RADIO Bij een afscheid 546 MvQrzicHt UIT DE INHOUD DE LANDBOUWRUBRIEK 10 SEPTEMBER A.S. OP UITBREIDINGSPLANNEN Cursus opleiding Melk- en Zuivelhandelaar ZEEUWS LANDBOUWBLAD Landbouw in een nieuwe regering als die al ooit gevormd wordt zal terugkeren, zeide namelijk bij de opening van de grote landbouwtentoonstelling te Kampen, dat de landbouw in Nederland door allerlei omstandigheden in een benarde positie was gekomen. In de uitzonderlijke situatie, waarin men zich thans bevindt als gevolg van de industrialisa tie, de snelle bevolkingsgroei en de teruggang van de agrarische conjunctuur zal een herziening van het landbouwbeleid dringend nodig zijn. Het jaar 3956, zo zeide Minister Mansholt ook nog, is een noodjaar, dat laat zien wat het betekent, wanneer de landbouw geen voldoende reserves kan kweken. Ja, lezer, toen wij dit lazen, wreven wij toch even onze ogen uit, want wie heeft nu de laatste elf jaar het landbouwbeleid in Nederland gevoerd? En als er geen voldoende reserves gekweekt konden wor den waar wij jaren lang op wezen in dit blad is dit toch het gevolg van een te krap prijsbe1-' en een veel te zware fiscale druk. Of moeten wij deze uitspraak van de heer Mans- holt soms zien als zijn politieke testament, zoals het blad „Boer en Tuinder" schrijft. Maar als dit inderdaad zo is, dan vragen wij ons met de redac tie van „Boer en Tuinder" af, waarom hij dit. land bouwbeleid, dat zo nodig is, dan niet in de praktijk heeft gebracht, toen hij daartoe nog in de gelegen heid was. Thans meent de demissionaire Minister, dat de werkelijke eigenaarslasten in de garantieprijzen doorberekend dienen te worden. Eerst thans erkent hij de slechte toestand, waarin gebouwen, vooral op de zandgronden, zich bevinden. Maar de Minister weet toch ook wel, dat de betere toestand van ge bouwen op de klei-boerderijen veelal te danken is aan het feit, dat de pachters heel wat (onverplicht) reparatiën zelve laten verrichten. De laatste jaren kon dat nog, niet omdat de prijzen van de gegaran deerde producten zo hoog lagen, maar omdat er enkele uitschieters onder die produkten waren, die vrij in prijs waren. Een ontwikkeling, die hier ook vele malen geconstateerd is. Nieuwe Minister zal het moeilijk krijgen. Het is geenszins onze bedoeling met vorenstaan de regelen het 11-jarige Ministerschap van de heer Mansholt te kleineren. Het is algemeen bekend, dat wij aan hem een voortreffelijk Minister hebben ge had. En het zou velen in de landbouwwereld genoeg spijten als hij niet terugkeerde. Maar wij hebben een sterk vermoeden, dat de bewindsman het de laatste tijd niet gemakkelijk heeft gehad in een Ministerraad, die kennelijk niet erg landbouwge- zind was. Daarin misschien onbewust gesteund door mensen, die arbeidsproductiviteit en efficiënte werkwijze in de bedrijfstak landbouw in een hand omdraai willen verbeteren. Daarbij teveel vergeten de, dat deze zaken juist in een bedrijfstak met hon derdduizenden betrekkelijk kleine ondernemers, slechts langzaam door maatregelen en voorlichting omhoog te stuwen zijn. Want dezelfde bezwaren, die nu tegen de landbouw worden ingebracht, gel den zeker óók voor industrie, middenstand, voor het distributie-apparaat, tegen het vervoersapparaat enz. Ook daar werken vele bedrijven verre van economisch. Wij kunnen van tevoren vaststellen, dat, wie ook Minister van Landbouw zal worden, deze nieuwe figuur het moeilijk zal krijgen. Want het in stand houden van onze Nederlandse landbouw zal geld kosten. Het op een sociaal verantwoord peil houden van onze duizenden boerengezinnen in deze tijd van sociale verzorging voor gehele bevolkingsgroepen, zal de toch al niet sterk staande schatkist duiten Overzicht. Radio Let op de uitbreidingsplannen. Zitdagen. Bij een afscheid. Verzekeringszaken. Korte Wenken. Boerderij en Organisatie. Fokdagen vragen de aandacht. Demonstratie met luchtbandenwagens. Onder de tuinbouwlantaarn. De demonstratie met kleinere trekker-aan- bouw-werktuigen. Uitslagen 24e Nationale Fokpaardententoon- stelling te Bosch 1956. De Boerenjeugd. Marktberichten Korte berichten. Bram uit de Slikhoek. