OPROEP. Gras- en Klaverzaden Gebrs De Jongh - Goes waarin opgenomen DE BOERENJEUGD As No. 2343. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1956. 44e Jaargang Het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. besloot ook voor het komende winterseizoen weer TWEE VRAAGPUNTEN aan de afdelingen rond te sturen. In de oktober-vergadering zal een beslissing genomen worden, welke onderwerpen hiervoor in aanmerking komen. Alle leden kunnen voorstellen hiertoe indienen bij het secretariaat tot 4 oktober aj>. Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Import Export POSTBUS 35 „Zaait „VICTORIA" zaden" ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND een dergelijk Produktschap nog niet tot stand gekomen is, blijft het voor lopig een open vraag of bovenge noemde heffing doorgang zal vinden. Consumptie-aardappelen. Zoals reeds eerder werd medege deeld, heeft de Regering besloten een garantieregeling voor consumptie aardappelen in het leven te roepen. De prijs waartegen de Overheid bereid is overschotten aan consumptie-aard appelen uit de markt te nemen is vast gesteld op 4,75 per 100 kg. Over de uitvoering van dit Rege ringsbesluit bestaan enkele menings verschillen tussen het Produktschap voor aardappelen en het Landbouw schap. Vrijwel vast staat, dat alle aardappelen in de kleigebieden voor contractering bij het A. V. A. kunnen worden aangeboden. Men zal echter minimum hoeveelheden van 510 ton dienen te contracteren. Deze contrac ten, zullen door de telers zelf met het A. V. A. moeten worden afgesloten, terwijl bij de afname ook de handel zal worden ingeschakeld. Het Produktschap voor aardappelen staat op het standpunt dat de aanbie ding in twee perioden van 1 maand zal dienen te geschieden dus bv. van 1 oktober1 november en van 1 maart—1 april. Het bestuur van het Landbouw schap staat daarentegen op het stand punt, dat aanbieding in principe al tijd mogelijk moet zijn, waarbij dan een uitzondering gemaakt kan wor den voor de wintermaanden. Het Dagelijks Bestuur van de Z. L. M. is van mening, dat indien het standpunt van het Produktschap zal zegevieren, de eerste aanbiedings termijn beter van 15 oktober15 no vember zou kunnen zijn. Het A. V. A. zal de gecontracteerde aardappelen afzetten zonder daarbij de gewone markt overlast aan te doen. Ten aanzien van de zandaardappe- len bestaat ook nog een controverse tussen het Produktschap en het Land bouwschap. Eerstgenoemde instelling wenst dat van ieder zandbedrijf de eerste 75 are consumptie-aardappelen niet voor contractering in aanmerking mag komen, daar aangenomen wordt dat deze aardappelen op het eigen be drijf vervoederd worden. Het Landbouwschap acht een rege ling gewenst waarbij een aftrek per dier wordt toegepast. De aardappelen dienen vrij van nat- rot en zoveel mogelijk vrij van losse grond geleverd te worden. Bij onge sorteerde partijen mag slechts een maximum percentage van 1520 aan kriel, groene of zieke aardappelen aanwezig zijn. Gesproken wordt nog over een be- waarvergoeding tot 60 cent per 100 kg in het voorjaar en over een ver goeding van 1,50 voor de sorteer- kosten. Aangegane kontrakten zullen slechts tegen betaling van 20 cent per 100 kg geannuleerd kunnen worden. De leden van het Dagelijks Bestuur waren unaniem van mening, dat het in het huidige stadium zeer moeilijk is een schatting te doen aangaande de opbrengsten. Dit geldt tevens voor opbrengsten in het buitenland. Afge wacht zal dienen te worden hoeveel (Advertentie). van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M., gehouden op maandag 10 september 1956 te Goes. bureau OOSTBURG: Woensdag 19 sepember in Café „De Windt". ZIERIKZEEDonderdag 20 september in HotelHuis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 20 sep tember in Café „De Eendracht". ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 20 september in Hotel „Hof van Holland". De kampioen-merrie van de Nationale Trekpaarden Tentoonstelling 1956 ZORA VAN E. D. R. K 47021 Eigenaar J. Maljaars Jzn te Oostkapelle. de oogst 1957 staat thans weer voor de deur. Het bestuur is dan ook van mening, dat een prijsvaststelling niet lang meer achterwege dient te blijven. Het zal echter de vraag zijn hoe een nieuwe minister van Landbouw over deze prijszetting zal denken. Deze vraag hangt ten nauwste samen met de zo gewenste herziening van de kostprijscijfers van het Land bouw Economisch Instituut. Reeds enige tijd immers is de georganiseer de landbouw er van overtuigd, dat op de L. E. I.-cijfers correcties dienen te worden toegepast. Voedergranen. De voedergranen zijn deze zomer buitengewoon moeilijk binnen te krij gen. Hoewel de opbrengst redelijk is zijn er nogal wat slechte partijen, die thans veelal op de markt gebracht worden, hetgeen prijsdrukkend werkt. Ook voor het komende jaar zal de Regering het systeem van monopolie heffingen hanteren, waarbij de richt prijs voor de gerst op 24,per 100 kg wordt gesteld. Een en ander be tekent. dat, wanneer de prijs voor buitenlandse gerst tot 23,25 per 100 kg daalt, er 1,heffing op dit pro- dukt zal worden gelegd. Komt deze prijs boven de 23,75, dan vervalt de heffing weer. Suikerbieten. De prijsverhoging per 1000 kg sui kerbieten, noodzakelijk geworden door de in ,de landbouw toegepaste loonsverhoging van 3 zal zoals reeds bekend werd gemaakt, 80 cent bedragen. Dit bedrag zal per 1000 kg bieten aan de fabrieken worden uitbetaald. De stand van de bieten geeft in het gehele land reden tot ernstige onge rustheid. Pootaardappelen. Door het Landbouwschap is beslo ten een heffing van 90,per ha pootaardappelen op te leggen. Zulks als vervolg op de heffingen die in de achter ons ilggende jaren werden op gelegd door het Bedrijfschap voor Aardappelen ter ondersteuning van de pootaardappelprijs. De verordening waarin deze heffing is geregeld, kon echter de goedkeu ring van de Sociaal Economische Raad niet verkrijgen, daar dit lichaam op het standpunt staat dat een dergelijke heffing dient te worden opgelegd door een Produktschap. Dit is dus een publiekrechtelijke organisatie, waarin alle belanghebbenden bij de produktie en afzet van pootaardappe len vertegenwoordigd zijn. Aangezien De voorzitter, Ir. M. A. Geuze, heet alle aanwezigen hartelijk welkom en opent de vergadering. Hij wenst de heer Haak geluk met zijn herstel. Spreker wijst op de grote schade, die het slechte weer de landbouw heeft berokkend. Ook in Zeeland is behoorlijk wat schade aangericht. Gewezen werd o.a. op het feit, dat op Schouwen en Duiveland 1500 ha graan vast staat. Indien de weers omstandigheden niet zeer spoedig verbeteren dreigt een volledig verlo ren gaan. De vergadering spreekt haar ern stige bezorgdheid uit over deze situatie. Mededelingen. De heer J. B. Becu, lid van de hoofd afdeling akkerbouw van het Land bouwschap, begint zijn mededelingen met er op te wijzen, dat er van alle kanten bij de Regering wordt aange drongen op een nieuw landbouwbe leid. Gezien de moeilijkheden rondom de vorming van een nieuw ministerie kan echter met het opstellen hiervan geen voortgang worden gemaakt. Het oude landbouwbeleid zal dus voor lopig nog wel gehandhaafd moetei: blijven. Tarwe. Zoals reeds bekend is, heeft de Overheid de tarvverichtprijs met 30 cent per 100 kg verhoogd, zulks naar aanleiding van de loonsverhoging van 3 die pas geleden is doorgevoerd. Het A. V. A. zal ter ondersteuning van de richtprijs driemaal in het komende seizoen aan de markt komen en wel: van 2429 september bij afname oktober: van 1722 december bij afname januari; van 2327 april bij afname mei. In de eerste periode kan ongedroog- de tarwe worden aangeboden tot een vochtgehalte van 18 Over een vergoeding voor droog- kosten zijn nog onderhandelingen gaande. Gedacht wordt aan een ver goeding van 4060 cent per 100 kg. Het blijkt, dat de opbrengst van de wintertarwe over het gehele land nog meevalt ondanks de slechte weersom standigheden. Daartegenover valt de opbrengst van de zomertarwe wat tegen. De inzaai van de wintertarwe voor Zitdagen Boekhoud-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 1