verzicRt Zitdagen Boekhoud- bureau Gras- en Klaverzaden Gebrs De Jongh - Goes No. 2342. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1956. 44e Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan van de ZEF.UWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Wie de verschillende landbouwbla den van de laatste weken leest, vindt overal een sombere ondertoon. Het is begrijpelijk. Want het sombe re weer van de zomer 1956 heeft veler lei onaangename gevolgen. Het is nu algemeen, en ook in niet-landbouw- kringen, duidelijk geworden, dat de schade voor de boeren groot is. Hoe groot deze uiteindelijk zal zijn, is moei lijk te zeggen. De Voorzitter van het Landbouwschap, de heer Louwes, schatte de schade onlangs op 100 gul den per ha, hetgeen voor de gehele landbouwsector met zijn 2 miljoen ha zou betekenen, dat er 200 miljoen gul- den minder in de kassen van de Ne derlandse boeren zal vloeien. Wij zijn van mening, dat dit bedrag zeker niet aan de hoge kant geschat is. Wij zien immers in eigen provincie Zeeland een opbrengst-vermindering en een aanzienlijke kostenstijging. Daarnaast is nog moeilijk na te gaan hoeveel een eventueel bederf en een verminderde houdbaarheid van verschillende pro ducten zal kosten. Hoe zullen dadelijk de aardappelen zich vertonen? Bekend is al, dat de suikerbieten een uiterst matige op brengst, zowel in gewicht als in ge halte zullen vertonen. Wie de cijfers van het Instituut voor Rationele Suikerproductie bestudeert, die in het augustus-nummer van ,,De Suikerbiet" zijn gepubliceerd, zal zeker geschrokken zijn. Ten aanzien van het gemiddelde over de laatste twee- en-twintig jaar komen de bieten in gewicht liefst 17 tekort.. Ook in gehalte waren de bieten bij de laatste monsterneming 1 tot 1,8 achter. Wij geven hier enkele cijfers van de tweede fabrieks-mons terneming, die op 6 augustus plaats vond: Gewicht van 1 biet in grammen Suikergehalte in 6/8/1956 8/8/1955 gemiddeld 1933-1955 6/8/1956 8/8/1955 gemiddeld 1933-1955 Groningen, Friesland Noord Holland Zuid Holland Zeeuwse Eilanden Zeeuws- Vlaanderen Noord-Brabant 276 392 376 409 401 398 336 419 420 476 487 431 390 484 466 473 455 447 11.7 11.7 12.2 12.3 12,9 11.8 11.9 12.9 12,6 13,8 14,5 13,0 13,2 13,5 14.1 14.4 14.0 14.1 Nederland 375 428 453 12.1 13.1 13,9 Wij kunnen dus hoogstwaarschijn lijk rekenen op een matige tot zeer matige bietenoogst. Waar de suiker biet een der belangrijkste steunpila ren voor de Zuid-Westelijke akker- bouwboer is, zal deze dit jaar een aanzienlijke schadepost ondervinden. Als wij bij dit alles bedenken, dat h.et weer in Zeeland nog minder slecht is geweest dan in de andere delen van ons land, dan is de 100 gulden van de heer Louwes zeker niet te hoog geschat. Juist initiatief van het K. N. L. C. Dat thans het gehele volk bekend is met deze toestand in de vaderland se landbouw, is zeker voor een groot deel te danken aan de publicatie van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité, de aloude landelijke federatie van provinciale landbouwmaatschap- pijen. Deze bekendmaking, die in een onzer UT OP U SAEC* WISSENKERKE: Woensdag 12 sep tember in Hotel „De Kroon". OOSTBURG: Woensdag 12 september in Café „De Windt". TERNEUZEN: Woensdag 12 septem ber in Hotel „Des Pays-Bas". ZIERIKZEEDonderdag 13 september in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 13 septem ber in Café „De Eendracht". ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 15 sep tember in Hotel „De Druiventros", vorige nummers is opgenomen, heeft in practisch alle dagbladen gestaan. Tevens heeft zij de aandacht van de reeks kabinetsformateurs of informa teurs op de landbouw gevestigd. Het was een gelukkige omstandigheid, dat ook de Rooms-Katholieke Boerer.