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 18 cent; minimum per advertentie 2,70. Incasso kosten 0,20. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën uiterlijk Dinsdag avond aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen. Redactie: Secretariaat der Z. L. Y. Tel. K. 1100—2345. kosten. Dat dit gebeurt is echter een niet te bestrij den recht van deze bevolkingsgroep, die 10 jaar ge leden nog ons uitgehongerde volk moest voeden. Die daarna door eigen productie zo hoog mogelijk op te voeren voor de toevloeiing van de eerste deviezen zorgde en daarmede de bouwstenen aan droeg voor het herstel en de wederopbouw van ons zwaar geteisterde vaderland. Het is de plicht van een volk tegenover zijn land bouw, die nog altijd tegen lage kostprijzen grote oogsten voortbrengt en daardoor een der steunpila- ren blijft, waarop onze economie rust. De nieuwe Minister zal zijn ambtgenoten van Financiën en Economische Zaken moeten overtui gen van dit recht. Een benijdenswaardige taak krijgt hij zeker niet. Hij houde zich echter de oude waarheid voor ogen: Wee het volk, dat zijn land bouw verwaarloost. S. In de radiorubriek van het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening zal op 10 September a.s. een reportage worden gegeven over het kaasmaken op de boerderij. Aan deze reportage zal o.m. worden medegewerkt door Ir D. Rozeboom, Rijkszuivelconsulent te Utrecht. De uitzending zal worden besloten met een aan tal praktijkaanwijzingen voor boeren, wier gewas sen door de zware regenval deze zomer te lijden hebben gehad. Stemt dus op 10 september a.s. 's avonds om kwart voor acht af op Hilversum I. OP DE Aagtekerke. De gemeenteraad heeft bepaald, dat de vaststel ling van een plan van uitbreiding in hoofdzaak voor de gemeente wordt voorbereid. Baarland. Tot en met 13 september ligt ter gemeente-secre tarie voor een ieder ter inzage een ontwerp tot her ziening van het plan van uitbreiding. Tot die datum kunnen belanghebbenden bij de gemeenteraad bezwaren indienen. Hoedekenskerke. Vanaf 23 augustus t/m 5 september 1956 heeft ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage gelegen het bij raadsbesluit vastgestelde plan tot herziening van het uitbreidingsplan (plan in onder delen, Kom Hoedekenskerke). Gedurende zes weken na 5 september kunnen be langhebbenden, die zich met bezwaren tot de ge meenteraad hebben gewend, bezwaren indienen bij Gedeputeerde Staten. Hulst. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het bij besluit van de Raad vastgestelde plan tot partiële herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen „oost". Het goedgekeurde plan ligt voor een ieder ter inzage. Binnen een maand na 17 augustus 1956 kunnen belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, beroep instellen bij de Kroon. Scherpen! sse. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het bij raadsbesluit vastgestelde plan tot herziening van het plan van uitbreiding in onderdelen. 4 Het goedgekeurde plan ligt voor een ieder ter inzage. Binnen eén maand na 20 augustus 1956 kunnen belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de ge meenteraad hebben gewend, toeroep instellen bij de Kroon. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING (Z.V.B.) ZIERIKZEE: Donderdag 13 september a.s. in „Huis van Nassau" van 1113 uur (de heer v. Burg). OOSTBURG: Iedere woensdag op de beurs. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. Laat uw brandpolissen controleren en vraagt be middeling bij het afsluiten van nieuwe posten. Per 1 september jongstleden is naar een andere werkkring overgegaan de eerste adjunct-secretaris van de Z. L. M., de heer Ir. J. Bos. Op maandag 10 september za] het Dagelijks Bestuur in zijn maan delijkse vergadering officieel afscheid nemen. Wij willen echter thans reeds op deze plaats een kort woord aan dit vertrek uit Zeeland van Bos wijden. Eén van de voornaamste taken van de scheidende functionaris was immers de dagelijkse leiding van het Zeeuws Landbouwblad. Nu is het redigeren van een weekblad niet zo'n eenvoudige zaak als sommigen wel denken. Men