W. enken VERZEKERING S ZA KEN VRIJWILLIGE VERZEKERING TEGEN ONGEVALLEN-, ZIEKTE- EN W.A. BEDRIJF EN PARTICULIER VI D Korte ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1956 547 ,E laatste weken is getracht de Z. L. M. leden via circulaires en publicaties uitvoerig in te lichten over hetgeen Ner per 1 januari 1957 gaat veranderen. Er is voorlichting gegeven over de oprich ting van Landbouw-Risico, over haar doelstelling, premietarieven, polisvoorwaarden enz. Niets wordt de lezer onthouden. Een dergelijke voorlichting is noodzakelijk en nuttig, mits de leden er voldoende aandacht aan besteden en goed lezen. Van 4e zijde der premiemaatschappijen (particuliere) wordt, in verband met de op til zijnde ver anderingen per 1 januari 1957 een ware run op boer en tuinder ondernomen. Soms wordt gewezen op de gevaren van aansluiting bij Landbouw-Risico. Deze maatschappij is pas opgericht, gaat wer ken met voorschotpremies en heeft geen reserves. Er is alle kans op naheffingen, de voorschot tarieven kunnen verhoogd worden, enz. enz. Verder wordt de candidaat-verzekerde nog lekker gemaakt met gunstiger voorwaarden elders. Alleen het feit al, dat men door afbrekende kritiek op Landbouw-Risico zijn eigen waar aan prijst zou een waarschuwing moeten zijn er niet in te trappen. Toch zijn er nog, die zich op deze wijze voor 10 jaar elders laten verzekeren. Welnu dit ligt dan niet aan onvolledige voorlichting, doch aan het onvoldoende lezen van de publicaties. Ongevallenverzekering. In het vorige artikel stonden wij in het kort stil bij enkele belangrijke bepalingen aangaande de W. A.-dekking bedrijf en de vrijwillige ziektever zekering. Ditmaal zullen wij enkele bepalingen van Landbouw-Risico, aangaande de vrijwillige onge vallenverzekering onder de loupe nemen. Omvang der verzekering. 1. De verzekering omvat hetzij de geldelijke ge volgen van ongevallen, die de verzekerde zijn overkomen in- of buiten verband met de uit oefening van het bedrijf of beroep van het lid, hetzij de geldelijke gevolgen van ongevallen, die de verzekerde zijn overkomen in verband met de uitoefening van het bedrijf of beroep van het lid. 2. De verzekering kan worden gesloten ten gunste van: a. het lid; b. zijn echtgenote; c. zijn bloed- of aanverwanten, respectievelijk stief- en pleegkinderen, die in de uitoefe ning van zijn beroep of bedrijf geregeld werkzaam plegen te zijn; d. ieder, die ten behoeve van het lid werk zaam is. Omschrijving van het ongeval. 1. Onder ongeval wordt verstaan een toevallig, onafhankelijk van de wil van de verzekerde, plotseling van buiten inwerkend geweld, licha melijk letsel tengevolge hebbend. Uitgesloten risico's. Schadeloosstelling wordt niet verleend voor on- gevallen, die zich hebben voorgedaan a. tengevolge van opzet, roekeloosheid, dronken schap of misdrijf van het lid of van de recht hebbende; b. bij het verblijf van de verzekerde in een lucht vaartuig anders dan als passagier op een ge regelde lijndienst binnen Europa; c. bij het berijden als bestuurder van een twee wielig motorrijtuig met of zonder zijspanwagen met een grotere cylinderinhoud dan 50 cc; d. bij de beoefening van boks-, worstel-, ijshockey-, rugby-, berg-, en bobsleesport buiten Nederland, alsmede bij de beoefening van sport waarvoor betaling wordt ontvan;en; e. bij het verrichten van diensten al dan niet in korpsverband ten behoeve van brandweer, be scherming bevolking, reddingswezen, politie of in verband met militaire denst; f. tengevolge van oorlogstoestand, oproer, bur geroorlog, muiterij, verboden samenscholingen; g. tengevolge van een vechtpartij waaraan de verzekerde uit eigen beweging heeft deelgeno men; h. tengevolge van een operatie of andere medi sche ingreep, tenzij deze operatie of ingreep verband houdt met de gevolgen van een onge val wegens hetwelk recht op schadeloosstelling krachtens dit reglement bestaat; i. tengevolge van handelingen welke de verzeker de op zichzelf