miste even 't lieve vrouwelijke van haar zwaarste concurrenten, mjaar deze formidabele, diepe en brede merrie, di* best marcheerde ook, stond op een stel benen die menige hengst haar zou mogen benijden. Zelfs op de vierde plaats noteerden we een merrie van een zodanige klasse, dat ze zelfs met ere in menige andere categorie de kop had kunnen doen. Zoals gezegd waren er tal van veel belovende twee jarige hengsten; in twee gevallen waren de kopnummers van Olympien; beide gefokt door en van Brasseur, zeer felle veulens. In de derde categorie deed de reeds ge noemde Sarazani de kop; zijn bovenlijn kan ons niet, zijn beenwerk kan ons zeer bekoren. Quinto du Vert Chasseur, d. Ruitz d'Annecroix werd eerste in de eerste categorie, d.w.z. van de oudere heng sten, grote maat. De klasse als zodanig was niet extra. Het paard had koliek en kwam bezweet en dus uit vorm binnen, maar hij won desondanks terecht door zijn goede gave benen, goede voeten en uitstekende gangen. Qua bouw en lijnenverloop zijn we overigens niet zo weg van hem. Tweede werd de enorme Olympien, derde Super de Millecamp, een zeer zwaar paard wiens achterbenen in de loop der jaren wel zoveel verbeterd zijn, dat ze er nu bij door kunnen. Na arbitrage werd eerste in de middenmaat een hengst van Fosseur: Diogène de Denville, d. Arsouille d'Enée. Diep en massief met fel achterbeen, goede voeten, een vrij goed voorbeen en uitstekende gangen welke hem waar schijnlijk 2. Aiglon de Vierset, d. Idéal de Houtave, van Simoens, die minder vlot ter been is, deden verslaan Ove rigens is deze laatste 'n best paard met vele rastypische deugden en staande in de rij valt het moeilijk aan Diogène de voorkeur te geven. Van de grotemaatsvierjarigen werd eerste Espoir du Moulin, d. Barnam du Flamand, van Van Doorslaer; veel goeds, kleine tekortkominge in details, minder goed in stap, best in draf, wèl een hengst en zelfs een goede. Gamin de l'Eaugrence, d. Matador, van Simoens, met niet te veel macht voor maar overigens goed beenwerk, beste voeten en een zeldzaam typisch, best gesloten koffer en uitstekende gangen, won zoals hij wilde in de midden maat der vierjarigen. Hij werd tenslotte óók kampioen en terwijl hij als zodanig niet Lriljant is, viel deze keus toch te accepteren. Ongetwijfeld had ook Espoir du Moulin zijn aanhangers, maa voor het moment leek ons de gemaakte keus toch goed te ver.'edigen. En de Gebr. Simoens, die heel veel betekenen voor de Belgische fok kerij, hebben lang genoeg op* een kampioenschap ge wacht Dit nu mag wel geen punt van overweging uitmaken bij het toekennen van de een of andere onderscheiding, maar het is een bijkomstigheid die men toch met plezier vermeldt. Lily du Tombois weftf nog geen kampioene zoals we eigenlijk hadden gedacht, maar de Costaud-dochter Ba- ronne du Moulin van Rosomme. Best te verdedigen, want deze merrie, ditmaal alleen voo. het kampioenschap ge komen, had het o.i. verleden jaar al moeten zijn. Wat lang is deze merrie en wat gespannen in het achterbeen* maar grof en gespierd met een fors fundament, diepte, breedte en briljante allures. Ook hier dus een o.i. te verdedigen keus. Z. M. Koning Boudewijn rijkte tijdens het défilé de voornaamste prijzen uit en dat is ongetwijfeld door allen zeer gewaardeerd. Lang niet al het geprimeerde materiaal passeerde overigens de revue en dat is tot daar aan toe, maar we misten de spirit en het élan waarmee men vroeger gewend was dit prachtige materiaal in deze niet minder prachtige gelegenheid te demonstreren. Waarom Want de Belgen kunnen trots zijn op hun paarden, zéér trots COT F.NB RAN DER. Model 561 - 10 schoceis voor gebruik achter traktor Naar voren strooiend (gepatenteerd) DE WILMO REPUTATIE staat boven ELKE REPUTATIE! Neem geen genoegen met namaak, eis WILMO! RABEWERK-PLOEGEN Het beste merk is Rabewerk. Schwalje tweeweg-ploeg voor 3-puntsophanging of handlichting. Voor lichte tractoren. Eenvoudig, doel matig, handig. Kiebitz tweeweg-ploeg voor zwaarder werk, uit sluitend voor WILMO VAN DRIEL KUNSTMESTSSC HOTELSTROOIERS Een van de beste in Nederland gebruikte strooiers volgens het rapport van Wageningen! Minimum slijtage, maximum opbrengst door oersterke konstructie en de 1001 goede eigen schappen en voordeien. Leverbaar voor traetor- en paardetractie. Ook voor grote bedrijven en loonwerkers is er een WILMO traktorschotelstrooier, speciaal gekonstrueerdI ENIG IN ZIJN SOORT! Vraagt omgaand uitvoerige inlichtingen met prijzen Roerslev Bietenoogstmachines 3-punts hanging. op- Bijzondere aanbouwconstructie waardoor het gewich t van de ploeg tot 200 kg op de achter wielenvan de tractor rust. Verhoogde trekkracht van de tractor: geen gevaar voor steigeren of s'ippen op kopeinden of bij transport. „HASSI A-OUVERTURE Nokkenradsysteem. Type „AN" speciale ver zwaarde constructie, aangepast aan de Neder landse omstandigheden, voor tractor- en paarde tractie. Type „RN" zware uitvoering, voor zwaar werk. Stalen tandwielen in oliebad. Beide typen ook als Vlaszaaimachine leverbaar met groot aantal rijendeze machines zijn tevens geschikt voor alle andere normale zaaiwërk zaamheden. De prachtige ROERSLEV combinatie, waarmee U én kopt én rooit, is de beste oplossing voor Uw arbeidersprobleem. Roerslev staat vooraan in de ontwikkeling van de mechanisatie op dit gebied Daarom is Roerslev de meest goedkope en meest economische machine. Er is weer een nieuw type met aftakasaandrijving van de korf. Vraagt speciaal prospectus. ZAAI MACHINES MEER OOGST -

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 11