hoort namelijk nog wel eens verkondigen, dat als je maar een artikeltje kunt schrijven, de rest erg meevalt. De copie stroomt immers binnen en verder is er altijd nog de schaar en de lijmpot. Waarmee bedoeld wordt het overnemen van artikelen uit andere bladen. Als dit zo was, dan zou er niet zoveel verschil bestaan tussen inhoud, kwaliteit, uiterlijk en vorm van het ene blad en het andere. Elk blad draagt juist, als het goed is, het karakter van hem, die het samenstelt. Van hem dus, die er de verant woordelijkheid voor draagt en die er iets van zich zelf in weet te leggen. Het Zeeuws Landbouwblad was goed, de laatste jaren. Men zal zich misschien afvragen of dit ge zegd mag worden, door hem, die de uiteindelijke verantwoordelijkheid droeg. Maar schrijver dezes kan dit doen, omdat het Zeeuws Landbouwblad het stempel van Ir. Bos droeg. En dat stempel werd door velen, tot oordelen bevoegden, goed genoemd. Niet alleen was de pen van de scheidende redac teur in staat uitstekende artikelen voort te bren gen, maar hij wist tevens een flink aantal deskun dige medewerkers om zich heen te verzamelen, waardoor de inhoud van het Zeeuws Landbouwblad steeds gevarieerd en interessant was. Dit laatste is minstens zo belangrijk als het eerste. Aan een aantal extra nummers, gewijd aan spe ciale onderwerpen, werd zeer veel aandacht oe- steed. Wie een dergelijk extra-nummer ziet samen stellen, weet welk een voorbereiding en organisatie hiervoor nodig is. Zij vormden pronkstukjes in de verschillende jaargangen. Het Zeeuws Landbouwblad had ook bij de heer Bos een warm plekje. Wij hebben dat heel wat keren ondervonden, als hij pleitte voor beter papier, meer pagina's en een nog aantrekkelijker opmaak. Nogal eens moesten wij daarbij als rem fungeren, omdat nu eenmaal de begrotingspost Landbouw blad op de Z. L. M.-begroting geen hogere uitgaven toeliet. Wij begrijpen echter best, dat er steeds weer te verbeteren valt. Maar ook een landbouworgani satie moet nu eenmaal de tering naar de nering zetten. Dat juist de redacteur vecht voor zijn onderdeel is voor ons een bewijs geweest, dat hij dit belang rijke onderdeel van zijn werk bij de Z. L. M. met liefde en geestdrift deed. Wij kunnen hier vaststellen, dat het Zeeuws Landbouwblad in de heer Bos verliest een kundig en toegewijd redacteur. Wij zijn ervan overtuigd namens alle lezers te spreken, wanneer wij hèrn dank brengen voor de wijze, waarop hij zijn redac tionele taak heeft vervuld. In zijn nieuwe werkkring te Zwolle, waarvoor hem alle goeds wordt toegewenst, zal hij jammer genoeg zijn journalistieke talenten niet kunnen uitleven. In de komende maanden zal schrijver dezes de dagelijkse redactie weer op zich nemen, zolang er geen opvolger voor de heer Bos is aangesteld. Wij zijn geen voorstanders van iets te doen in een andermans geest. Maar wij zullen trachten.het Zeeuws Landbouwblad op hetzelfde peil te houden, waarop Bos het heeft gebracht. S. Bij voldoende deelname zal deze maand in elk gebied van Zeeland een vakcursus voor de opleiding van het vakdiploma melk- en zuivelhandelaar aan vangen. Deze cursussen worden gehouden in de landbouwscholen. Elke cürsus duurt ongeveer een jaar. Met uitzondering van de vakanties wordt een maal per week één les van 2% uur gegeven. Het cursusgeld toedraagt 125,Hierin is alles, be grepen: leerboek, examengeld, enz. Degenen, die te zijner tijd de handel in melk en hieruit vervaardigde produkten zelfstandig willen gaan uitoefenen, kunnen de daarvoor wettelijk ver eiste vergunningen alleen verkrijgen, wanneer zij o.a. het vakdiploma melk- en/of zuivelhandelaar bezitten. Deze personen dienen dit vakonderwijs dus te volgen. Men geve zich daarom tijdig en wel vóór 15 sep tember 1956 op voor het deelnemen aan deze vak cursus, hetgeen 'kan geschieden bij de Zeeuwse Melkfederatie, Londense Kaai 27, Middelburg, of de heer D. Boone, gewestelijk secretaris van de com missie detailhandel in melk, boter, kaas, eieren en margarine, Oude Vlissingseweg 2, Middelburg of de Rijksveeteeltconsulent, Ir W. L. Harmsen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 2