heeft toegepast met in- of uitwen dige middelen, met uitzondering van die toilet behandelingen waarvoor in het algemeen niet de hulp van een arts of schoonheids specialist wordt ingeroepen; j. tengevolge van atoomkernreacties. De uitsluiting is altijd een aantrekkelijk punt voor de concurrent. Gezocht wordt of er niet een clausule in voorkomt, welke wat ongunstig lijkt. Bovenstaande lijst van uitsluitingen lijkt vrij omvangrijk, doch bij nadere 'beschouwing zeer nor maal. Twee mogelijkheden. Bij Landbouw-Risico kan een keuze gemaakt worden tussen 2 vormen van ongevallenverzeke ring nJ. 1. renteverzekering in en buiten beroep; 2. kapitaalverzekering in en buiten beroep. Renteverzekering. 1. Een renteverzekering heeft recht op de volgen de schadeloosstellingen: a. vergoeding van de in verband met de gevolgen van het ongeval noodzakelijke kosten van ver pleging in een ziekeninrichting naar het voor de goedkoopste klasse geldende tarief en van de kosten van de genees- en heelkundige behan deling volgens het voor de Rijksverzekerings bank geldende tarief; b. indien het ongeval tot gevolg heeft, dat de. ver zekerde geheel of gedeeltelijk invalide is, en geldelijke uitkering over elke dag, zondagen niet medegerekend, waarop deze invaliditeit be staat of voortduurt, ingaande op de dag na die Waarop de ongeschiktheid is aangevangen en wel ter hoogte van het verzekerd bedrag inge val van gehele invaliditeit en ter hoogte van een evenredig deel daarvan ingeval van gedeel telijke invaliditeit, met dien verstande, dat geen aanspraak op geldelijke uitkering bestaat in dien de invaliditeit minder dan tien percent be draagt. Het verzekerde bedrag moet ten minste 7,per détg bedragen. De directie is bevoegd in bijzondere gevallen hiervan af te wijken. 2. Indien een verzekerde als in het eerste lid be doeld tengevolge van een hem overkomen on geval komt te overlijden ontstaan daaruit de navolgende aanspraken a. voor degene die de begrafenis of crematie heeft bekostigd op vergoeding van de kos ten daarvan tot ten hoogste dertigmaal het verzekerde bedrag; b. voor de vrouw met wie de verzekerde zo wel ten tijde van het ongeval als van zijn overlijden gehuwd was tot haar dood of haar opvolgend huwelijk op een geldelijke uitkering ten bedrage van per dag, zonda gen niet mede gerekend, vijftig percent van het verzekerde bedrag; c. voor elk wettig kind, elk ten tijde van 't on geval wettelijk erkend natuurlijk kind en elk stiefkind van de verzekerde beneden de leeftijd van zestien jaren en tot het berei ken van die leeftijd op een geldelijke uit kering ten bedrage van per dag, zondagen niet medegerekend, vijftien percent en, in dien dit kind ouderloos is of wordt, twintig percent van het verzekerde 'bedrag; 3. Indien de in het tweede lid van dit artikel onder b. bedoelde weduwe een nieuw huwelijk aan gaat, ontvangt zij als afkoopsom een bedrag ineens van tweemaal de jaarrente. 4. De geldelijke uitkeringen als in het tweede lid onder b en c bedoeld zullen samen niet meer bedragen dan per dag, zondagen niet medege rekend, tachtig percent van het verzekerd be drag. Verder kan tegen betaling van een extra pre mie nog een uitkering ineens van ten hoogste 5.000,bedongen worden, indien de verzeker de tengevolge van een ongeval overlijdt. Kapitaalsverzekering;. Een kapitaalsverzekering heeft recht op de vol gende schadeloosstellingen a. vergoeding van de in verband met de gevolgen van het ongeval noodzakelijke kosten van ver pleging en van de genees- en heelkundige be handeling tot aan een op de polis vermeld bedrag; b. indien het ongeval tot gevolg heeft, dat de verzekerde vóór het einde van de uitkerings termijn blijvend algeheel invalide wordt, het op de polis vermelde bedrag. c. indien het ongeval tot gevolg heeft, dat de ver zekerde vóór het einde van de uitkeringster mijn als bedoeld onder d. blijvend gedeeltelijk invalide wordt, een in \erhouding tot de graad van invaliditeit in