- en Tuindersbond met een dergelijke mededeling kwam. Want men kan er gerust op reke nen, dat de nieuwe Minister van Landbouw een zware taak krijgt in de komende jaren. De gevolgen van het reeds lange tijd te krenterige prijsbe leid, komen door een dergelijke zomer duidelijk aan het licht. Het is voor velen, die met de gehele toestand van onze landbouw op de hoogte zijn, duidelijk, dat het land bouwbeleid, zoals dit de laatste jaren gevoerd is, is vastgelopen. Er is over dit beleid al die jarenlang in deze kolommen en in die van de andere landbouwbladen veel geschreven en dikwijls in critische zin. Soms mag dit somber en negatief hebben geklonken, vooral in die jaren, dat ook de boe renstand nog wat meeprofiteerde van een hoogconjunctuur, toenmaals ont staan door de oorlog in Korea. Ook toen reeds was het garantieprijsbe- leid van onze regering te krap en het fiscale beleid ten opzichte van de on dernemers in de landbouw onverstan dig. Maar directe gevolgen had dit te krappe prijsbeleid niet, daar immers de werkelijke marktprijzen van de meeste gegarandeerde producten ho ger, ja soms aanzienlijk hoger dan de garantieprijzen lagen. De regering kon toen gemakkelijk stellen: Wat jammert gij, overzichtschrijvers toch. Kijkt liever eens hoeveel er in de landbouw verdiend wordt! Wij herin QUARRÊ, NATIONALE KAMPIOEN 1956 Eigenaars Stallen De. Dobbelaere te IJzendijke en Adr J. Catseman te Biervliet neren ons nog, hoe Minister Mansholt toen slechts de uitkomsten van het gehele bedrijf wilde bezien. Dat juist deze laatste goed waren, was geens zins het gevolg van het regeringsbe leid, maar slechts te danken aan de in de wereld heersende omstandigheden. Wij moeten in dit verband nog dik wijls denken aan het jaar 1952, toen wij in Amerika zijnde, aldaar eenzelf de stemming onder de regeringsfunc tionarissen beluisterden. Het land bouwsteunsysteem werd ons toen nog aangeprezen als dé oplossing van het economische boerenvraagstuk. Maar de oorlog in Korea was toen nog niet afgelopen en de wereldmarktprijzen lager hoger dan de steunprijzen. Thans zit men er, slechts enige jaren later, met onverkoopbare voorraden, omdat kort na 1952 de steunprijzen werkelijk in werking moesten treden. Voorraden, die einde maart van dit jaar liefst 75 miljoen ton bedroegen en waarvan alleen de opslag en de op slagkosten een probleem vormen, waar men geen oplossing voor weet, laat staan de afzet! Ook in ons land was het toenmaals niet moeilijk garantieprijzen vast te stellen, die toch niet in werking moes ten treden. Vastgelopen beleid. Het gevaar, dat reeds in het toen gevoerde en steeds gevolgde beleid zat, was natuurlijk, dat de winsten sterk afgeroomd werden en de hoog nodige reserveringen achterwege ble ven of niet voldoende konden zijn. Wij zagen bovendien hoe, door het gehele loonbeleid van een regering, die nu eenmaal aan steeds weerkeren de looneisen geen weerstand kon of durfde te bieden, de inflatie voort schreed en de ontwaarding van de gulden een gewoon verschijnsel werd. Hetgeen betekent, dat met de reeds zo moeilijk gereserveerde guldens minder en minder kon worden ge ïnvesteerd. Prijzen van grondstoffen, machines en nieuwbouw stegen. Maar het te krappe prijsbeleid kwam im mers steeds pas goed naar voren, toen de garantieprijzen in werking moes ten treden omdat de wereldprijzen daalden beneden onze eigen kost prijzen. Het is in het achter ons liggende jaar bovendien zonneklaar gebleken, dat nu de prijsgaranties onze staats kas geld gingen kosten, de tegenstand bij de Ministers van Financiën en van Economische Zaken tegen deze toch ai te krappe garanties sterk werd. Het is geen publiek geheim meer, dat de Minister van Landbouw het, wan neer deze zaken in de Ministerraad besproken werden, tegen zijn hiervoor genoemde ambtgenoten niet of ter nauwernood kon winnen. Maar onzes inziens schuilt de fout reeds in vroe ger jaren. Juist in de jaren, dat het de boeren nog goed ging. Had toen de Minister van Landbouw maar toe gegeven aan de misschien theoretisch klinkende roepstem uit het landbouw organisatieleven en de garanties op een ruimere basis gesteld. Het had hem en zijn opvolger thans moeilijk heden bespaard. De Fransman zegt „gouverner, c'est prévoir" regeren is vooruitzien. Of beter vertaald: om goed te rege ren, rriöet men vooruitzien. Het is in Nederland ten aanzien van de prijsgaranties voor de basis- produkten in de landbouw niet ge schied. Wonderlijk. Het moet ons in dit verband van het hart, dat wij het wonderlijk vinden aandoen, thans uit de mond van deze zelfde Minister van Landbouw te moe ten vernemen, dat er in de landbouw een noodtoestand is ontstaan. De be windsman, die, zoals men algemeen aanneemt, niet als Minister van (Advertentie). Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Import - Export POSTBUS 35 „Zaait „VICTORIA" zaden-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 1