percenten uitgedrukt gedeel te van het op de polis vermelde bedrag. d. indien het ongeval tot gevolg heeft, dat de ver zekerde tijdelijk geheel of gedeeltelijk onge schikt is tot werken, een uitkering per dag ter hoogte van het op de polis vermelde bedrag of een aan de graad van ongeschiktheid evenredig gedeelte daarvan. e. indien het ongeval het overlijden van de ver zekerde vóór het einde van de uitkeringster mijn als bedoeld onder d. tot gevolg heeft, het op de polis vermelde bedrag en wel aan de op de polis vermelde rechthebbende of bij het ont breken van een dergelijke vermelding aan de erfgenamen van de verzekerde. Welke van deze 2 vormen de beste is moet voor iedere belanghebbende afzonderlijk beoordeeld wor den. Belangrijk is echter, dat een keuze gemaakt kan worden. W. A. bedrijf en particulier. Gevraagd is ons de hoogte van de W. A. dekking nog eens te publiceren. In vele polissen wordt n.l. de volgende splitsing gemaakt: a. een dekking van lichamelijk letsel per gebeur tenis b. een dekking van lichamelijk letsel per persoon c. een dekking van schade aan goederen. Bij Lancïbouw-Risico is nu zowel voor a als b (dus per gebeurtenis en per persoon) de dekking 200.000,terwijl de dekking van schade aan goe deren (punt c> ƒ25.000,bedraagt. Met nadruk willen wij er op wijzen, dat dit een ruime dekking is. De antwoordkaarten. In het C. L. T. O.-gebied hebben de leden werk gevers intussen een rappelletje van de C. L. T. O. thuisgekregen, voorzover zij althans de eerste maal niet gereageerd hadden. Met klem willen wij adviseren nu in ieder geval te reageren, ook wanneer men niet bij Landbouw- Risico wenst aan te sluiten. Het is voor de leden een kleine moeite en bespaart ons een massa over bodig werk. Voor degenen, die de Z. L. M. antwoordkaart nog in hun bezit hebben, geldt hezelfde advies. Stuur in ieder geval deze kaart retour, ook al wenst men niet mee te doen. Alle gewenste inlichtingen zijn overigens te bekomen op de afdeling verzekering der Z. L. M., Landbouwhuis, Goes, tel. 01100-2345. de L. Blauwmaanzaad heeft wanneer ze niet kurkdroog is bij het dorsen spoedig last van kwaliteitsbederf. Het is daarom aan te raden het zaad na het dorsen meteen naar de drogerij te brengen. Gebruik bij het draineren geen stro of kaf als omhulselmateriaal voor de buizen. Door samenper sing en schimmelwerking ontstaat rondom de buis een compacte laag waardoor geen water meer af gevoerd kan worden. Suikerbieten die eerst gekopt worden Ob.v. met een Pommritz-schoffel) moeten meteen daarna gerooid worden. Bij suikerbieten die gekopt in de grond staan neemt het suikergehalte af. Bij suikerbieten die eerst gelicht en daarna ge kopt worden neemt in de eerste paar dagen tussen lichten en koppen het suikergehalte van de nog los in de grond staande hieten iets toe. Wordt een periode van droog zonnig weer ver wacht met koude nachten dan kan het suikerge halte van de bieten nog flink oplopen. Het is dan van belang het rooien nog even uit te stellen. Het is nu de tijd om land waar U volgend voor jaar bieten op wenst te telen te laten onderzoeken op voorkomen van bietencystenaaltjes. Misschien is door de drukke oogstwerkzaamheden bij één van Uw landbouwwagens de elektrische achterverlichting defekt geraakt. Meestal is het een kleinigheid wat er aan mankeert. Voorkomt ongelukken en boete. Waarom zaaizaad ontsmetten? Ie. om een regelmatige stand te verkrijgen. Aan tasting van schadelijke kiem en bodemschim mels wordt door ontsmetten tegengegaan. 2e. om een gezond gewas te verkrijgen (voor koming b.v. van tarwesteenbrand). Bij behandeling van aardappelen met een kiem- remmingsmiddel verdient het geen aanbeveling dit meteen na het rooien te doen. Beter is te wachten tot de eerste keer omzetten waarbij zoveel mogelijk grond en zieke knollen verwijderd dienen te wor den. Belangrijk is, het middel zeer goed te verdelen door de kuil.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 3